Jump to content
CRX

Υποψήφιε καγκουράκο, άκου...

Recommended Posts

Κάντε το εξής πείραμα. 

Πηγαίνετε στην κουζίνα σας. Ανοίξτε ένα ντουλαπι το οποίο θα βρίσκεται στο ύψος του κεφαλιου σας. Πηγαίνετε μερικά βήματα πίσω και ξεκινήστε να περπατάτε προς το ντουλάπι, μην σταματήσετε καθόλου. Ο πόνος που θα νιώσετε και το σημάδι που θα έχετε δεν είναι Τίποτα σε σχέση με το πως θα είστε αν πέσετε στην άσφαλτο δίχως κράνος με ταχύτητα 30 χμ.

Με τόση πληροφόρηση είναι απαράδεκτο να μην φοράμε  ΟΛΟΙ οι αναβάτες κράνος 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 52 λεπτά, το μέλος warhol έγραψε:

Κάντε το εξής πείραμα. 

Πηγαίνετε στην κουζίνα σας. Ανοίξτε ένα ντουλαπι το οποίο θα βρίσκεται στο ύψος του κεφαλιου σας. Πηγαίνετε μερικά βήματα πίσω και ξεκινήστε να περπατάτε προς το ντουλάπι, μην σταματήσετε καθόλου. Ο πόνος που θα νιώσετε και το σημάδι που θα έχετε δεν είναι Τίποτα σε σχέση με το πως θα είστε αν πέσετε στην άσφαλτο δίχως κράνος με ταχύτητα 30 χμ.

Ο,τι καλυτερο εχω διαβασει σε αυτο το φορουμ. Legendary.

Οποιος το κανει ας μας πει πώς ενιωσε. Εγω φοραω ετσι κι αλλιως κρανος οποτε δεν υπαρχει λογος να χτυπιεμαι αδικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θυμάμαι υπήρχε ένα βίντεο με αυτό το σκηνικό ακριβώς,που να δείχνει ένα τυπά να χτυπάει το κεφάλι του στην γωνία του ντουλαπιού και πονούσες μόνο που το έβλεπες.

Στο βίντεο έλεγε ότι η ταχύτητα που χτύπησε το κεφάλι του στο ντουλάπι ήταν γύρω στα 15 km/h.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ακούει τίποτα ο υποψήφιος μαλάκας...ό,τι και να λες...

Να παρακαλάς να φεύγουν μόνοι τους σε καμιά στροφή στο πουθενά και να μην πέφτουν πάνω σου...

Και αυτοί που μεριμνούν και ελαχιστοποιούν τις πιθανότητες προστατεύοντας τον εαυτό τους να κάνουν τον σταυρό τους γιατί δεν ξέρουν από που θα τους έρθει...και να παρακαλάνε να μην κάτσει η γαμημένη πιθανότητα...

Αυτό είμαστε...κινούμενες πιθανότητες...και σε πιο σφιχτά περιβάλλοντα(πόλεις) με χιλιάδες ερεθίσματα είμαστε ήρωες όποτε τελικώς κατεβάσουμε τον πλαγιοστάτη μας...

Προσωπικά εν έτει 2020 με ενοχλεί που υπάρχουν συζητήσεις με προστασία σε forum...έπρεπε να βγαίνουμε έτοιμοι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 40 λεπτά, το μέλος st3li0s έγραψε:

Προσωπικά εν έτει 2020 με ενοχλεί που υπάρχουν συζητήσεις με προστασία σε forum...έπρεπε να βγαίνουμε έτοιμοι...

Δεν βλέπεις τι γίνεται; Σου λέει ο άλλος, "κάνε τη μαλακία σου, το σύστημα θα σε γλυτώσει". Στη συγκεκριμένη περίπτωση, όμως, το σύστημα δεν γλύτωσε το παλικάρι. Και σακατεύτηκε και η οικογένειά του δεν ξέρει που χρωστάει... Και ας "έφταιγε" ο άλλος.

Και συζητάμε εμείς, ακόμα και εδώ μέσα, "οδηγούσα χωρίς δίπλωμα για 500 χρόνια, κράνος είχα, στο χέρι ξέρεις, για τίποτε περίεργους μπάτσους και από το πουθενά ο άλλος ήρθε και έπεσε πάνω μου και τώρα έχω δικαστήρια". "έλα ρε μεγάλε, μην μασάς, τί; έσπασε το κεφάλι σου; αφού ο άλλος έφταιγε, θα τα πληρώσει η ασφάλειά του"... 

Άμα, δε.... 

Έχουμε πόλεμο εκεί έξω. Ακήρυχτο. Και τον κάνουμε συναμετάξυ μας. Ας προφυλαχτούμε. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απαντάω αργά στο φόρουμ αλλά μέσα στο καλοκαίρι είδα το εξής. Ερχόμουν απο Κισσό και πήγαινα προς Χάνια. Ακούω απο μακριά βουητό, κάτι πλησιάζει σκέφτηκα. Απο την στροφή μπροστά ξεπροβάλει ένα Tracer το 900αρι. Πάνω ένας τύπος ακράνοτος, παντόφλα μαγιό, αμάνικο και πίσω η γκόμενα με ακριβώς ίδιο εξοπλισμό, δηλαδή μηδέν προστασία. Αν εγω πήγαινα με 60 περίπου αυτός κατέβαινε άνετα με 100...μπορεί και παραπάνω, και μιλάμε για δρόμο Χάνια-Κισσό που είναι γεμάτος κλειστές στροφές και πέταλα. Ο τύπος έτρεχε λες και το έκλεψε το μηχανάκι.

Λίγο να σπάσει ο διάολος το ποδάρι του, δεν θέλει πολύ, θα γίνει άσχημο σκηνικό. Και αντέ εσυ είσαι χαζός δεν σε νοιάζει και πολύ η ζωή σου, θες να είσαι yolo.Η κοπέλα απο πίσω (που αν είχε μυαλό δεν θα ήτανε εκεί, πιστεύω) τι σου φταίει;

Ακόμα και μια βόλτα μέχρι Καλά Νερά να κάνω, το Spidi και το κράνος, για να μην πω και τα γάντια θα είναι πάνω μου. Οτι μπορείς να πάθεις στο 900αρι, 1000αρι το ίδιο μπορείς να πάθεις και στο 125 και στο 50αρι. Ο χάρος δεν κάνει διακρίσεις στα κυβικά.

Έχει τύχει πριν 3 χρόνια όταν είχα την πρώτη μου στούκα (απο δικό μου λάθος), το κράνος να με σώσει γιατί κοπάνησα το κεφάλι σε άκρη απο πεζοδρόμιο περίπου. Και δεν μιλάω για Shoei, AGV, Arai, μιλάω για LS2 των 70€.

Σεβασμός πρώτα στον εαυτό μας και στον συνοδηγό, έπειτα στους γύρω μας και τέλος στο γκάζι.

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την παρέα την έχω φάει, ειδικά τώρα το καλοκαίρι. Σωστή οδήγηση, εξοπλισμό, κράνος κλπ. Το τι βρισίδια έχουν πέσει δεν λέγεται, μεταξύ κολλητών/αδελφών τώρα, εε.

Δεν ανεβάζω 2ο άτομο χωρίς να έχει κράνος, η να του δώσω εγώ ένα. Και πάντα, μα πάντα ακούω το ίδιο και το ίδιο σχόλιο. "Ρε φίλε, ένα ποιο μεγάλο κράνος δεν έχεις;"
Σαν να μην φτάνει ότι δίνω... Μούγκα όμως αν τους πεις να φέρουν δικό τους.

Είμαι απλής άποψης, και απλής φιλοσοφίας που λέει ο θείος μου.

Είσαι χωρίς κράνος; Είσαι άξιος της μοίρας σου.
Για διπλώματα, καθρέφτες, ασφάλειες κλπ, το ίδιο ισχύει. Δεν υπάρχει δικαιολογία.

Έχω δει πολύ καγκουριά εδώ Ραφήνα και κάτω Αθήνα. Αστυνομία να προσπερνάει 15χρονα πάνω σε παπάκια χωρίς κράνος με βερμούδα, αν έχεις τον θεό σου.
Τι να πεις, αν θέλουν να κάνουν μαγκιές, άστους ήσυχους. Θα την φάνε, θα την πληρώσουνε. Το θέμα είναι μην σε πάρουν και εσένα τον ίδιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τους τελευταίους μήνες κάνουν έργα έξω απο την πολυκατοικία μου. Ουσιαστικά κάνουν μονοδρόμηση, για να ανεβαίνει μόνο τώρα αυτός ο δρόμος.

Και η μισή Ζάχου μέχρι και τον περιφερειακό είναι πάνω κάτω ένα μικρό εργοτάξιο. Χώματα και σκόνες κάτω στον δρόμο κλπ.

Κάθε βράδυ περνάνε πιτσιρίκια με τα μηχανάκια φουλ γκάζια, προφανώς όχι κράνος, πατάνε απότομα φρένο και γενικά οτιδήποτε αρκεί να σηκώσουν οτι σκόνη έχει.

Κάτι να σου πεταχτεί, μια γάτα πχ, αν πατήσεις απότομο φρένο έτσι οπως είναι ο δρόμος τώρα θα σαβουριαστείς ΑΣΧΗΜΑ, γιατί γλιστράει αρκετά τώρα.

Οτι και να λέμε είναι λίγο....αυτό με το κράνος στον συνοδηγό δεν το συζητάω καν. Δόξα τον Θεό, 5 κράνη έχουμε σπίτι, ΠΑΝΤΑ δίνω ένα. Και χ*στηκα αν "χαλάει το μαλλί" ή το make up, αν δεν βάλεις κράνος βόλτα δεν πάμε.

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα