Jump to content
Sign in to follow this  
InTheEnd

Προγραμματισμός Κεραίας Immobilizer

Recommended Posts

Λοιπόν... το καινούργιο όχημα(θα ανεβεί όταν ολοκληρωθεί στα Ευχάριστα) είχε σπασμένη κεραία και δεν δουλεύει το Immobilizer με συνέπεια να μην δουλεύει τίποτα.... Άλλαξα κεραία και μου είπαν ότι θέλει προγραμματισμό φίλος μου έκανε πρόταση ενολιγεις να το ξανακάνει λειτουργικό με τιμή φιλική στα 100€ σε πελάτες παίρνει 150-180... είναι καλή η τιμή που μου είπε,μήπως υπάρχει πιο φτηνή λύση;  (Το όχημα είναι Yamaha TDM 900)

Κάνοντας μια μικρή αναζήτηση είδα έναν τύπο που είχε το ίδιο θέμα...

http://www.tdmhellas.gr/smf/index.php?topic=18656.0

Αλλαξε κεραία και έφτιαξε γράφει,ο δικός μου μου είπε ότι θέλει προγραμματισμό η κεραία και για αυτόν δεν ανοίγει η τρομπα,τώρα πάει να με φάει η έχει δικιο;

Επισεις η κεραία που πήρα ήταν μεταχειρισμένη,την κουμπώσαμε είδα ότι είναι λειτουργική αλλά τρόμπα κτλπ δεν δουλεύουν,με το που βάλουμε εγκέφαλο από 02-03 μοντέλο που είναι χωρίς immo όλα ρολόι...

Τροποποιήθηκε από τον InTheEnd

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Η κεραία είναι ένα απλό πηνίο που μεταφέρει το σήμα από το τσιπάκι του κλειδιού στο immobilizer.

Το immobilizer προγραμματίζεται όχι η κεραία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Klab,  ειδικά στα Yamaha, σε R6 μου έχει τύχει οπότε υποθέτω γενίκευση και σε άλλα Yamaha, ΔΕΝ είναι απλό πηνίο που διαβιβάζει ένα σήμα στην μονάδα ελέγχου, έχει και πλακετούλα μέσα του, και κάνει υπολογισμούς.

Οπότε κράτα μια πισινή για αυτό που γράφεις, ειδικά για τα Yamaha, παίζει ΟΝΤΩΣ να θέλει επαναπρογραμματισμό η ''κεραία''.

Προγραμματισμοί immobilizer μεταξύ άλλων κι εδώ >>> http://www.fastkey.gr/

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 20 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Klab,  ειδικά στα Yamaha, σε R6 μου έχει τύχει οπότε υποθέτω γενίκευση και σε άλλα Yamaha, ΔΕΝ είναι απλό πηνίο που διαβιβάζει ένα σήμα στην μονάδα ελέγχου, έχει και πλακετούλα μέσα του, και κάνει υπολογισμούς.

Οπότε κράτα μια πισινή για αυτό που γράφεις, ειδικά για τα Yamaha, παίζει ΟΝΤΩΣ να θέλει επαναπρογραμματισμό η ''κεραία''.

Προγραμματισμοί immobilizer μεταξύ άλλων κι εδώ >>> http://www.fastkey.gr/

Ναι δεκτόν. ?

Συνήθως το κύκλωμα στη κεραία έχει να κάνει με την δημιουργία εναλλασσόμενης τάσης υψηλής συχνότητας.

Αν σε αυτό έχουν συμπεριλάβει και τμήμα του immo στην yamaha τότε όντως θα θέλει ταίριασμα η κεραία με το immo.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το R6 που σου λέω, είχε τρακάρει, είχε σπάσει τιμονόπλακες, και είχε χτυπηθεί και η κεραία, είχε τσακίσει το πλαστικό και φαινόταν η πλακέτα, με ολοκληρωμένα πάνω, με απόλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάτι τέτοιο έχει γίνει και με εμένα... γιαυτο θέλω να πάρω μια άλλη άποψη γιατί μου φαίνεται για δουλειά 30-40-50€

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με το κοκκινιο κλειδι δουλευει ?

Να δοκιμαζες το παρακατω , ειναι απο ΥΖF αλλα μπορει να σου κανει ,

Ειναι για κλειδι αλλα μπορει να εχει σχεση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι δεν δουλεύει θέλει επαναπρογραμματισμό η κεραία μάλλον,απλά περιμένω μπας και μου απαντήσει κανένας ,κανεναν που να μην ζητάει τα κερατά του

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Διάβασε να καταλάβεις για ποιο λόγο περιμένεις άδικα. 

1. Αν ήταν απλό και το ξέραμε θα στο είχαμε πει. 

2. Αν ήμουν επαγγελματίας, προφανώς και δεν θα σου έλεγα για να βγάλω κέρδος. 

3. 99% η τιμή για την εργασία είναι ταρίφα όπου και να πας. 

4. Το "εμένα μου μοιάζει με δουλειά των 40€" δεν έχει καμία απολύτως λογική. Για παράδειγμα, για να ελέγξεις μια αντλία πετρελαίου από ένα σύγχρονο φορτηγό, πρέπει απλά να βιδωσεις 2 βίδες, μια παροχή και μια επιστροφή πετρελαίου και η όλη διαδικασία κρατάει 5 λεπτά. Αλλά τα μηχανήματα για να το κάνεις κοστίζουν πάνω από 10.000€, τα οποία το συνεργείο πρέπει να αποσβέσει, να βγάλει τα πάγια έξοδα του και κέρδος, γιατί κανένας δεν δουλεύει για την ψυχή της φουκαριαρας της μάνας του. 

Κάνε μια έρευνα αγοράς και πήγαινε όπου βρεις την καλύτερη τιμή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα