Jump to content
graves

Enduro vs naked η αλλιώς "Δεν ξέρω τι θέλω"

Recommended Posts

Στο λέω γιατί μπορείς να κάνεις το εξής μαγικό σε ένα μοντέλο που έβγαινε και γυμνό και ημίγυμνο: Πας και παίρνεις τα ανταλλακτικά της ΑΛΛΗΣ κατάστασης, και έχεις και τα δυο με λίγη δουλίτσα όποτε τα χρειάζεσαι.

Δλδ εγώ ας πούμε, αν θα το έπαιρνα το SV, θα το είχα για εκτός Αττικής εξορμήσεις, και για μέσα στην πόλη, ένα στρόγγυλο κλασσικό φανάρι με τις βάσεις του και μια πατεντούλα που θα έφτιαχνα για το όργανο, και τσουπ γυμνό για καθημερινό-στην πόλη-εξορμήσεις εντός Αττικής. Με ένα βάλε-βγάλε δυο ωρών το πολύ.

Το R6 αν μη τι άλλο, θα καίει 1lt λάδι στα 1000km. Και είναι πολύ εξειδικευμένο σαν χρήση, σίγουρα θέλεις κάτι τέτοιο;

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Για αυτό εδώ τι έχετε να πείτε? Το πιο όμορφο μακράν, απο όλα που έχω αναφέρει, αλλα 2κύλινδρο...

https://www.car.gr/30262275-aprilia-shiver-750

πριν 5 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Στο λέω γιατί μπορείς να κάνεις το εξής μαγικό σε ένα μοντέλο που έβγαινε και γυμνό και ημίγυμνο: Πας και παίρνεις τα ανταλλακτικά της ΑΛΛΗΣ κατάστασης, και έχεις και τα δυο με λίγη δουλίτσα όποτε τα χρειάζεσαι.

Δλδ εγώ ας πούμε, αν θα το έπαιρνα το SV, θα το είχα για εκτός Αττικής εξορμήσεις, και για μέσα στην πόλη, ένα στρόγγυλο κλασσικό φανάρι με τις βάσεις τους και μια πατεντούλα που θα έφτιαχνα για το όργανο, και τσουπ γυμνό για καθημερινό-στην πόλη-εξορμήσεις εντός Αττικής. Με ένα βάλε-βγάλε δυο ωρών το πολύ.

Το R6 αν μη τι άλλο, θα καίει 1lt λάδι στα 1000km. Και είναι πολύ εξειδικευμένο σαν χρήση, σίγουρα θέλεις κάτι τέτοιο;

H αλήθεια είναι οτι το ss θα ήταν η τελευταία μου επιλογή, πρώτα το naked και μετά μάλλον μονοκύλινδρο enduro/sm. Νομιζω οτι θα με κουράσει αρκετά και δεν θέλω να το μετανιώσω κιόλας.

Τωρα όσο για το βάλε - βγάλε ναι είναι και αυτό μια λύση αλλα δεν θέλω να μπλέκω, εξάλλου εκτός πόλης όπως ανέφερα μιλάμε για βόλτες των 100-150 χλμ με λογικές ταχύτητες, οποτε δεν νομίζω να χρειαστώ και ποτέ το φέιρινγκ.

Τροποποιήθηκε από τον graves

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν κάθησα και μίλησα σοβαρά με τον μηχανικό μου και επίσης σκέφτηκα κιόλας οτι τελικά όντως καλύτερα να περιμένω μερικούς ακόμα μήνες να πάρω κάτι μερικά χρόνια πιο καινούριο έστω Ζ 750 2ης γενιάς στα 2500-3000 ευρώ απο το να πάρω τωρα κάτι βιαστικά και να το μετανιώσω αργότερα.

Προς το παρόν λέω να χτυπήσω ενα παπί καθώς χρειάζομαι κάτι για μέσα στην πόλη τις ημέρες που με το αμάξι κάνω μισή ώρα για να βρώ πάρκινγ, και θα μου κάνει και οικονομία ωστε να πάρω σε μερικούς μήνες κατι αξιόλογο που θα θέλω και να το κρατήσω χρόνια.

Και η αλήθεια είναι οτι πάνω στο ψάξιμο για παπί, κατάλαβα οτι τα μοτο που κοιτούσα εγώ όντως παίζει όλα να είναι τρύπιοι κουμπαράδες στα 2.000 ευρώ αλλα ακόμα και στα 2500 οπότε λέω να περιμένω μέχρι να πάω τουλάχιστον 3000 διαθέσιμα αποκλειστικά και μόνο για μοτο. Εδώ παπί japan αυτή τη στιγμή που ψάχνω δεν βρίσκω κάτω απο 1300 ευρώ μοντέλα 2010+ με κάτω απο 30.000 χιλιόμετρα, στα 1000 ευρώ πουλάνε τα περισσότερα μοντέλα 2010+ με 60 και 70 χιλιάδες χιλιόμετρα, οπότε που να βρείς μότο της προκοπής στα 2.000...

Τι προτείνετε, κάποιο japan μοντέλο 2013+ με κάτω απο 30.000χλμ παίζουν απο 1300 μέχρι 1500 ευρώ όπως Yamaha T110 crypton, Honda supra 125 X, honda wave 110, kawasaki ZX 135. Μιλάω για αγγελίες μόνο απο Μακεδονία.

Αλλιώς daytona sprinter 125 καινούριο μοντέλο 2020 στα 1500 ευρώ.

Scooter δεν θέλω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν είσαι καύτης πάρε Daytona ή Target καινούριο, με την εγγύηση του την εργοστασιακή για να είσαι εξασφαλισμένος, ακόμη και πάνω στο χρόνο να το πουλήσεις ο επόμενος θα ξέρει ότι είναι εντός εγγύησης και θα πουληθεί πιο εύκολα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάλλον λέω αντί για daytona καινούριο να πάω σε Supra 125 X μεταχειρισμένο στην ίδια τιμή γύρω στα 1500 ευρώ που είναι και αρκετά σύγχρονο μοντέλο 2016+ και είναι και η ποιότητα της honda, επίσης το σημαντικότερο και ο λόγος που μάλλον κατέληξα είναι οτι κάτω απο την σέλα έχει χώρο για ενα full face κράνος! Άπειρα βολικό καθώς δεν χρειάζεται να του έχω μπαγκαζιέρα!  + μεγάλο ρεζερβουάρ για παπί + πίσω δισκόφρενο! Για ομορφιά δεν το συζητάω καν ?

Είδα αρκετά review για το supra 125 X καθώς δεν το ήξερα το παπί, σήμερα το ανακάλυψα, και όλοι έχουν πει μόνο τα καλύτερα για την ποιότητα κατασκευής του. Εντάξει βασικά σε ενα παπί που έχει καινούριο 2.800 (!!!) ευρώ σε σχέση με ενα που έχει καινούριο 1500 όπως το daytona λογικό μου φαίνεται η ποιότητα να μην είναι η ίδια!

Απλά επειδή θα δώσω 1500 ευρώ για παπί και σκοπεύω να το κρατήσω χρόνια (αλλιώς θα έπαιρνα κάτι λίγο πιο παλιό στα 800-1000) και δεν θέλω να το πουλήσω οταν πάρω μηχανή, θα μείνει για χρόνια στην οικογένεια καθώς και του πατέρα μου του αρέσει να καβαλάει ακόμα αλλα δεν μπορεί πλέον βαριές μηχανές μπορεί μόνο παπάκια και δεν θέλω να του το χαλάσω με το να το πουλήσω οπότε ότι πάρω θα το παντρευτώ με λίγα λόγια. Ετσι λέω να πάω σε honda αντι για daytona, φοβάμαι μην καταλήξω με lifan μοτέρ 110 άμιζο ? όπως εχω ακούσει οτι αρκετά σπάνε η αρχίζουν να τρίζουν τα πλαστικά του μετά απο 1-2 χρόνια! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλος θα πρότεινα να χαλαρώσεις λίγο και να κάνεις ένα μικρό διάλειμμα και να πάρεις μια ανάσα, μακρυά από αγγελίες για μοτό.
Η βιασύνη δεν είναι καλός σύμβουλος για την επιλογή μοτό (ή συζύγου). ?

Ξεκινήσαμε από μονοκύλινδρο "enduro", που στο δρόμο έγινε motard, μετά πήγαμε σε 4κύλινδρο γυμνό, που στο δρόμο έγινε SS, "ξύσαμε" λίγο και κάνα 2κύλινδρο, είπαμε και κάτι για "sport-touring" και καταλήξαμε στα "παπιά".?

Προφανώς και σε νοιώθουμε όλοι!
Η "πρεμούρα" είναι μεγάλη όταν έχεις μείνει καιρό χωρίς μοτό, αλλά μήπως να αξιολογήσεις λίγο πιο προσεκτικά τις προτεραιότητες και τις οικονομικές σου δυνατότητες αλλά και τις επιθυμίες σου;

Φιλικά το λέω γιατί μου φαίνεσαι πελαγωμένος. ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος doctoras9 έγραψε:

παρε kawasaki athlete 125 στα 1750 κούτα

+1

Και σε εντος budget εκδοχη, στην Επανομη.

https://www.car.gr/31372248-kawasaki-athlete-125-b

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

Φίλος θα πρότεινα να χαλαρώσεις λίγο και να κάνεις ένα μικρό διάλειμμα και να πάρεις μια ανάσα, μακρυά από αγγελίες για μοτό.
Η βιασύνη δεν είναι καλός σύμβουλος για την επιλογή μοτό (ή συζύγου). ?

Ξεκινήσαμε από μονοκύλινδρο "enduro", που στο δρόμο έγινε motard, μετά πήγαμε σε 4κύλινδρο γυμνό, που στο δρόμο έγινε SS, "ξύσαμε" λίγο και κάνα 2κύλινδρο, είπαμε και κάτι για "sport-touring" και καταλήξαμε στα "παπιά".?

Προφανώς και σε νοιώθουμε όλοι!
Η "πρεμούρα" είναι μεγάλη όταν έχεις μείνει καιρό χωρίς μοτό, αλλά μήπως να αξιολογήσεις λίγο πιο προσεκτικά τις προτεραιότητες και τις οικονομικές σου δυνατότητες αλλά και τις επιθυμίες σου;

Φιλικά το λέω γιατί μου φαίνεσαι πελαγωμένος. ?

:cheers: Πολύ σωστός γενικά, έτσι είναι, έχω χάσει τον μπούσουλα ? απλά επειδή πρεπει να πάρω κάτι μέχρι αρχες του επόμενου μήνα καθώς θα τρώω τουλάχιστον 2 η 3 φορές την εβδομάδα (αναλόγως την δουλειά) στο κέντρο πίκρα με το αμάξι, ετσι απο το να πάρω μηχανή σε αυτα τα λεφτα δεν βρίσκω τίποτα, γι αυτό κατεληξα σε πάπια η οποία ήταν στα σχέδια έτσι κι αλλιώς, ακόμα και να έπαιρνα μηχανή!

Όσο για το Athlete 125 το είδα κι αυτό αλλα δεν μου άρεσε, θα προτιμούσα το λίγο πιο παλιό ZX 130 απο kawasaki. 

Και μερικά crypton X υπάρχουν στα 1500 ... χμμμ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερίζω την παρέα... Είπα να μην ανοίξω καινούριο θέμα και να "επαναφερω" αυτό καθώς έχουν περάσει πλέον 2 μήνες και όλα έχουν βρεί τον δρόμο τους. 

Δεν θα σας τα πολυλογώ, είχαμε μείνει στην πάπια, την οποία τελικά έκατσε ενα crypton r 115 φίλου μου και το πήρα. Ηθελε ανακατασκευή βέβαια, αλλα τα έκανα όλα καινούρια και στην ουσία έχω ενα όμορφο παπί με ολοκαίνουριο φρέσκο επισκευασμένο μοτεράκι που εχει απειρα ψωμιά ακόμα να φάει. Αρκετά όμως με την πάπια, ας μην μείνουμε σε αυτό, πάπια είναι ? 

Τώρα λοιπόν που έχω καβαλήσει κάτι - ναί, έστω παπί - και μου έφυγε η παράνοια που υπήρχε στα προηγούμενα post καθαρά απο έλλειψη μότο, το μυαλό έχει καθαρίσει και εχει σκεφτεί πολύ, ήρθε η ώρα σιγά-σιγά να κοιτάξω αγγελίες. Λογικά η αγορά θα γίνει τελη Δεκεμβρίου - αρχές Ιανουαρίου ή οταν τελοσπαντων τελειώσει αυτή η δραματική κατάσταση που ζούμε (καραντίνες, lockdown κτλπ)

Την μότο θα την πάρω για την βόλτα στο ρεπό μου για την ικανοποίηση μου και μόνο άντε και μικρές βόλτες των 100-150 χιλιομέτρων. Πίστα δεν ξέρω πόσο συχνά θα μπαίνω καθώς δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλα σίγουρα θα μπεί. Εστω, και 1 φορά στους 3 μήνες να είναι, θα μπαίνει. Για μέσα στην πόλη και μικροδουλειές - πήγαινε έλα δουλεια κτλπ, υπάρχει πλέον το παπί οπότε αυτό το κομμάτι έχει καλυφθεί. Μεγάλα ταξίδια δεν κάνω γενικά αν και γι αυτό υπάρχει το αμάξι.

Εχω αποφασίσει να πάω σε 4κύλινδρο. Δεν έχω αποφασίσει εαν πάω σε supersport η naked. Έχω όμως αποφασίσει οτι θέλω 600cc όπως δήποτε για supersport ή 600-750cc για naked. 1000ccδεν θέλω για διάφορους λόγους (κύριος λόγος οτι θα είναι το πρώτο μου 4κύλινδρο)

Με βάση οτι υπάρχει το παπί για την καθημερινότητα αλλα και το κουτί, κλείνω περισσότερο σε supersport είναι η αλήθεια μιας και δεν θα γινεται καθημερινη χρήση ωστε να με κουράσει οσο λένε οτι κουράζει ενα supersport. Δεν αποκλείω τα naked που μου άρεσαν όμως.

Υποψήφια μότο που μου άρεσαν με σειρά απο αυτό που μου αρέσει περισσότερο (εμφανισιακά) προς αυτό που μου αρέσει λιγότερο:

1) Triumph Daytona 675 2006+ - ας είναι 3κύλινδρο, είναι και αυτο στη λίστα και μάλιστα το πιο όμορφο στα μάτια μου!

2) Suzuki Gsx-r 600 2007+

3) Kawasaki Z 750 2007+

4) Suzuki GSR 600 -  χωρίς abs γιατι δεν διάβασα πουθενά καλά λόγια για το abs του στα reviews.

Budget για supersport μέχρι 4.000 ευρώ αυστηρά γιατι μόλις εκανα παραγγελία μπουφάν και μποτάκια και έφυφαν άλλα 450 ευρώ εκει. Για τα naked νομίζω στα 3.000 υπάρχουν αρκετες αξιολογες αγγελίες απο Ζ και GSR.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος graves έγραψε:

Καλησπερίζω την παρέα... Είπα να μην ανοίξω καινούριο θέμα και να "επαναφερω" αυτό καθώς έχουν περάσει πλέον 2 μήνες και όλα έχουν βρεί τον δρόμο τους. 

Δεν θα σας τα πολυλογώ, είχαμε μείνει στην πάπια, την οποία τελικά έκατσε ενα crypton r 115 φίλου μου και το πήρα. Ηθελε ανακατασκευή βέβαια, αλλα τα έκανα όλα καινούρια και στην ουσία έχω ενα όμορφο παπί με ολοκαίνουριο φρέσκο επισκευασμένο μοτεράκι που εχει απειρα ψωμιά ακόμα να φάει. Αρκετά όμως με την πάπια, ας μην μείνουμε σε αυτό, πάπια είναι ? 

Τώρα λοιπόν που έχω καβαλήσει κάτι - ναί, έστω παπί - και μου έφυγε η παράνοια που υπήρχε στα προηγούμενα post καθαρά απο έλλειψη μότο, το μυαλό έχει καθαρίσει και εχει σκεφτεί πολύ, ήρθε η ώρα σιγά-σιγά να κοιτάξω αγγελίες. Λογικά η αγορά θα γίνει τελη Δεκεμβρίου - αρχές Ιανουαρίου ή οταν τελοσπαντων τελειώσει αυτή η δραματική κατάσταση που ζούμε (καραντίνες, lockdown κτλπ)

Την μότο θα την πάρω για την βόλτα στο ρεπό μου για την ικανοποίηση μου και μόνο άντε και μικρές βόλτες των 100-150 χιλιομέτρων. Πίστα δεν ξέρω πόσο συχνά θα μπαίνω καθώς δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλα σίγουρα θα μπεί. Εστω, και 1 φορά στους 3 μήνες να είναι, θα μπαίνει. Για μέσα στην πόλη και μικροδουλειές - πήγαινε έλα δουλεια κτλπ, υπάρχει πλέον το παπί οπότε αυτό το κομμάτι έχει καλυφθεί. Μεγάλα ταξίδια δεν κάνω γενικά αν και γι αυτό υπάρχει το αμάξι.

Εχω αποφασίσει να πάω σε 4κύλινδρο. Δεν έχω αποφασίσει εαν πάω σε supersport η naked. Έχω όμως αποφασίσει οτι θέλω 600cc όπως δήποτε για supersport ή 600-750cc για naked. 1000ccδεν θέλω για διάφορους λόγους (κύριος λόγος οτι θα είναι το πρώτο μου 4κύλινδρο)

Με βάση οτι υπάρχει το παπί για την καθημερινότητα αλλα και το κουτί, κλείνω περισσότερο σε supersport είναι η αλήθεια μιας και δεν θα γινεται καθημερινη χρήση ωστε να με κουράσει οσο λένε οτι κουράζει ενα supersport. Δεν αποκλείω τα naked που μου άρεσαν όμως.

Υποψήφια μότο που μου άρεσαν με σειρά απο αυτό που μου αρέσει περισσότερο (εμφανισιακά) προς αυτό που μου αρέσει λιγότερο:

1) Triumph Daytona 675 2006+ - ας είναι 3κύλινδρο, είναι και αυτο στη λίστα και μάλιστα το πιο όμορφο στα μάτια μου!

2) Suzuki Gsx-r 600 2007+

3) Kawasaki Z 750 2007+

4) Suzuki GSR 600 -  χωρίς abs γιατι δεν διάβασα πουθενά καλά λόγια για το abs του στα reviews.

Budget για supersport μέχρι 4.000 ευρώ αυστηρά γιατι μόλις εκανα παραγγελία μπουφάν και μποτάκια και έφυφαν άλλα 450 ευρώ εκει. Για τα naked νομίζω στα 3.000 υπάρχουν αρκετες αξιολογες αγγελίες απο Ζ και GSR.

δες και Yamaha xj6 n abs στα λεφτα αυτα θα σε καλυψει απολυτα (3500ε)

ισως κ 3300

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα