Jump to content
spiros!!!

pegaso strada/trail Ή f650gs (μονοκυλινδρο)??

Recommended Posts

για πειτε ρε παιδια τι θα διαλεγατε? το μπατζετ ειναι αυστηρα σε τιμες εως 2500 καθοτι θα πρεπει να υπολογισουμε και τυχον μαζεματακια λαστιχα κλπ.

οποτε δεν υπαρχει λογος να γινεται κουβεντα για versys . Α και μην ακουσω για transalp γιατι το εφαγα ολο το φαγητο μου σημερα, ημουν καλο παιδι...:laugh:

ειδικα αν υπαρχει κανενας κατοχος aprilia να μας πει γιατι δε βρισκω κανεναν....

Τροποποιήθηκε από τον spiros!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

@sunblock

Οποίο βρεις σε καλύτερη κατάσταση. 

Εμφανισιακά το aprilia προτιμώ, αλλά εφόσον θα έχουν τα χιλιόμετρα τους κερδίζει το πιο καλό συντηρημένο 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 λεπτά, το μέλος Denzo έγραψε:

αχα.... φαινεται ομως λιγο ταλαιπωρημενο η μαλλον οχι τοσο καλα προσεγμενο. πισω εχει κατι σαν ξεφτυσμα?

ναι αλλα ο απο πισω?

καμια βαλιτσουλα?που? η εστω σαμαρια...

και παρακαλω μην αρχισετε τα fazer cbf bandit. απλα δεν....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 18 λεπτά, το μέλος spiros!!! έγραψε:

αχα.... φαινεται ομως λιγο ταλαιπωρημενο η μαλλον οχι τοσο καλα προσεγμενο. πισω εχει κατι σαν ξεφτυσμα?

Ε,από το 2007 ως σήμερα όλο και κάτι θα χει συμβεί. Εμένα μου φαίνεται μια χαρά, και ο πωλητής σοβαρός άνθρωπος. Χαρακτηριστικό οτι δίνει και τις δικές του εξατμίσεις μαζί (τα αυτιά του Yoda). Δεν περνάς μια βόλτα να το δεις;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Ε,από το 2007 ως σήμερα όλο και κάτι θα χει συμβεί. Εμένα μου φαίνεται μια χαρά, και ο πωλητής σοβαρός άνθρωπος. Χαρακτηριστικό οτι δίνει και τις δικές του εξατμίσεις μαζί (τα αυτιά του Yoda). Δεν περνάς μια βόλτα να το δεις;

ναι αμε. 350 χλμ βολτα .... αχαχαχαχαχχα

αν ειναι να κανω τετοια βολτα πρπει να ειμαι κατα 90% για την αγορα. οχι να παω τζαμπα :laugh:

πριν 9 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

εχω πουλησει 2 μηχανες εως τωρα.

ενα xt660 και ενα gsx650f.

το πρωτο το ειχα αγορασει 2ο χερι. το ειχα ομως καλυτερα απο αντιπροσωπειας ασχετα που αυτος που το χει τωρα το χει καγκουρεψει τερμα και κλαιω που το βλεπω.

το δευτερο το ειχα αγορασει καινουριο. αυτος που το πηρε ουτε καν ηθελε να το οδηγησει για να το παρει. μονο και μονο που ειδε σε κλειστο γκαραζ σκεπασμενο και με φορτιστη κουμπωμενο πανω ειπε << το περνω>>. και ειχς και λαστιχα με 25 χλμ πανω. οτι τα χα βαλει...

θελω να πω οτι ειμαι λιγο εως πολυ ψειρας. δε σημαινει οτι επειδη δεν εχω πολλα να διαθεσω  θα παρω οτι βρω μπροστα μου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

π.χ αυτο αν και μονο μια φωτο φαινεται προσεγμενο 

https://www.car.gr/25762905-aprilia-pegaso-trail

η

https://www.car.gr/27349385-aprilia-pegaso-strada

η

https://www.car.gr/28091704-aprilia-pegaso-strada ειδικα αυτο τι φαση με τα χλμ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 λεπτά, το μέλος karellen έγραψε:

Καλύτερα τα strada αφού θέλεις να παίρνεις και τη γυναίκα παρέα.

Γιατί;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 λεπτά, το μέλος karellen έγραψε:

Όχι κάτι σημαντικό,το trail θεωρείται πιο χωμάτινο,ενώ το strada έχει 17'' μπροστά.

ok, βλακεία μου, νόμιζα αναφέρεσαι στη σύγκριση του τίτλου. γράψε λάθος!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kι εγώ πιστεύω ότι το strada θα με βολέψει καλύτερα αλλά δε μπορώ να βρω κανέναν να μου πει τι πρέπει να προσεξω στο συγκεκριμένο μηχανακι όσον αφορά τη κατάσταση του. 

Που πονάει δηλαδη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 λεπτά, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Kι εγώ πιστεύω ότι το strada θα με βολέψει καλύτερα αλλά δε μπορώ να βρω κανέναν να μου πει τι πρέπει να προσεξω στο συγκεκριμένο μηχανακι όσον αφορά τη κατάσταση του. 

Που πονάει δηλαδη

Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά απ’οτι διάβασα στο MCN έχει ίδια μηχανή με τα  Yamaha XT660X και Yamaha MT-03, οπότε λογικά είναι άσπαστο. Βέβαια εξαρτάται και από την περιποίηση που έχει φάει. 

εδω στα αγγλικά δείχνει λίγα πράματα

https://www.motorcyclenews.com/amp/bike-reviews/aprilia/pegaso-650/1997/

Ενα σχόλιο που είδα είναι ότι το γκάζι είναι λίγο απότομο για πόλη. Τα υπόλοιπα ακούγονται μια χαρά 

Φιλικά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Που πονάει δηλαδη

Φίλος που το είχε (και τον έκανα ταγκ αλλά δε μπαίνει συχνά) του είχε βγάλει πρόβλημα με αντλία νερού, κλασσικό πρόβλημα. 

Κατά τα άλλα το μοτερ ήταν σκυλί. 

Ηλεκτρικά πρόβληματακια είχε συχνά. 

Αν μπεις στο φόρουμ της απριλια το "παγκόσμιο" θα βρεις αρκετά πράγματα, τότε που το έψηνα είχα βρει αρκετές πληροφορίες. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος GavriilVet έγραψε:

Φίλος που το είχε (και τον έκανα ταγκ αλλά δε μπαίνει συχνά) του είχε βγάλει πρόβλημα με αντλία νερού, κλασσικό πρόβλημα. 

Κατά τα άλλα το μοτερ ήταν σκυλί. 

Ηλεκτρικά πρόβληματακια είχε συχνά. 

Αν μπεις στο φόρουμ της απριλια το "παγκόσμιο" θα βρεις αρκετά πράγματα, τότε που το έψηνα είχα βρει αρκετές πληροφορίες. 

Αυτο με τα ηλεκτρικά με αγχώνει. 

Αλλά εδώ κοτζάμ suzuki και η νεκρά μια άναβε μια δεν άναβε και δεν έλεγαν να το φτιαξουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Αυτο με τα ηλεκτρικά με αγχώνει. 

Αλλά εδώ κοτζάμ suzuki και η νεκρά μια άναβε μια δεν άναβε και δεν έλεγαν να το φτιαξουν

Θυμάμαι σίγουρα πρόβλημα με το ιμομπιλαιζερ, αλλά για ψάξε στα ξένα φόρουμ μια! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για τον κινητήρα του Pegaso έχω διαβάσει μόνο καλά λόγια (διάφοροι τον χαρακτηρίζουν τον thumper με τους λιγότερους κραδασμούς). Αλλά! Έχω κι εγώ διαβάσει αυτές τις μέρες που κάτι έψαχνα, χαζοπροβληματάκια: ηλεκτρικά, κάτι υγρασίες στο κοντέρ ή στα φώτα. Κάτι τέτοια δηλαδή είδα να αναφέρονται

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αφού η πορεία ειναι από ΧΤΖ -ΧΤ και σε ενδιαφέρει η απλότητα και η αξιοπιατία , δεν κοιτας παραδίπλα σε FMX? Η μάλλον αφού πας πίσω στο χρόνο, ΝΧ650? Στο τελευταίο μοντέλο, βρίσκεις πολλά που είναι τελείως στοκ. Λέω τώρα εγω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 35 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Αφού η πορεία ειναι από ΧΤΖ -ΧΤ και σε ενδιαφέρει η απλότητα και η αξιοπιατία , δεν κοιτας παραδίπλα σε FMX? Η μάλλον αφού πας πίσω στο χρόνο, ΝΧ650? Στο τελευταίο μοντέλο, βρίσκεις πολλά που είναι τελείως στοκ. Λέω τώρα εγω...

Kαλο, πολύ καλό. 

Τι συγκρινουμε τώρα. Τη βουρτσα με τη π......

Χαχχαχαχ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι, μπράβο.

Υγρασία στα όργανα!

Χαλασμένος μηχανισμός για το ντουλαπάκι στο τεποζιτο (αλλά φτιάχνει πανεύκολα και φτηνά με αντίστοιχο από μηχανισμό παραθύρων από κάποιο αμάξι, νομίζω volkswagen) 

πριν 14 ώρες, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρήκα αυτό σαν συχνό πρόβλημα. 

Λένε ότι όταν ζεσταίνεται τους έσβηνε. Αν κατάλαβα καλα

<<yes, pick up (or crankshaft position sensor). But here is what is funny, we tested it with instruments and it gives normal values so we didn't suspect on him, but when we have tried to replace ALL electrical components on motorcycle, we decided to open engine and replace one part that hasn't been replaced, and motorcycle worked perfectly. Don't know how it is that this sensor gives normal values when measured with instrument and it doesn't work when motorcycle heats up, but i am happy that we finally fixed my bike.

And one more thing, in Aprilia (and Yamaha - because same engine) you can only buy complete set stator and pick up which costs around 600EUR, but thanks to my mechanic we have found soulution: Because it is Denso electrical parts, we have found that KTM sells this two parts separately and pick up is exactly same and it costed me 40EUR smile.gif>>

Τι είναι το crankshaft  sensor? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 29 λεπτά, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Τι είναι το crankshaft  sensor? 

Αισθητήρας στο στρόφαλο που με συνδυασμό και άλλους (TPS-θερμοκρασίας αέρα κλπ κλπ) δίνει πληροφορίες στην ecu και αυτή,με τη σειρά της,εντολές στο ιντζέξιον για ομαλή τροφοδοσία σε όλες τις συνθήκες.

Ό,τι έχει να κάνει με μοτερικά μην ασχολείσαι.Το Minarelli δεν παθαίνει τίποτα,είχες ΧΤ και το ξέρεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι ψαχνεις ακριβώς. Δεν υπάρχει μοντελο που να μην εχει βγάλει ούτε ένα πρόβλημα ποτε.

Το συγκεκριμένο είναι γενικά αξιόπιστο. Το να ψυριζεις τα φόρουμ για κάθε πρόβλημα που είχε ποτέ κάποιος, ειδικά χωρίς να ξέρεις τον ίδιο και τις συνθήκες που έπαιξαν ρόλο, απλά θα σε αγχωνει χωρις λόγο. Βρες ένα καλό και όλα θα είναι οκ. Το να βγάλει ένα πρόβλημα στα μερικά χρόνια δεν επηρεάζει κατι, ειδικά αν μιλάμε για μονοκύλινδρο.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα