Jump to content
John Bogdos

Ένα καλό naked!!SOSssss

Recommended Posts

@graves

καθε αλλο, το naked μια εξαιρετικη κατηγορια μοτοσυκλετας.

υπαρχουν ωραια naked οπως mt07, mt09 ?, sv 650 (το οποιο θα επερνα για 1 και μοναδικο μηχανακι με το οποιο θα κανω τα παντα μαζι του), οπως επισης το street triple (το οποιο θα ηθελα αλλα δεν ειχα την τυχη να οδηγησω μεχρι στιγμης).

hornet? κερδιζει το gsr και Z750, λογο μοτερ και φιλικου στησιματος. 

Ζ750, το εχει πολυ καλος φιλος και εχω κανει καποιες 1000αδες χλμ πανω του σαν οδηγος αλλα και συνεπιβατης. το ειχα σε διακοπες 1 βδομαδα ολοδικο μου, οπως επισης και αρκετες ωρες πανω σε σερβις-συντηρηση.

συμπερασμα: ενα ωραιο δυνατο μοτερακι. το οπολοιπο, οταν το πιεσεις λιγο καταλαβαινεις αμεσως οτι δεν εχει σχεδιαστει για κατι τετοιο η του εχουν κανει μεγαλες εκπτωσεις.

φρενα? να σε δω να φρεναρεις εγκαιρα με αρκετα χλμ. μετα απο λιγο πιεση σε στροφιλικι τα φτυνουν ευκολα.

πλαισιο? συμπεριφορα τσιχλας, μαλακο-ελαστικο.

αναρτηση? κλαφτα αδερφε, ειμαι ελαφρυς πραγμα το οποιο βοηθαει καπως, αλλα ευκολα καταλαβαινεις πως ειναι λιγη μετα απο λιγα χλμ.

ψαλιδι? ιδιο με glx, απλα μαυρο και λιγο πιο χοντρο.

μπροστινη αναρτηση? usd φτιαγμενο απο τσιγαροχαρτο με τιγανολαδο μεσα

το ιδιο με ελαχιστες διαφορες ειναι και το gsr. 

μαρεσει και θελω το μηχανακι να μου δινει κατι, ενα ωραιο οδηγικο feeling και αυτα τα 2 δε το εχουν για μενα.

ισως λιγο υπερβολη η λεξη "καλυτερο", και μαλλον δε ταιριαζει, αλλα το cbr 250, αυτο το feeling που λεω μου το δινει (Αμερικανακια σε κλειστες πιστες-στροφιλικια το επιβεβαιωνουν).

ολα αυτα σημαινουν πως ειναι απολυτα? hell no! ειναι απλα μια προσωπικη αποψη ?

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 1 ώρα, το μέλος graves έγραψε:

Ε τότε λογικά θεωρείς όλη την κατηγορία naked αδιάφορη γιατι το χόρνετ και αυτα τα 2 είναι στην ουσία τα πιο "κυκλοφορημένα" στην Ελλάδα, άντε και κανένα street triple... To χόρνετ τι εχει το τόσο καλύτερο δηλαδη?  Ίσα ίσα υποτίθεται οτι είναι το πιο "φιλικό" μοτέρ και το πιο αδύναμο, μη-παιχνιδιάρικο απο τα άλλα ...

Τώρα ενα 250άρι "ss" δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ειναι καλύτερα στημένο σε θέμα αναρτήσεις πλάισιο κτλπ σε σχέση με ενα 600 - 750 naked - που προσωπικά αμφιβάλλω να είναι καλύτερο αν κρίνουμε και απο το πάχος πηρουνιού, ψαλιδιού, πλαισίου, διαστάσεις ελαστικών κτλπ - αλλα σε γενικές γραμμές ενα ss 600cc π.χ. προφανώς και να εχει καλυτερο στήσιμο για πίστα, γιατί αυτή είναι η χρήση του... 

Anyway, για 2 κύλινδρο τον κόβω τον φίλο μας, οπότε... ότι και να πάρει το ίδιο τάφος με το transalp θα είναι :tooth::tooth:

Το χορνετ σε σχέση με τα άλλα δύο τουλάχιστον φρενάρει. Το GSR οκαυ εχει νορμαλ πλαισιο και ψαλιδι πισω, αλλα τρελη καταπιολα βενζινας λες και ειναι χιλια. Ιδιες επιδοσεις με το χορνετ, το οποιο αν το πας νορμαλ το λες και οικονομικο γι αυτο που ειναι. Φρενα ανεκδοτο το gsr. Το z750 θυμαμαι μου το χαν δωσει βολτα ενα φεγγαρι. Gen 2 ηταν με τα αναποδα μπροστινα κλπ κλπ. Αισχος, θεοβαρο με μετρια φρενα προς κακα. Επιδοσεις πανω κατω ιδιες με τα 600αρια γυμνα και ας ειναι 750. Οταν ειναι και 30 κιλα πιο βαρυ απο αυτα λογικο. Το πλαισιο του ειναι απο τσιμεντο. Μετα ανεβαινεις στο street triple 675 και διαγραφονται (ευτυχως) ολες οι κακες αναμνησεις απο τα ζητα μητα ξητα χητα κλπ κλπ σκουπιδια.

Χιλιες φορες κανενα duke 390/rc 390/ r3 . 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το gsr το παλιο με την ψαλιδαρα,αν και δε βλεποταν,ηταν μηχαναρα απο πολλες αποψεις.

το καινουριο...meh....

Τροποποιήθηκε από τον Στέργιος Βήχος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λες και είναι χίλια δεν καίει σε καμία περίπτωση, λιγο παραπανω απο τα υπολοιπα της κατηγοριας του τσιμπαει ... εξαλλου 4 κύλινδρο naked/streetfighter φάση δεν παίρνει και κανείς με παράγοντα την κατανάλωση ... Ούτε φρενα ανέκδοτο έχει ... μόνο το πίσω abs ειναι λιγο "παλιάς" τεχνολογίας, κατα τα άλλα το μπροστινό είναι άψογο και ας μην συνοδεύεται απο usd πηρούνι... Γενικά όλα τα reviews λένε τα καλύτερα για αυτη την μοτοσυκλέτα... σε όλες σχεδόν τις απόψεις ... Οσο για τα Ζ, εχουν και αυτά βελτιωθεί (εαν και το βάρος έχει παραμείνει στα 200κάτι κιλά άδειο) και βγαίνουν πλέον και με ακτινικές δαγκάνες, καλύτερες αναρτήσεις, ψαλίδι... Επίσης το μοτέρ του Ζ 750 είναι γνωστό σαν αλεξίσφαιρο, κατι που παιζει πολυ σημαντικό ρόλο ... 

Οσο για το 390, καλό είναι εαν το θες να πηγαίνεις στη σχολή σου (πρώτο έτος) ή είσαι καμια γκόμενα motovlogger  :tooth:

Και μόνο που αναφέρθηκε το 390 στο ίδιο post  με τα πολυβόλα Ζ και GSR, ένιωσα κάπως :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το gsr μου αρέσει πιο πολύ από όλα εμφανισιακά.Ειδα στον βυνιο ένα μαύρο ματ (85000 χιλιόμετρα). Απίστευτο,το ερωτεύτηκα αλλά....αυτό το αλλά....

Έχει πολλά χιλιόμετρα και δεύτερον το φοβάμαι λίγο από θέμα κατανάλωσης και συντήρησης.Τα αλλά χρώματα είναι η αλήθεια ότι δεν με τρελαίνουν όσο το μαύρο.θα δούμε, εξάλλου τώρα είναι και οι γιορτές οπότε θα έχω χρόνο να το σκεφτω-ψαξω-διαβασω πιο πολύ ,επίσης το hornet δεν μου άρεσε καθόλου....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος graves έγραψε:

Λες και είναι χίλια δεν καίει σε καμία περίπτωση, λιγο παραπανω απο τα υπολοιπα της κατηγοριας του τσιμπαει ... εξαλλου 4 κύλινδρο naked/streetfighter φάση δεν παίρνει και κανείς με παράγοντα την κατανάλωση ... Ούτε φρενα ανέκδοτο έχει ... μόνο το πίσω abs ειναι λιγο "παλιάς" τεχνολογίας, κατα τα άλλα το μπροστινό είναι άψογο και ας μην συνοδεύεται απο usd πηρούνι... Γενικά όλα τα reviews λένε τα καλύτερα για αυτη την μοτοσυκλέτα... σε όλες σχεδόν τις απόψεις ... Οσο για τα Ζ, εχουν και αυτά βελτιωθεί (εαν και το βάρος έχει παραμείνει στα 200κάτι κιλά άδειο) και βγαίνουν πλέον και με ακτινικές δαγκάνες, καλύτερες αναρτήσεις, ψαλίδι... Επίσης το μοτέρ του Ζ 750 είναι γνωστό σαν αλεξίσφαιρο, κατι που παιζει πολυ σημαντικό ρόλο ... 

Οσο για το 390, καλό είναι εαν το θες να πηγαίνεις στη σχολή σου (πρώτο έτος) ή είσαι καμια γκόμενα motovlogger  :tooth:

Και μόνο που αναφέρθηκε το 390 στο ίδιο post  με τα πολυβόλα Ζ και GSR, ένιωσα κάπως :tooth:

Μια ερωτηση μονο. Εχεις οδηγησει κανενα απο αυτα η' μονο οτι λενε τα reviews ξερεις? 

Ειναι και θεμα τι μέτρο σύγκρισης εχεις βεβαιως βεβαιως.  Εγω προσωπικα θα ηθελα παρα πολυ ενα 390 για εργατακο διπλα στο μπλεδακι μου.spacer.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε αδελφούλη, μόλις το έκανες χειρότερο! χαχαχαχα! Με τέτοιο εργαλείο το 390 θα ντρεπόταν να μείνει στο ίδιο γκαράζ ρε συ... :tooth: 

Χωρίς πλάκα ωραίο και το 390, ειδικά αμα είσαι νέος αναβάτης και μικροκαμωμένος καπως, αλλα αυτο το ΜΤ 10 (αλλα και το ΜΤ 09) ειναι ερωτας ρε γαμώτο ... νομιζω είναι ότι καλύτερο στα σύγχρονα naked!

Ναι εχω οδηγήσει GSR και μάλιστα αρκετά πρόσφατα καθώς βρισκομαι σε φαση που ψαχνω μηχανή για αγορά και τα GSR ηταν στην λίστα μου, μετά κατέληξα σε supersport 600cc 4k και τελικά επειδή έκατσε προσφορά απο εναν φίλο μου σε καλή τιμή μάλλον θα πάρω ενα Ζ 750 R 2011 μέσα στον Ιανουάριο! ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος Thanos89 έγραψε:

Μια ερωτηση μονο. Εχεις οδηγησει κανενα απο αυτα η' μονο οτι λενε τα reviews ξερεις? 

Ειναι και θεμα τι μέτρο σύγκρισης εχεις βεβαιως βεβαιως.  Εγω προσωπικα θα ηθελα παρα πολυ ενα 390 για εργατακο διπλα στο μπλεδακι μου.spacer.png

η διαφημιση στα μηχανακια σου και αν τα εχει οδηγησει λες και ειναι τπτ εξωτικα μηχανηματα ηταν λιγο καπως. Συμφωνεις?

εγω να σου πω την αληθεια τα εχω οδηγησει δεν δεν θελω να το ξανακανω μου φτανει.

Φιλε @graves δεν εχεις καθολου δικιο για τα μικρα πιστολακια. Εισαι βαθια νυχτομενος αλλα δεν ειναι κακο. Δεν μπορεις να φανταστεις τι παιχνιδι μπορουν να κανουν τα μηχανακια αυτα.

πριν 5 λεπτά, το μέλος graves έγραψε:

Ρε αδελφούλη, μόλις το έκανες χειρότερο! χαχαχαχα! Με τέτοιο εργαλείο το 390 θα ντρεπόταν να μείνει στο ίδιο γκαράζ ρε συ... :tooth: 

Χωρίς πλάκα ωραίο και το 390, ειδικά αμα είσαι νέος αναβάτης και μικροκαμωμένος καπως, αλλα αυτο το ΜΤ 10 (αλλα και το ΜΤ 09) ειναι ερωτας ρε γαμώτο ... νομιζω είναι ότι καλύτερο στα σύγχρονα naked!

Ναι εχω οδηγήσει GSR και μάλιστα αρκετά πρόσφατα καθώς βρισκομαι σε φαση που ψαχνω μηχανή για αγορά και τα GSR ηταν στην λίστα μου, μετά κατέληξα σε supersport 600cc 4k και τελικά επειδή έκατσε προσφορά απο εναν φίλο μου σε καλή τιμή μάλλον θα πάρω ενα Ζ 750 R 2011 μέσα στον Ιανουάριο! ?

με το καλο να το παρεις μια χαρα ειναι.

Τροποποιήθηκε από τον giorgos.boun

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οχι σοβαρά τώρα, μιά χαρά είναι το 390, μονοκύλινδρο 40κάτι αλογάκια ότι πρέπει είναι, κι εμένα το τελευταίο μου μότο husqvarna 410 ηταν με 35 άλογα και μια χαρά παιχνίδι έκανες, απλά εννοώ οτι είναι λίγο κάπως να το συγκρίνουμε τώρα με Ζ, GSR κτλπ επειδή δεν μας αρέσουν σαν μοντέλα ...

Δηλαδή εμένα εαν μου αρέσει σαν παπί το GTR 150, δεν θα πω σε καποιον που ψαχνει ΧΤΧ για παράδειγμα  "χίλιες φορές το GTR 150" γιατι το ΧΤΧ δεν εχει καλά φρένα για την κατηγορία του κτλπ κτλπ... νομίζω είναι κάπως άκυρο ... δεν ξέρω, ίσως να κάνω και λάθος αλλα εμένα μου φαίνεται οτι ειναι τελειως διαφορετική κατηγορία μοτο το 390 για να το συγκρίνουμε με 4 κύλινδρες μηχανές 600-750 κυβικών και 100+ αλογων..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 λεπτά, το μέλος graves έγραψε:

Οχι σοβαρά τώρα, μιά χαρά είναι το 390, μονοκύλινδρο 40κάτι αλογάκια ότι πρέπει είναι, κι εμένα το τελευταίο μου μότο husqvarna 410 ηταν με 35 άλογα και μια χαρά παιχνίδι έκανες, απλά εννοώ οτι είναι λίγο κάπως να το συγκρίνουμε τώρα με Ζ, GSR κτλπ επειδή δεν μας αρέσουν σαν μοντέλα ...

Δηλαδή εμένα εαν μου αρέσει σαν παπί το GTR 150, δεν θα πω σε καποιον που ψαχνει ΧΤΧ για παράδειγμα  "χίλιες φορές το GTR 150" γιατι το ΧΤΧ δεν εχει καλά φρένα για την κατηγορία του κτλπ κτλπ... νομίζω είναι κάπως άκυρο ... δεν ξέρω, ίσως να κάνω και λάθος αλλα εμένα μου φαίνεται οτι ειναι τελειως διαφορετική κατηγορία μοτο το 390 για να το συγκρίνουμε με 4 κύλινδρες μηχανές 600-750 κυβικών και 100+ αλογων..

να σου πω, 

και εγω ξεκινησα απο 600. Αν γυριζα τον χρονο πισω θα επερνα ενα rc390 ή ninja 400 (δεν υπηρχε τοτε).

Το βαρος αγαπητε ειναι φοβερος παραγοντας. Τελος παντων δεν πειραζει θα το μαθεις με το δυσκολο δρομο. Δεν θα χασεις και πολλα. ΑΝ ειναι ετσι οπως τα λες για το z750 θα εχεις ενα μηχανακι με 1000 ευρω κατω απο την πραγματικη αξια του. Μια χαρα αγορα ειναι. Αξιζει η κινηση αν ειναι ετσι ε? και δεν παιρνεις βαρελι διχως πατο που πολυ το φοβαμαι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ είναι η αλήθεια γιατι το βάρος του είναι αρκετό αλλα εαν με ξενερώσει, το πουλάω και παίρνω supersport! Και εχω συνηθήσει σε κυριως εντουρο και μοταρντ ελαφριά μηχανακια τοσα χρόνια ρε γμτ, στο GSR παντως το βάρος του μου ηταν οριακά ΟΚ, τωρα στο Ζ δεν εχω οδηγησει ακόμα το συγκεκριμένο αλλα "στα χαρτιά" είναι αρκετά πιο βαρύ απο το GSR,  μιλάμε για 24 κιλά διαφορά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το Duke 390 είναι απίστευτο, αλλά ούτε καν με το gladius δεν συγκρίνεται, όχι ότι είναι χειρότερο, απλά όπως είπε κι ο graves είναι μήλα με πορτοκάλια.

πριν 11 ώρες, το μέλος Στέργιος Βήχος έγραψε:

το gsr το παλιο με την ψαλιδαρα,αν και δε βλεποταν,ηταν μηχαναρα απο πολλες αποψεις.

το καινουριο...meh....

Μας λες 2-3 λόγια για το παλιό αφού ενδιαφέρει και τον op; Γιατί εγώ το'χα για το καλύτερο της κατηγορίας εκείνη την εποχή, αλλά ίσως και να μην ισχύει τελικά. Βλέπω κάτι τέτοια και δεν μπορώ να το σκεφτώ καν να παίζει δίπλα με hornet και fz6. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 20 λεπτά, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Μας λες 2-3 λόγια για το παλιό αφού ενδιαφέρει και τον op; Γιατί εγώ το'χα για το καλύτερο της κατηγορίας εκείνη την εποχή, αλλά ίσως και να μην ισχύει τελικά. Βλέπω κάτι τέτοια και δεν μπορώ να το σκεφτώ καν να παίζει δίπλα με hornet και fz6. 

το βιντεακι τι μας δειχνει? Δειχνει κατι που δεν καταλαβα? Ενα παλικαρι ή κοπελα να κανει βολτα σε επαρχιακο με aftermarket quicκshifter. Καταλαβα κατι λαθος?

Ρε παιδια τι γινετε? Ο ενας ανεβαζει τα μηχανακια του λες και θα ζηλεψουμε ολοι μας με εναν ελικα που ειναι μια χαρα για αυτο που πρεπει να κανει, ταξιδακια, και ενα γιαμαχα που οκ δεν θα ηθελα να επεκταθω. (εχουμε την τυχη να εχουμε παρει καμια βολτα και τα αλλα τις κατηγοριας και σε πιανουν τα γελια)

Χιλια συγνωμμη αλλα εκνευριζομαι με τους ανθρωπους που κανουν επιδειξη σε ανθρωπους που δεν ηταν τοσο τυχεροι. Και αυτο εκανες σε ανθρωπο που ψαχνει μηχανακι με 3-4 χιλιαρικα.

Ο αλλος ανεβαζει ενα βιντεο να πηγαινει ο αλλος μια γρηγορη βολτα. Του στυλ να για κοιταξτε τι παπαδες κανει το μηχανακι. Αρα ειναι το καλυτερο. (δεν ξερω αν ειναι ή οχι δεν εχω γνωμη)

Συγνωμμη εγω ειμαι ο περιεργος?

τελος παντων καλα χριστουγεννα. Υγεια πανω απο ολα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοίταξε εγώ είμαι κομπλέ γενικά, δεν με πειράζει καν η επίδειξη των μοτο ακόμα και σκόπιμα να έγινε, εξάλλου μιλάμε για ενα ΜΤ 10 αυτή τη στιγμή (το bmw 316 e36 :tooth: απο πίσω αδιάφορο) ε δεν το λες και επίδειξη ούτε όνειρο ζωής... αλλος μπορει να εχει τα λεφτα να γεμίσει μια μαρίνα με κότερα ξερω γω, δεν θα τα βάψουμε και μαύρα οταν μας τα φλεξάρει ?

Τώρα όσο για το βίντεο δεν σημαίνει όντως απολύτως τίποτα, δυσκολα να καταλαβεις κατι απο ενα onboard video περα απο την τελική μιας μηχανης αλλα και παλι ακόμα και για την τελική δεν ξερεις αμα οντως ειναι στόκ μόνο με εξατμίσεις η αλλες βελτιώσεις... όπως επίσης και εαν ο δρόμος δεν εχει την παραμικρή κλίση (κατηφόρα) 

Αλλα εντάξει μωρέ, χαλαρά, όχι και να συγχιζόμαστε! Καλά χριστούγεννα σε όλους!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 32 λεπτά, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Συγνωμμη εγω ειμαι ο περιεργος?

Περίεργος μπορεί να μην είσαι, λίγο στραβά πρέπει να ξύπνησες όμως ?.

Δεν είπα ότι κάνει παπάδες, απλά μου φαίνεται αρκετά πιο σβέλτο. Το Hornet δεν το'χω οδηγήσει βέβαια, μόνο έχω κάτσει πάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πως γινεται να εχουμε βαλει στην εξισωση μονοκυλινδα με 40 αλογα μαζι με 4κ 100 αλογα δεν εχω καταλαβει. Επισης ειναι προφανες οτι ο ανθρωπος θελει κατι αξιοπιστο και τα 390 δεν τα λες και trouble free

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα γραψω μετα για το gsr το παλιο το καλο το ορθοδοξο με την ψαλιδαρα,γιατι το ειχα ενα φεγγαρι.

Αλλα τωρα ειμαι απο κρασα και γουρνοπουλες και δεν γινεται.

Συνεχιστε εσεις

Τροποποιήθηκε από τον Στέργιος Βήχος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος ktm power έγραψε:

Πως γινεται να εχουμε βαλει στην εξισωση μονοκυλινδα με 40 αλογα μαζι με 4κ 100 αλογα δεν εχω καταλαβει. Επισης ειναι προφανες οτι ο ανθρωπος θελει κατι αξιοπιστο και τα 390 δεν τα λες και trouble free

Eαν καταλάβεις πως έγινε αυτό, εξήγησε το και σε εμένα ... και άντε το 390,  εδώ πριν το 390 ακούστηκε και cbr 250 R ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Τώρα δα, το μέλος graves έγραψε:

Eαν καταλάβεις πως έγινε αυτό, εξήγησε το και σε εμένα ... και άντε το 390,  εδώ πριν το 390 ακούστηκε και cbr 250 R ?

Δεν ξερω, πρεπει να ειναι πολυ περιεργη η μετρικη για να μπουν ολα αυτα σε μια κατηγορια ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν σας ειναι ευκολο, μπορειτε να διαβασετε λιγο πιο αργα και να καταλαβετε τι θελει να πει ο αλλος?

απο τις 1002 λεξεις κρατησατε ενα 250, ενα i4, ενα 390 και βγαζετε συμπερασματα. το νοημα βγαινει απο ολες τις προτασεις, οχι απο 4-5 αριθμους.

σας αρεσει να καβαλατε ενα αγευστο, αδιαφορο μηχανακι οπως το gsr και το Ζ750 (καλη ωρα οπως ο katerinh riders στο βιντεο πιο πανω?)

μαγκια σας και δικαιωμα σας, με-μας επιτρεπετε οπως να θελουμε πολλα περισσοτερα σε ενα μηχανακι απο τα νουμερα της εταιριας.

στη τελικη i4 my ass που εχει το gsr και το Ζ750. 

i4's των ss ειναι σε μια γωνια και γελανε...

φιλε @graves με το καλο να παρεις Ζ750 η οτι αλλο θες.

καλα να ειμαστε, και θεσσαλονικη ερχομαι συχνα. αν εχω ακομα το 250r παμε βολτα Πετροκερασα, Λιβαδι κτλ να σε δειξω τι θελω να πω και πολυ ευχαριστως να 

στο δωσω βολτα. οταν ξανανεβεις στο z750 θα το καταλαβεις μονος σου, τι εννοω. αυτονοητο πως ειναι ευπροσδεκτοι ολοι οσοι εχουν αποριες.

a lot of times, numbers doesn't matter. 

peace...

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι κάθεστε και ασχολείστε με το αν ένα μηχανάκι είναι καλύτερο από κάποιο άλλο, όλα είναι σχετικά, όποιος αγαπάει πραγματικά τους 2 τροχούς θα βρει κάτι καλό σε όλα, εγώ δεν άλλαξα πολλά μηχανάκια, η εμπειρία μου περιορισμένη, στην κατοχή μου έχω ένα Townmate και ένα XR400R του ‘97, όποιο και να καβαλήσω ξανανιώνω, το 400αρακι με τα 35 άλογα, μου δίνει ένα πλατύ χαμόγελο που το Hornet 600 με τα 98 ονομαστικά άλογα δεν το έδινε όσο το είχα, ακόμα και μια σούζα με το παπί θα με ξανακάνει 16 χρόνων..

Μη τρελένεστε, δε συμμετέχουμε σε διαγωνισμό, άλλος γουστάρει multistrada, άλλος  ΧΤ600 του ‘89 και άλλος R6...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

αν σας ειναι ευκολο, μπορειτε να διαβασετε λιγο πιο αργα και να καταλαβετε τι θελει να πει ο αλλος?

απο τις 1002 λεξεις κρατησατε ενα 250, ενα i4, ενα 390 και βγαζετε συμπερασματα. το νοημα βγαινει απο ολες τις προτασεις, οχι απο 4-5 αριθμους.

σας αρεσει να καβαλατε ενα αγευστο, αδιαφορο μηχανακι οπως το gsr και το Ζ750 (καλη ωρα οπως ο katerinh riders στο βιντεο πιο πανω?)

μαγκια σας και δικαιωμα σας, με-μας επιτρεπετε οπως να θελουμε πολλα περισσοτερα σε ενα μηχανακι απο τα νουμερα της εταιριας.

στη τελικη i4 my ass που εχει το gsr και το Ζ750. 

i4's των ss ειναι σε μια γωνια και γελανε...

φιλε @graves με το καλο να παρεις Ζ750 η οτι αλλο θες.

καλα να ειμαστε, και θεσσαλονικη ερχομαι συχνα. αν εχω ακομα το 250r παμε βολτα Πετροκερασα, Λιβαδι κτλ να σε δειξω τι θελω να πω και πολυ ευχαριστως να 

στο δωσω βολτα. οταν ξανανεβεις στο z750 θα το καταλαβεις μονος σου, τι εννοω. αυτονοητο πως ειναι ευπροσδεκτοι ολοι οσοι εχουν αποριες.

a lot of times, numbers doesn't matter. 

peace...

Δεν ειπα οτι μου αρεσει το gsr ή το z750, σιγουρα τα προτιμω απο το cbr 250 R και απο το duke 390. Επειδη περιμενα πως και πως να γινουν αναφορες σε πετροκερασα και ρυσιο και λοιπα, να πω το εξης προφανως θα ηθελα να εχω ενα duke 390 οταν ανεβαινω τα πετροκερασα, ενα rs 660 για το ρυσιο, ενα husqvarna για το βουνο ενα Multistrada για το ταξιδι και χιλια δυο μηχανακια. Δυστηχως αυτο ΔΕΝ γινεται στην δικια μου και στις περισσοτερες περιπτωσεις... All in all αν ειχα ενα μοναδικο μηχανακι δεν θα ηθελα να ειναι 1κ 250 κυβικα σορυ κιολας. Το οτι ανεβαινεις πιο γρηγορα τα πετροκερασα δεν λεει κατι περα απο αυτο ακριβως το γεγονος. My  2 cents

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επισης προς τι η συγκριση του ι4 των gsr kai z750 με ι4 των ss? Λες και εχουν σχεδιαστει για την ιδια χρηση... Πραγματικα δεν ξερω τι θες να αποδειξεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"Ανεβαίνεις πιο γρήγορα τα πετροκέρασα" εαν ο άλλος είναι κουλάδι, δεν λέει κάτι αυτό ... Γιατι ας μιλήσουμε ρεαλιστικά, 2 οδηγοί ίδιων ικανοτήτων ο ένας με cbr 250r και ο άλλος με GSR 600, ε δεν θα ανέβει το 250 πιο γρήγορα που να χτυπιέται όλη η χόντα.... :tooth:

Επίσης, οσο αφορά την σύγκριση με τα μοτέρ, αν το παμε ετσι δηλαδή και το μοτέρ του Ρ1 πρεπει να γελάει με το μοτέρ του ΜΤ-10, σωστά? Δέν νομίζω να πηγαίνει ακριβώς έτσι... Anyway... κουβέντα να γίνεται ?

Τροποποιήθηκε από τον graves

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Off topic alert (επειδή άλλος είναι ο σκοπός του τόπικ και άλλα πράγματα έχουμε καταλήξει να συζητάμε).

Πιστεύω ότι άναψαν λίγο τα αίματα δίχως λόγο.

Αυτό που θεωρώ ότι εννοούν τα παιδιά είναι ότι μηχανάκια όπως το GSR και Z750 είναι λιγότερο ολοκληρωμένα "σύνολα" από ένα μηχανάκι όπως το Duke 390/RC 390. Μπορεί να έχουν μοτέρ που έχουν "γκάζι" (πολύ παραπάνω από όσο θα μπορέσει κάποιος να αξιοποιήσει σε δημόσιους δρόμους δίχως να ξεκινήσει να ρισκάρει την ασφάλεια του ίδιου και άλλων imo) αλλά όταν εξετάζεις αυτό το μοτέρ σε σύγκριση με το υπόλοιπο πακέτο (φρένα, αναρτήσεις, βάρος, γεωμετρία κ.λπ.) υστερούν. Το 390 από την άλλη έχει ένα ωραιότατο μοτεράκι το οποίο ταυτόχρονα συνοδεύεται ΚΑΙ από αξιοπρεπέστατα περιφερειακά που καταλήγουν σε ένα πολύ fun to ride σύνολο.

Από εκεί και πέρα τον σημαντικότερο ρόλο παίζουν τα θέλω του καθενός. Ο Α μπορεί να θέλει ένα μηχανάκι με Ι4 μοτέρ, να ανοίγει το γκάζι, να ακούει το μοτέρ να ουρλιάζει και να μαζεύει 150-200άρες+ δίχως κόπο, δίχως να τον ενδιαφέρει το γεγονός ότι θα είναι υποδεέστερο σε σβέλτη οδήγηση σε ένα κλειστό στροφιλίκι λόγω μέτριων αναρτήσεων, φρένων, γεωμετρίας κ.λπ. Ο Β πάλι μπορεί να μην τον ενδιαφέρουν τόσο τα άλογα καθ'εαυτά, πάντες με ξερόγκαζα κ.λπ., αλλά να θέλει και ένα μηχανάκι που όταν το πιέζει, κάθε κομμάτι πάνω του θα λειτουργεί σωστά και θα έχει ένα well oiled machine σαν σύνολο. Ο Γ μπορεί να θέλει ένα μηχανάκι πολυθρόνα, να καταπίνει χιλιόμετρα σαν λεμονάδα και να κατεβαίνει ατσαλάκωτος.

Στα on topic τώρα, εφόσον ο φίλος θέλει να μεταβεί από το transalp σε κάποιο γυμνό, πιστεύω ότι το πιο σωστό είναι να μας που περίπου παίζει το budget του και τι ακριβώς ζητάει από το μηχανάκι, ώστε να μπορέσουμε να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι στις προτάσεις μας.

Τροποποιήθηκε από τον The Dread Rider

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα