Jump to content
kostas kossyfas

ΤΡΟΧΑΙΟ ΜΕ ΠΑΠΙ

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΡΟ ΜΗΝΟΣ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΤΡΟΧΑΙΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΑΚΙ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΣΑ.ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΕ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΜΟΥ ΠΕΤΑΧΤΗΚΕ ΑΛΛΟ ΔΙΚΥΚΛΟ ΠΟΥ ΚΙΝΟΥΝΤΑΝ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΕ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΕΣΩ.Ο ΥΠΑΙΤΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟΔΕΧΘΗΚΕ ΤΗΝ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ.ΧΤΥΠΗΣΑ ΚΑΡΠΟ ΔΕΞΙΟΥ ΧΕΡΙΟΥ (ΚΑΤΑΓΜΑ ΩΛΕΝΗΣ) ,ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΞΙΟΣ, ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΛΕΥΡΑ (ΜΥΙΚΟΣ ΠΟΝΟΣ ΜΕΤΡΙΟΥ ΒΑΘΜΟΥ) ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΓΥΨΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ.Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΒΛΑΒΗ ΛΟΓΩ ΖΗΜΙΩΝ, ΓΙΑ ΗΘΙΚΗ ΒΛΑΒΗ ΛΟΓΩ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥ,ΤΟ ΜΠΟΝΟΥΣ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΥΠΑΡΧΕΙ; ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΓΥΨΟ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΦΡΟΝΤΙΖΕ Η ΘΕΙΑ ΜΟΥ.ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ;ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΧΕΙ ΑΜΕΛΗΤΕΕΣ ΖΗΜΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΟΥΝ (ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΕΙ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΟΓΝΩΜΟΝΑΣ) ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ (ΠΡΟΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟ ΚΟΒΩ :angry:).

ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΥΧΕΡΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΤΑ ΤΡΩΝΕ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αρχικά περαστικά. 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απευθυνθείς σε έναν δικηγόρο που να ασχολείται με τροχαία. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κώστα περαστικά και απο μένα, μπορεις επισης να διεκδικησεις και τυχων εισητηρια απο ΜΜΜ που εκανες χρηση ενω δεν μπορουσες να οδηγησεις ή "κουρσες" απο ταξι αν εχεις τις αποδειξεις τους, εχω ακουσει οτι καποιος πηρε αποζημιωση "ψωνια απο supermarket"  γιατι στη δουλεια του τους σιτιζαν και οσο εμενε σπιτι του ειχε εξτρα εξοδα. βεβαια το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι αυτο που εγραψε ο Γιωργος ακριβως απο πανω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ηρθε η τροχαία; Έγινε καταγραφή του συμβάντος και δηλώθηκε ο τραυματισμός;

Βασικό να εχεις αποδείξεις απο γιατρούς κι ότι αλλο που μπορει να σχετιστεί με το ατύχημα και τον τραυματισμό σου. Διεκδικείς, ρούχα, κράνος , γενικά εξοπλισμό κινητο (θα χρειαστούν φωτό με τον φθαρμένο εξοπλισμό), μετακινήσεις, έξοδα για φυσικοθεραπείες κι οτι αλλα ιατρικά έξοδα(φάρμακα, νάρθηκες κλπ). Επίσης τις ιατρικές γνωματεύσεις να ζητάς και τις εξετάσεις που εκανες για να στηρίζεις την ανικανότητα σου. 

Επιπλεον, μαλλον θα χρειαστεί να κανεις αγωγή εναντίον του άλλου και της ασφαλιστικής του ζητώντας την ποινική δίωξη του αν δεν έγινε δικογραφία απο την τροχαία την ωρα του ατυχήματος.

Οσον αφορά την ηθική βλάβη ειναι σχετικό. Ζητάς ενα ποσό που συνήθως ειναι κατα πολυ μεγαλύτερο απο αυτο που θα παρεις.

Τέλος, οταν θα δηλώσεις τις ολικές απαιτήσεις σου (υλικές ζημιές και σωματικές βλάβες) στην ασφαλιστική αυτή θα σου αντιπροτείνει μια αποζημίωση, όπου σε παίρνει να κανεις μια νέα διαπραγμάτευση ζητώντας περισσότερα απο αυτα που σου πρότεινε και λιγότερα απο τα αρχικά σου και ίσως φτάσετε σε συμβιβασμό, αλλιώς πας δικαστικά και ο,τι προκυψει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε χωρις δικηγορο κατι θα σου ξεφυγει. 

Υποχρεωτικα σε δικηγορο και εφοσον δεν φταις και ξερει οτι η υπόθεση ειναι κερδισμενη, συνηθως δουλευουν με ποσοστα επι του κερδους. 

Προσοχη ομως γιατι παιζονται πολλα. 

Συνηθως οταν ξερουν οι ασφαλιστικες οτι ειναι χαμενες, συμβιβαζονται εξωδικαστικα με ενα ποσο συνηθως μικροτερο απο αυτο που θα σου δωσει το δικαστηριο. 

Οποτε εσυ επιλεγεις.... 

Αλλα δικηγορο οπωσδηποτε

Τροποποιήθηκε από τον spiros!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος kostas kossyfas έγραψε:

Σας ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις.θα απευθυνθω σε δικηγορο.

Να εχεις υπ'οψην οτι εαν δεν φορουσες κρανος ...υπαρχει προδικασμενο και θα πας για ΣΥΝ- υπαιτιοτητα !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Τώρα δα, το μέλος νεκταριος έγραψε:

Να εχεις υπ'οψην οτι εαν δεν φορουσες κρανος ...υπαρχει προδικασμενο και θα πας για ΣΥΝ- υπαιτιοτητα !

Το ξερω, ευχαριστω.Φορουσα και παντα φοραω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να μαζευεις οσο μπορεις χαρτια απο γιατρους -εξετασεις-φαρμακα -φυσιοθεραπειες-ταξι για μετακινηση. αδειες απο γιατρους. κ.τ.λ. Σε ατυχημα που ειχα  πριν 9 χρονια, πηρα 3000€ για την μηχανη και 5000€ για γιατρους γυψο στο χερι για εναμιση μηνα.Αν τα μαζευεις ολα αυτα και τους τα καταθεσεις θα σου δωσουν μια τιμη για αποζημιωση. Αν σε συμφερει για αυτα που εχεις παθει, τα περνεις και ΟΚ. Αν δεν σε συμφερει βαζεις δικηγορο. κινησου πρωτα απο μονος σου να δεις τι γινετε, γιατη ο δικηγορος ειναι λαχειο, ειμαι παθον.[ μου την εκανε αβαβα με την ασφαλιστικη].

Τροποποιήθηκε από τον getsim andreas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα