Jump to content

Recommended Posts

πριν 13 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

απο τη στιγμη που γνωριζεις, τι σε εκανε να πιστευεις οτι μπορει να αλλαξει κατι γραφωντας εδω? :think:

Ότι εσείς ξέρετε περισσότερα από έμπειρα αν ήξερα από πριν τι να κάνω θα το είχα λύσει το θέμα 

πριν 14 ώρες, το μέλος st3li0s έγραψε:

Με 1.66 ύψος δεν γίνεται...εδώ άντρες 1.80 και δεν πατάνε σε κάποιες μηχανές τελείως κάτω τα πόδια τους...

Ακόμα και αν αλλάξουν σέλα κλπ 

πριν 14 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

απο τη στιγμη που γνωριζεις, τι σε εκανε να πιστευεις οτι μπορει να αλλαξει κατι γραφωντας εδω? :think:

Ερώτηση εσύ τι μηχανή έχεις?? 

Αφού έχουμε το ίδιο ύψος 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 21 ώρες, το μέλος st3li0s έγραψε:

Όπως καταλαβαίνεις επέμβαση στην ανάρτηση της μοτοσυκλέτας(γιατί εκεί θα επέμβεις για να κατεβάσεις σε cm το μηχανάκι) είναι απαγορευτικό...γιατί ουσιαστικά αλλάζεις την γεωμετρία της με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Πρώτα «σκάβεις» την σέλα όσο μπορείς και όσο σε βολεύει στην οδήγηση.

Ειδάλλως κοιτάς για άλλη μοτοσυκλέτα...

Τι μηχανάκι κοιτάς?

Αφού είναι απαγορευτικό να την χαμήλωσε τότε γιατί γίνετε 

Και επίσης ποσό cm επιτρέπετε το χαμηλομα χωρίς να επηρεαστεί η γεωμετρία της??? 

πριν 5 λεπτά, το μέλος TheReaper έγραψε:

Μερικές φορές συμβαίνει αυτό το "ανάγκας και θεοί πείθονται"

Δηλαδή???

πριν 1 ώρα, το μέλος devil's animal έγραψε:

τα παντα γινονται...

δεν υπαρχει καν λογος να πατας και με τα 2 ποδια κατω...ουτε καν με το ενα και ολο το πελμα...μπορεις να πατας με το ενα και τις μυτες και να εισαι μια χαρα....

απλα θελει συνηθεια και εξασκηση...οχι παρκαρισμα με τα μουτρα με σφηνωμα ροδας στο ρειθρο του πεζοδρομιου σε κατηφορα, καλη χρηση πισω φρενου και ταχυτητα στο σασμαν οταν κανεις σταση...πολυ καλη χρηση συμπλεκτη για να ξερεις που συμπλεκει/αποσυμπλεκει...

σε επιτοπιες μανουβρες υπολογιζεις κοψιμο τιμονιου και διαθεσιμο χωρο και κρινεις αναλογως...

γενικα δεν ειναι τραγικα τα πραγματα...αφου φας 2-3 τουμπες θα παρεις το κολαϊ...και δεν το λεω με την κακη εννοια..με την τουμπα μαθαινεις...αρκει να ειναι αναιμακτη...

Ναι αλλά θα είναι εύκολο αυτό να έχω και άλλο άτομο μαζί η θα σκοτωθουμε μαζί???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος Katerina tzavara έγραψε:

Δηλαδή???

Δηλαδή, αφού το επιτάσσει η περίσταση, ίσως όντως θα έπρεπε να αναθεωρήσεις τη μηχανή που θες να αγοράσεις. Όπως κι εγώ δεν είμαι για κάρφωμα στο μπάσκετ, οπότε βολεύομαι με τα μπάσιμο. Το επόμενο καλύτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 18 λεπτά, το μέλος Katerina tzavara έγραψε:

Ναι αλλά θα είναι εύκολο αυτό να έχω και άλλο άτομο μαζί η θα σκοτωθουμε μαζί???

Πώς βλέπεις την πιθανότητα 40%  να πλαγιάζεις την ωραία σου μηχανή κάθε φορά που παρκάρεις ή σταματάς σε φανάρι; Και εννοείται οτι όλα αυτά είναι πολύ πιο δύσκολα με 2ο άτομο. Καλά στο φανάρι κάτι γίνεται, μπορείς να πατάς στο δίπλα αυτοκίνητο, αν ο οδηγός του δε γουστάρει όμως;:laugh:

Και άντε και σου πλάγιασε μαλακά και όμορφα (λέμε τώρα) ποιός θα σηκώσει το ντιβανομπάουλο των 220 κιλών;

Εχω παράδειγμα εδώ στο χωριό μ που κάποιος λίγο πιο ψηλός από σένα βρέθηκε μ ένα GS, σε 3 μέρες τον είδα να του φεύγει 2 φορές στο παρκάρισμα, αλλά τουλάχιστο το σήκωνε μόνος του κι όλα καλά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 57 λεπτά, το μέλος TheReaper έγραψε:

Δηλαδή, αφού το επιτάσσει η περίσταση, ίσως όντως θα έπρεπε να αναθεωρήσεις τη μηχανή που θες να αγοράσεις. Όπως κι εγώ δεν είμαι για κάρφωμα στο μπάσκετ, οπότε βολεύομαι με τα μπάσιμο. Το επόμενο καλύτερο.

Τι υψος έχεις αν επιτρέπετε?

πριν 37 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Πώς βλέπεις την πιθανότητα 40%  να πλαγιάζεις την ωραία σου μηχανή κάθε φορά που παρκάρεις ή σταματάς σε φανάρι; Και εννοείται οτι όλα αυτά είναι πολύ πιο δύσκολα με 2ο άτομο. Καλά στο φανάρι κάτι γίνεται, μπορείς να πατάς στο δίπλα αυτοκίνητο, αν ο οδηγός του δε γουστάρει όμως;:laugh:

Και άντε και σου πλάγιασε μαλακά και όμορφα (λέμε τώρα) ποιός θα σηκώσει το ντιβανομπάουλο των 220 κιλών;

Εχω παράδειγμα εδώ στο χωριό μ που κάποιος λίγο πιο ψηλός από σένα βρέθηκε μ ένα GS, σε 3 μέρες τον είδα να του φεύγει 2 φορές στο παρκάρισμα, αλλά τουλάχιστο το σήκωνε μόνος του κι όλα καλά.

Κατάλαβα καλύτερα μόνη μου να την ευχαριστηθώ κιόλας 

Αφού δεν είναι 1.80+

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 22 ώρες, το μέλος st3li0s έγραψε:

Όπως καταλαβαίνεις επέμβαση στην ανάρτηση της μοτοσυκλέτας(γιατί εκεί θα επέμβεις για να κατεβάσεις σε cm το μηχανάκι) είναι απαγορευτικό...γιατί ουσιαστικά αλλάζεις την γεωμετρία της με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Διαφωνώ. Σε πολλές περιπτώσεις μπορείς να ρίξεις λίγο την τιμονοπλακα και να αλλάξεις τα dog bones (αν εχει μοχλικο το μηχανάκι) ή αν παίρνει κοντεμα το αμορτισέρ (αν δεν έχει μοχλικο) και να μην αλλάξεις ουσιαστικά κάτι στη γεωμετρία της μοτοσυκλέτας. 

Τροποποιήθηκε από τον stavrouliasp

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος stavrouliasp έγραψε:

μπορείς να ρίξεις λίγο την τιμονοπλακα

Θέλω να το δω αυτό σε Telelever :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος stavrouliasp έγραψε:

Διαφωνώ. Σε πολλές περιπτώσεις μπορείς να ρίξεις λίγο την τιμονοπλακα και να αλλάξεις τα dog bones (αν εχει μοχλικο το μηχανάκι) ή αν παίρνει κοντεμα το αμορτισέρ (αν δεν έχει μοχλικο) και να μην αλλάξεις ουσιαστικά κάτι στη γεωμετρία της μοτοσυκλέτας. 

Το ότι μπορείς να το κάνεις δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό!

Κατ'αρχήν και οι 3 περιπτώσεις που ανέφερες αλλάζουν την γεωμετρία, δεν τίθεται θέμα διαφωνίας, αυτό συμβαίνει. Απλά υπάρχει το εύρος που σου δίνει ο κατασκευαστής και είναι ασφαλές.

Εδώ όμως δεν νομίζω ότι θα κυμανθεί η φίλτατη στο εύρος του κατασκευαστή γιατί και πάλι δεν θα την καλύπτει!

Νομίζω ότι μπαίνουμε σε άλλου είδους συζήτηση που δεν έχει ουσία...

Τροποποιήθηκε από τον st3li0s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 33 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Πέφτει μόνο του εκεί που πας, μην σκας. Ξεκολάνε οι βάσεις των συνδέσμων της τιμονόπλακας απο τα ''καλάμια'' και ο τροχός ψηφίζει ανεξαρτησία τόσο αποφασιστική που θα έμενε περήφανος ο George ο Washington ο ίδιος. Μπι Εμ Ντάμπλγιου ριεεεεεε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος Katerina tzavara έγραψε:

Τι υψος έχεις αν επιτρέπετε?

Κατάλαβα καλύτερα μόνη μου να την ευχαριστηθώ κιόλας 

Αφού δεν είμαι 1.80 και

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Προφανώς δε μιλάω για το r1200gs. 

πριν 3 ώρες, το μέλος st3li0s έγραψε:

Το ότι μπορείς να το κάνεις δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό!

Κατ'αρχήν και οι 3 περιπτώσεις που ανέφερες αλλάζουν την γεωμετρία, δεν τίθεται θέμα διαφωνίας, αυτό συμβαίνει. Απλά υπάρχει το εύρος που σου δίνει ο κατασκευαστής και είναι ασφαλές.

Εδώ όμως δεν νομίζω ότι θα κυμανθεί η φίλτατη στο εύρος του κατασκευαστή γιατί και πάλι δεν θα την καλύπτει!

Νομίζω ότι μπαίνουμε σε άλλου είδους συζήτηση που δεν έχει ουσία...

Σίγουρα είναι μια άλλη μεγάλη και ενδιαφέρουσα κουβέντα. Έθεσα όμως επί τάπητος και αυτή την επιλογή (όπου γίνεται) ώστε να τη γνωρίζει η συμφορουμιτισσα και ίσως να την εφαρμόσει μαζί με τις άλλες λύσεις (σκάψιμο σέλας κλπ). Όπου γίνεται πάντως περισσότερο κερδίζει ο αναβάτης πάρα χάνει. 

Τροποποιήθηκε από τον stavrouliasp

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 23/3/2020 at 1:41 ΜΜ, το μέλος Katerina tzavara έγραψε:

καθε αρχη και δυσκολη και οπως εγραψα και πριν, με την εξασκηση ερχεται η τελειοτητα...

οποτε για ενα μεγαλο (και ευλογο) διαστημα στην αρχη ΔΕΝ θα παιρνεις 2ο ατομο...

πρεπει πρωτιστως εσυ να νιωσεις καλα με το μηχανακι και να βρεθεις σε ολες τις περιστασεις μαζι του για να παθεις και να μαθεις...

μετα θα ερθει και το δικαβαλο, σεμνα και ταπεινα στην αρχη, και ολο και θα μαθαινεις...

με dogbones και τιμονοπλακες ΜΗΝ παιζεις...ειδικα εσυ...

αλλα ακομα και αλλους να βαλεις να στα πειραξουν παιζει να μην ξερουν ουτε αυτοι...οποτε αστα στην ησυχια τους...δεν εισαι 1,50...

σκαψε σελα, καβαλα το μηχανακι σου και μαθε το οσο καλυτερα μπορεις...

οπως σου εγραψα και πριν, ειναι μια ψευδαισθηση στο μυαλο σου οτι αν πατας και τα 2 ποδια κατω θα εισαι ασφαλης...μου θυμιζει κατι σκουτεραδες που ξεκινανε απο το φαναρι και εχουν και τα 2 ή το 1 ποδι να κρεμεται για πολυ ωρα...λες και αν γινει κατι πηγαινοντας με 40-50χλμ την ωρα και ακουμπησει το ποδι στην ασφαλτο θα σωσει την κατασταση...το πιο πιθανο ειναι να κανει ενα ωραιοτατο χειρουργειο γιατι με αυτες τις ταχυτητες και αυτα τα κιλα πρεπει το οστο να ειναι απο τιτανιο και ο μυς να ειναι του Coleman για να αντεξει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος devil's animal έγραψε:

οπως σου εγραψα και πριν, ειναι μια ψευδαισθηση στο μυαλο σου οτι αν πατας και τα 2 ποδια κατω θα εισαι ασφαλης...μου θυμιζει κατι σκουτεραδες που ξεκινανε απο το φαναρι και εχουν και τα 2 ή το 1 ποδι να κρεμεται για πολυ ωρα...λες και αν γινει κατι πηγαινοντας με 40-50χλμ την ωρα και ακουμπησει το ποδι στην ασφαλτο θα σωσει την κατασταση...το πιο πιθανο ειναι να κανει ενα ωραιοτατο χειρουργειο γιατι με αυτες τις ταχυτητες και αυτα τα κιλα πρεπει το οστο να ειναι απο τιτανιο και ο μυς να ειναι του Coleman για να αντεξει...

Α, εγώ όταν ξεκινάω συνεχίζω και το έχω κρεμασμένο το δεξί για μερικά δευτερόλεπτα γιατί μ'αρέσει η αδράνεια του ποδιού κατά την επιτάχυνση...:_zeppelin::_stinker:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 3/23/2020 at 1:27 ΜΜ, το μέλος Katerina tzavara έγραψε:

Ότι εσείς ξέρετε περισσότερα από έμπειρα αν ήξερα από πριν τι να κάνω θα το είχα λύσει το θέμα 

Ερώτηση εσύ τι μηχανή έχεις?? 

κ8 600 και cbr 250r.

βρες μηχανακι που να πατας καλα το δεξι ποδι, το αριστερο δε θα σου χρειαστει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα