Jump to content
marpap

Γνώμες για 125cc

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για την φιλοξενία στο Forum. Σε λιγους μήνες γίνομαι 18 και θα βγάλω δίπλωμα για 125 κυβικα. Θέλω να αγοράσω μια μηχανή και όχι παπι η scooter μιας και θέλω κάτι για να μάθω σωστά οδήγηση. Ψάχνω κάτι σε τιμή έως 1500 Με 1600€. Μου αρέσει πολύ το Yamaha YBR 125 μιας και είναι μια μηχανή στο στυλ που μου αρέσει (Retro - cafe) Αλλά έχω ακούσει ότι είναι πολύ αδύναμη. Ότι την προσπερνάνε και τα παπια. Αν κάποιος την κατέχει η αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάτι άλλο θα ήθελα να τον ακούσω. Ευχαριστώ πολύ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Τα παπιά είναι πολύ γρήγορα. Περνάνε μέχρι και τετρακύλινδρο 600 που δεν έχει ροπή χαμηλά...

Το αν σε περνάνε οι πάπιες ή όχι δεν είναι κριτήριο αγοράς ή απόρριψης μοτοσυκλέτας. Αν σου αρέσει το YBR, το βλέπεις και λες χαίρομαι που το έχω, αν σου αρέσει να το καβαλάς τότε προχωρά άφοβα. Είναι αξιόπιστο και ποιοτικό. 

Γενικά όλα τα τετράχρονα 125 στο ίδιο καζάνι βράζουν από άποψη ισχύος. 

Στα 1600€ που έχεις να διαθέσεις, υπολόγισε την αγορά εξοπλισμού. Ένα επώνυμο κράνος τον 100€ θα σε καλύψει απόλυτα. Επίσης καλό είναι να αγοράσεις ένα μπουφάν και γάντια. Αλλά το κράνος είναι νούμερο ένα προτεραιότητα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και θα διαθέσω ούτος ή άλλος ένα συγκεκριμένο ποσό για τον εξοπλισμό. Ευχαριστώ ξανά για την απάντηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα 125 παπακια ειναι λιγοτερο δυνατα σε σχεση με τα 125 μοτοσικλετακια, απλα ειναι πιο ελαφρια και ισως στις εκκινησεις να περνανε οριακα μπροστα, απο την αλλη το 4αρι σαζμαν που εχει το παπι το περιοριζει στην τελικη και γενικα δεν μπορεις να το πηγαινεις με ταχυτητες πανω απο 80 (πραγματικα) γιατι ειναι πολυ κοντα στην τελικη του.

Οπως προειπε και ο Γιωργος ολα τα 125 στο ιδιο καζανι βραζουν, επελεξε αυτο που σου αρεσει και σε βολευει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οι μοτοσυκλετες 125 δεν εχουν διαφορες μεταξυ τους, παρε οτι καλυτερο βρεις και σου αρεσει.

περισσοτερο ειναι προσωπικο γουστο του καθενα.

πχ, για μενα, τα μοτοσυκλετακια 125 δεν αξιζουν (μονος λογος υπαρξης το διπλωμα Α1. εχουν ακριβα ανταλλακτικα, και χαμηλη μεταπωλητικη αξια).

το παπακι θα το παρεις για 1-2 χρονια και θα το πουλησεις σε καλη τιμη οταν βγαλεις Α2 διπλωμα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με το καλό το Α1 για αρχή! 

Όλα αυτά τα 2βαλβιδα 125αρια αερόψυκτα μοτέρ δεν βγήκανε με στόχο τις υψηλές επιδόσεις αλλά με στόχο την οικονομία καυσίμου και την εύκολη/φθηνή συντήρηση. Μπορεί λοιπόν το YBR να μην βάζει φωτιά στην άσφαλτο (ούτε και το Address μου βάζει) αλλά είναι οικονομικό σε κατανάλωση και παράλληλα έχει ένα πολύ αξιόπιστο κινητήρα πάνω του. Και είναι 5ταχυτητο με συμπλέκτη άρα θα κάνεις μια καλή αρχή στο 2τροχο.

Τα παπάκια όπως είπε και ο Τάσος πιο πάνω επειδή είναι πιο ελαφριά φαίνονται πιο δυνατά ενώ δεν είναι στην πραγματικότητα. Αν πάρεις ένα Innova 125, Address 125, Sprinter 125, YBR125 και πάνε ανοιχτή πορεία (πχ εθνική Βόλο Λάρισα) θα δεις οτι όλα πάνε ακριβώς το ίδιο πάνω κάτω. Άρα οι διαφορές είναι μικρές και οι επιδόσεις εφάμιλες πάνω κάτω. Σε όλα αυτά πχ οι τελικές είναι 100 με 110. Εδώ με το Address έκανα μέσα σε 2 μέρες μίνι ταξιδάκι Βόλο Λιβάδι Ολύμπου και μια χαρά με πήγε (για τα δεδομένα ενός 125 παπιού).

Αν σου αρέσει πραγματικά και το αγαπήσεις στο τέλος θα δεις οτι δεν θα σε νοιάζει αν τα Crypton-X ή τα πειραγμένα GLX σε περνάνε. Αν βρεις YBR σε καλή κατάσταση τότε μια χαρά. Εναλλακτικά μπορείς να κοιτάξεις και για Honda CBF125 που είναι και με injection. 

Φρόντισε επίσης και για εξοπλισμό φυσικά. Ένα καλό κρανάκι δεν κάνει πάνω απο 130€. Στα 100€ πήρα το MT Thunder 3 SV Kingdom που έχω εδω και 1 μήνα σχεδόν και είναι πάρα πολύ καλό. Επίσης ένα καλό μπουφανάκι μπορείς να βρεις στα 120 (Nordcode πχ). Γάντια τα Nordcode Stratos Black που πήρα για τον χειμώνα μου βγήκανε στα 20€.

Φρόντισε αυτό που θα πάρεις να σου αρέσει, να το βλέπεις και να λες "θέλω να το βολτάρω", κάνε του τα σέρβις όπως πρέπει και όποτε πρέπει, οδήγα προσεκτικά και καλές βόλτες!

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα