Jump to content
Κωστης91

Εκτελωνισμος fed ex2020

Recommended Posts

Γεια σε όλους αδέλφια. Πρώτη φορά γενικά σε φόρουμ. Θα ήθελα τα φώτα σας. Είμαι διαθετιμενος να φτάσω στα άκρα πραγματικά. Αγόρασα κάτι εργαλεία δουλειάς μαγειρικά μαχαίρια από Ιαπωνία αξίας 980 σε δύο διαφορετικές παραγγελίες (560 )+(420) εκτελέστηκαν την ίδια ημέρα μεταφέρθηκαν με την fed ex παραδόθηκαν την ίδια μέρα μετά από 6 μέρες στο Μαρκόπουλο και με ενημερώνει τηλεφωνικά η orbit ότι θα χρειαστεί να πληρώσω τον εκτελωνισμο. Εντάξει λέω στείλτε μου το email. Το περίμενα να σας πω την αλήθεια. Το θέμα είναι ότι με χρεωσανε με δύο διαφορετικά τιμολόγια το ένα έχει δασμού 120 το άλλο έχει δασμούς 170 και οι υπόλοιπες χρεώσεις είναι νραβατζιλικι. Με συνολικό κόστος (245)+(295) αντίστοιχα. Το να επιστρέψω τα αντικείμενα θα μου κοστίσει όσο τα μαχαίρια 900 ευρώ. Ακούω τι έχετε να πειτε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε να πούμε ότι είσαι σε παντελώς λάθος φόρουμ. Εδώ λέμε για μοτοσυκλέτες.

Για τελωνεία, μαχαίρια και κουζίνες, ίσως θα έπρεπε να απευθυνθείς αλλού.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όταν λες να φτάσεις στα άκρα τι εννοείς; Η εταιρία μεταφορών δεν κάνει κάτι παράνομο. Σε κάθε αγορά εκτός ΕΕ, υπάρχει ΦΠΑ 24%, δασμός ανάλογα με το προϊόν και την κλίμακα που υπόκειται και φυσικά έξοδα εκτελωνισμού.

Δεν υπάρχει κάτι μόνιμο να κάνεις εκτός από το το να μην παραλάβεις την παραγγελία και να έρθεις σε συμφωνία με τον πωλητή για την επιστροφή (μέρους) των χρημάτων σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ειχες ενημερωθει οτι για παραγγελειες εκτος Ε.Ε ανω των 22? ευρω χρεωνεσαι ασυμφορα εξοδα εκτελωνισμου?

Δυστυχως δε μπορεις να κανεις κατι πλεον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορείς να γλιτώσεις το νταβατζιλίκι της FedEx (ένα 80άρι 90άρι που χρεώνουν για τον εκτελωνισμό) αν τα εκτελωνίσεις μόνος σου.

Δεν είναι κάτι δύσκολο, πας στα γραφεία της fedex στο αεροδρόμιο (θα σου πάρουν κανα 20άρι για να σου δώσουν τα χαρτιά να πας να κάνεις τη δουλειά σου, εκεί αν έχεις όρεξη να τσακωθείς εξαρτάται από σένα) πας τελωνείο περνάς από 2-3 γραφεία και τέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομίζω χρειάζεται ένας αριθμός που παίρνεις από την εφορία. ΕΟΡΙ αν θυμάμαι καλά. Στην ουσία είναι το αφμ με ένα GR στην αρχή ή το τέλος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν θυμάμαι να είχα πάει εφορία για οτιδήποτε, ότι και να ήταν στο αεροδρόμιο τα έκανα όλα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

α δεν το πρόσεξα αυτό.

σε μένα μου είχε έρθει ή email ή τηλέφωνο που μου είπαν ότι είναι τόσο για να το παραλάβεις (τόσο ο εκτελωνισμός τόσο η αμοιβή της fedex για τον εκτελωνισμό). Εκτελωνισμός θα γινόταν αν συμφωνούσα.

Είπα όχι και έκανα τη διαδικασία μόνος μου για να γλιτώσω την αμοιβή της fedex...

Τώρα σε αυτή την περίπτωση, ναι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά... δεν κάνουν κάτι παράνομο... ιδιωτική εταιρία είναι και τόσο χρεώνει...Τώρα πως παραδόθηκαν χωρίς να πάρουν λεφτά... δεν ξέρω

Τροποποιήθηκε από τον Ravendark

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 λεπτά, το μέλος klab έγραψε:

Έτσι όπως το είδα να ξεκινάει το βίνετο, λέω θα δείξει κάνα χόνδα στο βυθό της θάλασσας. 🤣

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

Έτσι όπως το είδα να ξεκινάει το βίνετο, λέω θα δείξει κάνα χόνδα στο βυθό της θάλασσας. 🤣

Τοχωωωωωω

honda.jpg

Χαμολιά το μέρος στο οποίο βρίσκεται εδώ και 20 χρόνια αυτό το MC17 CBR250

πριν 4 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Αφηστε τις φλωριες ρε...

Κωστη φτασε στα ακρα.

Πέτα τους τα μαχαίρια σκοποβολή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πώς και δεν πουλάει κανένας τσάκαλος στο car 3.000€ "συλλεκτικό, πωλείται λόγω μετακόμισης στο εξωτερικό"????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα