Jump to content
MikeKata

TDM 850, Transalp ή BMW F 650;

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum. Νέο μέλος εδώ και θα ήθελα τη γνώμη σας. Πρόκειται να πάρω την 1η μου "μεγάλη" μοτοσυκλέτα και θέλω τα φώτα σας. Είμαι ανάμεσα σε TDM 850, Transalp 600 και BMW F650 Funduro. Τη μοτοσυκλέτα τη θέλω για καθημερινή χρήση στην πόλη και ταξίδια. Δε με ενδιαφέρει το χώμα. Διάλεξα αυτές τις 3 διότι:
TDM: Το οδήγησα και το ερωτεύτηκα. Ειδικά τη θέση οδήγησης, τη ροπή και το ζύγισμά του. Είμαι 1.95, οπότε με βολεύει τόσο ψηλό μηχανάκι. Μου έχουν πει ότι τσιμπάνε λάδια βέβαια, αλλά θεωρώ ότι θα το γλιτώσω αυτό με σωστό έλεγχο. Επίσης ένας μηχανικός μου είπε ότι χτυπάνε μπιέλα.
Transalp και BMW: Κυρίως για το οικονομικό του ζητήματος. Πιο φθηνά μηχανάκια, αλλά με χειρότερο κινητήρα, αναρτήσεις και φρένα απ'όσο ξέρω.
Ο λόγος που κοιτάζω τόσο παλιές είναι λόγω οικονομικών και δεν έχω σκοπό να το κρατήσω και δεκαετία, θα μεταπηδήσω σε άλλο αργότερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το θέμα είναι ότι αυτά που κοιτάς δεν θα τα κρατήσεις ούτε 10 μέρες. 

Πες μας τι ποσό διαθέτεις ώστε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 31 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Το θέμα είναι ότι αυτά που κοιτάς δεν θα τα κρατήσεις ούτε 10 μέρες. 

Πες μας τι ποσό διαθέτεις ώστε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

Καλησπέρα. Για ποιο λόγο να μην τα κρατήσω ούτε 10 μέρες; Με καλή συντήρηση; Στα 1500-1700€ κοιτάζω. Συγκεκριμένα έχω βρει ένα Transalp του 2000 προσεγμένο με όλα του τα service από το μηχανικό μου που είναι φίλος. 

Τροποποιήθηκε από τον MikeKata

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To Funduro δεν το κοιτάς καν.Αρχαίο,μονοκύλινδρο,υστερεί σε όλα έναντι των υπολοίπων.

TDM αποκλείεται να βρεις άσκιστο,όλα είναι καγκουριασμένα,εκτός και αν είσαι σίγουρος (από γνωστό).

To Transalp είναι η καλύτερη λύση,τίμιο,ευκολοσυντήρητο και με επάρκεια ανταλλακτικών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 λεπτά, το μέλος MikeKata έγραψε:

Για ποιο λόγο να μην τα κρατήσω ούτε 10 μέρες; Με καλή συντήρηση; Στα 1500-1700€ κοιτάζω. Συγκεκριμένα έχω βρει ένα Transalp του 2000 προσεγμένο με όλα του τα service από το μηχανικό μου που είναι φίλος. 

καλά σου λέει , το transalp κι εγώ το πήρα για 10 μέρες, άσχετο που το έχω 9 χρόνια 😉

Σοβαρά τώρα φίλε μου, το tdm δεν θα το κοιτούσα γιατί θέλει ένα κουβά λάδια στην καθισιά. 

Το funduro προσωπικά δεν θα το επέλεγα λόγω εμφάνισης. Ένα από τα ασχημότερα  μηχανάκαι ever , αλλά γούστα είναι αυτά.

Αν δεις transalp θα προσέξεις τον άξονα που κουμπώνει το μπροστά γρανάζι , μήπως είναι κουρεμένο. Είναι το κυριότερο σοβαρό τους πρόβλημα , που για να το φτιάξεις δεν αξίζει λόγω κόστους. Από εκεί και πέρα να ξέρεις πως πονάνε σε ηλεκτρονικές ( ευτυχώς έχει 2 και δεν μένεις στο δρόμο ) και ανορθωτή ( βάζεις από africa και ησυχάζεις )

Για ότι θέλεις γύρω από το transalp 600 στη διάθεση σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος MikeKata έγραψε:

Καλησπέρα. Για ποιο λόγο να μην τα κρατήσω ούτε 10 μέρες; Με καλή συντήρηση; Στα 1500-1700€ κοιτάζω. Συγκεκριμένα έχω βρει ένα Transalp του 2000 προσεγμένο με όλα του τα service από το μηχανικό μου που είναι φίλος. 

Γιατί είναι παλιές μηχανές με άγνωστο ιστορικό. Λαμβάνοντας υπόψη τον τρόπο συντήρησης του μέσου όρου του Έλληνα αναβάτη, εύκολα καταλαβαίνεις ότι οι πιθανότητες να πέσεις σε λύκο είναι πολλές.

Για το TDM και τι bmw στα είπαν. Το TA είναι αξιόπιστο χωρίς καμία αμφιβολία. Απλά όσο καλή συντήρηση και να κάνεις εσύ, αν ο (οι) προηγούμενος (οι) ήταν πέρα βρέχει θα πληρώσεις τις αμαρτίες του. 

Αν έχεις βρει κάτι από αξιόπιστο άνθρωπο καλώς. Εκεί αλλάζει το θέμα. 

@tre Εννοείται ότι το ΤΑ είναι αξιόπιστο, την ένσταση μου την ανέλυσα παραπάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να κοιτάξεις μην έχει"καθήσει" το αμορτισέρ πίσω, συμβαίνει μετά από τόσα χρόνια.

Δυστυχώς για να ελέγξεις τον άξονα πρέπει να βγάλεις το μπροστά γρανάζι. Αν έχει φαγωθεί λίγο (1-2 χιλιοστά), υπάρχουν λύσεις να σταματήσει η πρόοδος του προβλήματος,

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 38 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Να κοιτάξεις μην έχει"καθήσει" το αμορτισέρ πίσω, συμβαίνει μετά από τόσα χρόνια.

Δυστυχώς για να ελέγξεις τον άξονα πρέπει να βγάλεις το μπροστά γρανάζι. Αν έχει φαγωθεί λίγο (1-2 χιλιοστά), υπάρχουν λύσεις να σταματήσει η πρόοδος του προβλήματος,

Δεν είναι απαραίτητο. Βγάζοντας το καπάκι μπορεί να δει αν έχει τζόγο και πόσο. Προχθές τσέκαρα το δικό μου.

spacer.png

πριν 1 ώρα, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Γιατί είναι παλιές μηχανές με άγνωστο ιστορικό. Λαμβάνοντας υπόψη τον τρόπο συντήρησης του μέσου όρου του Έλληνα αναβάτη, εύκολα καταλαβαίνεις ότι οι πιθανότητες να πέσεις σε λύκο είναι πολλές.

Για το TDM και τι bmw στα είπαν. Το TA είναι αξιόπιστο χωρίς καμία αμφιβολία. Απλά όσο καλή συντήρηση και να κάνεις εσύ, αν ο (οι) προηγούμενος (οι) ήταν πέρα βρέχει θα πληρώσεις τις αμαρτίες του. 

Αν έχεις βρει κάτι από αξιόπιστο άνθρωπο καλώς. Εκεί αλλάζει το θέμα. 

@tre Εννοείται ότι το ΤΑ είναι αξιόπιστο, την ένσταση μου την ανέλυσα παραπάνω.

Συμφωνώ απολύτως , απλά αστειεύτηκα πριν.

Πριν το ΤΑ 600 είχα πάρει το ΤΑ 400 που ήθελε 1 λίτρο λάδι στα 1000 χλμ.

Ευτυχώς το 600 αποδείχτηκε καλοσυντηρημένο  , καθαρά από θέμα τύχης ( αν και από έμπορο )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν μου έλεγε κάποιος φίλος μου κάτι ανάλογο με αυτό που λες εσυ, θα τον συμβούλευα να μαζέψει κανένα φράγκο παραπάνω και να βρει κάτι καλύτερο, κατά 99% ότι γλητωσεις κατά την αγορά θα δώσεις τα δίπλα για να το μαζέψεις, σε αυτά τα χρήματα μόνο παπάκι αγοράζεις σε αξιοπρεπή κατάσταση, ίσως και κανένα ΧΤ600, σκέψου καλά πριν αγοράσεις τόσο παλιο μηχανάκι και τσεκάρισε το διπλά, είναι κρίμα να χάσεις ακόμα και 1500-2000 ευρώ από  μια λάθος αγορά, εγώ το έκανα και δυστυχώς το έμαθα πολύ καλά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην παρεις TDM850

Αναμεσα σε αυτα που αναφερεις θα κοιτουσα το Τρανσαλπ.

Ριξε μια ματια και στο super tenere 750

Δεν ξερω ποσα τα πουλάνε αλλα ειναι καλυτερο απο ολα αυτα που λες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα