Jump to content
telephoner

RWD vs FWD vs who knows?

Recommended Posts

πριν 8 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Τι ειναι αυτο το change my mind; Πάλι άγνωστες αναφορές ρει;;;

Να θεωρείς εαυτόν τυχερό που δεν γνωρίζεις.

Κατι καμενίδια αμερικανοι βασικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 40 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Να θεωρείς εαυτόν τυχερό που δεν γνωρίζεις.

Κατι καμενίδια αμερικανοι βασικα.

Είδα το λινκ πριν, πάτησα, και βγήκε ένα κανάλι στο utube. Με το που είδα τους τίτλους στα βίντεο, το έκλεισα αμέσως.

Μετά μπήκα στο History και το έσβησα κι από εκεί. Δεν είναι αστεία αυτά, να παίζεις μαζί τους, ποτέ δεν βλάπτει να προσέχει κανείς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Τα πισωκίνητα ως 30Κ έχουν ρυθμιστεί με συμπεριφορά προσθιοκίνητου. Είναι ελαφρώς υποστροφικά και βεβαίως η έλλειψη γκαζιού σε συνδυασμό με το μεγάλο βάρος (153 αερόσακοι, καναπέδες σαλονιού κλπ) δεν επιτρέπουν υπερστροφή ισχύος. 

Ακόμα και το τελευταίο ΜΧ5 για υπερστροφή κλίσης μιλάμε (υπερστροφή με χειρόφρενο ή μεταφορά βάρους).

Κάτι που σημαίνει πως συνολικά ένα τέτοιο ψόφιο πισωκίνητο όχι μόνο δεν είναι ευχάριστο αλλά είναι και μη αποτελεσματικό (υπό συνθήκες και επικίνδυνo)

Εδώ θα διαφωνήσω είναι πολύ πιο ευχαριστώ οδηγικά ένα bmw σειρά 1 (το προτελευταίο που ήταν πισωκίνητο) από τα αντίστοιχα a3 και a class.

Όπως επίσης είναι πολύ χειρότερο το x1(το ίδιο ισχύει και για το x2) τελευταίας γενιάς που είναι μπροστοκινητο σε σχέση με το προηγούμενο που ήταν πισωκίνητο, προσωπικά δε μπορώ να κρατάω το τιμόνι bmw και να μου είναι φλύαρο με torque steer 

Αλλά έχει να κάνει και με το τη καταλαβαίνει ο καθένας όταν κρατάει ένα τιμόνι και τι έχει σκοπό να κάνει με αυτό προφανώς και αυτος που απλά μεταφέρετε από το Α στο Β δεν τον απασχολούν όλα αυτά  , το 70% που είχαν άσσο δεν ήξεραν καν ότι είναι πισωκίνητο.

Αυτό που δεν είδα να απαντάτε πολλοί είναι τι προτιμάτε να πάρετε σε ρεαλιστικά δεδομένα δηλαδή με ένα budget από 5-15 χιλιάδες...

Τροποποιήθηκε από τον 1sokin1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 λεπτά, το μέλος 1sokin1 έγραψε:

Εδώ θα διαφωνήσω είναι πολύ πιο ευχαριστώ οδηγικά ένα bmw σειρά 1 (το προτελευταίο που ήταν πισωκίνητο) από τα αντίστοιχα a3 και a class.

Όπως επίσης είναι πολύ χειρότερο το x1(το ίδιο ισχύει και για το x2) τελευταίας γενιάς που είναι μπροστοκινητο σε σχέση με το προηγούμενο που ήταν πισωκίνητο, προσωπικά δε μπορώ να κρατάω το τιμόνι bmw και να μου είναι φλύαρο με torque steer 

Τι ήταν ο άσσος; Οδηγικά ευχάριστος ; Τον είχα για τέσσερις ημέρες από σποντα κι ευτυχώς ήμουν χωριό οπότε γλιστρούσε λίγο ο δρόμος και μπορούσε να ξεκολλήσει από κάτω . Κατά τα άλλα, χρειάστηκε να πάω από Κορώνη στην Καλαμάτα και πραγματικά απορούσα με το ποσό επικίνδυνο μπορεί να είναι ένα αμάξι όταν δεν μπορείς να προσπεράσεις ποτέ και πουθενά με ασφάλεια. Μια ώρα κολλημένος πίσω από τα αγροτικά , σιχτιρισα την ώρα και τη στιγμη. Αυτό το πράγμα λοιπόν κόστιζε κοντά τριάντα χιλιάρικα . Εντάξει, έλεος . 

Τώρα για την ανάγκη πίσω κίνησης ...στο Χ1 τι να πω , νομίζω ξεφεύγει η κουβέντα . 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ ένα 116 που το οδήγησα από Αττική μέχρι Γιάννενα, για να το παραδώσω εκεί, ξεκίνησα λέγοντας ''τι μαλακία θα οδηγήσω γαμώτο'' και στο τέλος, όταν το παρέδωσα στεναχωρήθηκα και είχα συμπτώματα έλλειψης.

Από Λειβαδιά-Δεσφίνα-Ιτέα-Ναύπακτο λέμε τώρα, και τον κλασσικό δρόμο Αντίρριο>Γιάννενα, δεν υπήρχε Ιόνια τότε, και να υπήρχε δλδ ούτε απέξω...

Ο 1600 κινητήρας ήθελε πολλές στροφές για να πάει κάπως γρήγορα, για να προσπεράσει με νεύρο και γενικά το αμάξι έδειχνε τεμπέλικο σε επιταχύνσεις. Αλλά boy oh boy, όταν του τα  έχωνες, απολάμβανες ένα τιμόνι που σημάδευε με όσο πρέπει βαρειά και ακριβή αίσθηση, μια ακρίβεια και αξιοπρέπεια στα πάντα, και μια τέλεια ποιότητα κύλισης. Ναι το ''φτηνό'' 116 όλα αυτά.

Συν το απλό γραμμικής σχεδίασης ταμπλώ, που μαρέσει εμένα η απλότητα-καθαρότητα.

Στο τέλος της ημέρας, μου έμεινε ένα αυτοκίνητο που ταιριάξαμε και μου άρεσε. Χέστηκα που δεν είχε γκάζι, κάποιες φορές η οδήγηση αυτοκινήτου χωρίς πολύ γκάζι είναι και πιο ευχάριστη. Ακόμα το θυμάμαι, τι όμορφα που πήγαμε και τα συναισθήματα που μου έδωσε το αυτοκίνητο αυτό. Κι ενώ ήμουν προκατειλημένος εναντίον του.

Έχω οδηγήσει τον opel και audi-vw μπροστοκίνητο ανταγωνισμό κατά καιρούς, μέχρι και το εντελώς αλλού ισχυρότερο 6ρι Golf GTi, ούτε καν τα θυμάμαι σαν εμπειρία. Σαν ταινία που δεν σου έμεινε και δεν θυμάσαι και πολύ τι γινόταν.

Αν μου έλεγες, υποχρεούσαι να διαλέξεις 116 ή Golf GTi-Opel Astra GTC κ.ο.κ. θα διάλεγα το BMW σε κάθε παράλληλο Σύμπαν. Και χέστηκα για την διαφορά σε ιπποδύναμη.

Άσχετο, να είχε το mybike ενσωματωμένο image holder να ανέβαζα και ωραίες φωτό που έβγαλα τότε, αλλά δεν έχει, οπότε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ είχα περάσει πολύ καλά με μια 316 (122hp) του 2010, τιμονι, φρένα ,ζύγισμα σωστό και στην εθνική 200 (δοκιμαστικά) 

Το προβλημα ξεκινά όταν πεις ότι θα βάλεις και άλλους 3 μέσα, εκεί χρειάζεται προσοχή και υπομονή αλλά η πλειοψηφία των αυτοκινήτων που κυκλοφορεί, έχει τέτοια θέματα. 

Η αλήθεια είναι ότι έχει πιο πολύ πλάκα να παιξεις με κάτι που τα όρια του βρίσκονται εύκολα και καθημερινά πάρα κάτι που θα πρέπει να μπεις πίστα (όταν κ άμα), θα χρειαστείς μεταμόσχευση χεριών απο κάποιον με κατάληξη - nen κλπα

5 - 15 budget, κάθε είδους, εγώ θα σκεφτόμουν :

- FWD, τα κάνει όλα : AR Giulletta 1.6 diesel, 6 μέρες στοκ, Κυριακάτικη βόλτα με πρόγραμμα on (+30hp) περίπου. Πονά σε ποιότητα κατασκευής εσωτερικού, καμια χαζοβλαβη (δύσκολα στο κινητήρα) 

- RWD, αίσθηση, απόλαυση : λογικά ψάχνεις για κάποια 3αρα του 2006, si  2λιτρη με 173 ιππους. Φοβερό σασί είχε και η 5αρα (Ε60). Σχεδόν πάντα προβληματικοι πολλαπλασιαστες στα 2λιτρα και στα 1600. 

- AWD, για ανήσυχους οικογενειαρχες : Audi A4 Quattro DTM. 

ΥΓ σκεφτόμαστε δυστυχώς με τα τεκμήρια. Αν κάποιος μπορεί να τα αντέξει τα παραπάνω κυβικά, κυκλοφορούν πολυ προσιτά στην κτήση, μτχ (αλλά δύσκολα σε συντήρηση) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@crussifier

Το Quattro δεν είναι awd. Είναι εντελώς διαφορετικό σύστημα, με κάτι σαν συμπλέκτη αντί για διαφορικό στην μέση, το οποίο εμπλέκει το πίσω άξονα όταν αισθητήρες αντιληφθούν απώλεια πρόσφυσης μπροστά.

Haldex ο ονομάζεται και έχει συγκεκριμένα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα σε σχέση με το AWD.

Το πρόβλημα ενός γρήγορου αυτοκινήτου δεν είναι τόσο η συντήρηση. Έχει ότι έξοδα έχει οποιοδήποτε αυτοκίνητο, πλην της κατανάλωσης που εξαρτάται από το πόσο βαρύ πόδι έχεις. 

Και εξηγώ. Λάδι παίρνουν ίδια ποσότητα σε ίδια διαστήματα. Όλα τα σέρβις είναι ακριβώς το ίδιο. Να είναι 30€ πιο ακριβό το λάδι; Και 20 τα μπουζί? 

Το ζήτημα είναι τα τέλη κυκλοφορίας και το τεκμήριο. Πχ Subaru Impreza 2,0L, μοντέλο 2001 πληρώνει 630€ το χρόνο. Είναι παραπάνω από έναν ολόκληρο βασικό μισθό. 

Τροποποιήθηκε από τον ΓιωργοςΤΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 46 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

@crussifier

Το Quattro δεν είναι awd. Είναι εντελώς διαφορετικό σύστημα, με κάτι σαν συμπλέκτη αντί για διαφορικό στην μέση, το οποίο εμπλέκει το πίσω άξονα όταν αισθητήρες αντιληφθούν απώλεια πρόσφυσης μπροστά.

Haldex ο ονομάζεται και έχει συγκεκριμένα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα σε σχέση με το AWD.

Το πρόβλημα ενός γρήγορου αυτοκινήτου δεν είναι τόσο η συντήρηση. Έχει ότι έξοδα έχει οποιοδήποτε αυτοκίνητο, πλην της κατανάλωσης που εξαρτάται από το πόσο βαρύ πόδι έχεις. 

Και εξηγώ. Λάδι παίρνουν ίδια ποσότητα σε ίδια διαστήματα. Όλα τα σέρβις είναι ακριβώς το ίδιο. Να είναι 30€ πιο ακριβό το λάδι; Και 20 τα μπουζί? 

Το ζήτημα είναι τα τέλη κυκλοφορίας και το τεκμήριο. Πχ Subaru Impreza 2,0L, μοντέλο 2001 πληρώνει 630€ το χρόνο. Είναι παραπάνω από έναν ολόκληρο βασικό μισθό. 

Αυτό που γράφεις είναι το Haldex.

To συγκεκριμένο (Α4 Quattro DTM 220 ίππων)   που έβαλα στη προσωπική λίστα, έχει μόνιμη τετρακίνηση όχι κατα περίσταση, όπως το σύστημα Haldex.

Δεν ξέρω αν σε άλλα αυτοκίνητα της , η Audi  έκανε την ιεροσυλία να βάλει το θρυλικό Quattro σε οχήματα με συνεκτικό συμπλέκτη.

Όταν έγραψα για το κόστος συντήρησης αυτοκινήτων ανεξαρτήτως κυβικών , εννοώ οτι τα ανταλλακτικά του είναι ακριβά και επίσης το ίδιο το service ...γιατί ...Mercedes.

Το ξέρω απο πολύ κοντινό μου πρόσωπο με αντίστοιχο αυτοκίνητο και μπορώ να μιλήσω με συγκεκριμένες τιμές, παθογένειες κλπα.

Αλλά να δώσω ένα παράδειγμα σε αυτό που είπε ο φίλος για αυτοκίνητα απο 5-15Κ 

π.χ https://www.car.gr/24992159-mercedes-benz-c-350-amg-c350

μπορείς να πάρεις και Mercedes 272 ίππων με τον πολύ καλό 3.5 V6 ( έπειτα ήρθε ο ακόμη καλύτερος και πολυπλοκότερος CGI) 

Έχεις δει π.χ πόσο πηγαίνουν οι δισκόπλακες σε ένα τέτοιο? 

Πόσο κοστίζουν τα λάστιχα του ?

Το service ενός V6 ?

Και πάμε στο αγαπημένο μου κομμάτι, τα αυτόματα :biggrin:

Φανταστικά, πάρα πολύ ωραία, μέχρι να το πάρεις στο χέρι (ιδιαίτερα σε κάτι DSG δεκαετίας)

Έχεις ρωτήσει πιθανό κόστος για επισκευή ή αντικατάσταση ? 

Για τις παραπάνω ερωτήσεις, παίρνουμε καναδυό Πρόζακ , έχουμε καρέκλα πρόχειρη και αναπνέουμε σταθερά :biggrin:

Κ στην αρχή ξέρεις, ξεκινάς ελπιδοφόρα , λες θα το παλέψω με autodoc και κάνα εξουσιοδοτημένο παρά αντιπροσωπείες και τέτοια και ανακαλύπτεις ότι ναι μεν γλυτώνεις  λίγα λεφτά αλλά συνεχίζεις να αγοράζεις πράγματα για ένα ακριβό αυτοκίνητο , το οποίο μία στραβή να βγάλει σε κινητήρα/κιβώτιο/ηλεκτρονικά μπορεί αν σημαίνει 4ψήφια νούμερα τη φορά (π.χ σε C200K του 2006 , το 1.8 Kompressor γνωστό και ως Μ271 το μοτέρ, είχε θέμα η καδένα και συγκεκριμένα η έδραση της. Αν είχες μάγκα στο συνεργείο και στο έλεγε νωρίς, έκανες τα προβλεπόμενα (ένα 700άρι δηλαδή με αναγόμωση φθαρμένων γραναζιών + νέα καδένα) 
τα οποία κόστιζαν αλλά όχι τόσο όσο τα 2100Ε επίσημα σε αντιπροσωπεία, 1400Ε ανεπίσημα για πλήρες σετ σε γρανάζια , καδένα, γλύστρες , παρελκόμενα) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προφανώς έχουμε άλλες εικόνες επί του θέματος. Όπως το θέτεις ναι, δεν είναι για το μέσο πορτοφόλι αυτά τα αυτοκίνητα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για να συνεχίσουμε στα του τοπικ, σαν πρώην κάτοχος RWD και παράλληλα FWD και έχοντας οδηγήσει διάφορα κάρα έχω να πω ότι ποτέ δεν με ενδιέφερε που είναι η κίνηση. Έχω διασκεδάσει ισάξια με FWD και RWD όπως επίσης έχω ξενερώσει αντίστοιχα. Πχ, ένα Clio RS 197 με κάνει να ΧΥΝ κάθε φορά που το οδηγώ ενώ ένα E46 318is μου προκαλεί ατελείωτη βαρεμάρα που δεν γυρνάει ούτε με λινά και AVA. Άρα δεν είναι θέμα άξονα κίνησης αλλά γενικού συνόλου και χαρακτήρα αυτοκινήτου.

Θέλω να πω ότι θα προτιμούσα πολλά FWD αντί για κάποιο RWD. Όπως επίσης και κάποια "σωστά" RWD απέναντι σε κάποιο FWD. Το πρόβλημα είναι ότι για να πάρεις RWD της προκοπής πρέπει να μπει το χέρι βαθιά στην τσέπη.

Σαφώς και όλα άυτα είναι κουβέντα για όταν ψάχνεις το κάτι παραπάνω και όχι ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ 2. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ό,τι ακριβώς είπε ο @telephoner. Μην μπερδεύετε το ποιο θα αγοράζαμε αν είχαμε τα λεφτά. Εννοείται πως προτιμώ μια Z4 τρίλιτρη να κάνω την καυλάντα μου από οποιοδήποτε μπροστοκίνητο ή τετρακίνητο χατσμπακ που γαμάει και δέρνει στις πίστες. Βασικά και μια SLK προτιμώ έναντι ενός Type R. Αυτό είναι το ένα σκέλος που είναι το υποκειμενικό του θέματος. Το άλλο σκέλος αφορά ποιο αμάξι είναι πιο εστιασμένο στον οδηγό. Εκεί λοιπόν, η κίνηση ΔΕΝ είναι το βασικό χαρακτηριστικό αυτής της εξίσωσης. Έχω μπει σε Ζ4 ατμόσφαιρα του κάποτε με 170 ίππους και σε κυκλικό κόμβο που προσπαθούσε να πετάξει κώλο, χωρίς λάστιχα , αυτό πετούσε μούτρα. Τόσο ψόφιο. Ο οδηγός τιμονάκι καλό. Τι συζητάμε λοιπόν; Βρήκα κι ένα ωραίο βίντεο όπου δείχνει ένα Ζ4 με σοβαρότατο ( για τα δικά μου κριτήρια τουλάχιστον ) οδηγό να γράφει γύρο στο Ρινγκ. Τυχαίνει και ξεκινάνε μαζί με ένα Megane. Δείτε πόσο όμορφα , άκοπα και φυσιολογικά πηγαίνει τάπα το Γαλλικό και πώς "χαροπαλεύει" ο οδηγός της μπέμπας. Όσοι το δείτε, κρατήστε και ενός λεπτού σιγή για το αριστερό φλας που βγάζει για προσπέραση στο 0:28.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

[...............] Όσοι το δείτε, κρατήστε και ενός λεπτού σιγή για το αριστερό φλας που βγάζει για προσπέραση στο 0:28.

Χαχαχα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα