Jump to content
graves

Triumph Daytona 675 vs Suzuki GSX-R 600

Recommended Posts

Και εγώ με την σειρά μου να ευχηθώ καλοβολτο το Ζ. 

Εύχομαι από καρδιάς να μην υπάρχουν σημαντικά θέματα και γενικότερα το κουστούμι επισκευής να βγεί σε αυτά που υπολογίζεις. 

Να τονίζω μόνο το θέμα της καλωδίωσης, που αν θυμάμαι καλά είπες οτι θα αλλαχτεί  με νεα  καινούρια. 

1ον προσοχή γιατί αν είναι η κεντρική καλωδίωση, δεν νομίζω να βγει φθηνά

2ον  και σημαντικότερο  η καλωδίωση πρέπει να τοποθετηθεί ακριβώς όπως η γνήσια, χωρίς μικρές παραλλαγές, ειδικά στα σημεία που υπάρχουν κινούμενα μέρη. 

Με πρόχειρη τοποθέτηση, που τώρα δείχνει μια χαρά ( ίσως λίγο σφηγμένα, στριμωγμένα) , μπορεί μελλοντικά  να σου ξαναγδάρει την καλωδίωση ( φάση μετά απο 1 χρόνο) και να ψάχνεσαι πάλι στα τυφλά. 

Παθών στο δικό μου αντικείμενο εργασίας  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 5 ώρες, το μέλος HLIAS έγραψε:

Και εγώ με την σειρά μου να ευχηθώ καλοβολτο το Ζ. 

Εύχομαι από καρδιάς να μην υπάρχουν σημαντικά θέματα και γενικότερα το κουστούμι επισκευής να βγεί σε αυτά που υπολογίζεις. 

Να τονίζω μόνο το θέμα της καλωδίωσης, που αν θυμάμαι καλά είπες οτι θα αλλαχτεί  με νεα  καινούρια. 

1ον προσοχή γιατί αν είναι η κεντρική καλωδίωση, δεν νομίζω να βγει φθηνά

2ον  και σημαντικότερο  η καλωδίωση πρέπει να τοποθετηθεί ακριβώς όπως η γνήσια, χωρίς μικρές παραλλαγές, ειδικά στα σημεία που υπάρχουν κινούμενα μέρη. 

Με πρόχειρη τοποθέτηση, που τώρα δείχνει μια χαρά ( ίσως λίγο σφηγμένα, στριμωγμένα) , μπορεί μελλοντικά  να σου ξαναγδάρει την καλωδίωση ( φάση μετά απο 1 χρόνο) και να ψάχνεσαι πάλι στα τυφλά. 

Παθών στο δικό μου αντικείμενο εργασίας  

Καλωδίωση υπολογίζω ως το μεγαλύτερο κόστος για την επισκευή, σε περίπτωση που ο ηλεκτρολόγος δεν βρεί την διαρροή για να την φτιάξει, απλα υπολογίζω το μέγιστο κόστος / χειρότερη περίπτωση για να είμαι μέσα! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα καλησπέρα, λοιπόν, ξέρω οτι πάρα πολλά κουφά έχουν ακουστεί αλλα σήμερα ήταν το αποτελειωτικό ...

Στη δουλειά λοιπόν, αναφέρω το να παμε για μεταβίβαση απο την άλλη εβδομάδα όποτε μας βολέψει, ε λοιπόν μου λέει κάτσε γιατι μπορεί να σου ρίξω πιστόλι ... Τι φάση λεω? Ε να λεει ο μπαμπάς είπε οτι τα πλαστικά τελικά κανουν 400 ευρώ και όχι 800 που νόμιζα λέει και οτι τον λέει τελοσπαντων ο πατέρας του να το φτιάξουν αυτοί και να το πουλήσουν ακριβότερα .... Τον λέω είσαι σίγουρος οτι ο άνθρωπος που "κατέστρεψε" το μηχανάκι θα το φτιάξει? :tongue:

Επίσης μου είπε (σήμερα...) οτι τελικά ο μπαμπας του το ειχε παει σε ζαντά και οτι ισιωσαν οσο επαιρνε την ζάντα (γιατι παραπανω θα εσπαγε) και δεν ερχοταν 100% λέει ....  γενικά παντού μπαμπάς η φάση και μου τα βγάζει με το τσιγκέλι, οκ όντως το μηχανακι το κυκλοφορεί ο πατέρας του και όχι το παιδί, δεν λέει ψέμματα σε αυτό, αλλα ρε πούστη μου εαν είναι έτσι ε ασε να μου το πουλήσει  ο πατέρας σου να βγάλω κι εγώ άκρη εφόσον δεν ξερεις τι ακριβως παιζει με το μηχανάκι.... anyway, επειδή νόμιζα οτι το κλείσαμε και έχω ξενερώσει μετά απο αυτό, δεν θα το πάρω καν, συνεχίζω το ψάξιμο με budget 3.000 - 3.500.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξέρεις κάτι; Ίσως όλη αυτή η ταλαιπωρία να ήταν για καλό, να σε έσωσε η μοίρα από έναν άπατο κουβά χρημάτων. Δες το έτσι. Εκτός κι αν πήγαν σε καμιά μάγισσα μερικοί από δω μέσα για να σε γλιτώσουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 λεπτά, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Ξέρεις κάτι; Ίσως όλη αυτή η ταλαιπωρία να ήταν για καλό, να σε έσωσε η μοίρα από έναν άπατο κουβά χρημάτων. Δες το έτσι. Εκτός κι αν πήγαν σε καμιά μάγισσα μερικοί από δω μέσα για να σε γλιτώσουν

Eαν πηγαν τους ευχαριστώ :tongue:

Ε ναι γενικα το σκεφτομουν τις τελευταίες μέρες, βρωμάει κατι αλλα δεν ξερω τι ... καταρχην ο μηχανικος μου που ειδε την ζαντα και είπε δεν του φαίνεται να ειναι στραβη, εαν το ειχε παει οντως σε ζαντα και την ίσιωσε οσο έπαιρνε, δεν θα φαινόταν? (που για να μην μπορεσε να την φέρει στο 100% γιατι θα έσπαγε, λογικά σημαίνει οτι είχε στραβώσει καλά) Γιατι απο την έξω μεριά η ζάντα δεν φαίνετε να έχει φάει ίσιωμα, ουτε το χρωμα εχει φύγει ούτε τίποτα, ουτε βαμμενη φαινεται να ειναι, και το αυτοκολλητο ειναι το μαμά κολλημένο στην εντέλεια, μοιάζει "απείραχτη" θελω να πω, σαν την πίσω, εργοστασιακή ... εαν ειχε φαει ίσιωμα κανονικά δεν θα ηθελε και βάψιμο μετά? Δεν θα φαινόταν πιο φρεσκοβαμμένη π.χ.? Εκτος αν εγινε τοσο καλη δουλεια και δεν φαινεται τιποτα ...  Τέλοσπαντων, οτι και να έγινε πολύ ασχοληθήκαμε με την μλκία όλη αυτή, άκυρο το ζετάκι, θα βρώ κάτι καλύτερο :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@graves Χαίρομαι που δεν έκανες το λάθος να πάρεις το συγκεκριμένο μηχανάκι.

Με το πάσο σου ψάξε για κάτι καλύτερο, εξάλλου lockdown είναι έχεις χρόνο πιστεύω για να ψάξεις κάτι τίμιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Τώρα δα, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

@graves Χαίρομαι που δεν έκανες το λάθος να πάρεις το συγκεκριμένο μηχανάκι.

Με το πάσο σου ψάξε για κάτι καλύτερο, εξάλλου lockdown είναι έχεις χρόνο πιστεύω για να ψάξεις κάτι τίμιο.

Έτσι, δεν βιάζομαι, εξάλλου θέλω και ακόμα ένα μήνα για να συμπληρωθεί το budget, οπότε χαλαρά.

Γενικά λέω να ρίξω άκυρο στο Ζ σαν μηχανάκι, αν και η θέση οδήγησης του μου φάνηκε μια χαρά, το βάρος του συνέχεια το σκέφτομαι είναι η αλήθεια, θα ήθελα κατι πιο ελαφρύ μιας και εχω συνηθήσει σε enduro και SM τα οποία ήταν πανάλαφρα σε σχέση με την μαούνα των 220+ κιλών (γεμάτη)

Ζαχαρώνω πολύ το Street triple 675 μετα απο περισσότερο ψάξιμο, μοιάζει η πιο τίμια επιλογή είναι η αλήθεια αλλα ρε γαμώτο αυτό το φανάρι του το στρόγγυλο δεν ξέρω εαν μπορέσω να το χονέψω ποτε :tongue:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευτυχως δεν προχώρησε και γλιτωσες! Η πολλη πληροφορια τετοιου ειδους "ο μπαμπας μου το ενα, ο μπαμπας μου το αλλο, το ισιωσε ο ζαντάς κλπ" ποτε δεν μου γεμιζαν το ματι οποτε ορθως κανεις και κοιτάς αλλου.

Για το Street triple που ανεφερες, τα στρογγυλα φαναρια μπροστα για μενα ειναι ερωτας! ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 51 λεπτά, το μέλος graves έγραψε:

[........]

Ζαχαρώνω πολύ το Street triple 675 μετα απο περισσότερο ψάξιμο, μοιάζει η πιο τίμια επιλογή είναι η αλήθεια αλλα ρε γαμώτο αυτό το φανάρι του το στρόγγυλο δεν ξέρω εαν μπορέσω να το χονέψω ποτε :tongue:

Σε στήσιμο πρέπει να είναι το καλύτερο της κατηγορίας. Ειλικρινά δεν έχω διαβάσει κακή κουβέντα από (και πρώην) κατόχους. Όσο για τα φανάρια, είσαι απλά βλάσφημος. Γκρι triple με τα στρογγυλά φανάρια, από τα αγαπημένα μου εβερ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος graves έγραψε:

αυτό το φανάρι του το στρόγγυλο δεν ξέρω εαν μπορέσω να το χονέψω ποτε

Μπα, εμένα μου αρέσουν τα 2 στρόγγυλα φανάρια μπροστά. 

Πραγματικά πολύ καλή μηχανή η συγκεκριμένη, και αν το βρεις σε καλή κατάσταση εντός του budget σου πάρτο άφοβα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι αυτό το διπλό στρόγγυλο φανάρι, κατα τα άλλα όλη η υπόλοιπη μοτο είναι πανέμορφη και τα χαρακτηριστικά κορυφή ... το βάρος της είναι στα 167 κιλά άδειο σε σχέση με τα 204 κιλά του Ζ 750... τραγική διαφορά!! Αυτό το φανάρι όμως ... που προσπαθεί κάπως να δώσει μια  "vintage" πινελιά σε μια μηχανή που μόνο vintage δεν είναι η υπόλοιπη εμφάνιση της , δεν ξέρω, δεν μου κάθετε καθόλου καλά... Δεν το αποκλείω βέβαια, θέλω είναι η αλήθεια να δώ ενα απο κοντά, να δοκιμασω την θέση οδήγησης του κτλπ, αλλά κατα κύριο λόγο λεω να συνεχίσω να ψάχνω για 600 SS που ήταν και η αρχική μου επιθυμία 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάρτο και θα σου δώσω εγώ ένα κλασσικό στρόγγυλο να βάλεις, άμα μου δώσεις το διπλό με το πλαισάκι του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Πάρτο και θα σου δώσω εγώ ένα κλασσικό στρόγγυλο να βάλεις, άμα μου δώσεις το διπλό με το πλαισάκι του.

Μα αυτό δεν μου αρέσει, το κλασσικό στρόγγυλο, άσχετα αμα είναι ενα η δύο :tongue:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σου δίνω και transformer.  Έχει το ali κάτι ωραία με 30 ευρώ, ουουουου, μια χαρα, 250 ευρώ έχουνε τα μαμά του 675.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οτι να ναι οι τυποι, να τα θυμασαι αυτα οταν θα εχεις παρε δωσε με τον φιλο σου, πολυ μποχα απο την αρχη η φαση...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έλα ρε κρίμα και ήθελα να το δω από κοντά αυτο το ζετ ?

Έλα ρε κρίμα και ήθελα να το δω από κοντά αυτο το ζετ ?

Πέρα από τον χαβαλέ το Street triple είναι φοβερή επιλογή, σαν δεύτερη βάλε και το σιβερ ίσως βρεις και με abs. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Shiver εαν και εμφανισιακά είναι απο άλλο πλανήτη, δεν θέλω γιατί θελω τετρακύλινδρο μόνο, ή τρικύλινδρο εαν πάρω triumph!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος ktm power έγραψε:

Και για 4κ το χορνετακι

Ούτε hornet με ψήνει τόσο, προτιμώ GSR 600 απο hornet, αλλα μάλλον για SS με βλέπω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι εγω την ιδια αποψη ειχα πριν παρω το S3 σχετικα με τα φαναρια του....αλλα μετα το ερωτευτηκα ?

Αν δε,βρεις και R ,λιγο δυσκολο με 3500, θα εχεις ενα εξαιρετικο μηχανακι για τα παντα κυριολεκτικα (εκτος απο δικαβαλο ταξιδι).

Στην τελικη του βαζεις φαναρια απο το facelift μοντελο η το 1050.

Μου λειπει δεν το κρυβω.....

spacer.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος A-nik-i έγραψε:

[.....................]Όσο για τα φανάρια, είσαι απλά βλάσφημος. Γκρι triple με τα στρογγυλά φανάρια, από τα αγαπημένα μου εβερ

ΑΥΤΟ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΑΠΟ ΚΑΤΩ!?

πριν 10 λεπτά, το μέλος GeorStrat έγραψε:

[..................................]

spacer.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ταυλα το τριπλ σου

πριν 1 ώρα, το μέλος graves έγραψε:

Ούτε hornet με ψήνει τόσο, προτιμώ GSR 600 απο hornet, αλλα μάλλον για SS με βλέπω

εσυ ξερεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γενικά παρατηρώ οτι στα 3.500 - 4.000 ταβάνι που έψαχνα σε σχέση με τα 5.000 ειναι μεγάλη καθώς στα 5.000 που εκανα μια αναζήτηση εχει αρκετά παραπάνω μοντέλα που μου άρεσαν και μερικά χρόνια πιο σύγχρονα απο αυτά που κοιτούσα (για την naked κατηγορία μόνο, στα SS πανω κατω τα ιδια βρίσκεις)

To CB 1000R μου άρεσε πολύ με το μονόμπρατζό του, παίζει γυρω στα 5.000 π.χ.  https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/32619708-honda-cb-1000-r

Επίσης το FZ8 τι φάση? Ωραίο φαίνεται, δεν ήξερα οτι υπάρχει για να πω την αλήθεια ούτε το είχα παρατηρήσει σε αγγελίες τόσο καιρο που ψάχνω. https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/33610029-yamaha-fz8

Μέχρι και MT-09 βρήκα ένα στα 5.000!  

Και στα 3.500 - 4.000 η αλήθεια είναι οτι πέρα απο το SS που θέλω (που τελικα εχω καταλήξει στο gsxr καθαρα και μονο λογο εμφανισης) κάποιο naked που να μου αρέσει πραγματικά δεν βρίσκω. Το Ζ δεν μου άρεσε τελικά, ουτε το hornet μου αρέσει, το street triple με ξενερώνει το φανάρι του, το gsr μόνο μου αρέσει αλλα δεν εχει USD και γενικα δεν αξιζει να παρω GSR εφοσον μπορω να διαθεσω παραπανω χρηματα.

Γενικά σκέφτομαι την λογική οτι το ss θα με κουράσει με τον καιρό και προσπαθώ με νύχια και με δόντια να δώσω μια ευκαιρία στα naked αλλα στα λεφτα που κοιτουσα δεν βρισκω κατι που να μου αρεσει πραγματικά σε σχέση με το gsxr...

Οπότε η κανω + 1 μήνα υπομονή να πάει το budget 5.000 για να πάρω naked, η παίρνω supersport στο budget που έχω τώρα...

edit: πραγματικα δεν ξερω τι γινεται, τοση υπομονη δεν εχω κανει ποτε σε αγορα μηχανης, σε κανονικες συνθηκες θα ειχα ηδη αγορασει οτι ειχα βρει μπροστα μου :tongue:

Τροποποιήθηκε από τον graves

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
  • Κρύο; ✅
  • Lockdown; ✅
  • Κλειστή πίστα; ✅

Κάνε υπομονή ένα μήνα, δες τι έχεις μαζέψει έξτρα και ζύγισε ξανά τις επιλογές σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα