Jump to content

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος ΜιχαληςΑ έγραψε:

Όταν λές να στηρίζεται σωστά το υποπλαίσιο τι εννοείς? πως το βλέπω αυτο?

η εξάτμιση ειναι γνήσια ευτυχώς. Έχω διαβάσει ότι λογο κακου υπολογισμού το υποπλαίσιο βγάζει σκουριά λογο τάσης στα κάποια σημεία και η αλήθεια ειναι πως έχει σε μερικά σημεία, κάτω απο τα πατάκια του οδηγού και γενικά γύρο γύρο. φοβάμαι να ασχοληθώ εγω να το βάψω γιατι και δεν εχω εργαλεία (τρηβείο αλλα και δεν το εχω ξανακάνει αλλα μαλλον δεν θα το γλιτώσω (σκελετός και πλαίσιο).

Η γνήσια εξάτμιση είναι μέρος του υποπλαίσιου. Αν λείπει αυτή, πρέπει να στηριχτεί με άλλο τρόπο αλλιώς θα κρεμάσει το υποπλαίσιο. Να την προσέχεις σαν τα μάτια σου.

Κακός υπολογισμός έχει γίνει στους τροχούς. Κράτησαν τους ίδιους άξονες με το ΝΧ/XL Degree που έχουν ακτίνες, αλλά τα ρουλεμάν των τροχών πέφτουν μικρά για τις βαριές ζάντες του ΑΧ-1 με αποτέλεσμα να χαλάνε πολύ σύντομα. Θα χρειαστεί να τ αλλάξεις και τα 4.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

τελη κυκλοφοριας δεν πληρωνεις σε τραπεζα νομιζω,μονο στην ΔΟΥ αν ειναι κατατεθημενες οι πινακιδες.
επισης και το χαρτι με το οτι δεν χρωσταει παλια τελη παλι απο την ΔΟΥ το παιρνεις.

Τροποποιήθηκε από τον andreaspetr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος andreaspetr έγραψε:

τελη κυκλοφοριας δεν πληρωνεις σε τραπεζα νομιζω,μονο στην ΔΟΥ αν ειναι κατατεθημενες οι πινακιδες.
επισης και το χαρτι με το οτι δεν χρωσταει παλια τελη παλι απο την ΔΟΥ το παιρνεις.

Ω ναι, πολύ σωστά, το έγραψα αυτό, το τελος κυκλοφορίας, στο εκτυπώνει το ίδιο γραφείο οχημάτων της ΔΟΥ, ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ενώ σου κάνει την άρση ακινησίας, το πληρώνεις στο ταμείο της ΔΟΥ εκείνη την στιγμή, και με το τέλος πληρωμένο ολοκληρώνεται η άρση και παίρνεις άδεια πινακίδα. Στο ίδιο γραφείο ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ παίρνεις και το χαρτί ότι δεν χρωστάει τέλη.

Παρεξηγήθηκα κάπου;

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το εγραψα γιατι διαβασα σε ενα ποστ του Μιχαλης οτι θα πληρωσει στην τραπεζα κλπ και μετα θα παει ΔΟΥ και ειπα να το επισημανω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 19/4/2020 at 2:10 ΜΜ, το μέλος andreaspetr έγραψε:

το εγραψα γιατι διαβασα σε ενα ποστ του Μιχαλης οτι θα πληρωσει στην τραπεζα κλπ και μετα θα παει ΔΟΥ και ειπα να το επισημανω.

Σωστά. Από κεκτημένη ταχύτητα το έγραψα. Ευχαριστώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 17/4/2020 at 6:51 ΜΜ, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Ξέρεις αριθμό πινακίδας, δεν ξέρεις; Σε όλα τα online ασφαλιστήρια π.χ. anytime, δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. Ακόμα όμως και σε στραβόξυλο ασφαλιστή να πέσεις, πάς στην ΔΟΥ και σου εκτυπώνει ένα αντίγραφο της άδειας κυκλοφορίας, να κάνεις ασφάλιση.

Έκανα ασφάλεια τελικά. Όμως στα στοιχεία του τωρινού ιδιοκτήτη. 

Χρειάστηκε Άδεια κυκλοφορίας, τα στοιχεία του ιδιοκτήτη.

Αν δεν είχα την άδεια και την παλιά ασφάλεια δεν θα έκανα δουλειά.

Μάλιστα είχα κάνει το λάθος να βάλω διαφορετική οδό από αυτή της άδειας, και μου ζητούσαν φωτοτυπία διπλώματος του ιδιοκτήτη (εγώ συνομιλούσα ως διαχειριστής), εκκαθαριστικό πρόσφατο (*** μέσα δηλαδή), οπότε η λύση ήρθε από anytime και όχι τηλεφωνικώς , από το site, στοιχεία του ιδιοκτήτη ακριβώς όπως είναι, παντού (όπως τα έχει η άδεια + παλιά ασφάλεια), εκτός από τα επικοινωνιας (email, τηλέφωνο δικά μου), και χωρίς δικαιολογητικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια χαρά. Αφού το μεταβιβάσεις, μην ξεχάσεις να επικοινωνήσεις με την ασφαλιστική, και με την νέα άδεια στο ονομά σου, να περαστεί η ασφάλεια στα στοιχεία σου.

Η Anytime αυτό κάνει, δεν ζητάει έγραφα όταν κάνεις το ασφαλιστήριο. Μόνο να συμπληρώσεις τα στοιχεία στην online φόρμα. ΑΝ χρειαστεί, σε κάποιο τρακάρισμα π.χ. (που εύχομαι να μην χρειαστεί ποτε), ΤΟΤΕ θα σου πει, στείλε μας άδεια, δίπλωμα, ίσως και ταυτότητα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Μια χαρά. Αφού το μεταβιβάσεις, μην ξεχάσεις να επικοινωνήσεις με την ασφαλιστική, και με την νέα άδεια στο ονομά σου, να περαστεί η ασφάλεια στα στοιχεία σου.

--ΑΝ χρειαστεί, σε κάποιο τρακάρισμα π.χ. (που εύχομαι να μην χρειαστεί ποτε), --

Ναι απο τα πρώτα που θα διευθετισω. Όταν με το καλό... Ελπίζω να μην. Αν και πρως το παρών δεν νομίζω να εχω ατύχημα (είδα ότι θέλει αλλαγή πέραν της μπαταρίας και πηνία ) εκτος και αν αυτοκίνητο φύγει της πορείας του, περάσει χώρο παρκινκ και πέσει πάνω στο ax.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να ενημερώσω ότι κατόπιν επικοινωνίας μου με ΚΤΕΟ, και γραφείο Αδειών Κυκλοφορίας, μεταβίβαση δεν γίνεται αν το μηχανάκι δεν λειτουργεί.

Καθώς, για να πάρεις χαρτί από το ΚΤΕΟ ώστε να γινει μεταβίβαση, (πλέον δεν γίνεται να περναει ακόμα και με ελλιπές ικανότητα) πρέπει να πάει μέχρι εκεί ώστε να ελεγχθεί.

Οπότε για να κάνεις μεταβίβαση μια μοτο, πρέπει οπωσδήποτε να δουλεύει, δηλαδή να οδηγείτε (καθρέπτες-ης, εξάτμιση, λάστιχα, ηλεκτρικά, τα τυπικά)!

Τροποποιήθηκε από τον ΜιχαληςΑ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα