Jump to content
Bill str

Vstrom 650 2019 - BMW 700 GS βοήθεια για αγορά

Recommended Posts

Θα ήθελα την γνώμη σας για αυτό το δίλημμα. Υπέρ κατά. Χρήση Αθήνα και κάπου κάπου κάνα κοντινό ταξιδάκι 200 έως 400 χλμ. Τώρα έχω ένα cb 500x το οποίο και έχω καταευχαριστηθει αλλά ήρθε ο καιρός να το αλλάξω. Με μεγάλη υπέρβαση σκέφτομαι και το 750 gs αλλά αυτό θα πάει στο απλό μοντέλο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Απο θεματα κοστους εισαι οκ? αναφερομαι στα της συντηρησης γιατι νομιζω οτι της BMW θα ειναι τα παντα ακριβοτερα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το κόστος δεν θα είναι πρόβλημα γιατί θα κάνω το πολύ 7 με 8 χιλιάδες το χρόνο. Αυτό που θέλω είναι καλή κάλυψη από αέρα και το σουζουκι την έχει. Τα άλλα δύο δυστυχώς δεν τα έχω οδηγήσει σε μεγάλο δρόμο για να ξέρω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βαζεις aftermarket ζελατινα, πιο ψηλη μιας και η αληθεια ειναι οτι εχει κοντο μασκακι μπροστα. Του κολλητου μου το GS 650 του 2009 με την μαμα ζελατινα εριχνε πολυ ξυλο σε υψηλες ταχυτητες σε ανοιχτο δρομο. Εβαλε πιο ψηλη και ισιωσε. 

Τροποποιήθηκε από τον Anakin

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 17 ώρες, το μέλος Bill str έγραψε:

Θα ήθελα την γνώμη σας για αυτό το δίλημμα. Υπέρ κατά. Χρήση Αθήνα και κάπου κάπου κάνα κοντινό ταξιδάκι 200 έως 400 χλμ. Τώρα έχω ένα cb 500x το οποίο και έχω καταευχαριστηθει αλλά ήρθε ο καιρός να το αλλάξω. Με μεγάλη υπέρβαση σκέφτομαι και το 750 gs αλλά αυτό θα πάει στο απλό μοντέλο. 

πριν 17 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Αφού σου αρέσει αυτή η κατηγορία, Triumph Tiger 800 και ξέχνα τα δικύλινδρα.

Εεεε σε πιάνει μια αηδία:winking:. Κατά τ άλλα πάς να αλλάξεις μια μοτοσυκλέτα αντικαθιστώντας την με κάποια που στο 90% της χρήσης της θα είναι χειρότερη από αυτή που ήδη έχεις. Αν δεν έχεις ιδιαίτερη προτίμηση, διάλεξε αυτή με την λιγότερη αναμονή /ευκολότερη εύρεση σε ανταλλακτικά. Όσον αφορά το κόστος συντήρησης, πάντα το bmw θα είναι ακριβότερο από το αντίστοιχο σουζούκι ( σε Μ.Ο ) αλλά όχι τίποτα τραγικά πράγματα. Υπάρχουν πλέον αρκετά αξιόλογα συνεργεία της μπέμπας που δεν είναι πιασοκώλικα σε αντίθεση ας πούμε με την Τ που οι επιλογές σου για σέρβις εξαντλούνται στα δάχτυλα του ενός...δαχτύλου:laugh::laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα φίλε μου και με το καλό εύχομαι σε ότι επιλέξεις! 

Καταρχάς θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπαίνεις χώμα γιατί για μες στην πόλη και τα δύο μοτό που αναφέρεις είναι κομματάκι βαριά. Αν δηλαδή δεν σε ενδιαφέρει να είναι ψηλό, θα μπορούσες να ψαχτείς και για κάτι πιο δρομίσιο και εμφανώς ελαφρύτερο και πιο ευέλικτο με εξίσου ή και καλύτερη ανεμοκάλυψη. 

Αν όχι τότε μεταξύ των δύο το σουζούκι φοράει ένα αξιόπιστο μοτέρ δοκιμασμένο πολλά χρόνια, δεν βάζει φωτιά στην άσφαλτο αλλά έχει καλή ροπή, ανεμοκάλυψη άριστη και μέτρια φρένα. Το μπεμπέ από την άλλη είναι πιο σβέλτο, ευέλικτο με χαμηλό κέντρο βάρους λόγω τοποθέτησης του ντεπόζιτου, χειρότερη ανεμοκάλυψη καλύτερα φρένα αλλά πιο τσουχτερή συντήρηση αν πηγαίνεις στην αντιπροσωπεία. Κατά τα άλλα είναι και τα δύο πολύ καλά. 

Η επιλογή δική σου.....:thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κακη στιγμη για αγορα καινουριου μη βιαστεις... Βροχη απο νεα μοντελα απο διαφορες εταιρειες και σοβαρα λιφτινγκ σε παλιοτερα μοντελα... Καλυτερα περιμενε μεχρι αρχες καλοκαιριου για καινουριο...

Επισης και τα μεταχειρισμενα θα συμπαρασυρθουν ελαφρα προς τα κατω λογω των αλλαγων στα καινουρια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 39 λεπτά, το μέλος Kostaspap81 έγραψε:

BMW μόνο...

Εμπεριστατωμένη άποψη, του δόγματος "πίστευε, και μη ερεύνα";

πριν 24 λεπτά, το μέλος furious99 έγραψε:

Κακη στιγμη για αγορα καινουριου μη βιαστεις... Βροχη απο νεα μοντελα απο διαφορες εταιρειες και σοβαρα λιφτινγκ σε παλιοτερα μοντελα... Καλυτερα περιμενε μεχρι αρχες καλοκαιριου για καινουριο...

Μα τα μοντέλα του '20 είναι ήδη διαθέσιμα και κυκλοφορούν. Εννοείς τα μοντέλα του '21; Αυτά αν δεν κάνω λάθος ανακοινώνονται το φθινόπωρο.

πριν 25 λεπτά, το μέλος furious99 έγραψε:

Επισης και τα μεταχειρισμενα θα συμπαρασυρθουν ελαφρα προς τα κατω λογω των αλλαγων στα καινουρια...

Μιας και μπαίνω καθημερινά στο car.gr τα τελευταία 2 χρόνια επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Δεν έχω παρατηρήσει τίποτα τέτοιο. Σε πολλές περιπτώσεις βέβαια ισχύει και το αντίθετο, πχ NC700Χ/750Χ και CB500Χ που επειδή γνώρισαν μεγάλη εμπορική επιτυχία αυξήθηκε η τιμή του καινούριου και η ζήτηση των μεταχειρισμένων με αποτέλεσμα να κρατάνε υψηλές τιμές παρ'όλο το facelift τους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 λεπτά, το μέλος kpapageo έγραψε:

Εμπεριστατωμένη άποψη, του δόγματος "πίστευε, και μη ερεύνα"

Το νόημα κρύβεται στις τελίτσες και στο βαθύτερο νόημα που μας διαφεύγει :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις σκέψεις σας. Χώμα δεν θα πάω σχεδόν ποτέ, τα χιλιόμετρα μου θα είναι λίγα και απλά το θέλω για να κάνω την δουλειά μου στην πόλη και να την ευχαριστιεμαι στο ταξίδι. Χειμώνα μάλλον η μηχανή θα την βγάζει στο γκαράζ. 

Μπορώ να πω ότι το 700 gs μου αρέσει περισσότερο από το σουζουκι και θα γλιτώσω περίπου 1,5 χιλιάρικο. Απ την άλλη το σουζουκι έχει 4 χρόνια εγγύηση. 

Ένα τελευταίο είναι προς τυχόν κατόχους και μη του 700 gs τι θα πρέπει να προσέξω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tracer 700, το νέο μοντέλο, που είναι πολύ πιο όμορφο από το προηγούμενο - ή και το προηγούμενο αν δεν σε νοιάζει και μπορείς να το βρεις σε καλή προσφορά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα