Jump to content
Aleko8

2020 tracer 700 vs 2010 bmw r1200gs adv

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους. Γράφω  πρώτη φορά στο φόρουμ αν και σας διαβάζω αρκετό καιρό. Γράφω με αφορμή την αγορά μηχανής ανάμεσα στις 2 του τίτλου. Έχοντας οδηγήσει τα tracer 700 2020 και 900 2020 καθώς και το v storm 2018 ήμουν έτοιμος να πάω για την αγορά του 700. Ο λόγος ήταν ότι θα έκανα 2 ταξίδια την εβδομάδα 600 χλμ σε ορεινή διαδρομή (Πάτρα Λαμία Πάτρα) και έψαχνα κάτι άνετο και κυρίως αξιόπιστο και οικονομικό για να μην ταλαιπωρω άλλο  το xt 660 αλλά και εμένα. Είχα πάει και στο Σαρελλα να κανονίσω πληρωμές δόσεις κλπ αλλά ξαφνικά χωρίς να το περιμένω έκανα βόλτα το bmw r1200 gs του Καινούργιου μου γείτονα και έπαθα πλάκα παιδιά. Αέρινο άνετο ροπάτο ότι πρέπει για ξεκούραστο ταξίδι. Από ψάξιμο στο car είδα ότι υπάρχουν αρκετά στην τιμή του tracer 700 ή και αρκετά πιο φθηνά. Αξίζει να πάω σε μεταχειρισμένο bmw ; Είναι αξιόπιστα γιατί σκοπεύω να κάνω αρκετά χλμ το μήνα ή να προτιμήσω το yamaha που είναι σκυλί και οικονομικό αλλά όχι τόσο άνετο όσο το bmw ; Να πω ότι είμαι ψηλός (1.90 80 κιλά ) αλλά αδύνατος όποτε το bmw που μέχρι τώρα μου ήταν αδιάφορο με μάγεψε. Περιμένω με αγωνία τις γνώμες σας και σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θα σου πω τι να πάρεις γιατί δεν έχω εμπειρία από τέτοιες μηχανές, απλά παρατήρησε τι μηχανές επιλέγουν οι χιλιομετροφαγοι..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Δεν θα σου πω τι να πάρεις γιατί δεν έχω εμπειρία από τέτοιες μηχανές, απλά παρατήρησε τι μηχανές επιλέγουν οι χιλιομετροφαγοι..

Σωστός ο Τάσος. Η BMW η Triumph Tiger παίζουν σε αυτούς, απ ότι βλέπω σε τουρίστες. Και κάποιοι με Multistrada.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν σε πειράζει που θα πάρεις 10 ετιας μηχανή, και αν βρεις καλό bmwδακι  δεν είναι καθόλου κακη επιλογή.

Ίσα ίσα είναι και πιο ποιοτικό σε όλα του τα μέρη.

Απλά ψαξου και μάθε γιατί κάποιες συγκεκριμένες χρονολογίες ειχαν κάποια θεματακια αν θυμάμαι καλά.

Αν έχουν ξεπεραστεί καλώς, αν δεν, δες αν μπορείς να το αντέξεις το όποιο πρόβλημα τύχει να βγάλει.

Κακα τα ψέματα το 1200gs είναι μηχαναρα για αυτό που θες.

Από την άλλη και ένα tracer  κούτα , δεν θα σε χαλάσει με τις εγγυήσεις, φρέσκο μοντελο κλπ

Εντιτ.

Δες ποιο είναι το πρώτο μηχανάκι από αυτά που σου σκάει στο μυαλό, ποιο σε φτιάχνει πιο πολύ και αυτό επέλεξε.

Είτε χρωματικά είτε οδηγικά ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα σε ενα μηχανακι 10ετιας με ενα καινουριο. Και μαλιστα οταν το παλιο εχει τοσα προβληματα. Πιθανον να τα εχει φτιαξει ο παλιος ιδιοκτητης αλλα ειναι λαχειο.Ακομα ομως και να εχει συντηρηθεί και επισκευασθεί αψογα σιγουρα μεσα στην πενταετια θα χρειαστεις αρκετα χρηματα σε συντηρηση ή  επισκευη.( πχ δισκοπλακες, δισκους συμπλεκτη, επισκευη-αλλαγη αναρτησεων κλπ. Οσο για το κοστος αυτων δεν το αναφερω γιατι θα  σου πεσουν τα μαλλιά)

Στο καιρουριο θα χρειαστεις χρηματα μονο για συντηρηση και αυτα θα ειναι ελαχιστα. 

Τωρα αν μπορεις να ανεβεις λιγο σε χρηματα και παρεις το 900 τοτε δεν υπαρχει κανενα δίλημμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χωρίς να γνωρίζω ποιο GS κοιτάς, δλδ ποιας χρονολογίας, να σου πω πως το tracer έχει καλύτερο stabilization, traction control, cruise control κάτι που το βρίσκεις στο gs νομίζω μετά του 15 και κάποια άλλα καλούδια που θα κάνει το ταξίδι αρκετά άνετο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 26 λεπτά, το μέλος karellen έγραψε:

Ρε παίδες σοβαρά τώρα συγκρίνουμε gs 1200 με tracer 700?

Γιατί το ίδιο γληγορα δεν πανε? ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος karellen έγραψε:

Ενα δίκιο το εχεις... τι να κλ@σει το 1200αρι  GS μπροστά στο Τρέισερ εφτακόσια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σιγά τον τάφο ?

Υγ Νικολάκη τα ήθελε ο απαυτός σου να σε γλεντήσουμε ? ομαδικώς 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 ώρες, το μέλος karellen έγραψε:

Ε ναι...

Που ακούστηκε υγρόψυκτη πομόνα.

Η GSαρα είναι ό,τι πρέπει για το πότισμα στα χτήματα...

Και στη μουτσούνα βάζουμε κ καμιά κοτούλα να κλωσάει καν' αυγό. Ίσως κ δίκροκο αν τρομάξει η κοτούλα από τα περίεργα φώτα

Και στις ψύκτρες κρατάμε ζεστό κ το δεκατιανό.

Τι να μας πει το tracer το 700.

Το 700 ξαναλέω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε τομάρια όλοι σας οι αποπάνου, για την ευκολία στα ταξίδια μίλαγα!

Αμέσως ρε,πω πω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οποιος θέλει ΒΜW εκτός εγγύησης, θα πρέπει να μπορεί να πληρώνει και τυχόν φυσιολογικές επισκευές λόγω πολυκαιρίας. Σκέψου το αυτό φίλε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Οποιος θέλει ΒΜW εκτός εγγύησης, θα πρέπει να μπορεί να πληρώνει και τυχόν φυσιολογικές επισκευές λόγω πολυκαιρίας. Σκέψου το αυτό φίλε.

Σγα μωρε, μυθοι είναι αυτά πόοοσο να έχει πια  ενας αξονας ,ενα παραλεβερ-τελελεβερ ,μια μοναδα ABS και καννα διαφορικο :lipssealed:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος Denzo έγραψε:

και καννα διαφορικο :lipssealed:

Αν ειναι μπλοκέ μπορει να μπει και απο 320 Ε46. (τριαεικοσι εψιλον σαρανταεξι)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα