Jump to content
Alxhmisths

Γατα στο δρόμο.

Recommended Posts

Δε ξέρω αν έχει ξανά γραφτεί παρόμοιο θέμα, αν υπάρχει ας γίνει συγχώνευση. 

Πριν καμιά ώρα πήγαινα με το σκούτερ σε δρόμο χωρίς φώτα με διπλό, μέσω ενδοεπικοινωνιας είχα συζήτηση και πήγαινα με 30 χλμ, η κλασική βόλτα ρε παιδί μου και πετάγεται γάτα, φυσικά δεν την είδα πάρα μόνο την κατάλαβα, η άτιμη μου χτύπησε τη ρόδα και μου γύρισε το τιμόνι, προσπάθησα να το κρατήσω για να μη με ρίξει και έριξα όλο το βάρος στο ενα πόδι, την άκουσα λίγο γτ πολλά τα κιλά αλλά έμεινα όρθιος. 

Η ερώτηση πάνω σε αυτό το θέμα είναι τι κάνουμε εκείνη τη στιγμή εγω και ο συνεπιβάτης; 

Αυθόρμητα βάλαμε και οι δυο τα πόδια κάτω και γω έπαιξα φρένα και προσπάθησα να ισιώσω τιμόνι και ενα 8ρακι το έκανα η αλήθεια είναι. 

Έχετε ίδιες περιπτώσεις; 

Αν τα χλμ ήταν περισσότερα θα την έβλεπα την άσφαλτο; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αν μπορείς ν την αποφύγεις καλός αν όχι κρατάς καλά τ τιμόνι όχι φρενα

Να πω και την ιστορία μου πιτσιρικάδες κάνανε κόντρες τερματιζω με τελικές περνάω τ τερματισμό και μου πετάγεται κουνέλι πατάω καλά στ ένα τ παραρακι και το τραβάω μια κλωτσιά με τ άλλο πόδι σαν τον βανταμ  ευτυχώς γλίτωσα κ εγώ κ αυτό είχε γίνει θέμα συζήτησης κανά μήνα στις καφετέριες 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η θεωρία λέει, (και ισχύει για σχεδόν κάθε εμπόδιο):

Αρχικά μειώνεις ταχύτητα.
Αν μπορείς να κάνεις ελιγμό αποφυγής με ασφάλεια, τον κάνεις.
Αν αντιληφθείς ότι ή σύγκρουση είναι αναπόφευκτη, πρέπει να αποφορτίσεις τον μπροστά τροχό, δίνοντας γκάζι.
Ιδανικά μικρή σούζα, για να περάσεις από πάνω, με την πίσω ρόδα.

Ευτυχώς μέχρι στιγμής, κατάφερα να τη γλιτώσω γάτες, σκύλους, με αποφυγή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οταν βλεπουμε εμποδιο κινουμενο αν εχουμε ABS τσαρουχωμα τα φρενα διχως ελεος. Αν δεν εχουμε διαχειριση του φρεναρισματος οσο καλυτερα μπορουμε,,

Δεν εχουμε το χρονο να σκεφτουμε και ο ελιγμος ειναι χασιμο πολυτιμου χρονου γιατι δεν ξερουμε προς τα που θα κινηθει το ζωο.( μου ετυχε κατσικι στην κρητη και ενω ημουν σε τροχια συγκρουσης εκανε ενα σαλτο με πιρουετα προς τα πισω απιστευτη και γλυτωσα παρα τριχα)

Οποτε θα πρεπει να μειωσουμε την ταχυτητα αμεσα και δραστικα  στην  περιπτωση που χτυπησουμε το ζωο και πεσουμε να εχουμε τις μικροτερες  δυνατες συνεπειες και στο σωμα μας αλλα και στην μηχανη μας.

Δεν εχει σημασια το μεγεθος του ζωου και μια γατα μπορει να σε ριξει 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχώς σε εμένα η γάτα πετάχτηκε σε απόσταση 1 μέτρου ίσως 2, είχα κλάσματα για αντίδραση, απλά στάθηκα τυχερός ή με έσωσε η ελάχιστη ταχύτητα. 

Οσο και να το σκέφτομαι δε ξέρω τι άλλες επιλογές είχα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα