Jump to content

Recommended Posts

Έκανα ότι θα ήθελα να μου συμβεί σε ανάλογη περίσταση, συνέχισε με το project, θα χαρούμε πολύ μόλις θα φτάσεις στο τέλος του και θα ξεκινήσει ξανά να ρολάρει στους δρόμους!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 4 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Έκανα ότι θα ήθελα να μου συμβεί σε ανάλογη περίσταση, συνέχισε με το project, θα χαρούμε πολύ μόλις θα φτάσεις στο τέλος του και θα ξεκινήσει ξανά να ρολάρει στους δρόμους!

Συνήθως αυτά γυρίζουν. Δεν σταματάω. Sky is the limit.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έτοιμη σχεδόν και η βάση του κοντέρ μένει να βαφτεί και να γίνουν κάποιες λεπτομέρειες και μπαίνει. Η καλοδιωση προχωράει σχετικά αργά αλλά προχωράει. Γίνεται και αφαίρεση παλιάς ταινίας και πέρασμα νέας και λεπτομέρειες στερέωσης. Εν αναμονή ακόμα των εξαρτημάτων του μοτέρ για δέσιμο και δοκιμή. Σιγά σιγά ντύνεται και ο πλαίσιο, βάφτηκε το ντεπόζιτο κόπηκε πλαστική μοκέτα για επένδυση του σκελετού που πριν δεν υπήρχε και έλεγχος ξανά της πλεξούδας για κομμένα καλώδια. Όλα βαίνουν καλώς μέχρι στιγμής.spacer.pngspacer.pngspacer.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ερχεται καλοκαίρι ε; Για νησιά, κρυφές παραλίες το ΑΧ1 είναι ιδεώδες, και στο πλοίο ταξιδεύει με το μικρό εισιτήριο λόγω <250cc.

Aν έχεις σκοπό να το λειτουργήσεις σε τέτοια αποστολή, καλόν θα ήταν να επιταχύνεις λίγο τον ρυθμό ανακατασκευής.

Οργανο τι θα μπει; Κανά Koso;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Ερχεται καλοκαίρι ε; Για νησιά, κρυφές παραλίες το ΑΧ1 είναι ιδεώδες, και στο πλοίο ταξιδεύει με το μικρό εισιτήριο λόγω <250cc.

Aν έχεις σκοπό να το λειτουργήσεις σε τέτοια αποστολή, καλόν θα ήταν να επιταχύνεις λίγο τον ρυθμό ανακατασκευής.

Οργανο τι θα μπει; Κανά Koso;

Δεν το βιάζομαι. Το evergreen με πήγε 5 μέρες πίσω στα ανταλλακτικά. Κατά τα άλλα είναι "σχεδον" έτοιμο. Περιμένω σετ φερινκ, και μανετες συμπλέκτη- φρένου. Τα υπόλοιπα απλά θέλουν δέσιμο. Η χρήση της είναι ακόμα άγνωστη, καθώς έναν χρόνο τώρα που την κάνω rebuild έχω κάνει και build στην υπομονή. Το γεγονός βέβαια του καλοκαιριού η αλήθεια ειναι μου δίνει τρελές ορέξεις για να το τελειώσω το συντομότερο. Κατά τα άλλα δεν βιάζομαι γιατί έχω μια σειρά και ολοκληρώνω βήμα βήμα τα σφάλματα του παρελθόντος. Πχ τώρα όταν τη άφησα κοιτούσα να δω αν λειτουργεί το σύστημα του ψυγείου με την ευκαιρία που έψαχνα τα καλώδια του αισθητήρα θερμότητας που ποσταρουν στο καντράν. Και όλα είναι εντάξει. Αν δεν λειτουργεί πάλι το βεντιλατερ πάω για αισθητήρα θερμότητας καθώς το Thermo unit που είναι στο intake βρέθηκε ραγισμένο ( αναμένετε με τα ανταλλακτικά του υπόλοιπου κινητήρα). 

Κοντέρ ναι,KOSO από AliExpress. Σύντομα θα ανεβάζω και την δουλειά που έχω κάνει σχετικά με αυτό.

Τροποποιήθηκε από τον ΜιχαληςΑ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αισθητήρας θερμότητας θερμοκρασίας, είναι αυτός που είναι βιδωμένος στην κεφαλή, παραδίπλα στο μπουζί και είναι αυτός:

TB1PIvUGVXXXXc9aXXXXXXXXXXX_!!0-item_pic

Μάλλον εννοείς τον ηλεκτρικό θερμοστάτη που είναι βιδωμένος στο ψυγείο, δλδ αυτόν.

Motorcycle-Parts-Radiator-Water-Temperat

Αυτός δίνει εντολή στο βεντιλατέρ, γειώνοντας το φις του από ένα όριο θερμοκρασίας και άνω.

Ο αισθητήρας θερμοκρασίας στα μαμά όργανα του ΑΧ1 που δεν έχουν όργανο θερμοκρασίας αλλά μόνο λαμπάκι που ανάβει από ένα όριο και πάνω, ουσιαστικά ''τεμπελιάζει'' αλλά μπορείς να τον αξιοποιήσεις για να δώσεις σήμα στο aftermarket όργανο.

Θυμίζω πάντα, μια και συχνά γίνεται μπέρδεμα με την ίδια λέξη, θερμοστάτη εννοούμε ΚΑΙ τον ηλεκτρικό θερμοστάτη που ανοίγει το βεντιλατέρ ΚΑΙ τον υδραυλικό θερμοστάτη που κλείνει την ροή του ψυκτικού μέχρι να ζεσταθεί το μοτέρ ή αν παραψυχθεί δλδ αυτόν.

thermostat-assy_big19300KE1003-01_ff83.j

Κατά τα άλλα, το ΑΧ1 το χρησιμοποίησα εγώ για πρώτη φορά, το καλοκαίρι του 2020, στην χρήση που περιγράφω, δεν είχα ξαναχρησιμοποιήσει ποτέ τέτοιου είδους μοτό (πάντα είχα street) και ενθουσιάστηκα με το σε πόσα μέρη με πήγε στην νότια Εύβοια, χωρίς να κουράζει ούτε να κουράζεται, ούτε να το λυπάμαι ούτε να κολώνει ούτε τπτ. Και η μικρή τιμή στο πλοίο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

spacer.pngspacer.png

Αφού βρέθηκαν όλα τα καλωδια και ενώθηκαν με τα σωστά αντίστοιχα από την πλεξούδα και τους διακοπτες, ήρθε η ώρα να τα μονώσω και σταθεροποιησω. Χαχαχα είπε ο θεός, και μόλις τελείωσα ενώ πριν όλα λειτουργούσαν ( 1 μέρας δουλειά,),  τώρα νεκρά. Αχ ένα χοντα.... ξανά κόψιμο την ταινία, έλεγχος στις ενώσεις και ξανά μόνωση... spacer.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 19/2/2021 at 8:51 ΠΜ, το μέλος ΜιχαληςΑ έγραψε:

Στο βάψιμο τώρα. Περάστηκε και το 2 συστατικό filler coat, μαύρου χρώματος το οποίο είναι συστατικό πριν την βαφή. Πολύ καλή πρόσφρυση και εφαρμογή.

Καλησπερα Μιχαλη, επειδη την αλλη βδομαδα σχεδιαζω (ο θεος γελαει, οπως εχεις πει και συ παραπανω) να βαψω τον σκελετο απο το XR μου θελω να μου πεις αν θυμασαι ποιο προϊον χρησημοποιησες για να το ψαξω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Καλησπερα Μιχαλη, επειδη την αλλη βδομαδα σχεδιαζω (ο θεος γελαει, οπως εχεις πει και συ παραπανω) να βαψω τον σκελετο απο το XR μου θελω να μου πεις αν θυμασαι ποιο προϊον χρησημοποιησες για να το ψαξω.

Το αστάρι είναι της HP, Body 989 και μπαίνει πρώτα (χρωμα γκρι), μετα μπαινει ενα ασταρι πριν το χρωμα της 2Κ μαυρο, και μετα το χρώμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 34 λεπτά, το μέλος ΜιχαληςΑ έγραψε:

Το αστάρι είναι της HP, Body 989 και μπαίνει πρώτα (χρωμα γκρι), μετα μπαινει ενα ασταρι πριν το χρωμα της 2Κ μαυρο, και μετα το χρώμα.

Αν θες παραπάνω πληροφορίες σχετικά με την διαδικασία κλπ μου λες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ τίμιο το AX-1,μπράβο και για την δουλειά.
Βάλε και εναν διακόπτη κρυφό παράλληλα στην βαλβίδα
του βεντιλατέρ αμα θές ,να το ανοιγεις και χειροκίνητα,
μην τυχόν καμιά φορά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 6/4/2021 at 8:56 ΜΜ, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Νομίζω θα εμπιστευτώ προς το παρών τα ηλεκτρικά της μηχανής ως έχουν. Ελπίζω να κάνουν την δουλειά τους. Θα το σκεφτώ για αργότερα πάντως. Ευχαριστώ.

πριν 2 ώρες, το μέλος arne έγραψε:

Πολύ τίμιο το AX-1,μπράβο και για την δουλειά.
Βάλε και εναν διακόπτη κρυφό παράλληλα στην βαλβίδα
του βεντιλατέρ αμα θές ,να το ανοιγεις και χειροκίνητα,
μην τυχόν καμιά φορά..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Update: Τίποτα δεν πειράχτηκε τελικά. Το λάθος μου ήταν το καλώδιο  που έφευγε απο τον Αρνητικό πόλο της μπαταρίας ακουμπισμένο στην εξάτμιση καθώς δεν είχα καλύτερο αγωγό αρνητικού φορτίου κοντά, (πρίν ήταν η μίζα που ακούμπαγε πάνω στο μοτέρ) εκεί που το ακουμπούσα αρχικά δεν έκανε καλή επαφή μαλλον λόγο επικαθήσεων, και αφού βρήκα ενα καθαρό σημείο εντός εξάτμισης, επιασε, και ξαναζωντάνεψε, είναι η 3 ή 4η μεγάλη ήτα που τρώω την τελευταία βδομαδα, και εχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα:

Όταν κάνεις rebuild πρέπει να :

1) Είσαι ξεκούραστος,

2) Να μην κάνεις βιαστικές κινήσεις

3) Να έχεις καφέ (ή μπύρα)

4) Να κάνεις ένα ένα βημα- μέρος ώστε να μήν μπερδεύονται τα εξαρτήματα - βίδες

5) Να έχεις καλό φωτισμό

6) Να έχεις μεγάλο και λειτουργικό χώρο

Εμενα μου έλειπαν 4 απο τα 6 οπότε κάπου καπου απλα ετρογα χρόνο για το τίποτα. 

Αισίος, φτάνουμε στο τέλος(?) μιας περιπέτειας καθώς σήμερα, Σάββατο, 10/04/2021 με πείρε η Γενική Ταχυδρομική ότι έχω δέμα. Πάω, το παίρνω σαν μωρό στα χέρια μου και πάω σπιτι. Λόγο χρόνου θα τα βάλω απο αυριο πάνω, αλλα τουλάχιστων ξέρω ότι το σημαντικότερο πακέτο ήρθε. Αν επιτρέπετε, να σας συσπήσω την εταιρία ανταλλακτικών CMS, η οποία με έσωσε. Βρήκα σπάνια ανταλακτικά σε καλές τιμες συγκριτικά με το εργοστάσιο της Honda, κάποια βεβαια μετ/ενα αλλά σε καλή κατάσταση. 

Οπότε για να συνοψήσω:

1) Βάζο τα καινούργια ανταλακτικα στο μοτερ/σκελετο

2) Δένω μοτέρ

3) κάνω σταυρό

4) το δοκιμάζω ότι παίρνει μπρος,

5) Εγκαθιστώ στο πλαίσιο

6) Περιμένω πλαστικά spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png

Παρακάτω θα δείτε το τελικό install του κοντέρ. Η κύρια πλεξούδα έχει ντυθεί με αυτοβουλακνιζόμενη ταινία. η στήριξη του κοντέρ γίνεται πάνω στην μάσκα με 2 λαμες, οπου στην άλλη ακρη εχουν μια κοινή τρύπα, οπου μπαίνει η βάση του κοντέρ, και μια λάμα απο την βάση του σκελετού με ενα γάμα στο σημείο που ενώνονται τα αλλα 2 λαμακια οπως φαίνεται στην 3η φωτογραφία. Χρειάστηκαν αλλαγές στην κύρια βαση του κοντέρ ώστε να κατέβει προς την κλειδαριά και να κουμπώνει το πλαστικό της μασκας. Είναι πολύ σταθερο, μένει να δειξει στο άναμμα αν τρίζει. ( υλικά 2 γωνίες απο πρακτικερ, βίδες Μ3 νομιζω, με ροδέλες και παξιμάδια, τρυπάνι και σπρέι βαφής μαύρο. Για την καλωδίωση, ταινία αυτοβουλκανιζόμενη, μακαρόνι θερμοσυστελόμενο και καλαι (και λίγα καντίλια).

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίος, παρακολουθούμε με ενδιαφέρον.

Ελπίζω να κρατάς και κάποιο λογαριασμό (έστω και τάξη μεγέθους) για το συνολικό κόστος του rebuild.

Καλή συνέχεια.👍

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα