Jump to content
FlyingInADream

Προσωρινή ακινησία...μεσω εφαρμογής ΑΑΔΕ.

Recommended Posts

Να και κάτι ΠΟΛΥ χρήσιμο και ευχάριστο που έπρεπε να είχε γίνει εδώ και χρόνια.

Ακινησία οχήματος, ηλεκτρονικά, χωρίς επίσκεψη σε ΔΟΥ, σκέφτεται να εφαρμόσει η κυβέρνηση.

https://www.bikerspirit.net/main/tin-ilektroniki-katathesi-ton-pinakidon-schediazei-i-kyvernisi/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

ΑΜΑ γινει αυτο το σχέδιο, θα μπω να θεσω σε ακινησία τοΝ ματρακά του @klab.

Καλά, θα κλάψουμε. Ουτε καν θα βγάζουν απο πάνω τις πινακίδες, η άδεια κυκλοφορίας στο ντουλαπάκι, ασφάλεια/ΚΤΕΟ/τελη - τι ειν' αυτά?- 😂, θα κυκλοφορουν κανονικά, και χάνεται η εύκολη αναγνωρισιμότητα του απινακίδωτου (που'ταν σα τη μυγα μεσ' στο γάλα).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσοχή, τους κωδικούς taxis, που τους δίνουμε 😎

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος innova 04 έγραψε:

ΑΜΑ γινει αυτο το σχέδιο, θα μπω να θεσω σε ακινησία τοΝ ματρακά του @klab.

Καλά, θα κλάψουμε. Ουτε καν θα βγάζουν απο πάνω τις πινακίδες, η άδεια κυκλοφορίας στο ντουλαπάκι, ασφάλεια/ΚΤΕΟ/τελη - τι ειν' αυτά?- 😂, θα κυκλοφορουν κανονικά, και χάνεται η εύκολη αναγνωρισιμότητα του απινακίδωτου (που'ταν σα τη μυγα μεσ' στο γάλα).

Από τη μία ναι από την άλλη δηλαδή τον "απινακίδωτο" θα του κάνουν τι; Δεν έχω δει ποτέ να κυνηγάνε κάποιον για τέτοιο λόγο.

Κατά τη γνώμη μου θετικό το μέτρο, όση λιγότερη γραφειοκρατεία τόσο καλύτερα. Ιδανικά θα τις ταχυδρομούσες κιόλας και θα τελείωνε το θέμα από όλες τις πλευρές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα σύχρονα ασφαλίτικα αυτοκίνητα, με χρώματα ή χωρίς, έχουν κάμερα και υπολογιστικό σύστημα που αναγνωρίζει πινακίδες όπως κινείται το αυτοκίνητο στην κίνηση, και σύστημα online που διαρκώς, αυτόματα και χωρίς να κάνει κάτι ο αστυνομικός, ψάχνει να βρει αν απασχολεί για οποιοδήποτε λόγο η πινακίδα. Μόλις το σύστημα εντοπίσει πινακίδα που έχει κάποιο ενδιαφέρον, ειδοποιεί τον αστυνομικό και προχωράει σε έλεγχο αυτός.

Οπότε, δεν υπάρχει το ''θα δηλώσω ακινησία και θα κυκλοφορώ'', ειδικά σε αστικά κέντρα, θα τον μαζέψουν θέμα χρόνου. Και το πρόστιμα θα είναι 5000 ευρώ.

Χώρια τα παραδοσιακά μπλόκα και έλεγχοι, ένα ενδεχόμενο ατύχημα κ.ο.κ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλό αυτό, δε θα χουμε και το άγχος μη μας πετάξουν την αγαπημένη μας πινακίδα,  πληρώσουμε για επανέκδοση με άλλο αριθμό, και μας δώσουν και πινακίδα 1 στρέμμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το "άλλο μισό" του προβλήματος πως θα το λύσουν;

Την παραλαβή κατατεθειμένων πινακίδων και άρση της ακινησίας.

Ηλεκτρονική αίτηση και εκτύπωση πινακίδας στον οικιακό εκτυπωτή ή αποστολή πινακίδας μέσω ταχυδρομείου;;;😆

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σήμερα πήρα τηλεφ Δ.Ο.Υ Γλυφάδας και απάντησε ένας ευγενικός νεαρός

Αν και δεν τα έχω καλά με τα τυχερά παιχνίδια σήμερα θεώρησα πως είναι και η κατάλληλη ημέρα να παίξω κάτι σε τυχερό παιχνίδι

Του είπα τον αρ άρσης και μου είπε πως οι πινακίδες μου βρίσκονται εκεί

Δηλαδή δεν καταστρέφονται τον ρώτησα ?

Μου απάντησε πως πριν λίγο καιρό έστειλαν για καταστροφή αυτοκινήτων και θα ξαναστείλουν πάλι

Στη δεύτερη παρτίδα ίσως να είναι και οι δικές σου μου λέει

Η καταστροφή πινακίδων γίνεται και γιατί θέλουν όλοι να πάρουν νέες μιας και έχουν προδιαγραφές ΕΟΚ

Υδατογραφημένα εθνόσημα σε όλη την επιφάνεια

Επίσης μου ανέφερε και κάτι που αρκετοί εδώ έχουν γράψει   

Πινακίδες χωρίς ασφάλεια δεν παραδίδονται

Επειδή χαίρομαι όταν βλέπω παλιές πινακίδες σε παλιά οχήματα θέλω και το Yamahaκι να έχει αυτές που προτο φόρεσε εν έτη 2005

Κι όποιος θέλει πληρώνει

Έτσι λοιπόν έκανα μια 3μηνη ασφάλεια την πιο φθηνή

Προφανώς θα πληρώσω και κάποιο μέρος των τελών κυκλοφορίας

(Έναρξη ακινησίας 05/2019) και θα τις πάρω επιτέλους

Το σχέδιο έχει ως εξής

Σε λίγες μέρες γίνεται νόμος η ψηφιακή κατάθεση πινακίδων όπως έγραψε και ο @ FlyingInADream

Κάνω τη δήλωση κατάθεσης και εννοείται πως δεν κυκλοφορώ την μότο (Άλλωστε είπαμε είναι θρύψαλα κινητήριακός  )

Έχω τις πινακίδες σπίτι και ακυρώνω την ασφάλεια (Επιστρέφετε μέρος των χρημάτων)

Μέχρι εδώ το έχω σχεδιάσει καλά νομίζω

Ελπίζω το ΚΤΕΟ να μην έχει σύστημα όπου να διασταυρώνει την άρση ακινησίας και να βεβαιώνει πρόστιμο

διότι θα το μαζέψω σε 1 ζεμπίλι και θα τους το πάω να δουν τα καυσαέρια

Αν όλα πάνε κατ ευχή το μόνο που μένει είναι να με κατεβάσει ο γιός μου δια της βίας να τραβήξω το στρόφαλο εντός του κάρτερ και να προχωρήσουμε λιγάκι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λενε οτι το προστιμο θα ειναι 10.000 ευρω και σε υποτροπη 30.000. Το 10χιλιαρο φαινεται πολυ, αλλα τοσο υψηλο πρεπει να ειναι, γιατι αλλιως θα κυκλοφορανε πολλοι με τις πινακιδες πανω και μη εχοντας πληρωσει τελη κυκλοφοριας και ασφαλεια.

https://www.ethnos.gr/oikonomia/135607_katathesi-pinakidon-psifiaka-telos-i-talaiporia-dilosi-se-ilektroniki-platforma

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 ώρες, το μέλος RCMJ έγραψε:

Ελπίζω το ΚΤΕΟ να μην έχει σύστημα όπου να διασταυρώνει την άρση ακινησίας και να βεβαιώνει πρόστιμο

Θα στο πω αλλιώς. Οταν πήγα να περάσω όχημα που είχε λήξει το ΚΤΕΟ σε περίοδο που βριδκόταν σε ακινησία, μου ζήτησαν το χαρτί της ακινησίας για να ΜΗΝ βεβαιωσουν πρόστιμο. Αρα μάλλον δεν έχουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ΚΤΕΟ πρέπει να το περάσεις εντός 15 ημερών από την άρση ακινησίας, για να μην θεωρείται εκπρόθεσμο.

Από την στιγμή που θα κάνεις άρση, μετράει ο χρόνος των 15 ημερών.

Αν ΔΕΝ το περάσεις τώρα, και καπάκι σε λίγες μέρες το ξανακάνεις ακινησία ηλεκτρονική, όλα καλά.

Κάποτε όμως θα το κάνεις άρση ακινησίας, προφανώς δεν θα παίρνεις χαρτί πια για αυτό αλλά θα σώζεις κάποιο pdf, και θα το πας να περάσει ΚΤΕΟ, και στο ΚΤΕΟ θα δουν την περίοδο ΠΡΙΝ την ηλεκτρονική ακινησία, ότι έπρεπε να το είχες περάσει και δεν το πέρασες.

Και τσουυυυυπ, προστιματάκι. 🙄

Επίσης, θα πληρώσεις μικρό τέλος αν το κάνεις άρση ακινησίας μέσα στον Δεκέμβριο, το 1/12 του ετήσιου συγκεκριμένα, ΑΛΛΑ πρέπει μέχρι 31/12 να το έχεις ξανακάνει ακινησία, είτε ηλεκτρονική (ΑΝ έχει προλάβει να ψηφιστεί ΚΑΙ εφαρμοστεί ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΑΜΦΙΒΑΛΩ) είτε συμβατική. Αν δεν το ξανακάνεις ακινησία μέχρι 31/12 σε πιάνει το τέλος της επόμενης χρονιάς. ΟΛΟ το τέλος της επόμενης χρονιάς. 🙄

Εγώ, θα το άφηνα στην ησυχία του, πολύ φασαρία για το τίποτα όλο αυτό που θες να κάνεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 17 ώρες, το μέλος innova 04 έγραψε:

spacer.png

τη ψήνουν ακόμη την εφαρμογή...

Λογικα θα ανοίξει 30-31/12/2020..

Όλως τυχαίως, θα έχει πέσει το σύστημα.

Οπότε πλήρωσε κορόιδο Έλληνα όλα τα τέλη 2021 και μέσα Γενάρη (που θα λήξει η προθεσμία παράτασης) θα εμφανιστεί «μαγικά».

(στη θέση «Γενάρη» βάζουμε ό,τι μήνα ταιριάζει με βάση την παράταση)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδια εγω δεν εκανα αυτο το μηνα ασφαλεια επειδη ημουν τυχερος και εληγε η προηγουμενη 1 μερα πριν την αρχη του lockdown.
Ομως επειδη φοβαμαι μη γινει καμια ηλεκτρονικη διασταυρωση και τη φαω απο το πουθενα, λεω να παραδωσω πινακιδες ηλεκτρονικα μεχρι να τελειωσει το τσιρκο.

Δεν αξιζει δηλαδη να μας βγαλουν εξω, να κανω ασφαλεια και καπακια να φαμε κανα διμηνο μεσα μετα απο μερικες μερες.
Πιστευετε θα μπορεσω οταν μας βγαλουν εξω οριστικα να κανω αρση ακινησιας ηλεκτρονικα με μερικα κλικ ή θα γινει μπ@ρδελο και θα τρεχω και δε θα φτανω.

Επισης ΚΤΕΟ ειναι να περασω τον Αυγουστο, θα χρειαστει να περασω πιο νωρις για να παρω τις πινακιδες πισω?

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος CptAngel έγραψε:

Επισης ΚΤΕΟ ειναι να περασω τον Αυγουστο, θα χρειαστει να περασω πιο νωρις για να παρω τις πινακιδες πισω?

Αφού καταθέσεις πινακίδες παίρνεις τηλ το ΚΤΕΟ που πέρναγες και τούς λές ότι

έχεις  καταθέσει πινακίδες

Αν καταθέσεις ηλεκτρονικά τότε ίσως σου ζητήσουν απόδειξη κατάθεσης στο ΚΤΕΟ

Δεν είμαι βέβαιος Υποθέτω Δεν το έχω κάνει

Αν πάρεις πάλι τις πινακίδες έχεις 15 μέρες να δηλώσεις στο ΚΤΕΟ ότι τις έχεις για να περάσεις  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος CptAngel έγραψε:

Ρε παιδια

αν ανοιξει συντομα η εφαρμογή, κανε ακινησια asap.

αλλιως, καταθετεις πινακιδες σε ΔΟΥ.

Η διασταύρωση (θεωρητικά)  ''τρέχει'' 'αμεσα μολις βρεθεις ανασφάλιστος στο συστημα. Πρακτικά όμως, δεν ΞΕΡΕΙ κανεις σίγουρα να απαντησει, μιας και κάποιοι εχουν φάει 250ρι, άλλοι όχι..

Αντε και ρωτας τη ΔΟΥ ή λογιστή. Αμφιβάλλω αν θα λάβεις λογικη απάντηση.

Τα χαιβάνια, έπρεπε να τρέξουν την εφαρμογή νωρίτερα, ωστε να αποφύγουν το μπούκωμα των Χριστουγέννων (ασχέτως κορωνοιου), και να μπορεί κάποιος πολίτης να κανει ανθρώπινα τον προγραμματισμό του.

ΚΤΕΟ κλπ, δεν εχεις να ασχοληθείς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απ' οσο ξερω οι διασταυρωσεις γινονται σε κυματα μερικες φορες το χρονο.
Γι' αυτο και αν το κανεις για μικρη διαρκεια συνηθως τη γλιτωνεις.

Το γενικο ερωτημα ειναι αν θα σε πιασει το κυμα και το πιο ειδικο ερωτημα αν θα αποφασισουν να το τρεξουν κατα τη διαρκεια των lockdown για να μαζεψουν εσοδα.

Με ΔΟΥ δε μπλεκω 1000 φορες να κανω ασφαλεια. Ασε που αμα επιχειρησω να βγαλω την πινακιδα λογικα θα κοπει στη μεση :tooth:

Απλα το βασικο μου ερωτημα ειναι αν οταν μας δωθει το ελευθερο θα μπορω να κυκλοφορω κανονικα μεσα σε 1-2 μερες ή θα μπλεξω με γραφειοκρατιες και αναμονη να στροφαρει το υπερφορτωμενο συστημα. Αλλα μαλλον δεν υπαρχει απαντηση μεχρι να δουμε στην πραξη.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 29 λεπτά, το μέλος CptAngel έγραψε:

Απ' οσο ξερω οι διασταυρωσεις γινονται σε κυματα μερικες φορες το χρονο.
Γι' αυτο και αν το κανεις για μικρη διαρκεια συνηθως τη γλιτωνεις.

Το γενικο ερωτημα ειναι αν θα σε πιασει το κυμα και το πιο ειδικο ερωτημα αν θα αποφασισουν να το τρεξουν κατα τη διαρκεια των lockdown για να μαζεψουν εσοδα.

Με ΔΟΥ δε μπλεκω 1000 φορες να κανω ασφαλεια. Ασε που αμα επιχειρησω να βγαλω την πινακιδα λογικα θα κοπει στη μεση :tooth:

Απλα το βασικο μου ερωτημα ειναι αν οταν μας δωθει το ελευθερο θα μπορω να κυκλοφορω κανονικα μεσα σε 1-2 μερες ή θα μπλεξω με γραφειοκρατιες και αναμονη να στροφαρει το υπερφορτωμενο συστημα. Αλλα μαλλον δεν υπαρχει απαντηση μεχρι να δουμε στην πραξη.

Κάνε μια 2μηνη άντε 3μηνη ασφάλεια, απολύτως βασική

Να ξεκαθαρίσει το τοπίο

Αν αυτό συμβεί εντός μήνα, ζητάς από την ασφάλεια επιστροφή υπολοίπου

Μη παίζεις με το (μ@λακισμένο) τέρας που λέγεται κράτος. Εσύ θα είσαι ο μόνιμα χαμένος.

Τα παραθυράκια δεν είναι για εμάς την «πλέμπα»...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πωπω εισαι ωραιος ειχα ξεχασει παντελως την τριμηνη. Ελεγα να κανω μια εξαμηνη και να ζητησω λεφτα πισω.
Btw μολις ειδα οτι τουλαχιστον μεχρι 7/1 μεσα θα ειμαστε so. Εχει δρομο ακομα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξέρεις ότι μπορείς απλά να ξεβιδώσεις την πινακίδα, να πάρεις την άδεια, να γράψεις δυο τέτοια κι ένα τέτοιο, και να πας στην ΔΟΥ (άμεσα ή με ραντεβού, ανάλογα τι πρακτικά κάνει η ΔΟΥ σου) να κάνεις ακινησία ε;

Ή να περιμένεις λίγες μέρες να δουλέψει η online ακινησία;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οχι νομιζα οτι πρεπει να χορεψω το χορο της βροχης και να στειλω διαγαλαξιακο μηνυμα στους alien overlords μας να 'σαι καλα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα