Jump to content
BlackDiamond

Οδήγησα αυτό.... και....

Recommended Posts

Σήμερα οδήγησα σε test ride δύο μηχανάκια και θα ήθελα να τα γράψω τώρα που είμαι ζεστός.

Νούμερο ένα: CfMoto 400GT

CF Moto 400GT: Διαθέσιμο στην Ευρωπαϊκή αγορά (Video)

Πρώτες εντυπώσεις: Αρκετά λεφτά για αυτά που παίρνεις....

Κακά:   Έχει πολύ μεγάλο γρανάζι στον πίσω τροχό και σε συνάρτηση με ένα κάπως απότομο γκάζι μόλις το ακουμπήσεις το σταμάτα - ξεκίνα γίνεται θεματάκι και θα πρέπει να δουλέψεις αρκετά τον συμπλέκτη για να πάει κάπως μέσα στην κίνηση.

Μόλις περάσεις τις 5 - 5.500 χιλιάδες στροφές απλά πέθανε, δεν έχει να δώσει σχεδόν τίποτα.

Ποιότητα κατασκευής μέτρια σε αρκετά σημεία.

Καθρέπτες.... δεν βλέπεις σχεδόν τίποτα όπως και να τους ρυθμίσεις!

Καλά: Όταν κάθεσαι ως οδηγός για 1,81 με 80 κιλά είναι ΠΟΛΥ καλή με ωραίες γωνίες για τα πόδια και τα χέρια, καθώς και το τιμόνι είναι αρκετά ωραίο για πόλη και εξορμήσεις! 

Καλούτσικη οθόνη και φαίνεται και ομορφούτσικο στον δρόμο.

Γενικές γραμμές όμως έτσι και έτσι.... στα λεφτά που κοστίζει παίζει ΠΟΛΥ κοντά του το κάθε sv που είναι μακραν καλύτερο.

Νούμερο δύο:

Οδηγούμε Moto Guzzi V85TT 2019 [video]: Η ξεχωριστή πρόταση στα ...

Πραγματικά δεν έχω λόγια! Δεν ξέρω πως γίνεται αυτό, ένα μηχανάκι που ξεπερνάει τα 10.000€ να μην αρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ και δεν εννοώ μόνο εμφανισιακά.

Κακά: Κινητήρας ( γκαμπα - γκούμπα στο ρελαντί ) έχω ακούσει και για τα boxer πως είναι πιο έντονο αλλά εφόσον δεν έχω οδηγήσει δεν έχω άποψη.

Σταθερότητα σε στροφή, απλά για κλάματα! Να πηγαίνω με 70 χιλιόμετρα σε ανοιχτή στροφή και να λέω πέφτω δεν πέφτω ενώ με την χοντρή μπορούσα να μπω σίγουρα με 100-110 χιλιόμετρα και να είμαι σε πολύ καλύτερη κατάσταση.

Συμπλέκτης χάλι μαύρο πραγματικά.... 1-2 δεύτερα πατινάρισμα για να ξεκινήσω από φανάρι!

Αρκετοί κραδασμοί στο μπροστινό σύστημα καθώς και στο τζαμάκι ( τι είναι εκεί τι δεν είναι.. ένα και το ίδιο... και φόραγε μεγαλύτερο τζάμι από αυτό της φωτογραφίας! ) 

Διακόπτες περίεργοι.... αρκετά μπορώ να πω!

Κατράν .... χάθηκα δεν ξέρω ακριβώς τι βλέπω... πρέπει να παίρνω τα μάτια από τον δρόμο για να διαβάσω κάποια πληροφορία.

Απόκριση γκαζιού --->  Εκεί γελάνε και τα κουνούπια!!!!! Τα πρώτα 1 με 2/5 ήταν παντελώς ανύπαρκτα ούτε καν στροφές δεν ανέβαζε! ( εννοώ πως δεν υπολογίζω τον τζόγο της γκαζιέρας ). Μετά στην μέση κάνει ένα μπουμ και βγάζει ότι είναι να βγάλει... τα ψιλά .... ψιλά πράγματα.

Εμφάνιση τι να πω... ο κάθε ένας ότι προτιμάε.

Καλά: Cruise control το καταχάρηκα ! Πολύ βολικό!!

Αναρτήσεις στον δρόμο δουλεύουν απλά μέτρια σε λακούβες τα πάνε καλούτσικα....

Μέτρια σέλα για να βγάλεις χιλιόμετρα αλλά είναι αρκετά φαρδιά και μπορείς να αλλάζεις για ευθεία / πόλη αναλόγως τι σε βολεύει.

Το μπροστινό φρένο το δοκίμασα λίγο και μπορώ να πω ότι κάνει δουλειά αλλά στην αρχή είναι κάπως μηδενικό.

Σε γενικές γραμμές με άφησαν και τα δύο μηχανάκια αδιάφορο αλλά ειδικά το guzzi. Μάλλον θα υπάρχει κόσμος που θα λέει --> τι λέει ο νέος...

Πραγματικά ούτε 3.000 δεν έδινα.

Σκέφτηκα αυτό το θέμα γιατί δεν υπήρχε κάτι αντίστοιχο συγκεντρωτικά από μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα, αν όχι ας με διορθώσει ένα mod.

Τροποποιήθηκε από τον BlackDiamond

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Χαίρομαι που βλέπω ότι δεν είμαι ο μονος που νόμιζα ότι το TT85 έχει χαρακτήρα πολυκαιρισμενης πατάτας. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για το Moto....scusi θα θύμωνα ακόμα κι αν μου το χάριζαν.

Όπως σχεδόν όλα τα moto scusi...

Μια (κακή) μακαρονάδα από ιστορία και wannabe σύγχρονο με χαρακτήρα...

Είχα μια ελπίδα πως η Piaggio θα την έστρωνε αλλά....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μέσω κάποιων συγκριτικών / παρουσιάσεων που είχα κοιτάξει πριν το οδηγήσω πίστευα πως έστω και σε μικρό βαθμό θα έβρισκα μερικά από αυτά τα "καλούδια" που διάβαζα... Τελικά ενισχύεται ακόμη περισσότερο η άποψη για japan μεριά... Ένα καλοκουρδισμένο ρολόι! Και ας μην έχω πάρει χοντα :_devil:

Η κοροϊδία είναι πως πριν μερικές ημέρες στην πόλη μου είδα ένα που πουλήθηκε και λέω... για να δώσεις τόσα λεφτά εν μέρη αυτής της συγκεκριμένης εποχής μάλλον κάτι καλό θα έχει :thumbsdown: :cry:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όταν το δοκίμασα μαζί με τα GS850 και Τ7 το περασμένο Οκτώβριο κατάλαβα ότι η Guzzi σαν εταιρία μάλλον  έχει χάσει την επαφή με την πραγματικότητα. Το μόνο που της έχει μείνει είναι να βρει ποιοι πελάτες έχουν μείνει που κοιτάνε μόνο εμφάνιση. Έχει λεει χαρακτήρα, αλλα δε λέει τι χαρακτήρα. Μήπως ξεπερασμένο; Α, και μη ξεχνάμε, ήταν και το πιο ακριβό. 
υ.γ Τα λεφτά, μετά από πολύ λίγη σκέψη, πέσανε στο Τ7. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δες σύμπτωση... φεύγω από το guzzi και πηγαίνω μια βόλτα μέχρι την yamaha γιατί είχα δει πως είχαν το tenere και λέω κάτσε να το δω από κοντά και μήπως έχει και τα καινούργια tracer... Μόλις ανέβηκα στο tenere μου φάνηκε πραγματικό μηχανάκι "που είναι" σε σχέση με την μ****ια που είχα κατέβει πριν λίγο ( αν και δεν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ούτε το 20% από τις ικανότητές του στο χώμα ).

Όση ώρα ήμουν εκεί δεν μπορούσα να βρω ένα λόγο ( εκτός του cruise control, τι να πω μόνο αυτό που άρεσε ) για να δώσει κάποιος 2.000€ περισσότερα από το ότι κάνει το tenere για να πάρει το guzzi, όταν απλά ζητάει ένα μηχανάκι που μπορεί να πατήσει και χώμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

Δες σύμπτωση... φεύγω από το guzzi και πηγαίνω μια βόλτα μέχρι την yamaha γιατί είχα δει πως είχαν το tenere και λέω κάτσε να το δω από κοντά και μήπως έχει και τα καινούργια tracer... Μόλις ανέβηκα στο tenere μου φάνηκε πραγματικό μηχανάκι "που είναι" σε σχέση με την μ****ια που είχα κατέβει πριν λίγο ( αν και δεν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ούτε το 20% από τις ικανότητές του στο χώμα ).

Όση ώρα ήμουν εκεί δεν μπορούσα να βρω ένα λόγο ( εκτός του cruise control, τι να πω μόνο αυτό που άρεσε ) για να δώσει κάποιος 2.000€ περισσότερα από το ότι κάνει το tenere για να πάρει το guzzi, όταν απλά ζητάει ένα μηχανάκι που μπορεί να πατήσει και χώμα.

Χα χα.. μη το λες. Έχω δώσει τα δίπλα + για τη GS. Είναι όμως άλλη φάση. Το Guzzi απλά δεν το θεωρώ καλή μηχανή συγκριτικά στη κατηγορία του. Πάντα προσωπική άποψη. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

To T7 που λέτε, τι είναι;

Tenere 700

To τελευταιο

Βασικά Τ7 ήταν το concept  tenere της γιαμαχα που πάνω σε αυτό βασίζεται το τερερε 700 που κυκλοφορεί τώρα.

Αλλά επικράτησε το Τ(ενερε) 7(00)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και γιατί το λένε Τ7; Το Τ7 δεν είναι πρωτότυπο της Yamaha, διαφορετικό του νέου Tenere 700;

Έχω καταλάβει κάτι λάθος; Δεν τα παρακολουθώ και πολύ τα Yamaha και ειδικά τα ''on-off''

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 22 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Και γιατί το λένε Τ7; Το Τ7 δεν είναι πρωτότυπο της Yamaha, διαφορετικό του νέου Tenere 700;

Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Δεν κατάλαβες κάτι λάθος, το Τ7 είναι το πρωτότυπο πάνω στο οποίο βασίστηκε η μοτοσυκλέτα παραγωγής Tenere 700 αλλά επικράτησε να το λένε και Τ7 Για συντομία, λανθασμένα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@FlyingInADream

Έκανα επεξεργασία το ποστ μου και δεν ξέρω αν το πρόλαβες.

Για ξανατσεκαρε

Οχι δεν είναι διαφορετικό.

Απλά το κονσεπτ που λες ήταν ένα υπερτουμπανιασμενο tenere.

Αν το έβγαζαν όπως το κονσεπτ, θα έκανε για πλάκα 20000€ με τις τιμές που έχουν τα μηχανάκια τα τελευταία χρόνια :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 28 λεπτά, το μέλος Osprio έγραψε:

Παρατήρησα πως όταν κάθομαι πάνω το δεξί κάρτερ είναι αρκετά κοντά με το πόδι μου και το παντελόνι, πως σου φαίνεται? Ανάβεις αν μπεις πόλη σε αυτό το σημείο ή έχεις αφήσει κανένα κομμάτι από παντελόνι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολύ ακόμα για να βρω ελαττώματα που σίγουρα θα έχει. Λόγω lockdown στη Σκωτία που μένω τα συνεργεία είναι κλειστά με αποτέλεσμα να μη μπορώ να κάνω το πρώτο σέρβις. Όταν θα μπορέσω και το οδηγήσω για κάμποσα χλμ. θα γράψω. Είμαι πάντως σίγουρος ότι λόγω καιρού εδώ αν ζεσταίνεται το πόδι θα είναι bonus! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα