Jump to content
GPAP

Πρόβλημα σε bridgestone s22 , πίσω ελαστικό.

Recommended Posts

Θα ήθελα να σχολειάσω κάτι που συμβαίνει, ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τα συγκεκριμένα λάστιχα … μετά από προτροπές γνωστών που έχουν δοκιμάσει το s21 ,και είναι αρκετά ευχαριστημένοι, καταλήγω και τοποθετώ στη μοτό μου, ένα cbf 600 sti 2009, τα s22 σε διαστάσεις 120/70/17 κ 160/60/17.Η τοποθέτηση έγινε σε εξουσιοδοτημένο Honda συνεργείο, με εμπειρία ετών σε μηχανικά και περιφερειακά στις μοτοσυκλέτες της. Το συγκεκριμένο συνεργείο το εμπιστεύομαι πολλά χρόνια.  Κατά την παραγγελία των s22, από την κεντρική αποθήκη της bridgestone  στην Αθήνα , μόνο καλά λόγια άκουγα για τα συγκεκριμένα ελαστικά.

Τα ελαστικά ήρθαν, η τοποθέτηση έγινε, η έκπληξη στα πρώτα 100 μέτρα δοκιμής, απογοήτευση στην επιστροφή στην πόρτα του συνεργείου…

…έντονο τρέμουλο, εμφανής ταλάντωση σε όλη τη μοτό, στα 0-20 χλμ, και στα 20-0.

Ξεκινάς, τρέμουλο, σταματάς το ίδιο. Με 20 χλμ σταθερά με ή χωρίς ταχύτητα, τα ίδια.

Κατά την διαδικασία της επιβράδυνσης και λίγο πριν την ακινητοποίηση, σε κατηφορικό δρόμο, είτε  χρησιμοποιείς μπροστινό, είτε  πίσω φρένο, εκεί να δεις ταλάντωση. Έχεις την αίσθηση ότι πατάς σε νερά και γλιστράς,  με κάτι από χέλι κίνηση !   

Σβηστή η μηχανή, σπρώχνοντας ,η εμφανής ταλάντωση που λέγαμε.

Έτσι πίστεψε ο υπεύθυνος του συνεργείου ότι κάτι συμβαίνει.

Η ταλάντωση φαίνεται   να οφείλετε στο μπροστά ελαστικό.

Παραγγέλνουμε νέο μπροστινό …τα ίδια πάλι.

Αλλάζουμε το s22 μπροστά ,με αυτό που φορούσα πριν … τα ίδια πάλι.

Αλλάζουμε το s22 πίσω με αυτό που φορούσα πριν (μπρος πίσω τα πριν ελαστικά μου )… όλα οκ, καμία ταλάντωση, κανένα τρέμουλο.

Τελικό συμπέρασμα, αιτία το πίσω ελαστικό.

Παραγγέλνουμε νέο πίσω … σήμερα 27/06/20 τοποθέτηση, … ΚΑΙ ΠΑΛΙ τα ίδια !

Αναφορά στη bridgestone έγινε, ο υπεύθυνος του τεχνικού τμήματος,

---την πρώτη φορά που συνέβη αυτό,ενημερώνετε, απάντησε ότι ΄ίσως΄΄ να οφείλετε στην  ΄΄αγωνιστική΄΄ κορώνα ΚΑΙ ότι ΄΄ίσως΄΄μετά από 1.000 (χίλια) χλμ !!! χρήσης θα ΄΄στρώσει΄΄. Αν είναι δυνατόν!

---την δεύτερη φορά που γίνεται το ίδιο, ενημερώνετε, απάντησε ότι δεν μπορεί να το αιτιολογήσει και θα μιλήσουμε πάλι Δευτέρα  29/06/20.        

Τα παιδιά στο συνεργείο αυτό που συμβαίνει το χαρακτηρίζουν σαν πολύ περίεργο !

Το τι φταίει ελπίζω να το μάθουμε σύντομα.

Κάποιος παρόμοια εμπειρία με τα συγκεκριμένα ή άλλα ελαστικά ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Πιθανότατα να πρόκειται για ελαττωματική παρτίδα. Περίμενε την Δευτέρα να μιλήσεις με τον υπεύθυνο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ίσως να είναι η παρτίδα,στην συγκεκριμένη διάσταση 160/60/17.Η επόμενη κίνηση θα είναι η τοποθέτηση του ελαστικού σε άλλη μοτο,αν δεν βρεθεί κάποια άκρη.Να δούμε πως θα συμπεριφερθεί.Να αποκλειστούν όλες οι πιθανότητες και να μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα ότι φταίει ή όχι το ελαστικό.Πάντως σαν αίσθηση το συγκεκριμένο, στην ευθεία αλλά σε στροφές,για τα περίπου 100χλμ που έκανα πολύ καλή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η ζυγοσταθμιση φταιει....η ο μηχανικος δεν ξερει να κανει σωστα την ζυγοσταθμιση η το μηχανημα του εχει χασει τα κεντρα του....

Καλο ειναι να αλλαζουμε λαστιχα σε καποιο σοβαρο καταστημα ελαστικων που εχει μεγαλη εμπειρια και σωστα ρυθμισμενα μηχανηματα. Τα γενικα συνεργεια αλλαζουν λαστιχα μια στο τοσο .....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 52 λεπτά, το μέλος ANDREASP έγραψε:

Η ζυγοσταθμιση φταιει....η ο μηχανικος δεν ξερει να κανει σωστα την ζυγοσταθμιση η το μηχανημα του εχει χασει τα κεντρα του....

Καλο ειναι να αλλαζουμε λαστιχα σε καποιο σοβαρο καταστημα ελαστικων που εχει μεγαλη εμπειρια και σωστα ρυθμισμενα μηχανηματα. Τα γενικα συνεργεια αλλαζουν λαστιχα μια στο τοσο .....

Το συγκεκριμένο συνεργείο-μαγαζί είναι της honda-αντιπροσωπεία. Και πολύ υπεύθυνοι όλοι οι εργαζόμενοι εκεί.Τώρα η ζυγοστάθμιση να μην έγινε σωστά δύσκολο,αφού βάλαμε βγάλαμε τόσες φορές και είχαμε το ίδιο αποτέλεσμα μόνο στο πίσω ελαστικό.Όταν τελικά μπήκαν τα παλιά τα δικά μου,κανένα πρόβλημα.Άσε που στα 3 πρωϊνά που έφαγα στο πέρα δώθε,είδα και 4 αλλαγές ελαστικών,1 varadero,1 transalp,1 fazer,1 παπί. Αν είχε πρόβλημα το μηχάνημα,κάποια μοτό θα παρουσίαζε κάτι.Πάντως μετά το χάσιμο χρόνου και αρκετών έξτρα ευρώ,μακάρι να αποδειχθεί ότι φταίει η ζυγοστάθμιση.Και να σου πω τώρα που συνηθίσαμε το βάλε βγάλε,θα δοκιμάσω και αλλού μία ζυγοστάθμιση,και θα σου πω.   

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην θεωρεις τιποτε δεδομενο.. Εχουμε δει τα απιθανα απο αντιπροσωπιες..

Μου εχει τυχει να αλλαξω ελαστικα και να κανω τεσσερις φορες ζυγοσταθμιση για να λυθει το προβλημα...Εχω δει να κανουν ζυγοσταθμιση χωρις να βγαλουν τα παλια βαρυδια απο την ζαντα...εχω δει ζαντα να εχει 10 βαρυδια απο την μια πλευρα και και 8 απο την αλλη...τρελα.....

Το τρεμουλο αν δεν υπαρχει δομικο προβλημα στο μηχανακι (Ρουλεμαν τροχου, πολυ στραβια ζαντα ) ειναι 99/100 ζυγοσταθμιση Υπαρχει και μια στις 100 να ειναι  στραβο το λαστιχο....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι να πω...θα πάω και σε έναν γνωστό λαστιχά που είναι χρόνια στο χώρο,κάτοχος μοτό και ψαγμένος,να δούμε τι θα πει.Πάντως για ρουλεμάν ή στραβή ζάντα δεν νομίζω.Τα τσέκαραν και τα δύο.Με 20.000 χλμ,ποτέ πεζοδρόμια,ποτέ φορτώματα,σπάνια δικάβαλος,δεν έχει πατήσει νερό,χώμα,κλπκλπ,δεν την έχει δει ήλιος,βροχή,αέρας,φυλάσσεται σε κλειστό χώρο,θερμοκρασία δωματίου κλπκλπ,δύσκολο κάποιο τέτοιου είδους πρόβλημα.Όσο μεγαλώνεις αυξάνεται και η τρέλα/περιέργεια,και τα πιο περίεργα τυχαίνουν στους πιο περίεργους.

Αύριο που θα πάω να το διπλοτσεκάρω θα μάθω. 

...και από bridgestone...περιμένουμε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σήμερα πρωί επισκέφτηκα και δεύτερο λαστιχάδικο,,,πάλι βγάλε βάλε,μπρος πίσω,χαμένος χρόνος&χρήμα,μόνο και μόνο για αντίλογο σε ενδεχόμενη ένσταση από την bridgestone.

Τελικά τα ίδια κουνήματα! 100% στραβό-ά ελαστικά. Ενημέρωση στην εταιρεία,η οποία πλέον ζητάει να επιστραφούν, και να παραγγείλουμε ότι άλλο.Και σε συνεννόηση με την αντιπροσωπεία/συνεργείο της honda,οποιασδήποτε εταιρείας ελαστικό.

Τώρα ποια θα βάλω,θα το σκεφτώ.Δεν είμαστε να ξανά πληρώνουμε για 2 ελαστικά όσο θα είχαν 3 ! 

Άκουσα και ένα καλό...σε cbf 600 τέτοια ελαστικά; Όχι θα βάλω με τακουνάκι να μπαίνω και χώμα, έτσι, πάνω στην τρέλα μου!  (όταν και το site της bridgestone προτείνει τα συγκεκριμένα).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ίδιας φιλοσοφίας λάστιχα είναι τα Dunlop mk3 αν δεν θες να ξαναβάλεις s22... εγώ τώρα s22 φοράω και τα mk3 θα είναι τα επόμενα 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος merciless έγραψε:

Ίδιας φιλοσοφίας λάστιχα είναι τα Dunlop mk3 αν δεν θες να ξαναβάλεις s22... εγώ τώρα s22 φοράω και τα mk3 θα είναι τα επόμενα 

Δεν έχω κάτι με τα s22, τα συμπάθησα κιόλας.Όταν όμως σου λένε ότι και άλλο ελαστικό να στείλουμε,το πίσω τελικά ήταν το προβληματικό,δεν εγγυόμαστε ότι δεν θα παρουσιάσει κάτι....που σημαίνει ότι κάτι γίνεται...στην παρτίδα;στην συγκεκριμένη διάσταση;  Ποιός ξέρει,εμείς τουλάχιστον δεν θα μάθουμε ποτέ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λάθος συμπεριφορά της Ελαστρακ

Από όσα έχω αντιμετωπίσει ως τώρα, είναι απλά ακατάλληλοι υπάλληλοι που όσες πωλήσεις πετυχαίνουν είναι λόγω εξαιρετικού προϊόντος.

Λάθος στρατηγικές, λίγοι τύποι ελαστικών (αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών), μικρό στοκ

Που ΊΣΩΣ να τα δικαιολογούσα ως ένα σημείο λόγω κρίσης, αλλά δε τους δικαιολογώ γιατί εφαρμόζουν χαζές τακτικές επί δεκαετίες.

Αν λοιπόν φθάνουν και στο σημείο να μη καλύπτουν και θέματα εγγυήσεων, απλά είναι απαράδεκτοι.

Υ.Γ.: @GPAP μήπως κατά τύχη δοκιμάσατε κάποιο μεταχειρισμένο πίσω λάστιχο που υπήρχε στο κατάστημα? Για να εκμηδενιστεί το σενάριο εξωγενούς παράγοντα (πχ έστω και κατ' ελάχιστον στραβή ζάντα, θεματάκι ρουλεμάν κοκ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Λάθος συμπεριφορά της Ελαστρακ

Από όσα έχω αντιμετωπίσει ως τώρα, είναι απλά ακατάλληλοι υπάλληλοι που όσες πωλήσεις πετυχαίνουν είναι λόγω εξαιρετικού προϊόντος.

Λάθος στρατηγικές, λίγοι τύποι ελαστικών (αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών), μικρό στοκ

Που ΊΣΩΣ να τα δικαιολογούσα ως ένα σημείο λόγω κρίσης, αλλά δε τους δικαιολογώ γιατί εφαρμόζουν χαζές τακτικές επί δεκαετίες.

Αν λοιπόν φθάνουν και στο σημείο να μη καλύπτουν και θέματα εγγυήσεων, απλά είναι απαράδεκτοι.

Υ.Γ.: @GPAP μήπως κατά τύχη δοκιμάσατε κάποιο μεταχειρισμένο πίσω λάστιχο που υπήρχε στο κατάστημα? Για να εκμηδενιστεί το σενάριο εξωγενούς παράγοντα (πχ έστω και κατ' ελάχιστον στραβή ζάντα, θεματάκι ρουλεμάν κοκ

Όποιες δοκιμές ήταν να γίνουν έγιναν.

Μπροστινό παλιό δικό μου μόνο,πίσω παλιό δικό μου μόνο,και τα δύο παλιά δικά μου,και τελος τα δύο καινούργια,τσεκ και σε άλλο συνεργείο για ζυγοστάθμιση....βαρέθηκα το βάλε βγάλε....

Περιμένω άλλης εταιρείας ελαστικά,η μοτοσυκλέτα είναι σε κλειστό πάρκιν και δεν θα κινηθεί μέχρι να έρθουν, γιατί μία πιο κοντινή ματιά στο πίσω ελαστικό μου φανέρωσε κάποιες περίεργες 'αλλοιώσεις' σε κάποια σημεία, τα οποία έχουν και φωτογραφηθεί.

Αλλαγή ελαστικών,επιστροφή των s22 και τέλος η περιπέτεια.

Αν και όλη η ταλαιπωρία και επιβάρυνση στον τελευταίο αποδέκτη , "μαλακούλη" , καταναλωτή. Οι ενδιάμεσοι εμπλεκόμενοι, νίπτουν τας χείρας τους  !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα