Jump to content
Γκουλατορας

Πρόβλημα με ταχύτητες c50!

Recommended Posts

Καλησπέρα, νέος μέλος εδώ. 
Έχω ένα πρόβλημα με το παπί μου (c50 μετατροπή σε 72cc). Πριν από μισό χρόνο πήρα στην κατοχή μου το στρογγυλοφάναρο απο τον πατέρα μου, και μιας και πατινάριζε σαν να μην υπάρχει αύριο, αλλάξαμε με τον αδερφό μου δίσκους συμπλέκτη και ελατήρια (πιο σκληρά από τα μαμά). Το μηχανάκι συνολικά έχει 24.000km. Πριν καμιά βδομάδα άρχισε να μου κάνει κάτι τρέλες, να μην μπαίνουν ταχύτητες εννοώ ακουγόταν και ένιωθες πως "κούμπωνε" η ταχύτητα και επίσης υπήρχαν φορές που εν ήμουν σε κίνηση μου πέταγε την ταχύτητα και έβαζε νεκρά. Γενικά μπορεί να πατάς να καταβάσεις και να μην κατεβάσεις ποτέ απλά να μπαίνει νεκρά και να επανέρχεται στην ταχύτητα που ήσουν. Όταν είχαμε αλλάξει τους δίσκους, η καμπάνα βιδώθηκε κανονικά και με την ασφάλειά της άρα δεν νομίζω να λύθηκε. Έχει κάνεις καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει ή του έχει τύχει τίποτα αντίστοιχο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Τσεκαρε τον επιλογεα και γενικα οτι εχει σχεση με το κουμπωμα των ταχυτητων, το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να ανοιχτει το καπακι και λογικα θα χρειαστει να βγει η καμπανα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μακάρι το θέμα να τελείωνε εκεί και να μην παίζει κάτι με τον μύλο μέσα, γιατί μπλέξαμε. Θα μπορούσε να φταίει η καμπάνα? 

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η καμπανα θα μπορουσε να προκαλει προβλημα αν λασκαρει η βιδα συγκρατησης αλλα θα ενιωθες μια ¨περιεργη αισθηση¨ στο λεβιες οταν αρχικα παει να συμπλεκταρει, νιωθεις μειωμενη διαδρομη στον λεβιε οταν δεν κουμπωνει την ταχυτητα? Οτι και να πουμε παντως θα πρεπει να ανοιχτει να δειτε τι απ´ ολα ειναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιτα οταν δεν μπαίνει νομιζω ναι νιωθω καπως πιο μειωμένη τη διαδρομή συν οτι νιωθεις πως δεν υπαρχει τιποτα να αλλαξει λες και ειμαι στην τρίτη ταχύτητα. Καλα σίγουρα μολις το ανοιξω θα μαθουμε ακριβως απλως ρωτάω για να εχω το νου μου σε κάποια πράγματα πιο συγκεκριμένο μιας και δεν θα το πάω σε μάστορα! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις, μόλις το ανοίξω θα ενημερώσω πως πήγε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα, σόρρυ για την καθυστερημένη ενημέρωση, αλλά ήθελα να σιγουρευτώ (και καλά) πως λειτουργούν όλα κομπλέ τώρα. Το άτιμο το μηχανάκι για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει ακόμα ,πήγε και κόλλησε την επαναφορά που σταθεροποιεί το μύλου σε κάθε ταχύτητα (εικόνα 1),πάνω σε ένα εξόγκωμα του κάρτερ, (εικόνα 2). Αφού το επανέφερα στη θέση του, λειτουργεί μια χαρά. Δεν ξέρω εαν έχετε εσείς καμία ιδέα για το πως παίζει να πήγε και να κόλλησε εκεί αυτό! 

Υ.Γ. Βάζω τις εικόνες σαν λίνκ σε drive γιατί δεν ξέρω πως βάζουν εικόνες

Εικόνα 1: https://drive.google.com/file/d/1nk-ql54RPxE73p9u7wpBSSKXw9zvab-L/view?usp=sharing

Εικόνα 2: https://drive.google.com/file/d/1ncSIXwjPixgvfbmb8uf-DS9aGsMiyJK_/view?usp=sharing

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

περιεργο αυτο,υποτιθεται οτι δεν πρεπει να ακουμπησει σε αυτα τα σημεια στο καρτερ.
σε κανα περιεργο κατεβασμα ισως πατησες το λεβιε με πολυ δυναμη και το πηγε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 14/5/2020 at 2:42 ΠΜ, το μέλος Γκουλατορας έγραψε:

Υ.Γ. Βάζω τις εικόνες σαν λίνκ σε drive γιατί δεν ξέρω πως βάζουν εικόνες

Φιλτατε οπως γραφεις την Απαντηση δεξια κατω εχει το:

''Εισαγωγη εικονς απο διευθυνση URL"

το πατας και μπορεις να μεταφερεις εικονα απο τον υπολογιστη σου δηλαδη εκει στον φακελο που την εχεις αποθηκευμενη ενω μπορεις αναλογα το forum να ψαξεις μεσω google το

"image hosting site"

και παλι μεσω απο καποιο απο αυτα να ανεβασεις μια εικονα που εχεις αποθηκευμενη και μετα να βαλεις το link εδω ως [ιmg] [/ιmg] οπου μεσα στο κενο θα ειναι το link.

Με τον πρωτο τροπο μενει στο forum (ειναι κατι μονιμο ας το πουμε) ενω με τον δευτερο μπορει αμα μετα απο καποια χρονια το site κλεισει η εικονα σου να χαθει.

Τροποποιήθηκε από τον Σιδ.Σταυρος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βάλε από την πίσω μεριά μια λεπτή ροδέλα να στο βγάλει λίγο έξω ώστε να μην σφηνώσει ξανά, πολύ πιθανό είναι να είχε και απλά να μην την έβαλαν, τσέκαρε λίγο σε κανένα site με ανταλλακτικα αν όντως μπαίνει ροδέλα εκεί.

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα