Jump to content

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος Λέρας έγραψε:

Τουλάχιστον καταλάβαμε γιατί η Κύπρος έχει μόνο 800 κρούσματα και 15 θανάτους!

Στην θέση σου δεν θα μου απαντούσα :-)

Συγνώμη αλλά σε ποιον αναφέρεσαι;

Όσο αφορά την απάντηση που περιμένεις,  σχετικά με την αναφορά που έκανες, δεν νομίζω ότι προσβάλει κάτι η εν λόγω εικόνα, καθώς πέρα του ότι δεν χλευάζει κάτι, έχει κυκλοφορήσει σε όλα τα social .

Η αναφορά που έκανες είναι πολύ προκλητική κατά την γνώμη μου. Και αν εσύ προβλήθηκες με την εικόνα, εγώ προσβληθηκα με την απειλη που έγραψες.

Πολύ ευχαρίστως να συζητηθεί σε ήπιο τόνο, αν δεν σε καλύπτει η απάντηση μου. Αλλά αν κάνεις ότι λες στην αναφορά , δεν κρύβω ότι θα δεις άλλη συμπεριφορά και από εμένα. 

Σε αυτόν τον χώρο ναι μεν είμαστε αρκετά ανοιχτομυαλοι και επιτρέπεται ο λόγος όλων, αλλά κάποια βασικά προσχήματα τα κρατάμε, άσχετα με τα πιστεύω του καθενος.

Αν κριναμε ,οι υπόλοιποι συντονιστές και εγώ , ότι υπάρχει κάτι προσβλητικό δεν θα το επιτρέπαμε να υπαρχει

Ευχαριστώ

• Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ηλία μου Καλημέρα. Προσπαθώ να βρω πως κάνω παράθεση μία μία τις κουβέντες και δεν το έχω βρει καθώς έχω πολλά χρόνια να ποστάρω στο mybike και θα το κάνω manual. (edit, οκ το βρήκα)

Συγχέεις δύο καταστάσεις, και θα βοηθήσω τους αναγνώστες να καταλάβουν τι έχει συμβεί εδώ.

Το πρώτο θέμα είναι το post ΜΟΥ για την Κίνα και την Κύπρο. Το δεύτερο είναι οτι έκανα αναφορά στους administrators (προς εσένα δλδ) οτι με ενόχλησε να βλέπω τον Γιο ενός Θεού που Τον θυσίασε για να ξεπλυθώ εγώ με το δικό του αίμα για τις αμαρτίες μου σε αυτήν την πόζα και "μορφή τέχνης" με τους γιατρούς και τις μάσκες κτλ.

Ξεκινάω λοιπόν όπως βλέπεις απο το άλλο θέμα που οι υπόλοιποι δεν γνωρίζαν οτι συνέβη και δεν θα καταλάβουν σε τι μου απευθύνεσαι και μόλις τους βοήθησα να ακολουθήσουν την κουβέντα.

Την 5/3/2020 at 4:52 ΜΜ, το μέλος HLIAS έγραψε:

Αν κριναμε ,οι υπόλοιποι συντονιστές και εγώ , ότι υπάρχει κάτι προσβλητικό δεν θα το επιτρέπαμε να υπαρχει

Καταλαβαίνω οτι εσείς σαν admins δεν το βρήκατε προσβλητικό αλλά αδερφέ μου σε μία χώρα του 90+ % Χριστιανισμού δεν έχετε δικαίωμα να επιλέγετε εσείς τι θεωρείτε ηθικό και τι όχι, αν κάποιον κάτι προσβάλλει να το βλέπει, η υποχρέωσή σου και σας (γιατί εσύ έβαλες και τους υπόλοιποους admins σε αυτό) είναι να είστε αντικειμενικοί προς όλες τις πλευρές και να ζητησεις συγγνώμη στο παληκάρι που το πόσταρε αλλά "πρέπει να το αφαιρέσω γιατί ενόχλησε κάποιους."

Πόσα χρόνια είσαι admin και σου έχει ξεφύγει αυτό;

Πριν το κλείσω λοιπόν αυτό, θα παραθέσω την παρακάτω εικόνα γιατί όλος ο αθειστικός πλανήτης έχει δικαίωμα να προσβάλλει την θρησκεία μου (ακόμα και με φανερούς δείπνους με κρέας μεγάλη παρασκεύη (Τσίπρας power) αλλά αν εγώ αγγίξω τον μωχάμετ κινδυνεύω να με δολοφονήσουν.

koran_bible_toilet.jpg

Εσύ σαν admin λοιπόν πρέπει αν είσαι αντικειμενικός και να μην αφήνεις καμμία προσβολή ιδανικών να μένει ιδιαίτερα αν έστω και ένας προσβλήθηκε.

Χαίρομαι που εκφράστηκες οτι εσύ δεν το βρίσκεις προσβλητικό αλλά ξέρεις... δεν μας ενδιαφέρει ποια είναι τα δικά σου πιστεύω. Εδώ μιλάμε για την δουλειά σου και τις υποχρεώσεις που έρχονται μαζί της.

Αν ξεκαθαρίσαμε τα ψιλά γράμματα, πάμε τώρα στα πιο εμφανή, δλδ, το 2ο θέμα που αγγίζεις που είναι το ποστ το δικό μου. (πρώτο, δεύτερο, τα μπέρδεψα λίγο αλλά αυτό συμβαίνει όταν συγχέεις και μάλιστα χωρίς να είσαι ξεκάθαρος σε δημόσιο λόγο.

Συγνώμη αλλά σε ποιον αναφέρεσαι;

Με την κουβέντα λοιπόν "μην μου απαντήσετε στο δικό μου ποστ" σίγουρα δεν αναφερόμουν σε εσένα γιατί εσύ γνωρίζοντας με και λίγο καλύτερα θα έπρεπε να ξέρεις οτι η απάντησή μου θα κέρδιζε την οποιαδήποτε διαμάχη γιατί το έχεις ξαναδεί να συμβαίνει. Ήταν μία προειδοποίηση προς εκείνους που δεν με ήξεραν παραδείγματος χάριν, εκείνους που ήδη σου κάναν Like και τώρα συμπεριλαμβάνονται στον λόγο μου.

Εσύ που έχεις δει forum να πεθαίνουν, δεν θα έπρεπε να μου απαντήσεις ΚΑΙ δημόσια γιατί έτσι δείχνεις εμπάθεια προς κάποιον που πραγματικά σε συμπαθεί και το έχει δειξει και αποδείξει και αν δεν γνωρίζεις που, ρώτησέ με να τα παραθέσω.

Όσο αφορά την απάντηση που περιμένεις,  σχετικά με την αναφορά που έκανες, δεν νομίζω ότι προσβάλει κάτι η εν λόγω εικόνα, καθώς πέρα του ότι δεν χλευάζει κάτι, έχει κυκλοφορήσει σε όλα τα social .

1) Δεν περίμενα καμμία απάντηση, περίμενα απλά να μην το ξαναδώ.

2)άτοπο το τι κάνουν τα άλλα social γιατί αν μη τι άλλο δεν είναι στην Ελλάδα. Και αν δεν με σεβαστείς στην ίδια μου την χώρα, εγώ θα συνεχίσω να μην ξαναποστάρω εδώ μέσα τίποτα και ιδιαίτερα από σεβασμό προς τις απόψεις σας και την επιβίωση του site καθώς ο κόσμος έχει μάτια και ξέρει να διαβάζει και το αν εσύ και μου κάνεις επίθεση και μετά ξανα απαντήσεις και εσύ και άλλοι 100 με βλακείες, ad hominems, bandwagons και ένα σωρό άλλες προσβολές του δεκάλογου της λογικής διαμάχης, το υπόλοιπο 90% θα διαβάζει και θα κρίνει ανάλογα τι θα ξαναγράψει εδώ μέσα. Δεν το είδες να συμβαίνει ξανά;

Όπως λοιπόν ΜΠΟΡΕΙ να σου δίνει να καταλάβεις η παρακάτω παράγραφος υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε απειλή και προειδοποίηση. Εγώ προειδοποίησα για να μην συμβεί αυτό ακριβώς που συνέβη. γιατί σας αγαπώ και έχετε πλάκα :-)  Για να σου δείξω λοιπόν την διαφορά, ορίστε ο ορισμός μιας απειλής.

Αλλά αν κάνεις ότι λες στην αναφορά , δεν κρύβω ότι θα δεις άλλη συμπεριφορά και από εμένα. 

Δεν θυμάμαι ακριβώς σε τι αναφέρεσαι κιόλας οπότε αν θες θύμησέ μου δημόσια. Βλέπεις όμως πως πέφτει απειλή από κάποιον με δύναμη προς κάποιον χωρίς;

Η αναφορά που έκανες είναι πολύ προκλητική κατά την γνώμη μου. Και αν εσύ προβλήθηκες με την εικόνα, εγώ προσβληθηκα με την απειλη που έγραψες.

Αναφορά; προκλητική; Προκλητικό θα ήταν να απαντούσα. Εγώ μίλησα σε admin να φερθεί υπεύθυνα που... το είδα πόσο υπεύθυνα και ώριμα φέρθηκε.

Πολύ ευχαρίστως να συζητηθεί σε ήπιο τόνο, αν δεν σε καλύπτει η απάντηση μου. Αλλά αν κάνεις ότι λες στην αναφορά , δεν κρύβω ότι θα δεις άλλη συμπεριφορά και από εμένα. 

Θα μου πεις τώρα εσύ ή όποιος μπει από κάτω να σε σιγοντάρει οτι το κείμενο αυτό δεν είναι σε ήπιο τόνο; Και εγώ νομίζεις θα παίζω τέτοιο παιχνίδι με νήπια;

Σε αυτόν τον χώρο ναι μεν είμαστε αρκετά ανοιχτομυαλοι και επιτρέπεται ο λόγος όλων, αλλά κάποια βασικά προσχήματα τα κρατάμε, άσχετα με τα πιστεύω του καθενος.

Το είδα και αυτό. το απέδειξες περίτρανα. Και επιτρέπεται ο λόγος "όλων" (αφού δεν σέβεσαι την παράκλησή μου) αλλά και τα πιστεύω και "προσχήματα" που κρατάτε με το να μου απαντήσεις δημόσια για να γίνει θέμα συμπεριλαμβάνοντας δε κάτι άσχετο, το δικό μου ποστ περί Κίνας.

Άντε λοιπόν,  και αφού τα ξεκαθαρίσμε όλα αυτά, ας σου εξηγήσω τι εννούσα με το "μην μου απαντάτε" και με το ποστ μου ως ποστ καθ'αυτό

o ΛΟΓΟΣ που ζήτησα να μην έχω απάντηση είναι οτι ΒΑΡΙΕΜΑΙ την άγνοια!

Γνώριζες οτι η Κίνα υποχρέωσε όλο τον κόσμο της το 2017 ή 18 (2+ δις κόσμο) να κατεβάσουν ΟΛΕΣ τις εικόνες του Χριστού από τα ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ και έγιναν υποχρεωτικοί έλεγχοι, απαιτώντας να τις αντικαταστήσουν με του προέδρου της αλλιώς θα σταματήσουν να τους παρέχουν δημόσιες υπηρεσίες αλλιώς να πάνε να τις ζητήσουν από τον Χριστό;

ιδού το link

Όταν λοιπόν, σε μέρος που σκοτωνόντουσαν επί κομμουνισμό 15.000 Χριστιανοί την ημέρα (εκτελέσεις) ξεκινάει ένας ιός που κόβει σε όλον τον πλανήτη την μεγάλη εβδομάδα, και με απαράδεκτη απαγόρευση να λάβουν το Άγιο Φως, εσύ αν σέβεσαι τις απόψεις των άλλων (ή αν δεν είχες άγνοια ή ακόμα και εμπάθεια) θα έπρεπε να αφήσεις την αποψούλα μου περί του ποιος είναι ο covid ανενόχλητη και κρυμμένη όπως ήταν και την προειδοποίηση ως είχε και να μην μιλήσεις για απειλές.

Σε ευχαριστώ ΕΓΩ λοιπόν που με βοήθησες να γίνει φανερό.

Καλημέρα και πάλι.

Α! και πού'σαι αδερφέ... μιας που από τις δέκα εντολές του Χριστού δεν έχεις ιδέα αποδεικνύοντάς το ψευδόμενος όπως έκανες, (ού ψευδομαρτυρήσεις εναντίων του αδερφού σου) θα σου παραθέσω εγώ εδώ και για τους άλλους, τις άλλες δέκα εντολές που πριν λάβω επόμενη απάντηση από άλλο αθεάκι καλά θα κ΄ανετε να σεβαστείτε (αν θέλετε να κερδίσετε διαμάχη μαζί μου)

Δεν την δέχεται ρε γμτο με τρία λινκ που δοκίμασα οπότε απλά παραθέτω το link να το κάνετε copy paste (ελπίζω να γνωρίζουν όλοι πως)

Αν είσαι πραγματικά αντικειμενικός ΚΑΙ admin, βοήθα με να γίνει εικόνα.

(αφαιρώ το Link γιατί το post δεν περνάει με το link μέσα) βρείτε το γράφοντας στο "ιντερνέτ" "Ο δεκάλογος της λογικής διαμάχης" ή "10 rules of rational debate"

edit: δεν πέρναγε γιατί είχα γίνει sign out τελικά.

6125856c972bef34423e39d5cc2b6b65.jpg

https://i.pinimg.com/originals/61/25/85/6125856c972bef34423e39d5cc2b6b65.jpg

Μήπως λοιπόν η απάντησή μου σου έδειξε από τι πήγα να σας προστατεύσω με την προειδοποίησή μου;

Καλημέρα

Τροποποιήθηκε από τον Λέρας
to link

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 40 λεπτά, το μέλος Λέρας έγραψε:

Καταλαβαίνω οτι εσείς σαν admins δεν το βρήκατε προσβλητικό αλλά αδερφέ μου σε μία χώρα του 90+ % Χριστιανισμού δεν έχετε δικαίωμα να επιλέγετε εσείς τι θεωρείτε ηθικό και τι όχι, αν κάποιον κάτι προσβάλλει να το βλέπει, η υποχρέωσή σου και σας (γιατί εσύ έβαλες και τους υπόλοιποους admins σε αυτό) είναι να είστε αντικειμενικοί προς όλες τις πλευρές και να ζητησεις συγγνώμη στο παληκάρι που το πόσταρε αλλά "πρέπει να το αφαιρέσω γιατί ενόχλησε κάποιους."

Καμμία προσβολή ιδανικών να μένει ιδιαίτερα αν έστω και ένας προσβλήθηκε

Φίλε, σαν φόρουμ δεν το βρήκαμε προσβλητικό, όχι σαν admins. Εκτός να έχουν γίνει δέκα αναφορές και ο Ηλίας ασχολείται μόνο με τη δικιά σου που δεν το πιστεύω . Αν λοιπόν είσαι ο μόνος που θίχτηκε , νομίζω πως δεν χρειάζεται να σου πω ποιες είναι οι πιθανές λύσεις που έχεις. Όσο για το τελευταίο, απλά ασχολιαστο. Καλά κάνεις και έχεις τα ιδανικά σου αλλά για φαντάσου κάποιος άλλος εδώ μέσα, που έχει ως ιδανικό το να μην θανατώνονται χιλιάδες ζώα με αφορμή τη θρησκεία σου (μας) να κάνει αναφορά μια φωτογραφία που δείχνει το ψήσιμο ενός αρνιού. Δεν θα μείνει άνθρωπος εδώ μέσα

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7
  • Like 3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Λέρας έγραψε:

[...........................]

[........]

Χαίρομαι που εκφράστηκες οτι εσύ δεν το βρίσκεις προσβλητικό αλλά ξέρεις... δεν μας ενδιαφέρει ποια είναι τα δικά σου πιστεύω. Εδώ μιλάμε για την δουλειά σου και τις υποχρεώσεις που έρχονται μαζί της.

Αν ξεκαθαρίσαμε τα ψιλά γράμματα

[.......................................]

Θα σχολιάσω μόνο αυτά που παρέθεσα (γιατί δε με αφορούν στο πλαισιο της λειτουργίας του φορουμ τα πιστεύω σου και εν προκειμένω τα βρήκα και ακατάληπτα εν πολλοίς τα όσα λες παρακάτω) και για την "ηθική τάξη" αλλά και μιας και στο σχόλιο του Ηλία έκανα κι εγώ like -και αναφέρεσαι σε όσους του έκαναν like- με αφορά και προσωπικα.

Καταρχάς, επειδή θίγεις το θέμα εφαρμογής των κανόνων και των διαδικασιών (που η "δουλειά" των Συντονιστών αυτή είναι, η κατά την κρίση τους τήρηση τους, και δεν είναι καν και δουλειά) να σε ενημερώσω οτι στο post σου αυτό μόνο ψιλά γράμματα δεν είναι, είναι η ουσία της "διαφωνίας".

Οι Συντονιστές έχουν αναλάβει έναντι της Διαχείρισης την εφαρμογή όλων αυτών των κανόνων που ανέφερα και πιο πάνω. Η εφαρμογή αυτή γίνεται κατά την κρίση τους. Η κρίση τους κρίνεται και από εμάς αλλά κυρίως από τη Διαχείριση στο αν είναι σωστή και αμερόληπτη και αν τέλος πάντων συμβάλλει στην εφαρμογή των κανόνων. Εφόσον τους εκχωρείται το δικαίωμα της κατά το δοκούν αξιολόγησης της τήρησης η μή των κανόνων του φόρουμ από τη διαχείριση, τότε ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ το δικαίωμα να επιλέγουν τί παραμένει και τί κατεβαίνει από το φόρουμ.

Εμείς πού υπεισερχόμαστε σε όλο αυτό (διότι είπα οτι κι εμείς κρίνουμε την κρίση και τη δραστηριότητα των χρωματιστών); Εμείς σαν κοινότητα του Mybike (και....πελάτες άμα θες) αν είμαστε δυσαρεστημένοι με το πώς εφαρμόζεται ο Συντονισμός, θα το αναφέρουμε στους Συντονιστές και ίσως να τους έχει ξεφύγει κάτι. Αν δεν εισακουστούμε, θα το αναφέρουμε και στη Διαχείριση. Αν είμαστε πολλοί, κάτι θα σημαίνει αυτό και θα πρέπει η Διαχείριση να πει είτε "όχι, εγώ συμφωνώ με τον συντονισμό, δε βλέπω παραβίαση των κανόνων" ή να πει "Ηλία, είσαι φάουλ συμφωνώ με τους χρήστες". Και ένας να είναι βέβαια, μπορεί να "προσφύγει" στη Διαχείριση. Απλώς όπως είπε μέσες άκρες και ο Gouky, αν είναι ένας μόνος που διαφωνεί με τον τρόπο που ο συντονιστής εφαρμόζει διαχρονικά τους κανόνες -χωρίς η κοινότητα του φόρουμ να έχει κάποιο πρόβλημα-, τότε μάλλον αυτός ο ένας διαφωνεί με τη γενικότερη φιλοσοφία του χώρου.

Τα υπόλοιπα για απειλές, προειδοποιήσεις κλπ δε τα γνωρίζω και δε θα υπεισέλθω, αλλά νομίζω το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να χαλαρώσεις λίγο και αν κάτι που λέγεται εδώ μέσα δε σου αρέσει, να το διαχειριστείς όπως στην πραγματική ζωή και το αφήσεις να λέγεται μη ασχολούμενος τόσο με αυτό, εφόσον τέλος πάντων δεν παραβιάζει τα όρια της κείμενης νομοθεσίας

• Like 6

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η εικονα που κινητοποιησε αρνητικα τον κο Λερα εχει σκοπο να απεικονισει αλληγορικα το θειο δραμα επισημαινοντας την θεραπευτικη εμπλοκη της συγχρονης επιστημης στην πανανθρωπινη απειλη που δοκιμαζει την υφηλιο.Ο κος Λερας πισω απο αυτην την εικονα ,βλεπει δολο -βλασφημια η οτι αλλο θελει ο ιδιος να δει.Η προδιαθεση του να ερμηνευσει ,ειναι διαφορετικη απο την δικη μου ως προς αυτη την εικονα ,αλλα απο την αλλη ,ακομη και αν θεωρησουμε με την οπτικη του κου Λερα την εικονα,βλεπουμε μονο περισσεια αγαπη και περιθαλψη προς τον Χριστο απο τους επιστημονες ,παρ'ολη την θεομηνια που πληττει την γη.

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος Λέρας έγραψε:

1) Ηλία μου Καλημέρα.

2) Συγχέεις δύο καταστάσεις, και θα βοηθήσω τους αναγνώστες να καταλάβουν τι έχει συμβεί εδώ.

3) Καταλαβαίνω οτι εσείς σαν admins δεν το βρήκατε προσβλητικό αλλά αδερφέ μου σε μία χώρα του 90+ % Χριστιανισμού δεν έχετε δικαίωμα να επιλέγετε εσείς τι θεωρείτε ηθικό και τι όχι, αν κάποιον κάτι προσβάλλει να το βλέπει, η υποχρέωσή σου και σας (γιατί εσύ έβαλες και τους υπόλοιποους admins σε αυτό) είναι να είστε αντικειμενικοί προς όλες τις πλευρές και να ζητησεις συγγνώμη στο παληκάρι που το πόσταρε αλλά "πρέπει να το αφαιρέσω γιατί ενόχλησε κάποιους."

1) Λέρα, το πας πολυ λάθος. Δεν εισαι χθεσινός στο φόρουμ.

Το ''μου'' στο Ηλία, ειναι τέρμα λάθος. Προκαταβάλεις κολλητιλίκια με συντονιστη.

2) Τα μέλη, δεν χρειαζονται πατρονάρισμα, ουτε βοήθειες στην ανάγνωση.

3) Η αναφορά σου (όπως ΟΛΕΣ, ΟΛΩΝ ανεξαιρέτως) λήφθηκε και συζητηθηκε. Και η Συντ. Ομάδα ΔΕΝ το βρήκε προσβλητικό. Και η φωτό έμεινε.

Οι Κανόνες ειναι ξεκάθαροι, και ΜΟΝΟ με αυτους συντονιζουμε. Στο 6 λοιπον, λέει καθαρά ''κατα την κριση μας.'' Επέλεξες να γραψεις κατεβατά με απίθανες εμπλοκές, και τελειώνοντας κανεις την αναγνωση ψαχνει γαλέρα να μπουκάρει για Σταυροφορία. 

Επέλεξες να ποσταρεις εικόνα, που προσβάλλει 2 θρησκείες !

Επέλεξες να εγκαλέσεις μέλη, διοτι ΤΟΛΜΗΣΑΝ να κανουν λαικ.

Οι Κανονες, σου δίναν ακόμη μία ευκαιρία στο 15, να αποστειλεις ΠΜ στην ΣΟ. Ουτε αυτό.

• Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή αυτές οι κουβέντες έγιναν ξανά το 2016 και δεν θα κρίνω τις απόψεις σας εγώ αλλά ο Θεός αλλά ούτε και εσείς τις δικές μου.

Δεν θα εμπλακώ άλλο... κάν'τε τα Like σας και σιγοντάρετε σαν καλά bandwagons ο ένας τον άλλον.

Εγώ απάντησα στον Ηλία και θεωρώ ολοκληρωμένη την απάντηση και θα προτιμούσα να μην συνεχίσει.

το 2016 έπεισα ένα ολόκληρο φόρουμ (εκτός από εκείνους που το ελέγχουν) και ο Ηλίας ήταν μάρτυρας μαζί με άτομα που ξέρουν το βρώμικό μου όνομα (Λέρας) και μετά αφαιρέθηκαν 50 σελίδες απο το διαδύκτιο μαζί με το όνομά μου και ό,τι είχα ποστάρει από τους αγώνες μου στις οποίες σελίδες  μέσα είχαν λυθεί όλες οι απορίες και απαντηθεί όλα αυτά που γράφετε ήδη.

Από το 2016 μέχρι το 2020 ωρίμασα και δεν θα ξαναγίνει το ίδιο λάθος.

Αυτή τη φορά, αν το συνεχίσουμε χωρίς να κάτσετε να ψάξετε μόνοι σας την αλήθεια και όχι αυτό που σας είπαν οτι είναι η αλήθεια θα απαιτήσω διαγραφή του λογαριασμού μου κατ'επιλογήν δικιά μου.

Η απάντηση του Ωρίων οφείλω να πω οτι μου άρεσε και λίγο. ήταν ισορροπημένη και είναι συζήτηση χωρίς "ιδιαίτερες" επιθέσεις στο όνομα και όχι σε αυτό που είπε.

Καααπως έτσι γινεται σωστά.

όμως σε μία οικογένεια, αν ένας θιχθεί, οι άλλοι από αγάπη, πρέπει να το σεβαστούν.

Ούτε εγώ συμφωνώ πολύ με τα αρνιά αδερφέ... και ένας από εκείνους που έχουν υποφέρει πολύ μαζί μου ειναι η ορθοδοξία. Δεν πολυσυνδράμει με τον Χριστιανισμό τελικά ξέρεις... Πιο πολύ στο παπικό μοιάζει πια.

Εσάς σας βλέπω σαν οικογένεια και δεν γουστάρω άλλα καυγαδάκια και ας είστε νεογνά που με το που ακούσουν αντίθετη γνώμη τρέχουν να κλωτσήσουν αντί να αναρωτηθούν και λίγο. Δεν με ενδιαφέρει άλλο focus επάνω μου ιδιαίτερα κάτω από αυτόν εδώ τον τίτλο.  σεβαστό;

Σέβομαι λοιπόν οτι "πιστέυετε" οτι από ένα τυχαίο μπανγκ, από το τίποτα μπορεί να καταλήξουμε στα "πάντα" (και ας το κατέστρεψε σαν θεωρία ο Μέλισσος και ο Παρμενίδης που δεν έχετε διαβάσει) και να καταλήξουμε στα στάδια μεταμόρφωσης της πεταλούδας (ποιό στάδιο εξελίχτηκε πρώτο και πόσες κάμπιες πέθαναν μέχρι μία να το βρει πως φτιάχνεται το κουκούλι και τεικά έγινε πιλότος) αλλά αυτό χωρίς την παραμικρή ένδειξη και απόδειξη θα παραμένει (για μενα και τα δύο μου πτυχία και την πηγμένη μου βιβλιοθήκη, στην σφαίρα του παραμυθιού)

Ο μόνος τρόπος να συνεχίσει αυτή η κουβέντα να ξεκινήσετε ένα thread για το αν υπάρχει Θεός ή ισχύει η θεωρία της εξέλιξης και καλέστε με να τα πούμε εκεί με την υπόσχεση οτι όποιος πέσει σε ΕΝΑΝ απο τους παραπάνω 10 κανόνες λογικής διαμάχης θα απαγορεύεται να συνεχίσει.

Αλλιώς θα απαντάω πάλι σε όλους όπως τους αξίζει και θα κα χάσω τον χρόνο και την ενέργεια μου και τελικά θα φάω και banaki πριν το καλοκαίρι!

Ευχαριστώ για την καταννόηση και προκαταβολικά για την ωριμότητα που ελπίζω να δω αν θέλετε να θεωρείστε ώριμοι.

πριν 34 λεπτά, το μέλος innova 04 έγραψε:

Επέλεξες να ποσταρεις εικόνα, που προσβάλλει 2 θρησκείες !

Καταλάβατε τι δεν θα ξανακάνω;

Αν απαντήσω στον innova οτι ίσως δεν έχει το IQ να καταλάβει τι έδειχνε η εικόνα θα κατηγορηθώ ΕΓΩ οτι τον προσβάλω και όχι αυτός οτι προσβάλει τον εαυτό του αγνοώντας το μήνυμά της και το κάνει για ... να βγει από πάνω ρε αδερφέ! γιατί είναι ΠΟΛΥ σίγουρος για την "γνώμη" του!

Τόσο ωστε να μην θέλει να δεχτεί το πόσο απλά εμφανίζεται ένα πρόβλημα με την κατάλληλη εικόνα ή σκιτσάκι χωρίς πολλά λόγια.

Ή αυτό είναι ή το IQ του είναι πολύ χαμηλό για να επικοινωνήσουμε. ποιό από τα δύο;

μετά θα μπαίνουν άλλοι 5 να απαντούν σε ό,τι του απαντήσω με άλλα τέτοια ανάλογα στριψίματα και χαμηλοτητες και αφού σας νικήσω όλους έναν έναν και μαζεμένους θα με κάνετε μπαν και θα συνεχίσετε τη ζωή σας.

Αρνούμαι ρε μηχανόβιοι! μάθετε να λαδώνετε την αλυσίδα σας και μετά ελάτε να τις συγκρίνουμε.

Το κάνω καθημερινά το κουβεντολόι αυτο σε μέρη που υπάρχει επίπεδο.

Δεν αποφασίζω εγώ που υπάρχει επίπεδο, το κρίνει το επίπεδο που φτάνει η κουβέντα.

Δεν έχετε χρόνο για κουβεντούλες..... αλλά αρνηθήκατε να ακολουθήσετε κάτι που ξεκίνησε το 2016 και αν δεν το κάνετε τώρα σε λίγο καιρό θα λέτε "we we were ssssso wrroong !!!" σαν την ταινία  με το ομόνυμο όνομα του προβλήματός μας "Προμηθέας."

Εγω θα κλαίω τότε, λέτε;

καλές γκαζιές!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε Λέρα.

Σέβομαι απόλυτα το συναίσθημα που σε κατέβαλε μόλις είδες την επίμαχη εικόνα -ειλικρινά στο λέω - παρότι σε εμένα γέννησε μια εικόνα τρυφερότητας,κοίτα μόνο πως έχουν σκύψει πάνω από τη Χάρη Του.Όμως άλλο εγώ άλλο εσύ,δεκτόν.

Το δίκιο σου το χάνεις όμως με τα μακροσκελή κείμενα,τις πολλές παραθέσεις και τα άσχετα γνωμικά περί δεκαλόγου λογικής.Κάποια στιγμή,δεν το κρύβω,κουράστηκα και συνάμα έχασα τον ειρμό των γραπτών σου,θα μπορούσες να εκφράσεις την αντίρρησή σου/παράπονο με απείρως λιγώτερα λόγια.

ΥΓ. Ξέρω ότι θα ξεκινήσω νέο κύκλο αντιπαραθέσεων αλλά τι ακριβώς εννοείς με αυτό? :

[...]

Όταν λοιπόν, σε μέρος που σκοτωνόντουσαν επί κομμουνισμό 15.000 Χριστιανοί την ημέρα (εκτελέσεις) ξεκινάει ένας ιός που κόβει σε όλον τον πλανήτη την μεγάλη εβδομάδα, και με απαράδεκτη απαγόρευση να λάβουν το Άγιο Φως, εσύ αν σέβεσαι τις απόψεις των άλλων (ή αν δεν είχες άγνοια ή ακόμα και εμπάθεια) θα έπρεπε να αφήσεις την αποψούλα μου περί του ποιος είναι ο covid ανενόχλητη και κρυμμένη όπως ήταν και την προειδοποίηση ως είχε και να μην μιλήσεις για απειλές.

• Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@Λέρας

Καλησπέρα.

Αρχικά να δηλώσω πως γράφω μόνο από κινητό οπότε δεν υπάρχει περίπτωση αυτές τις ημέρες να μπω στην διαδικασία να παραθέσω αποσπάσματα από αυτά που γράφεις και να απαντήσω σε αυτά.

Αρχικά.  Δεν μπέρδεψαν τίποτα.

Ποσταρες ένα βιντεάκι και από κάτω είπες να μην απαντήσει κανείς... Αυτό ρώτησα σε ποιον αναφέρεσαι.

Όσο για τα υπόλοιπα...

Πραγματικα.. από πού να αρχίσω. 

Αρχικά να πω πως δεν ξέρω τι λες, αλλά δεν γνωριζόμαστε νομίζω. Δεν ξέρω μήπως με μπερδεύεις με άλλον Ηλία που και αυτός έκανε εντουρο.

Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι όταν λες για το 2016. Αν εννοείς για την αποχώρηση καποιων φίλων από εδώ μέσα που έκαναν άλλο φόρουμ, είναι άλλο θέμα και δεν κολλάει σε καμία περίπτωση στην οποία κουβέντα  εδώ τώρα. Που και πάλι δεν θυμάμαι αν ήταν τότε, αλλά μικρή σημασία έχει.

Επιγραμματικά θα πω πως ενώ βλέπω ότι πας να αναπτύξεις κουβέντα ωραία, άσχετα αν με βρίσκει πλήρως αντίθετο, ξαφνικά σε άκυρα κομμάτια πετάς σποντες που είναι ξεκάθαρα προκλητικές, αλλά πραγματικά θα το αφήσω να πέσει κάτω.

Και όταν γράφω ότι θα δεις άλλη συμπεριφορά από εμένα δεν εννοώ ούτε τα Μπαν ούτε τίποτα τέτοιο.

Έχω αποδείξει σε όλους πως δεν είναι λύση για μένα το μπανάκι, αλλά άμα βιδωσω γράφω κανονικά και δεν χαμπαριαζω τίποτα. 

.

Τέλος θα αναφερω πως τα παιδιά που εχουν ήδη απαντήσει @A-nik-i @Gouky7 @karellen @innova 04

Ότι με βρίσκουν πλήρως σύμφωνο και τους ευχαριστώ που έπιασαν το point , και βασικά μου γλίτωσαν πάρα πολύ γραψιμο.

Τα γραπτά τους με βρίσκουν σύμφωνο οπότε είναι σαν να τα είπα και εγώ.

Δεν έχω διάθεση για παραπάνω αναλυση,

Παρακαλώ να κατανοήσεις ότι δεν θα βγει η εικόνα μιας και εγώ και οι υπόλοιποι το είδαμε όπως το ποσταρες ο @ΩΡΙΩΝ και άρα δεν τείνει να είναι προσβλητικό όπως θαρρείς εσύ.

Δύσκολοι καιροί, ας δείξουμε όλοι κατανόηση και να το αφήσουμε εδώ και να κοιτάξουμε παραπέρα.

Υ.γ σεντόνι βγήκε τελικά νομιζω

• Like 3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατηγορούμαι και εγώ γενικά για σεντόνια αλλά είναι εποχή που έρχονται κρύα και καλό θα ήταν να παίζαν καλύτερα κουβέρτες!

Απαντώ προς διευκρινήσεις και διορθώσεις καθώς παρατηρώ και λίγη συμμόρφωση από την αλλη πλευρά.

@HLIAS ίσως σε μπέρδεψα ναι... Αν δεν είσαι ο Κυριλλής (πράγμα που πιστεύω όσο καιρό είμαι εδώ μέσα μη χέσω το IQ μου :P ) τότε αφαίρεσε όλο τον τόνο από το μήνυμά μου.

Συμπαθώ τον Ηλία για λόγους τελείως διαισθητικούς (δεν μου έχει κάνει κάτι για να συμβεί) και το βρήκα ΠΟΛΥ απογοητευτικό το οτι μου απαντούσε ξέροντας ποιος είμαι και τι λέω και τι έκανε και γιατί .. και ... beta... κτλ

γιατί το είπα για το beta? όταν πας να πάρεις ανταλλακτικό ρώτα για μένα και θα καταλάβεις.

Μετά πάρε με να καφέ να σου πω και εγώ την άλλη πλευρά και εσύ θα πιστέψεις ότι θες για την ιστορία του πρώτου αναβάτη της χώρας που πήγε 3 συνεχόμενες χρονιές Romaniacs και τον πρώτο του πλανήτη που έφερε πίσω στιγμιότυπα (2-3 χρόνια πριν τον Jarvis) και σε 60 καρέ το δευτερόλεπτο και όχι 30 που ήταν τα πρώτα enduro που κυκλοφόρησαν και πως η χώρα μας φρόντισε να του εξαφανίσουν όλη την ζωή πάνω σε μηχανή.

Όταν κάποιος απογοητευτεί και ξέρει καιαυτά που ξέρω... ε άντε μάζεψέ τον μετά.

να με συμπαθάς (συγχωρείς) ειλικρινά!

Πάντως για να νιώσετε λίγο, ο μόνος εδώ μέσα που έκανε και μία ερώτηση (ανάμεσα στα άκυρα) αναγνωρίζοντας ίσως οτι υπάρχει κάποιο υπόβαθρο σε αυτά που λέω είναι ο

@karellen και όχι μόνο δεν θα ξεκνήσει κύκλος αντιπαράθεσης, θα του απαντήσω απλά και λιτά. Βέβαια, έχουμε διαφωνήσει ξανά αλλά όταν τα βάζεις μαζί μου τα βάζεις με την αλήθεια γατί αυτήν υποστηρίζω και παρουσιάζω, άρα δεν θα μπω στο τριπάκι γιατί την διαφωνία με την αλήθεια μπορείτε να την κάνετε και μόνοι σας.

Το οτι σε δουλεύουν αδερφέ μου. Αυτό έχω να σου πω. Έχει σημασία η άποψή μου, η άποψή σου, το netflix που βλέπετε όλος ο πλανήτης όλη μέρα, ή οι αποδείξεις;

Ξέρεις σε ποιον ανήκει το εργαστήριο στην Wuhan που ΔΕΝ ξέφυγε τελικά ο ιός κατά τα λεγόμενα του κυρίου Faucci αλλά ξέφυγε επίτηδες για να "χτυπήσει την Αμερική" κατά τα λεγόμενα του αλήτη; (=trump)?

Στον"γιατρό" Faucci ο οποίος είναι δημιουργημένος (σαν χαρακτήρας και τύπος) από την οικογένεια bush (και το παραδέχεται σε συνένετυξη οτι θα ήταν ένα τίποτα χωρίς τον Γιωργάκη. (Έχουν και εκεί γιωργάκηδες όσο και να μεγαλώνουν γιατί δεν ψοφάνε εύκολα)

Τώρα...  ως αναφορά την εικόνα εγώ έχω το δίκιο. δεν έχει σημασία τι πιστεύει η μάζ;α αλλά τι καταδυκνείει η αλήθεια.

Έχετε δει πολλές τέτοιες εικόνες για την κάλι ή τον σίβα ή τον μωχάμετ ή μωάμεθ στα social media που επικαλείστε ως αντικειμενικά και κάνετε ευαγγέλιο χωρίς να έχετε διαβάσει το καθαρόαιμο Ευαγγέλιο ποτέ σας;

αλλά δεν θα με πειράξει παραπάνω. αλλά έχω κάτι και για την δικιά σου σκούφια έτσι για να το βγάλουμε από την μέση γιατί δεν έκανες μόνο ερώτηση:

@A-nik-i η δουλειά των συντονιστών αδερφέ μου είναι να απαντήσουν στον @karellen που λέει τον κούρασαν οι "πολλές παραθέσεις και τα άσχετα γνωμικά περί δεκαλόγου λογικής" οτι οι παραθέσεις μου ήταν μία μία οι κουβέντες που έλαβα, είχαν λάθη, και κατηγορείται εκείνος που τα ανέδειξε και όχι εκείνος ποου έριξε το input και μάλιστα οτι ο συγκεκριμμένος δεκάλογος δεν ειναι "άσχετος" άσχετος είναι όποιος δεν καταλαβαίνει τα στοιχειώδη της λογικής και προσπαθεί να το παιξει μετά λογικός και να θέλει να τον πάρουμε σοβαρά οι υπόλοιποi;

Πως να μην την αρπάξουν (την φωτιά στο μπατζάκι) και εκείνοι που κάνουν like σε άσχετα και εμπαθητικά μηνύματα;

Αν το έκαναν οι admins αυτό για να μην χρειαστεί να το κάνω εγώ δεν θα απαντούσα σε όλες τις ΔΗΛΩΣΕΙΣ περί του χαρακτήρως μου  από όλες τις πλευρές και μετά να κατηγορηθώ για μεγάλα posts που κάνω ό,τι μπορώ να παραμείνουν μικρά αλλά ξέρεις, όταν πας μπροστά σε έναν καθρέπτη ο καθρέπτης δεν επιλέγει τι θα δείξει ούτε είχε εικόνα και διατηρούσε image πριν εμφανιστείς μπροστά του, και η μπουνιά προς αυτόν γιατι κάτι δεν σου άρεσε περί του προσώπου του δικού σου ματώνει εκείνον που τόλμησε να σπάσει το γυαλί.

όπως βλέπετε, δεν έχει θρυμματιστεί ακόμα.... αν συμβεί ο καθρέπτης θα γιάνει σύντομα. Το χέρι θα πάρει λίγο παραπάνω... πάει ανάλογα με το μέγεθος του χτυπήματος γιατί πίσω από τους καθρέπτες παίζει πάντα τοίχος!

Η άγνοιά σας δεν καταλαβαίνει τους παραλληλισμούς μου. δεν φταίω εγώ που τα πετώ σαν σπόντες αφού δεν θέλετε να τα καταννοήσετε κιολας και το αποδείξατε καθώς με τον karellen τα έχουμε ξαναπεί το 2016 σε thread εδώ μέσα και πέρασαν πολλά χρόνια για να τον δικαιολογήσω που δεν έχει δει τίποτα 4 χρόνια μετά

Μέχρι να ραγίσει ο καθρέπτης καταδυκνείει και τίποτ'άλλο! στις μπουνιές ξεκινά το αίμα.

Παρακαλώ όποιος δεν καταλαβαίνει κάτι ας ρωτήσει και να μην το πετάξει στην σφαίρα του φανταστικού επειδή εκείνος δεν έχει την αντίληψη ή γνώση να το καταλάβει.

αντικειμενικότητα λέγεται. και επίσης λέγεται "επίπεδο" που ένας admin απαιτείται να έχει!

Επίπεδο = αν δεν γνωρίζω κάτι το ψάχνω πριν λάβω θέση ιδιαίτερα αν απαιτείται από μένα να το κάνω και είναι κομμάτι της "δουλειάς μου"

μια δυο απαντησούλες : @innova 04

"1) Λέρα, το πας πολυ λάθος. Δεν εισαι χθεσινός στο φόρουμ. "

Eίμαι υπερπαραπροχθεσινότατος βασικά..  απλά δεν βρισκόμουν στην μούρη σας 3-4 χρόνια γιατί δούλευα για σας και για τα παιδιά σας για αυτήν ακριβώς την πληρωμή που λαμβάνω και εδώ όπως και αλλού ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ (αναφέρθηκα σε αυτό πιο πάνω) και όχι στο εξωτερικό.

έγιναν πολλές θυσίες για να σας προειδοποιήσω από το 2016 με ένα video το μήνα μέχρι σήμερα προειδοποιώντας ΚΑΙ για τον Μάη 2020 σε τρία video και τα δύο από αυτά ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΑ σε αυτόν. και τώρα που φτάσαμε εδώ ποιός είμαι εγώ να διακόψω την αγαπημένη σας σειρά στο netflix και να σας πω να δειτε την δικιά μου όταν δεν ζητάω και λεφτά για αυτήν; πως να την σεβαστείτε αφού είναι τζάμπα;

@A-nik-i "αν κάτι που λέγεται εδώ μέσα δε σου αρέσει, να το διαχειριστείς όπως στην πραγματική ζωή"

1) σε ευχαριστώ και εσένα για την ήρεμη απάντησή σου. (δεν ειρωνεύομαι, έκανα και Like)

2) Πότε γνωριστήκαμε όμως για να πεις με σιγουριά οτι αυτο κάνω στην πραγματική ζωή;

πέφτεις πολύ έξω...  πολύ πολύ.... :-)

Αυτό

@HLIAS

"Δύσκολοι καιροί, ας δείξουμε όλοι κατανόηση και να το αφήσουμε εδώ και να κοιτάξουμε παραπέρα. "

1) με τί μάτια;

2) δεν θα υπάρξει παραπέρα αν δεν αρχίσετε και να ακούτε τους άλλους λίγο με όση εμπιστοσύνη ακούτε τους εαυτούς σας.

Και μία διόρθωση ... αν και λυπάμαι το αρνάκι, το γουστάρω να το τρώω, και συμβολίζει οτι αυτός ο αμνός έχει επάνω τις αμαρτίες τις δικές μου γιατί και ψεύτης έχω υπάρξει από τότε που γεννήθηκα μέχρι σήμερα. (εσύ δεν έχεις πει ποτέ σου ψέμα από μικρός;) και έχω κάνει τις μικροκλοπίτσες μου (cdακια από περιοδικά στα 15-16 κτλ) άρα αν ήταν να με κρίνει ο Θεός σύμφωνα με τις 10 εντολές ΗΘΙΚΗΣ που μου έδωσε δεν θα μπορούσα να συγκριθώ μαζί του και παίζει να σκόραρα οκ γύρω στα 2/10

Μπορεί να μην κεράτωσα ποτέ γυναίκα στην ζωή μου (εσύ;) αλλά ακόμα και αυτό, βρίσκεται σε εκείνη τη σούβλα γιατι ο Θεός μας αγαπάει τόσο πολύ ωστε μας δώρισε τον Υιό του όχι για να μας κρίνει αλλά να μας ξεπλύνει, αρκεί να το δεχτούμε σαν θυσία! (Κατά Ιωάννη 3:16) και αυτό συμβολίζει ο αμνός εκείνος. την αθωότητα που θα κρίνει ο Θεός αν εγώ δεχτώ να μπει μέσα μου.

Αυτοδιορθώνομαι για να μην λαμβάνεται/ε το λάθος μήνυμα. Το παραπέρα και μόνο είναι που ενδιαφέρει εμένα. Ούτε εγώ είχα μάτια αλλά ευχαριστώ τον Θεό που μου τα άνοιξε και είναι δουλειά μου πια να προσπαθώ να συμβεί και σε άλλους γιατί δεν πας στην κόλαση από κρίση του Θεού αλλά επειδή δεν δέχτηκες να ξεφύγεις από το αγκίστρι του εξ'απο δω.

όπως ΚΑΠΟΙΟ επίπεδο μπορεί να παρατηρήσει, το μακροσκελές αυτό κείμενο είναι απαντήσεις σε κάτι μικρό που λέτε αλλά κρύβει από πίσω του πολλά (άγνοιες αν όχι εμπάθειες καθώς ο εντουρόκοσμος είναι μικρός) και εγώ απλά τα βάζω κάτω να τα δουν τα μάτια.

Καλημέρες και πάρ'τε και μια συμβουλή από την καριέρα μου την μικρή

Κάντε και κάνα άλμα.. σας βοηθάει στα σημεία που φαινόντουσαν δύσκολα! :-)

Σε μερικές μέρες θα έχω μηχανάκι... θα μιλήσουν οι ρόδες και όχι ο γραπτός λόγος και ελπίζω σε λίγη ωριμότητα από αυτόν εδώ τον λαό και σε καμμιά συνάντηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν με αφήνει να το επεξεργαστώ παραπάνω (πέρασαν 10 λεπτά) αλλά αν δεν απατώμαι μόλις πατήσω τώρα enter θα ενώσει τα δύο κείμενα πράγμα που βρίσκω ηλίθιο (lol ok, χαίρομαι που δεν συνέβη) αλλά τέλος πάντων μία ακόμη διόρθωση γιατί ήμουν αγουροξυπνημένος:

αλλά δεν θα με πειράξει παραπάνω. + Θα σεβαστώ τους νόμους του φόρουμ αν και εκείνο αρνείται να σεβαστεί τους νόμους της χώρας στην οποία ανήκει και του αρέσει δεν του αρέσει είναι δημόσιο φόρουμ άρα υπόκειται σε αυτούς και θα έπρεπε έστω να τους σέβεται.

Με κυβέρνηση της προκοπής θα υπήρχαν ακόμα και κυρώσεις για την άρνησή σας αλλά που τέτοια...

Πάω τώρα γιατί έχω να ψήσω ένα μοτέρ στον ακριβό φούρνο με τα προγράμματα που ήθελε και με χρέωσε η πρώην μου πριν αποφασίσει οτι θέλει να γυρίσει τελικά στον πρώην της :-) χχχαχαχααχα

Καλημέρες και ευχές προς αυτές!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Λέρας έγραψε:

Και μία διόρθωση ... αν και λυπάμαι το αρνάκι, το γουστάρω να το τρώω, και συμβολίζει οτι αυτός ο αμνός έχει επάνω τις αμαρτίες τις δικές μου γιατί και ψεύτης έχω υπάρξει από τότε που γεννήθηκα μέχρι σήμερα. (εσύ δεν έχεις πει ποτέ σου ψέμα από μικρός;) και έχω κάνει τις μικροκλοπίτσες μου (cdακια από περιοδικά στα 15-16 κτλ) άρα αν ήταν να με κρίνει ο Θεός σύμφωνα με τις 10 εντολές ΗΘΙΚΗΣ που μου έδωσε δεν θα μπορούσα να συγκριθώ μαζί του και παίζει να σκόραρα οκ γύρω στα 2/10

Μπορεί να μην κεράτωσα ποτέ γυναίκα στην ζωή μου (εσύ;) αλλά ακόμα και αυτό, βρίσκεται σε εκείνη τη σούβλα γιατι ο Θεός μας αγαπάει τόσο πολύ ωστε μας δώρισε τον Υιό του όχι για να μας κρίνει αλλά να μας ξεπλύνει, αρκεί να το δεχτούμε σαν θυσία! (Κατά Ιωάννη 3:16) και αυτό συμβολίζει ο αμνός εκείνος. την αθωότητα που θα κρίνει ο Θεός αν εγώ δεχτώ να μπει μέσα μου.

Ερωτήσεις σημαντικές για να μην χάνεται η μπάλα:

1) Οι αμαρτίες ΜΑΣ μεταλαμπαδεύονται μόνο στα αρνιά ή έχει υπάρξει πρόβλεψη και για τα κατσίκια ;

2) Το ξεκοίλιασμα του ζώου , ο τεμαχισμός των οργάνων του και η επικάλυψή τους με τα ίδια τους τα άντερα ολογράφως κοκορέτσι και μαγειρίτσα ( χτες έφαγα btw κοκορετσάκι ) τι ρόλο παίζουν στον εξαγνισμό των Χριστιανών ;

3) Υπάρχει αναλογία άφεσης αμαρτιών ανά οικογένεια ή βαρύτητας αμαρτίας; Δηλαδή πόσα αρνιά αναλογούν σε μια τετραμελή οικογένεια; Επίσης, αυτός που έχει σκοτώσει άνθρωπο, πόσα αρνιά οφείλει να σφάξει ;

4) Το φάσωμα μετράει ως κέρατο; 

5) Τα παιδιά μικρής ηλικίας που δεν έχουν αμαρτήσει, κάνει να φάνε αρνί ή τρώγοντάς το θα φάνε και τις αμαρτίες των ενηλίκων μαζί ;

6) Το σημαντικότερο όλων, αν είχες γεννηθεί στην Αφρική κι αυτή τη στιγμή δεν είχες νερό να πιείς , θα μας έγραφες ό,τι μας γράφεις πιστεύοντας στον ίδιο Θεό και αν όχι, θα ήσουν αμαρτωλός που δεν πιστεύεις, που δεν τρως αρνιά για να εξαγνιστείς και ό,τι άλλο προβλέπεται ;

Χαρακτηριστική περίπτωση εξέλιξης βάση λογικής @johni41 νομίζω. Τι λες ;

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7
  • Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 30 λεπτά, το μέλος Λέρας έγραψε:

Δεν με αφήνει να το επεξεργαστώ παραπάνω (πέρασαν 10 λεπτά) αλλά αν δεν απατώμαι μόλις πατήσω τώρα enter θα ενώσει τα δύο κείμενα πράγμα που βρίσκω ηλίθιο (lol ok, χαίρομαι που δεν συνέβη) αλλά τέλος πάντων μία ακόμη διόρθωση γιατί ήμουν αγουροξυπνημένος:

αλλά δεν θα με πειράξει παραπάνω. + Θα σεβαστώ τους νόμους του φόρουμ αν και εκείνο αρνείται να σεβαστεί τους νόμους της χώρας στην οποία ανήκει και του αρέσει δεν του αρέσει είναι δημόσιο φόρουμ άρα υπόκειται σε αυτούς και θα έπρεπε έστω να τους σέβεται.

Με κυβέρνηση της προκοπής θα υπήρχαν ακόμα και κυρώσεις για την άρνησή σας αλλά που τέτοια...

Πάω τώρα γιατί έχω να ψήσω ένα μοτέρ στον ακριβό φούρνο με τα προγράμματα που ήθελε και με χρέωσε η πρώην μου πριν αποφασίσει οτι θέλει να γυρίσει τελικά στον πρώην της :-) χχχαχαχααχα

Καλημέρες και ευχές προς αυτές!

Διαπιστώνεις κάποια παραβίαση της κείμενης νομοθεσίας στη λειτουργία του φόρουμ ή στο περιεχόμενο που αναρτάται σε αυτό; Διότι αυτό που λες είναι αρκετά σοβαρό και το έθεσα στην τελευταία γραμμή της απάντησής μου σε σένα. Δεν είχα σκοπό να απαντήσω στο προηγούμενο μήνυμά σου (άλλωστε δεν απευθύνεις και σε μένα κάτι συγκεκριμένο ώστε να έχω λόγο να σου απαντήσω), αλλά αν θεωρείς οτι το MyBike παραβιάζει νόμους του ελληνικού κράτους, θα ήθελα κι εγώ να το γνωρίζω; Έχω την εντύπωση οτι και η διαχείριση αλλά και οι συντονιστές κάνουν (ή τουλάχιστον προσπαθούν) διαχρονικά πολύ καλή δουλειά στο να είναι εδώ ο χώρος πολύ πολύ καθαρός. Αλλά μπορεί και να μην το βλέπω σωστά και συνεπώς δε θα ήθελα να συμμετέχω σε κάτι εκτός νόμου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 20 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Χαρακτηριστική περίπτωση εξέλιξης βάση λογικής @johni41 νομίζω. Τι λες ;

Πιο inside joke δεν γινεται... :laugh:

Εννοειται πως δεν θα παρω θεση... εχει τρομερη λιακαδα εξω... 

• Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 λεπτά, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Διαπιστώνεις κάποια παραβίαση της κείμενης νομοθεσίας στη λειτουργία του φόρουμ ή στο περιεχόμενο που αναρτάται σε αυτό;

το κατέδειξα αδερφέ μου (να με συγχωρείς για το "μου" γιατί μέχρι και για αυτό μου την είπαν.

Είναι προσβολή της εικόνας του Χριστού αλλά εγώ βλέπω και κάτι ακόμα βαθύτερο. Η επιστήμονες τον σκότωσαν δεν τον σήκωσαν ποτέ και ας έχει όλες τις αποδείξεις με το μέρος του. αλλά η επιστήμη μας ξέφυγε τον αποδείξεων πολλλάααααα χρόνια τώρα και αυτό στο λέω με πτυχία και πολύ ασχολία με την επιστημονική μέθοδο.

Από την στιγμή όμως που η Ελλάδα έπαψε να θεωρείται Ορθόδοξη από τις 25/07/2018 (αν θυμάμαι καλά) με 90% Χριστιανού, για να "σεβαστούμε τις θρησκευτικές ελευθερίες των άλλων"(του να βάζουν πχ βόμβες στους ναούς μας γιατί σε 109 εδάφια λέει το κωλοβιβλίο τους πως με το να σκοτώσεις αλλόθρησκο πας κοντά στον Θεό", όχι.

δεν παραβαίνει κανέναν νόμο πια.

πριν 27 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

1) Οι αμαρτίες ΜΑΣ μεταλαμπαδεύονται μόνο στα αρνιά ή έχει υπάρξει πρόβλεψη και για τα κατσίκια ;

Οι αμνοί θα καθίσουν εις τα δεξιά του Πατρός ( Mark 16:19, Luke 22:69, Matthew 22:44 and 26:64, Acts 2:34 and 7:55, 1 Peter 3:22 )

και οι τράγοι στα αριστερά του.

O αμνός συμβολίζει αθωότητα και είναι αυτό που έστειλε ο Θεός στον Αβραάμ για να τον σταματήσει από το να θυσιάσει τον μοναδικό υιό του (Ισαάκ) όπως του ζήτησε γιατί δεν θα τον άφηνε να ζήσει τέτοιο πόνο αλλά ο ίδιος (ο Θεός) έζησε αυτόν τον πόνο για σένα.

Ούτε εγώ τρελαίνομαι που το σκοτώνουμε το αρνάκι αλλά μόνο αυτό συμβολίζει την αθωότητα και για μας, το δικό μας αρνί (αμνός αθώωος με αίμα άξιο να με ξεπλύνει) είναι ο Ιησούς.

πριν 33 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

4) Το φάσωμα μετράει ως κέρατο; 

από τα 2,3 ήδη κατάλαβα οτι απλά ειρωνεύεσαι και το παίζεις εξυπνάκιας και δεν σε νοιάζει η πραγματική απάντηση αλλά για τους άλλους απάντησα στο πρώτο και σου απαντώ και στο 4

Αν σου τραβούσα ένα μπουνίδι που θα ένωνε τα δόντια σου με τον σβέρκο σου θα πόναγε;

τόσο απλή η απάντηση!

Πρέπει να φύγω.

απαντάμε στα υπόλοιπα το απόγευμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος Λέρας έγραψε:

Αν σου τραβούσα ένα μπουνίδι που θα ένωνε τα δόντια σου με τον σβέρκο σου θα πόναγε;

τόσο απλή η απάντηση!

Πρέπει να φύγω.

απαντάμε στα υπόλοιπα το απόγευμα.

Φυσικά και θα πονούσε. Αυτό θα ήταν όμως αμαρτία και μετά θα έπρεπε να σκοτώσεις ένα αρνί για να εξιλεωθείς. Σωστά; Να σου πω, ακούς και φωνές; 

• Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 33 λεπτά, το μέλος Λέρας έγραψε:

το κατέδειξα αδερφέ μου (να με συγχωρείς για το "μου" γιατί μέχρι και για αυτό μου την είπαν.

Είναι προσβολή της εικόνας του Χριστού αλλά εγώ βλέπω και κάτι ακόμα βαθύτερο. Η επιστήμονες τον σκότωσαν δεν τον σήκωσαν ποτέ και ας έχει όλες τις αποδείξεις με το μέρος του. αλλά η επιστήμη μας ξέφυγε τον αποδείξεων πολλλάααααα χρόνια τώρα και αυτό στο λέω με πτυχία και πολύ ασχολία με την επιστημονική μέθοδο.

Από την στιγμή όμως που η Ελλάδα έπαψε να θεωρείται Ορθόδοξη από τις 25/07/2018 (αν θυμάμαι καλά) με 90% Χριστιανού, για να "σεβαστούμε τις θρησκευτικές ελευθερίες των άλλων"(του να βάζουν πχ βόμβες στους ναούς μας γιατί σε 109 εδάφια λέει το κωλοβιβλίο τους πως με το να σκοτώσεις αλλόθρησκο πας κοντά στον Θεό", όχι.

δεν παραβαίνει κανέναν νόμο πια.

[...........................]

Αν μιλάς για το άρθρο 198 του Π.Κ. περί "Κακόβουλης Βλασφημίας", αυτό έπαψε να ισχύει απ'ότι διαβάζω με τον Ν. 4619/2019 και από εδώ βλέπω οτι δεν υπάρχουν και σκέψεις για την επαναφορά του σε σχεδιαζόμενη αναθεώρηση του Π.Κ. . Σε κάθε περίπτωση και να ίσχυε, τόσο ο όρος "βλασφημία" αλλά πολύ περισσότερο ο όρος "κακόβουλη" δε νομίζω οτι σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση μπορούν να ειπωθούν για το post του ΩΡΙΩΝ, αλλά σίγουρα είσαι απολύτως ελεύθερος (και στο προτείνω κιόλας) να προσφύγεις στην Ελληνική Δικαιοσύνη για να αποφανθεί. Που εφόσον έχει καταργηθεί το συγκεκριμένο άρθρο, δε θα έχει κάποιο λόγο να αποφανθεί, διότι δεν υφίσταται καν το αδίκημα που περιγράφεις, αλλά έτσι κουβέντα να γίνεται. Συνεπώς, συμφωνούμε οτι ο MyBike και η διαχείρισή του δεν παραβαίνουν την κείμενη νομοθεσία; Ή συνεχίζεις να το υποστηρίζεις;

Υ.Γ: Αντιθέτως, τα περί δυναμικής επαφής μεταξύ οδοντοστοιχίας και αυχένα, χωρίς να έχω σχέση με τη νομική επιστήμη, εκ πρώτης όψεως μου φαίνεται να συνιστούν αδίκημα, αλλά ας το κρίνει κάποιος άλλος αυτό

edit και Υ.Γ.2: Το στοιχείο περί 90% Χριστιανών στην Ελλάδα δεν ξέρω από πού το αντλείς, αλλά είναι μάλλον σωστό. Η -απ'ότι καταλαβαίνω- "αυτοαναγόρευσή" σου, σε εκπρόσωπο της άποψης τους περί θέματα πίστεως, δε νομίζω να προκύπτει από κάπου ούτε να στηρίζεται και σε κάτι. Πράγματι, στην Ελλάδα το 90% αυτοπροσδιορίζονται ως Χριστιανοί Ορθόδοξοι στο θρήσκευμα, και πάω στοίχημα οτι έτσι αυτοπροσδιορίζονται πολλοί συμμετέχοντες στο φόρουμ. Αμφιβάλλω έντονα όμως οτι οι δικές σου θέσεις (εν προκειμένω η αντίδρασή σου με τη συγκεκριμένη εικόνα) τους εκπροσωπούν και τους εκφράζουν. Ως εκ τούτου, δε νομίζω οτι μπορείς να αισθάνεσαι εκπρόσωπος του 90% με τον τρόπο που δείχνεις να το νομίζεις

Τροποποιήθηκε από τον A-nik-i
  • Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 29 λεπτά, το μέλος Λέρας έγραψε:

πριν 30 λεπτά, το μέλος Λέρας έγραψε:

Οι αμνοί θα καθίσουν εις τα δεξιά του Πατρός ( Mark 16:19, Luke 22:69, Matthew 22:44 and 26:64, Acts 2:34 and 7:55, 1 Peter 3:22 )

και οι τράγοι στα αριστερά του.

O αμνός συμβολίζει αθωότητα και είναι αυτό που έστειλε ο Θεός στον Αβραάμ για να τον σταματήσει από το να θυσιάσει τον μοναδικό υιό του (Ισαάκ) όπως του ζήτησε γιατί δεν θα τον άφηνε να ζήσει τέτοιο πόνο αλλά ο ίδιος (ο Θεός) έζησε αυτόν τον πόνο για σένα.

Ούτε εγώ τρελαίνομαι που το σκοτώνουμε το αρνάκι αλλά μόνο αυτό συμβολίζει την αθωότητα και για μας, το δικό μας αρνί (αμνός αθώωος με αίμα άξιο να με ξεπλύνει) είναι ο Ιησούς.

Ούτε αυτοί τρελαίνονται που σκοτώνουν αλλόθρησκους αλλά η δική τους Πίστη αυτό τους επιβάλλει. Βλέπεις λοιπόν ποιο είναι το πρόβλημα; Οι πράξεις σας , όχι η πίστη σας. Το αν κερατώνω εγώ τη γυναίκα μου δεν σε αφορά εκτός αν το κάνω με την δικιά σου. Σε τελική ανάλυση ο καθένας σουβλίζει ό,τι μπορεί. Η τρέλα που κουβαλάτε όλοι εσείς όμως, μέχρι να πάτε να συναντήσετε τους Δημιουργούς σας, μας επηρεάζει όλους μας. 

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τελικά ακυρώθηκε η χειρονακτική δουλειά στα 70 μετρα βάθος που είχα εύτυχώς για μένα γιατί έχει ζέστη αλλά δυστυχώς για εσάς.

πριν 1 ώρα, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Φυσικά και θα πονούσε. Αυτό θα ήταν όμως αμαρτία και μετά θα έπρεπε να σκοτώσεις ένα αρνί για να εξιλεωθείς. Σωστά; Να σου πω, ακούς και φωνές; 

Δεν σε είδα να παραθέτεις όμως την ερώτησή σου. και αυτό που απαντάς είναι άσχετο. εγώ απάντησα ως αναφορα στην ερώτηση νηπίου περί φασώματος και το γύρισα στο φασκέλωμα.

πριν 38 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Ούτε αυτοί τρελαίνονται που σκοτώνουν αλλόθρησκους αλλά η δική τους Πίστη αυτό τους επιβάλλει.

Όταν λοιπόν έρθουν να σε σφάξουν εσύ να κάτσεις σεβόμενος και τις δικές τους ελεθυερίες όταν ένα Βιβλίο σου λέει ΟΥ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ και σκοτώσεις και το άλλο σου λέει οτι αν δεν το κάνεις δεν υπάρχει άλλος δρόμος προς τον παπαραλλάχ!

Τώρα πείτε μου, αυτός ο άνθρωπος είναι και διαχειριστής;

Προσβάλετε τον Ιησού  και όχι μόνο με μία εικόνα και εγώ θα σεβαστώ την αντίπερα όχθη πιστεύετε; που καλεί σε φόνο;

Αν μου πείτε οτι προσβάλλω τον διάβολο θα πω ΩΡΑΙΑ !!!!!! ΧΑΙΡΟΜΑΙ!!!!!

είπαμε.. καθρέπτης!

Το αν αποτελώ εκπρόσωπο @A-nik-i δεν θα το κρίνεις εσύ γιατί έχεις πολύ λάθος γνώμη του τι εστί Χριστιανός.

Αν είναι να προστατεύσει κάποιον ο πραγματικός Χριστιανός (όπως τις δολοφονίες που το δαιμονικό αυτό βιβλίο ΠΡΟΣΤΑΖΕΙ, ο πραγματικός Χριστιανός θα βγάλει το ΞΙΦΟΣ του ΣΤΟΜΑΤΟΣ του που του έδωσε ο Θεός (Προς Εφέσιους 6:17) το οποίο ελπίζω να νιώσατε σιγά σιγά πως σας διαπέρασε και είστε ΗΔΗ πτώματα για τα μάτια της λογικής και αν υποχρεωθεί να αμυνθεί σε έναν πνευματικό πόλεμο που ΕΠΕΚΤΕΙΝΕΤΑΙ και στο φυσικό μπορεί για να προστατεύσει τα παιδιά του από την προτροπή σου να τα σκοτώσεις να σε στείλει στον Δημιουργό σου να σε κρίνει εκείνος.

Το καθρέπτισμα που σας αξίζει λοιπόν είναι πως δεν απαντώ σε απολύτως τίποτα από ό,τι και να απαντήσετε από εδώ και πέρα νήπια.

άει πάτε καμιά άτα!

Έχω μεταφράσεις να κάνω και μοτόρια να δένω από το να παίζω με κυβάκια γιατί ΕΣΕΙΣ αποτελείτε την εξαίρεση επάνω σε αυτή τη γη και ασχολήθηκα αρκετά με τους δυο τρεις σας!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα προσπαθήσω το απόγευμα να καθαρίσω το θέμα και να αποσπάσω τα άσχετα με τον κορονοιο σε άλλο thread για να συνεχιστεί εκεί η κουβέντα.

Λέρα

Όχι δεν είμαι ο Κυριλης. Μακάρι να ήμουν (οδηγικά)

Αγαπάμε Ηλία Κυριλη

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 λεπτά, το μέλος Λέρας έγραψε:

Όταν λοιπόν έρθουν να σε σφάξουν εσύ να κάτσεις σεβόμενος και τις δικές τους ελεθυερίες όταν ένα Βιβλίο σου λέει ΟΥ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ και σκοτώσεις και το άλλο σου λέει οτι αν δεν το κάνεις δεν υπάρχει άλλος δρόμος προς τον παπαραλλάχ!

Ρε παιδί μου δεν καταλαβαίνω. Το γαμημένο το πρόβατο τελικά το σκοτώνουμε ή όχι; 

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος Λέρας έγραψε:

[.........................]

Το αν αποτελώ εκπρόσωπο @A-nik-i δεν θα το κρίνεις εσύ γιατί έχεις πολύ λάθος γνώμη του τι εστί Χριστιανός.

Αν είναι να προστατεύσει κάποιον ο πραγματικός Χριστιανός (όπως τις δολοφονίες που το δαιμονικό αυτό βιβλίο ΠΡΟΣΤΑΖΕΙ, ο πραγματικός Χριστιανός θα βγάλει το ΞΙΦΟΣ του ΣΤΟΜΑΤΟΣ του που του έδωσε ο Θεός (Προς Εφέσιους 6:17) το οποίο ελπίζω να νιώσατε σιγά σιγά πως σας διαπέρασε και είστε ΗΔΗ πτώματα για τα μάτια της λογικής και αν υποχρεωθεί να αμυνθεί σε έναν πνευματικό πόλεμο που ΕΠΕΚΤΕΙΝΕΤΑΙ και στο φυσικό μπορεί για να προστατεύσει τα παιδιά του από την προτροπή σου να τα σκοτώσεις να σε στείλει στον Δημιουργό σου να σε κρίνει εκείνος.

Το καθρέπτισμα που σας αξίζει λοιπόν είναι πως δεν απαντώ σε απολύτως τίποτα από ό,τι και να απαντήσετε από εδώ και πέρα νήπια.

άει πάτε καμιά άτα!

Έχω μεταφράσεις να κάνω και μοτόρια να δένω από το να παίζω με κυβάκια!

Εγώ το ανέφερα διότι 2-3 φορές έχεις επικαλεστεί το 90% Χριστιανών Ορθόδοξων στη χώρα μας, ωσάν αυτό να δίνει κάποια επιπλέον βαρύτητα στα λεγόμενά σου. Σαν τα λεγόμενά σου να είναι και στα δικά τους χείλη. Σαν η βαθύτατη (προσωπική και όχι νομική, όπως επικαλέστηκες αλλά μετά πήρες πίσω) προσβολή να είναι και στη δική τους συνείδηση. Εσύ είσαι που θεωρείς οτι τους εκπροσωπείς. Αμφιβάλλω ΕΝΤΟΝΑ αν μια βόλτα στον έξω κόσμο, μια συνομιλία με αυτό το 90%, θα επιβεβαιώσει την -κατ'εμέ- ψευδαίσθησή σου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.

• Create New...