Jump to content
seatcowl

Τελωνειακές χρεώσεις εκτος ΕΕ, απο μηδενική αξία

Recommended Posts

πριν 6 ώρες, το μέλος coulis έγραψε:

Επισυνάπτω ανάρτηση από άλλο site.

" Η παραπομπή "Νέα Ειδικά τέλη εκτελωνισμού " αφαιρέθηκε από την σελίδα των ΕΛΤΑ 

https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/τιμοκατάλογοι.aspx  "

Eχει γίνει χαμός με ποικίλα σχόλια σε πολλά ειδησεογραφικά sites, και μάλλον το "κατέβασαν" μέχρι νεοτέρας 

Συνεχίζει να είναι ανενεργός ο συγκεκριμένος σύνδεσμος. Για να δούμε... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Η διευκρίνιση μου άρεσε από την ΑΑΔΕ, "σε όσα ΕΧΟΥΝ πράσινο αυτοκόλλητο"

Δεν αναφέρουν τα περί αξίας κάτω από 22€.

Παίζουν ακόμα μου φαίνεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 2/9/2020 at 0:15 ΠΜ, το μέλος CRX έγραψε:

Συνεχίζει να είναι ανενεργός ο συγκεκριμένος σύνδεσμος. Για να δούμε... 

To link δουλευει τωρα και λεει απο 22 ευρω και πανω :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω οσο και αν εψαξα στην επισημη ιστοσελιδα της ααδε, δεν βρηκα πουθενα σχετικη ανακοινωση.

Μακαρι να ισχυει αλλα μαλλον ΔΕΝ ακομα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 λεπτά, το μέλος kpapageo έγραψε:

Μέχρι να φύγει αυτό από τον τιμοκατάλογο εγώ δεν θα πανηγύριζα ακόμα.

1774776356-jpg-d0b55afc3fa2e9656f85c1d36

Δυστυχώς, έτσι είναι... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτο φαινεται να ειναι μονο για ειδικες περιπτωσεις που κρινουν οτι ειναι απαραιτητο να ελεγχτει και νομιζω υπηρχε απο παλια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μα για αυτό ακριβώς γίνεται όλη η φασαρία. Παραγγέλνεις ένα καλώδιο πχ που κάνει 1€, του τελωνειακου του φαίνεται ύποπτο το πακέτο και το ανοίγει. Παλιότερα αν αυτό που έβλεπε στο πακέτο του φαινόταν ότι κοστίζει πάνω από 22€, σου ζητούσε απόδειξη, την έστελνες, έβλεπε ότι κόστισε κάτω από 22€ και άφηνε το πακέτο να φύγει χωρίς χρέωση. Τώρα και μόνο που θα το ανοίξει, είτε σου ζητήσει απόδειξη είτε οχι, θα σε χρεώσει 15€.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι δε νομιζω οτι πρακτικα θα υπαρχουν τετοια θεματα. Η φασαρια γινοταν επειδη ελεγαν οτι θα ειναι 50/50 στην καλυτερη να σκασεις το 15αρι. Αυτο τωρα ειναι για μια στο τοσο αν υπαρχει λογος να ελεγχθει.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν είναι τόσο σπάνιο. Έχω λάβει κάμποσα πακέτα παλαιότερα με αξία μικρότερη των 22€ για τα οποία μου ζήτησαν αποδεικτικά αγοράς. Με την καινούρια ιστορία το καθένα από αυτά θα έτρωγε καπέλο 15€.

Επίσης, ποιος ορίζει τον λόγο ελέγχου; Είναι καθαρά στην κρίση του τελωνειακού. Και ποιος σου λέει ότι αύριο μεθαύριο δεν θα αποφασίσουν να ελέγχουν ΚΑΘΕ πακέτο γιατί "τους φάνηκε ύποπτο" και να πηγαίνει το 15άρι σύννεφο;

Όπως πολύ εύστοχα έγραψε κάποιος σε άλλο φόρουμ, "είναι σαν να σε σταματήσει η Τροχαία για αλκοτέστ και επειδή θα σε βρει νηφάλιο, θα σου επιβάλει ένα πρόστιμο 15 ευρώ γιατί σε εξέτασε".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος kpapageo έγραψε:

[............]

Όπως πολύ εύστοχα έγραψε κάποιος σε άλλο φόρουμ, "είναι σαν να σε σταματήσει η Τροχαία για αλκοτέστ και επειδή θα σε βρει νηφάλιο, θα σου επιβάλει ένα πρόστιμο 15 ευρώ γιατί σε εξέτασε".

Παράνοια. Η χώρα μας είναι για να ηδονίζονται οι νιχιλιστές όταν αναπόφευκτα καταρρεύσει πλήρως

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 18 ώρες, το μέλος kpapageo έγραψε:

Μέχρι να φύγει αυτό από τον τιμοκατάλογο εγώ δεν θα πανηγύριζα ακόμα.

1774776356-jpg-d0b55afc3fa2e9656f85c1d36

αυτο υπηρχε και πριν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 14/2/2020 at 9:10 ΜΜ, το μέλος fasarias έγραψε:

Εγω οσο και αν εψαξα στην επισημη ιστοσελιδα της ααδε, δεν βρηκα πουθενα σχετικη ανακοινωση.

Μακαρι να ισχυει αλλα μαλλον ΔΕΝ ακομα.

Στην ααδε δεν υπάρχει.
Μονο σε sites πχ.

https://mydimosio.gr/eidiseis/oikonomia/h-aade-mplokarei-to-extra-charatsi-elta-teloneia/

https://www.sofokleousin.gr/akyrothike-to-xaratsi-ton-elta-sta-mikrodemata-me-entoli-tis-aade?fbclid=IwAR1MWt8cnfxB2ImHwKQLxAa8svmC2oRnqTh1ikH9pt49celoQWj41-VxqmI

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 43 λεπτά, το μέλος coulis έγραψε:

Εγώ ξέρω ότι αν κάτι είναι επίσημο, το βγάζουν ανακοίνωση στην ιστοσελίδα τους. 

Στα διάφορα sites μπορεί ο καθένας να ποστάρει ότι του καπνίσει χωρίς διασταύρωση του αν είναι πραγματικό ή όχι. 

Το άσχημο δε, είναι το ότι αυτές οι ειδήσεις μετά εξαπλώνονται αστραπιαία παντού στο διαδίκτυο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος fasarias έγραψε:

Εγώ ξέρω ότι αν κάτι είναι επίσημο, το βγάζουν ανακοίνωση στην ιστοσελίδα τους. 

Στα διάφορα sites μπορεί ο καθένας να ποστάρει ότι του καπνίσει χωρίς διασταύρωση του αν είναι πραγματικό ή όχι. 

Το άσχημο δε, είναι το ότι αυτές οι ειδήσεις μετά εξαπλώνονται αστραπιαία παντού στο διαδίκτυο. 

Υπηρχε στη σελιδα αλλα το απενεργοποιησαν και μετα το ενεργοποιησαν αλλα τροποποιημενο(εχει αφαιρεθει το κομματι για τα 0-22 ευρω).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γενικά είμαστε ή του ύψους ή του βάθους. Για καιρό πέρναγαν χωρίς τελωνείο κινητά και διάφορα άλλα από Κίνα αξίας εκατοντάδων (με μούφα δηλώσεις αξίας από πλευράς Κινέζων) και δεν ασχολήθηκε κανείς από το κράτος και τα ΕΛΤΑ να πάρει τα νόμιμα.

Τώρα μου έτυχε να ζητάνε λεφτά για δώρο από συγγενή (ένα βιβλίο μικρής αξίας).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αναρτήθηκε τη Δευτέρα το απόγευμα στη σελίδα των ΕΛ.ΤΑ. στο fb.

«Ανακοίνωση Ελληνικών Ταχυδρομείων»

Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία ανακοινώνουν ότι θα συνεχίσουν να μην επιβάλλουν καμία χρέωση στα αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου που φέρουν αυτοκόλλητο µε πράσινο χρώμα «Τελωνειακώς Ελεύθερο» ή αποτύπωµα σφραγίδας τελωνείου µε την αντίστοιχη ένδειξη.

Η απόφαση ακολουθεί την πρόσφατη διευκρινιστική οδηγία της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ), προς τους Τελωνειακούς Υπαλλήλους του Αερολιμένα «Ελ. Βενιζέλος» η οποία ρυθμίζει τη διαδικασία εκτελωνισμού των ταχυδρομικών αντικειμένων που εισέρχονται για έλεγχο και για τα οποία προκύπτει μηδενική χρέωση δασμών και φόρων (αξία αντικειμένων κάτω των 22€). Σε αυτή την περίπτωση, θα τους επικολλάται η διακριτική πράσινη ετικέτα με τη σήμανση «Τελωνειακώς Ελεύθερο» και θα εξέρχονται από το Τελωνείο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παρελαβα μολις 3 πακετα απο Κινα που ειχα παραγγειλει μεσα Ιανουαργιου (16 ευρω το ακριβοτερο).

Ολα καλα. Τα 2 εχουν το αυτοκολλητακι κανονικα, το τριτο(και μακρυτερο :laugh:) δεν το εχει που σημαινει οτι ισως σκεφτηκαν να το χρεωσουν(λογω μεγεθους?) αλλα τελικα ακυρωθηκε.

Who knows.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος CptAngel έγραψε:

Παρελαβα μολις 3 πακετα απο Κινα που ειχα παραγγειλει μεσα Ιανουαργιου

Πρωτα να τα ψεκασεις με Δetol, επειτα να τα βουτηξεις σε νερο χλωρινη (1 μερος χλωρινης και 10 νερο λενε), αφησε τα να στεγνωσουν και μετα ριξτα στην πυρά, και μην ξεχνας... Φόρα τη ζακέτα σου παιδι μου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και μενα μου ηρθε ενα δεματακι απο 13 δεκεμβρη.... Το ειχα ξεχασει. 

Κανονικα χωρις τελωνειο. Ηταν αξιας 9 ευρώ 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμενα μου ηρθαν την περασμενη βδομαδα τα φωτα λεντ απο παραγγελια 29 οκτωβρη! Ειχε γινει refund κανονικα τα Χριστουγεννα! Θα σεβεστε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα