Jump to content
Στελιος_Σαμ

Η βοηθεια σας ειναι αναγκαια φιλτατοι...

Recommended Posts

Καλησπερα σας, καινιοργιο μελος απο εδω. Χαιρομαι που βρισκομαι εδω γιατι απο οτι εχω καταλαβει, η κοινωτητα εδω ειναι πολυ βοηθητικη. Λοιπον εγω ειμαι 17 και φετος τελειωνω Πανελελε. Χρονια σκεφτομουν να παρω μηχανη αλλα περιμενα να βγαλω τουλαχιστον διπλωμα για 125cc. Εχω τελευταια στο νου μου δυο μηχανες. Η μια ειναι η Yamaha yzf R125 και της αλλης εδω ειναι ο συνδεσμος : https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7855615-euromotors-em-125 

Και τις δυο μηχανες μεταχειρισμενες θα τις παρω. Εν το μεταξυ ειμαι 1.88 και 95+ κιλα. Ποια απο τις δυο πιστευετε οτι θα ηταν η καλυτερη επιλογη (Να λεμε την αληθεια πιο πολυ προτιμαω την Yamaha). Aν εχετε και κατι αλλο να μου προτεινετε, πειτε το ελευθερα. Να σημειωθει οτι αυτη θα ειναι η πρωτη μου μηχανη και ειμαι χωρις μεγαλη εμπειρια.

Αυτα προς το παρον. Ευχαριστω για τον χρονο σας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλος ήρθες Στέλιο!

Το yzf R125 ειναι πολυ καλο σχολείο για τον κόσμο των 2 τροχών είναι η αλήθεια.  Κι εγώ με ένα παρόμοιο SS μοτοσυκλετάκι είχα ξεκινήσει, το aprilia rs 50!

Τώρα όσο για το μηχανάκι που αναφέρεις στο link, δεν εχει καμια απολυτως σχέση με το YZF! Αν αφήσουμε στην άκρη τα περι μάρκας και ποιότητας - που το ένα είναι yamaha και το άλλο τρέχα-γύρευε  - είναι 2 εντελώς διαφορετικές κατηγορίες μοτοσυκλέτας. Αυτό ειναι στο γούστο του καθενός, είναι καθαρά εαν εσένα σου αρέσουν οι supersport ή οι chopper/custom. Τεχνικά όμως, σε θέμα οδήγησης/συμπεριφοράς/γεωμετρίας αλλα και σε θέμα στήσιμο, πλαίσιο, αναρτήσεις, φρένα κτλπ ένα supersport δεν παύει να είναι καλυτερο σχολείο απο οποιαδήποτε chopper!  

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ ούτε να τις κοιτάω τις chopper :laugh: δεν πα να είναι και harley και να κάνει 70.00 ευρώ, μια αηδία και μισή είναι (για το δικο μου γουστο παντα)

Για μένα YZF! Αλλα ότι και να λέμε τώρα, μιλάω για εμένα. 

Το σωστό λογικα για εσένα θα ήταν να μην αγοράσεις χωρις να εχεις κάνει ενα test ride και τους 2 τύπους μοτοσυκλέτας. Κάνε μια βόλτα το YZF και μια το chopper και τότε μονο θα καταλάβεις ποιο σου ταιριάζει περισσότερο! Εαν σου αρέσει περισσότερο το chopper σαν στύλ οδηγησης και νομίζεις οτι αυτό σου ταιριάζει περισσότερο και σε αντιπροσωπεύει σαν Στέλιο π.χ. τότε εννοείται να πάρεις αυτό και άσε το YZF να έχει καλύτερα φρένα και να πλαγιάζει περισσότερο, δεν έχει καμια σημασία γιατι πολύ απλα σου αρέσει περισσότερο η οδήγηση και η φάση ενος chopper!

Καλές βόλτες ότι και να πάρεις! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το πανελελέ που λες ότι τελειώνεις στα 17 σου, τι είναι;

1,88 και 95+ κιλά, δεν νομίζω ότι χωράς σε 125 και γενικά σε sport και supersport σχήματα μοτοσυκλετών. Δυστυχώς μπορεί το ύψος να είναι κάτι καλό για το πως σε βλέπουν οι γυναίκες, αλλά για τις μοτοσυκλέτες, είναι κακό. Και σε συνδυασμό με το βάρος σου, αποκλείει τις μικρόσωμες μοτοσυκλέτες, σχεδόν σίγουρα. Όσο κι αν σου φαίνεται σκληρό κι απογοητευτικό αυτό για το όνειρό σου, η προσπάθεια για το αντίθετο, θα είναι τζάμπα κόπος και παίδεμα.

Ψάξε για κάτι με πιο μεγάλο ύψος και όγκο, σε πιο on-off ή  enduro σχεδιάσεις. Εκεί βρίσκεται η θέση σου στον μοτοσυκλετισμό με τον σωματότυπο που έχεις.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Το πανελελέ που λες ότι τελειώνεις στα 17 σου, τι είναι;

Πανελλήνιες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλώς ήρθες ψηλέ σε βλέπω με κάτι τέτοιο https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/31480077-sym-nh-t

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

1,88 και 95+ κιλά, δεν νομίζω ότι χωράς σε 125 και γενικά σε sport και supersport σχήματα μοτοσυκλετών. Δυστυχώς μπορεί το ύψος να είναι κάτι καλό για το πως σε βλέπουν οι γυναίκες, αλλά για τις μοτοσυκλέτες, είναι κακό. Και σε συνδυασμό με το βάρος σου, αποκλείει τις μικρόσωμες μοτοσυκλέτες, σχεδόν σίγουρα. Όσο κι αν σου φαίνεται σκληρό κι απογοητευτικό αυτό για το όνειρό σου, η προσπάθεια για το αντίθετο, θα είναι τζάμπα κόπος και παίδεμα.

Ψάξε για κάτι με πιο μεγάλο ύψος και όγκο, σε πιο on-off ή  enduro σχεδιάσεις. Εκεί βρίσκεται η θέση σου στον μοτοσυκλετισμό με τον σωματότυπο που έχεις.

Εσυ τι θα μου πρότεινες να παρω;

πριν 12 ώρες, το μέλος graves έγραψε:

Καλος ήρθες Στέλιο!

Το yzf R125 ειναι πολυ καλο σχολείο για τον κόσμο των 2 τροχών είναι η αλήθεια.  Κι εγώ με ένα παρόμοιο SS μοτοσυκλετάκι είχα ξεκινήσει, το aprilia rs 50!

Τώρα όσο για το μηχανάκι που αναφέρεις στο link, δεν εχει καμια απολυτως σχέση με το YZF! Αν αφήσουμε στην άκρη τα περι μάρκας και ποιότητας - που το ένα είναι yamaha και το άλλο τρέχα-γύρευε  - είναι 2 εντελώς διαφορετικές κατηγορίες μοτοσυκλέτας. Αυτό ειναι στο γούστο του καθενός, είναι καθαρά εαν εσένα σου αρέσουν οι supersport ή οι chopper/custom. Τεχνικά όμως, σε θέμα οδήγησης/συμπεριφοράς/γεωμετρίας αλλα και σε θέμα στήσιμο, πλαίσιο, αναρτήσεις, φρένα κτλπ ένα supersport δεν παύει να είναι καλυτερο σχολείο απο οποιαδήποτε chopper!  

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ ούτε να τις κοιτάω τις chopper :laugh: δεν πα να είναι και harley και να κάνει 70.00 ευρώ, μια αηδία και μισή είναι (για το δικο μου γουστο παντα)

Για μένα YZF! Αλλα ότι και να λέμε τώρα, μιλάω για εμένα. 

Το σωστό λογικα για εσένα θα ήταν να μην αγοράσεις χωρις να εχεις κάνει ενα test ride και τους 2 τύπους μοτοσυκλέτας. Κάνε μια βόλτα το YZF και μια το chopper και τότε μονο θα καταλάβεις ποιο σου ταιριάζει περισσότερο! Εαν σου αρέσει περισσότερο το chopper σαν στύλ οδηγησης και νομίζεις οτι αυτό σου ταιριάζει περισσότερο και σε αντιπροσωπεύει σαν Στέλιο π.χ. τότε εννοείται να πάρεις αυτό και άσε το YZF να έχει καλύτερα φρένα και να πλαγιάζει περισσότερο, δεν έχει καμια σημασία γιατι πολύ απλα σου αρέσει περισσότερο η οδήγηση και η φάση ενος chopper!

Καλές βόλτες ότι και να πάρεις! 

Να σε καλα για τις πολυ βοηθητικες συμβουλες σου. Αλλα οπως ειπανε και παρακατω το ΥΖF δεν με βαζει λογο υψους και βαρους. Καποιοι προτεινανε enduro/on-off. Εσυ σαν ''graves'', τι θα μου προτεινες ως εναλλακτικη λυση;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συγνώμη, δεν είχα προσέξει για το υψος και τα κιλά σου!!! 

Δεν υπάρχει περίπτωση να χωρέσεις εκει πάνω όντως. 

πριν 1 ώρα, το μέλος costikos έγραψε:

spacer.png

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/25987422-aprilia-sx-125

Για να μάθεις μοτο με το σωστό τρόπο...

+1 και απο μένα, δεν νομίζω να βρείς κάτι καλύτερο είναι η αλήθεια. 

Καλα στα 18 μόνο για 125cc μπορείς να βγάλεις? Το Α2 πόσο το βγάζεις πλέον? Εγώ στα 18 είχα βγάλει Α2 το 2012!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος graves έγραψε:

Συγνώμη, δεν είχα προσέξει για το υψος και τα κιλά σου!!! 

Δεν υπάρχει περίπτωση να χωρέσεις εκει πάνω όντως. 

+1 και απο μένα, δεν νομίζω να βρείς κάτι καλύτερο είναι η αλήθεια. 

Καλα στα 18 μόνο για 125cc μπορείς να βγάλεις? Το Α2 πόσο το βγάζεις πλέον? Εγώ στα 18 είχα βγάλει Α2 το 2012!

Όχι. Ευτυχώς (Προς δικής μου άποψης) το αλλάξανε και το κάνανε να βγάζεις Α2 στα 20. Επίσης σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Θα το κοιτάξω λίγο περισσότερο, να δω τις εναλλακτικές μου, και με το καλό όταν πάρω το δίπλωμα να πάρω και την μηχανή που μου αρμόζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλο χρυσο το aprilia πιο πανω,αλλα την τιμη την ειδε κανεις?

4630 για 125αρι μοτοσυκλετακι 15 ιππων?

:_hrm:

Το ξερω οτι ισως πεσετε να με φατε αλλα εγω θα ελεγα ενα παπι,να μπει στα νερα των δυο τροχων σιγα σιγα (απ την στιγμη που δεν εχει κ εμπειρια) το οποιο και θα κρατησει ως εργατη στην πορεια που θα μπορει να παρει κατι μεγαλυτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εκει που τελειωνει η λογικη, αρχιζουν οι 2 τροχοι.

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!! Τι ειπε παλι ο παιχτης.

Ρε παιδες γιατι βαζετε ταμπελες και στεγανα?

Απο ποτε πλακωσε τοση σοβαροφανεια σε μοτοσυκλετιστικο φορουμ?

Το γυρισαμε σε αυτοκινηταδικο το μαγαζι και δεν το εμαθα?

Ενταξει η λογικη λεει οτι δεν θα χωρας ευκολα σε super-sport μηχανακι ή και στο συνολο των street μηχανων που κυκλοφορουν στην αγορα, οκ και?

Αν σου αρεσει και το γουσταρεις αυτο το μηχανακι, προχωρα και μην μασας τιποτα ψηλεα.

Αυτο που θα επρεπε πραγματικα να συζηταμε, ειναι το οτι συγκρινεις ή να πω καλυτερα ζαχαρωνεις 2 μηχανακια εντελως μα εντελως αντιθετα και ασχετα μεταξυ τους.

Καταλαγιασε λιγο τις αναγκες σου, κανε στην ακρη το εμφανισιακο κομματι και ριξε καμμια πληροφορια παραπανω στο τι εχεις σκοπο να κανεις με το μηχανακι που θες να παρεις.

Τι χρηση θα κανεις, ποσα χρηματα διαθετεις, θα πηγαινεις βολτες μονος ή δικαβαλος και λοιπες τετοιες λεπτομερειες να βοηθησουμε και εμεις οσο μπορουμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταρχάς καλωσήρθες!

Για το ύψος σκέψου οτι φίλος με παρόμοιο ύψος (1.85) έβγαλε 4 χρόνια με CBR125 και ούτε καν το καινούριο μοντέλο, μιλάω για μοντέλο 2005 που είναι σε διαστάσεις παπιού κυριολεκτικά. Δεν θυμάμαι να τον πείραξε ποτέ το θέμα ύψους.

Μεταξύ R125 και Euromotor θα διάλεγα το Yamaha. Καταρχάς αυτά τα 2 μηχανάκια είναι η μέρα με την νύχτα οδηγικά, το ένα είναι ένα μικρό 125αρι supersport και το 2ο τσοπεράκι. 

Για ποιότητα η Yamaha είναι Yamaha...την Euromotors παίζει να είναι η 6η φορά στην ζωή μου που την βλέπω. Σχεδόν άγνωστη εταιρία...μπορεί πχ το μοτέρ να λέει 2κυλινδρο Honda CB, αλλά στην ουσία αυτό που εννοεί είναι οτι πρόκειται για έναν κινέζικο κινητήρα που αντιγράφει το σχέδιο και την δομή του μοτέρ απο το CB. Εγω δεν παίζει να το έπαιρνα ακόμα και αν ήμουν τσοπεράκιας.

Μετά είναι και τα ανταλλακτικά...το R125 είναι εντάξει σε αυτόν τον τομέα, το Euromotor δεν το κόβω να βρίσκεται στην ίδια μοίρα...

Τώρα αν σε προβληματίζει το θέμα ύψους (που εμένα προσωπικά δεν θα με ένοιαζε καν) μπορείς να πας σε 125αρι motard ή on-off...XT1215R/XT125X, Yamaha WR125, Honda XR125, Suzuki DR125SM, D-Tracker 125, KLX125, έχει αρκετά μοντέλα που μπορείς να κοιτάξεις.

Επίσης μην ξεχνάς και το παπί σαν εναλλακτική. Είναι και αυτό ένα σχολείο είτε το πιστεύεις είτε οχι.

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αρχικα ειμαι 1.88 και 110 κιλα!
4 χρονια ειχα το cbf 125 και ηταν οτι πρεπει για τα κιλα μου και το υψος μου και ο πισω ηταν μια χαρα!

επισεις πολυ ομορφο και βολικο μηχανακι (για τον οδηγο, γιατι ο πισω δεν περναει και πολυ καλα) ειναι το duke 125! πολυ καλη καβαλα και αυτο και ανετο και πιο δυνατο απο το σιμπιεφ και καλυτερο στα σημεια αλλα πιο ακριβο!
π.χ: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/22714262-ktm-125-duke

εναλλακτικα υπαρχει και το βαραντερο 125 που ειναι βαρκουλα και δικυλινδρο!
π.χ : https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/31928067-honda-varadero-125

επισεις σε γυμνο υπαρχει και το wolf 125 που ειναι ανετο για ψηλο αλλα ειχε τα θεματακια του!
π.χ: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/29988538-sym-wolf-125

εδω πως ημουν στο cbf
spacer.png

δεν λεω για eduro-motard γιατι τα λενε και απο πανω.

δεν λεω για κουτα μηχανακια γιατι, γνωμη μου, να μην δωσεις πανω απο 2000 γιατι κατα 80% θα το δωσεις μολις βγαλεις το Α2 και σε κουτα στα -2500 παιζουν μονο κατι brixton, που ναι μεν ειναι ομορφα αλλα δεν ξερω τι παιζει απο υποστηριξη απο την εταιρια!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το Varadero πλάκα πλάκα αν δεν είχε ο πατέρας μου το Address και έψαχνα μηχανάκι Α1 παίζει να το έπαιρνα. Ελαφρώς πιο γρήγορο απο παπί 125 αλλά γυρνάς άσφαλτο και χώματα άνετα. Και ο πίσω είναι βασιλιάς στην άνεση.

Αν βρεις το μοντέλο με injection θα είναι οτι πρέπει. Όχι οτι το καρμπ μοντέλο είναι κακό, αλλά το injection σίγουρα προσφέρει παραπάνω αυτονομία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο μενα μιας κ εχουμε ιδιο σωματοτυπο βρες Wr125 αλλα το R μοντελο θα σε βολεψει αρκετα απο αποψη υψους. Πλεον νομιζω ομως πως το cbf ειναι η πιο worth και vfm επιλογη για τα 125

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 4/11/2020 at 1:45 ΜΜ, το μέλος geokaf έγραψε:

Αρχικα ειμαι 1.88 και 110 κιλα!
4 χρονια ειχα το cbf 125 και ηταν οτι πρεπει για τα κιλα μου και το υψος μου και ο πισω ηταν μια χαρα!

επισεις πολυ ομορφο και βολικο μηχανακι (για τον οδηγο, γιατι ο πισω δεν περναει και πολυ καλα) ειναι το duke 125! πολυ καλη καβαλα και αυτο και ανετο και πιο δυνατο απο το σιμπιεφ και καλυτερο στα σημεια αλλα πιο ακριβο!
π.χ: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/22714262-ktm-125-duke

εναλλακτικα υπαρχει και το βαραντερο 125 που ειναι βαρκουλα και δικυλινδρο!
π.χ : https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/31928067-honda-varadero-125

επισεις σε γυμνο υπαρχει και το wolf 125 που ειναι ανετο για ψηλο αλλα ειχε τα θεματακια του!
π.χ: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/29988538-sym-wolf-125

εδω πως ημουν στο cbf
spacer.png

δεν λεω για eduro-motard γιατι τα λενε και απο πανω.

δεν λεω για κουτα μηχανακια γιατι, γνωμη μου, να μην δωσεις πανω απο 2000 γιατι κατα 80% θα το δωσεις μολις βγαλεις το Α2 και σε κουτα στα -2500 παιζουν μονο κατι brixton, που ναι μεν ειναι ομορφα αλλα δεν ξερω τι παιζει απο υποστηριξη απο την εταιρια!

Kαλα με εχεις αφησει αφωνο. Οντως σκεφτομουν ειτε για Varadero ειτε μια μηχανη που μου συστήνουν συχνα, την Sym NH-T 125. Σε ευχαριστω για την βοηθεια, με διευκολυνεις αρκετα. Να λεμε την αληθεια εινα λιγο δυσκολο να βρει καποιος δίκυκλο 125 με τις δικες μας διαστασεις. Οποτε καθε λιγη βοηθεια και σχολιο ειναι εκτιμητο. Οποτε και παλι σε ευχατιστω βαθυτατα.  

Την 4/11/2020 at 2:10 ΜΜ, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Το Varadero πλάκα πλάκα αν δεν είχε ο πατέρας μου το Address και έψαχνα μηχανάκι Α1 παίζει να το έπαιρνα. Ελαφρώς πιο γρήγορο απο παπί 125 αλλά γυρνάς άσφαλτο και χώματα άνετα. Και ο πίσω είναι βασιλιάς στην άνεση.

Αν βρεις το μοντέλο με injection θα είναι οτι πρέπει. Όχι οτι το καρμπ μοντέλο είναι κακό, αλλά το injection σίγουρα προσφέρει παραπάνω αυτονομία.

Οπως απαντησα και στον geokafοντως σκεφτομουν ειτε για Varadero ειτε για Sym NH-T (Ρωταω γενικα γνωστους και με προσανατολιζουν σε αυτη). Οποτε με βοηθατε παραπολυ και οτι αλλο γενικο "tip" εχετε, πειτε το ελευθερα, θα το εκτιμουσα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το τι μηχανή θα πάρεις είναι δικιά σου επιλογή γενικά.

Να πάρεις κάτι που πέρα απο αξιόπιστο σαν μοντέλο να θες να το βολτάρεις, να το γουστάρεις δηλαδή.

Επίσης μέσα σε όλα αυτά φρόντισε να κρατήσεις και λεφτά για αγορά εξοπλισμού. Κράνος, μπουφάν και γάντια δηλαδή. Αυτά τα 3 θεώρησε τα στα must και αν μπορείς να τα πάρεις και τα 3 μαζί τότε ακόμα καλύτερα. Αλλιώς ένα ένα. Θα τα έχεις και για το μέλλον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα