Jump to content
cineboy

Ευχάριστος πονοκέφαλος επιλογής ON-OFF!!

Recommended Posts

• ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ:

Aανεβαίνω στην μηχανή και παρά του ότι είμαι 1,84 σε ύψος, δεν καταφέρνω να πατώ ολοκληρωτικά και τα δύο πόδια μου στο έδαφος, αλλά ευτυχώς είναι μικρό το κακό καθώς μόνο λίγοι πόντοι, μου χρειάζονται, πράγμα που δεν είναι για εμένα πρόβλημα.

Θεωρώ όμως ότι αναβάτες κάτω του 1,78 με αυτή την μηχανή και την εργοστασιακή standard ψηλή σέλα, πραγματικά θα έχουν πρόβλημα!!

Επειδή ήθελα να κάνω και κάποιες δουλειές στην Αθήνα, αλλά και επειδή ήθελα να δοκιμάσω την μηχανή σε συνθήκες κίνησης στην μεγάλη πόλη, και μάλιστα κατακαλόκαιρο με την θερμοκρασία στα ύψη, γύρω στις 12 το μεσημέρι,φέυγω από Ασπρόπυργο και μέσω Αττικής οδού, ξεκινώ για το Χαλάνδρι. Λίγο πριν μπω στην Αττική οδό, αλλάζω την ρύθμιση οδήγησης από Turing σε Sport.Δεν έχω στο μυαλό μου συγκρίσεις τύπου BUSA γιατί και άτοπο και άστοχο θα ήταν κάτι τέτοιο. Έχω όμως πρόσφατες θύμισες από BMW GS και TRIUMTH EXPLORER.

Ανοίγοντας λοιπόν μετά τα διόδια λίγο την μηχανή, ξεφώνισα μέσα από το κράνος….”Ωπα ρε φίλε….τι λες τώρα!!”

Καθώς όμως είναι τα πρώτα χιλιόμετρα μαζί της και την μαθαίνω, επανέρχομαι σε μια πιο συμβατική οδήγηση και μπαίνω στην Κηφησίας κατευθυνόμενος προς Χαλάνδρι.Πέρνοντας την αριστερή μεριά του δρόμου για να στρίψω σε ένα φανάρι αριστερά, εκεί ήταν που χρειάστηκαν τα εκπληκτικά της φρένα αλλά και η οδική εμπειρία, καθώς ένας ηλίθιος οδηγός αυτοκινήτου, ενώ είναι στην ίδια λωρίδα με εμένα και πιστέψω ότι θα στρίψει και αυτός αριστερά, αλλάζει λωρίδα προς την μέση, αφήνοντας εμένα να περάσω, και ξαφνικά θυμάται ότι έχει κάνει λάθος και στρίβει ξανά αριστερά, με αποτέλεσμα να σταματήσω μόνο λίγους πόντους πίσω από τον προφυλακτήρα του. Σώνεται η κατάσταση με τα ανάλογα κοσμητικά επίθετα εκ μέρους μου, και συγνώμες εκ μέρους του, ενώ τσεκάρω ότι το ABS ήταν στο επίπεδο 3 από 8.

Η κίνηση εκείνη την ώρα στο Χαλάνδρι ήταν πολύ μεγάλη και η θερμοκρασία επίσης πολύ ψηλή. Σε όλη την διάρκεια θυμάμαι ότι η θερμοκρασία του κινητήρα δεν με ενόχλησε σχεδόν καθόλου στα πόδια, ενώ το βεντιλατέρ χτυπούσε υπερωρίες. Από περίπου 75 βαθμούς θερμοκρασία κινητήρα στην Αττική οδό, φτάσαμε τους 103 μέσα στην Αθήνα, δίχως ποτέ να ανέβει περισσότερο και δίχως να με ενοχλεί σημαντικά.

Εδώ ομολογώ ότι στο μυαλό μου, ήρθε μια αθέλητα μία σύγκριση με την Busa, γιατί σε τέτοιες συνθήκες θα έψαχνα στην Αθήνα με αυτήν και κάποιον μασέρ για τα χέρια μου ,και κάποια πισίνα να δροσίσω τα πόδια μου!!

Κατά τα άλλα ξεκούραστη και αρχοντική η θέση οδήγησης μέσα στην πόλη σε αυτά τα πρώτα χιλιόμετρα, δίχως να με κουράσει η σέλα της, και ευέλικτη μπορώ να πω, καθώς δεν είχα κανένα πρόβλημα σε σχετικά δύσκολους ελιγμούς, και με κατανάλωση εντός πόλης 6 με 7 περίπου λίτρα ανάλογα τις συνθήκες.

Σταματημένη όμως και το έχει και το δείχνει το βάρος της, και εάν δεν βρες τον τρόπο και την τεχνική να την σηκώσεις στο όρθιο σταντ, αυτό δεν θα το καταφέρεις ποτέ. Εάν όμως τον βρεις, αυτό γίνεται δίχως κόπο!

10-7-2020-6.jpg
bulk image upload

Τροποποιήθηκε από τον cineboy

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Να το χαρεις οπως θες 🙂

Ειναι ενα φανταστικο μηχανημα που τα κανει σχεδον ολα και πολυ καλα μαλιστα.

Ισως σε μεγαλα ταξιδια να σε κουρασει ο θορυβος της ολοσωμης ( ο φιλος μου την εβγαλε και εμεινε με την μαμα μετα το περσινο μας ταξιδι στην Τσεχια 😄),κι αν οχι εσενα σιγουρα οποιον σε ακολουθει.....

Βαλε στο προγραμμα τα καγκελα της touratech .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Να το χαρεις οπως θες 🙂

Ειναι ενα φανταστικο μηχανημα που τα κανει σχεδον ολα και πολυ καλα μαλιστα.

Ισως σε μεγαλα ταξιδια να σε κουρασει ο θορυβος της ολοσωμης ( ο φιλος μου την εβγαλε και εμεινε με την μαμα μετα το περσινο μας ταξιδι στην Τσεχια 😄),κι αν οχι εσενα σιγουρα οποιον σε ακολουθει.....

Βαλε στο προγραμμα τα καγκελα της touratech .

Σε ευχαριστώ γιά μιά ακόμη φορά.Αναφέρθηκα και εγω στο θέμα θορύβου με την συγκεκριμένη εξάτμιση.Φυσικά δεν γνωρίζω σε σχέση με την εργοστασιακή τα οφέλη απόδοσης, αλά απο ότι μου έχουν πεί είναι αρκετά ιδιαίτερα στις χαμηλές στροφές.Δεν έχω την αρχική και προς το παρών δεν με απασχολεί σοβαρά το θέμα,άσε που έχω αρχίσει να το συνηθίζω και να μου αρέσει!!Σε ότι αφορά υα κάγκελα είναι η Νο2 προτεραιότητα,μετά την αλλαγή σε ελαστικά γιά τους λόγους που έχω αναφέρει πριν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάμε και σε μιά χθεσινή φωτογράφιση στο καινούργιο της σπίτι,και δίχως την πίσω μπαγκαζιέρα,αφού αυτή πλέον θα μπαίνει ΜΟΝΟ όταν χρειάζεται!

Part 1

24.jpg
25.jpg
26.jpg
27.jpg
28.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και αφού γεμίσαμε απο φωτογραφίες, πάμε και σε ένα μικρό βιντεάκι που έφτιαξα στον χώρο μου, με δύο λόγια από εμένα σχετικά με την Ιταλίδα.

https://www.youtube.com/watch?v=CTZ-_qW8kdo&list=PLRkSWO18ZuBgM-KA5hJ8gJk8-lhKHXcms&index=4&t=0s 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περνώντας ο καιρός, και γνωρίζοντας καλύτερα την Ιταλίδα, ένα από τα πράγματα εκείνα που με έχουν πραγματικά εντυπωσιάσει,είναι τα φώτα της.

Αν και είχα στην κατοχή μου πολλές μηχανές στο παρελθόν, και επίσης πολλές ακόμη εκτός κατοχής μου έχω οδηγήσει, τέτοια φώτα δεν έχω δεί πουθενά έως τώρα.Μιλάμε ειδικά η μεγάλη σκάλα σκοτώνει πραγματικά,αλά και η μικρή είναι καταπληκτική + την δυνατότητα στροφής τους όταν η μηχανή γέρνει γιά στρίψιμο.Πάντα είχα παράπονο και πρόβλημα με το θέμα φωτισμού και πλέον είμαι υπέρμετρα ικανοποιημένος.

Εάν τώρα επικαλεστώ συγκριτικά την πρόσφατη μνήμη μου στο θέμα αυτό από την τελευταία δίτροχη φίλη που είχα (Hayabusa),ακόμη και με Xenon φώτα που της είχα βάλει, οι διαφορές είναι χαώδεις,και με τα αυθεντικά φώτα της Busa, είναι γιά γέλια και γιά κλάματα....σαν να είχε σε σχέση με την Ιταλίδα αναμμένο κερί μπροστά γιά φώς!!  

19-6-2010-15.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και συνεχίζουμε με τον "έρωτα" σε ένα ακόμη στοιχείο που με έχει εντυπωσιάσει....ΦΡΕΝΑ: ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!

Αν και σε κατάσταση abs έχω δοκιμάσει την ρύθμιση μόνο σε λίγα επίπεδα,δηλαδή έως το 5 (από 1 έως 8), βρίσκω ότι οι εργοστασιακές ρυθμίσεις σε κάθε ένα από τα 4 επίπεδα οδήγησης,είναι άκρως ικανοποιητικά γιά εμένα τουλάχιστον και προς το παρών.

17-7-2020-1.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οταν ξεκινάς στο φαρμακείο με Ducati να πάρεις κάτι γιά τον πονοκέφαλο,και επιστρέφοντας σπίτι δεν το χρειάζεσαι...η Δούκισσα σε γιάτρεψε στην διαδρομή!!😁

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με δύο χαμόγελα χαράς στον κήπο του σπιτιού, μέσα απο τον καθρέφτη της, και όχι μόνο!!
1.jpg

2.jpg

3.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 52 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Ευχομαι πολλα και ασφαλη χιλιομετρα, να το ξεζουμισετε το εργαλειο..

Σε ευχαριστώ πολύ Τάσο...να είσαι πάντα καλά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα πρώτα extra χρήσιμα πραγματάκια, τοποθετήθηκαν σήμερα.....σιγά σιγά γιατί το ταμείον είναι μείον!!

10-9-2020-2.jpg
10-9-2020-4.jpg
10-9-2020-5.jpg
10-9-2020-6.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχώς η πρώτη ατυχία αλά και τύχη μαζί με εμπειρική οδήγηση, ήρθε χθές βράδυ.Σε επαρχιακό δρόμο νύχτα επιστρέφοντας σπίτι φορώντας φυσικά και κράνος και μπουφάν, με ταχύτητα κάπου στα 70-80 χιλιόμετρα,πετάγεται από την αντίθετη πλευρά του δρόμου ερχόμενος προς εμένα πλάγια ένα σκυλί τέρας ,θέλοντας να περάσει απέναντι, με τέτοια ταχύτητα και τόσο ξαφνικά,όσο κρατάει ένα ανοιγόκλειμμα ματιών!!
Δεν προλαβαίνω να πατήσω κάν φρένα, αν και ουδεμία σημασία θα είχε την συγκεκριμένη στιγμή αφού ελάχιστα πρόλαβα να το δώ.
Αποτέλεσμα:
Mε χτυπάει με μεγάλη δύναμη στο αριστερό πόδι ανάμεσα στον λεβιέ ταχυτήτων και στο μπροστινό αριστερό δισκόφρενο,και παρά την δύναμη κρούσης το τιμόνι στην Ιταλίδα συμπεριφέρεται άψογα σε συνδυασμό με την δική μου αντίδραση,δίχως να διπλώσει η να με διώξει από τον δρόμο αν και κούνησε γιά τα καλά.
Αποτέλεσμα:...

1) Ένα αριστερό πόδι με πόνο στην πατούσα και στην φτέρνα (φορούσα αθλητικό παπούτσι) που νόμιζα ότι έχει σπάσει, το οποίο καθώς δέχθηκε την δύναμη χτυπήματος το εσωτερικό μέρος χτύπησε πάνω στην μηχανή,λυγίζοντας προς το εσωτερικό τον λευγέ ταχυτήτων μένοντας στην 4η ταχύτητα με την οποία έφερα σπίτι την μηχανή.Ευτυχώς μετά από πολύ πάγο γρήγορα καθώς ήμουν πολύ κοντά στο σπίτι, απέφυγα το μεγάλο πρήξιμο και σήμερα βρίσκομαι με μιά μικρή θλάση καλά.Φυσικά το σκυλί εξαφανίστηκε στα χωράφια απέναντι,αλλά σταματώντας είδα κάποια αίματα στον δρόμο...δικά του ήταν!!

2) Ενα μικρό σπάσιμο όπως βλέπετε και στην φωτογραφία στο αριστερό πλαστικό μέρος του εμπρός φτερού,το οποίο δεν με απασχολεί.

3) Μία χαλάρωση απο το χτύπημα του ποδιού μου επάνω στο ένα από τα δύο λάστιχα υδρόψυξης,με αποτέλεσμα να υπάρχει μιά μικρή διαρροή υγρού, πράγμα το οποίο εύκολα διόρθωσα.

4) Ενας στραβός λεβγές ταχυτήτων τον οποίο έφερα σήμερα στην σωστή θέση μετά απο κόπο και προσοχή, έτσι ώστε να μην σπάσει και να μην αφήσω σημάδια γρατζουνίσματος στην μηχανή.

5) Μία στραβή αριστερή δισκόπλακα, η οποία δεν επισκευάζεται,με αποτέλεσμα να μην έχω σχεδόν καθόλου εμπρός φρένα, αφού άλλοτε πιάνουν και άλλοτε όχι.Πάμε γιά καινούργια και μαζί αναγκαστικά και γιά τακάκια και ευτυχώς μόνο γιά μία επειδή και οι δύο ήταν σαν καινούργιες,με μηδενική σχεδόν φθορά.Εδω απο την αντιπροσωπεία μου ζητούν 273 ευρώ γιά την μία!!......τις δύο ίδιες Brembo τις βρίσκω Ελλάδα 360 ευρώ με express αποστολή 2-3 ημερών παραγγελία απο Ιταλία,και τελικά μπόρεσα να βρω από Αγγλία την μία που χρειάζομαι σε προσφορά έκπτωσης 150 ευρώ...φυσικά και την παρήγγειλα, αλά θα περιμένω μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου γιά την παραλαβή της...έτσι και δυστυχώς προς το παρών η Ιταλία θα αναπαυθεί στο γκαράζ και εγω μαζί με το χτυπημένο πόδι μου.

Υ/Σ.....Προσοχή μεγάλη παιδιά στα αδέσποτα του δρόμου...μπορεί να σε σκοτώσουν σε κλάσματα δευτερολέπτου.Μου έχουν ξανατύχει και έχω προλάβει να αποφύγω παρόμοιες περιπτώσεις αρκετές φορές, αλά αυτή την φορά ήταν αδύνατο να κάνω το παραμικρό...δεν υπήρχε καθόλου χρόνος αντίδρασης αποφυγής,μόνο προσπάθεια να μην διπλώσει η μηχανή και να παραμείνω στον δρόμο, δίχως να πέσω παρά τον μεγάλο πόνο στο πόδι.

3.jpg

2.jpg

1.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

Τυχερός στην ατυχία σου καθώς απεφυγες τα χειρότερα.

Περαστικά  και αγύριστα.

Ετσι είναι, και ευτυχώς.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ολα καλα,μη χειροτερα να λεμε.

Το μπροστινο φτερο μπορεις να το ενισχυσεις εσωτερικα   γιατι πολυ πιθανον να σπασει τελειως με τους κραδασμους η ηρθε η ωρα για ενα ωραιοτατο carbon.

Καποια στιγμη,οταν ξεμπερδεψω απ ολα θα γραψω και τα δικα μου....

Παντα ορθιοι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Ολα καλα,μη χειροτερα να λεμε.

Το μπροστινο φτερο μπορεις να το ενισχυσεις εσωτερικα   γιατι πολυ πιθανον να σπασει τελειως με τους κραδασμους η ηρθε η ωρα για ενα ωραιοτατο carbon.

Καποια στιγμη,οταν ξεμπερδεψω απ ολα θα γραψω και τα δικα μου....

Παντα ορθιοι.

Αυτό σκέφτομαι να κάνω αρχικά ως ενίσχυση....το δεύτερο που λές μου αρέσει περισσότερο,αν και ήρθε απρόσμενα νωρίς η ώρα!!

Περιμένουμε και μερικές απο τις δικές σου ιστορίες... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περαστικά φίλε, καλή ανάρρωση σε εσένα και στην μοτό σου.

Ευτυχώς γλιτώσατε και οι δύο από τα χειρότερα.🙂

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα