Jump to content
kurt

η επιστροφη!!!!!!!!

Recommended Posts

καλη χρονια σε ολους ΥΓΕΙΑ σε ολους και παντα ορθιοι!!

πριν 1 χρονο ειχα σοβαρο τροχαιο ...σπασιμο λεκανης και μετατοπιση,σπασιμο μεσης και τα 2 χερια...πακετο μεγαλο ...

δοξα το θεο ειμα καλυτερα τωρα αν σκεφτειτε οτι μετα απο 3 μηνες κρεβατι ακινησια καταφερα χωρις φυσικοθεραπειες να περπατησω μεσα σε 2 μηνες και μετα σαπο 2 μηνες δουλεια!!ζητω η τρελα και η δυναμη που μου βγηκε!!

αρχιζω και ξανακοιταζω μοτο να πω την αληθεια αλλα εχω και τον φοβο μεσα μου αλλα δεν θελω να ζησω με αυτον.σκεφτομουν για να μου φυγει η τρελα να επερνα κανα εντουρακι για βολτες στην εξοχη γιατι η πολη με φοβηζει αρκετα!!!

δεν ξερω τι να κανω απλες σκεψεις που της μοιραζομει με τρελους..με πρωτο εμενα φυσικα!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Να είσαι πάντα καλά φίλε κ από δω κ πέρα πάντα όρθιος..Πάρε κάτι μεσαίο κυβισμού all around μηχανάκι 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σκεφτόμουν κάτι για βουνό μόνο!!! έτσι για να μου φεύγει η τρέλα μου .

τώρα ψάχνω ποδήλατο να φανταστείς για Αθήνα!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φιλε κατα τη γνωμη μου η οδηγηση σε χωμα εγγυμονει κ αυτη κινδυνους θα μου πεις οτιδηποτε σε 2 ροδες ειναι πιο ευαλωτο ακομα και το ποδηλατο..Εξοπλισμο και ο θεος να μας φυλαει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλή επάνοδο. 

Ναι να ασχοληθείς με το βουνό. Το Enduro είναι μαγικό κατά την γνώμη μου. 

Αλλωστε οι χωμάτινοι λέμε. Enduro is better than sex :laugh:

Για Αθήνα έχεις 3 βουνά. Υμηττό Πάρνηθα Πεντέλη. Νταξ με την Πεντέλη εγω δεν τρελάθηκα ποτέ αλλά οκ. Υπάρχουν φοβερά μονοπάτια για όλα τα επίπεδα και στα 3 βουνά 

πριν 5 λεπτά, το μέλος Antreasss έγραψε:

φιλε κατα τη γνωμη μου η οδηγηση σε χωμα εγγυμονει κ αυτη κινδυνους θα μου πεις οτιδηποτε σε 2 ροδες ειναι πιο ευαλωτο ακομα και το ποδηλατο..Εξοπλισμο και ο θεος να μας φυλαει

Ναι αλλά το θεωρώ πιο ασφαλές και λόγω ταχυτήτων και γιατί είσαι ντυμένος σαν αστακός ακόμα και για την πιο μικρή βόλτα. 

Γενικά οι πιθανότητες είναι αρκετά μικρότερες αναλογικά. 

Συνήθως στην άσφαλτο, ξαπλώνεις σπάνια αλλά παράλληλα συνήθως έχεις χτυπήσει άσχημα ενώ στο βουνό πέφτεις κάθε 5 μέτρα ( υπερβολή) και απλά σηκώνεσαι και ξεσκονίζεσαι.

+ οτι και γραντζουνιά να πάθει το μηχανάκι απλά δεν σε αγγίζει. ενώ στην άσφλατο, απλά κλαίς:laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 21 λεπτά, το μέλος HLIAS έγραψε:

Καλή επάνοδο. 

Ναι να ασχοληθείς με το βουνό. Το Enduro είναι μαγικό κατά την γνώμη μου. 

Αλλωστε οι χωμάτινοι λέμε. Enduro is better than sex :laugh:

Για Αθήνα έχεις 3 βουνά. Υμηττό Πάρνηθα Πεντέλη. Νταξ με την Πεντέλη εγω δεν τρελάθηκα ποτέ αλλά οκ. Υπάρχουν φοβερά μονοπάτια για όλα τα επίπεδα και στα 3 βουνά 

Ναι αλλά το θεωρώ πιο ασφαλές και λόγω ταχυτήτων και γιατί είσαι ντυμένος σαν αστακός ακόμα και για την πιο μικρή βόλτα. 

Γενικά οι πιθανότητες είναι αρκετά μικρότερες αναλογικά. 

Συνήθως στην άσφαλτο, ξαπλώνεις σπάνια αλλά παράλληλα συνήθως έχεις χτυπήσει άσχημα ενώ στο βουνό πέφτεις κάθε 5 μέτρα ( υπερβολή) και απλά σηκώνεσαι και ξεσκονίζεσαι.

+ οτι και γραντζουνιά να πάθει το μηχανάκι απλά δεν σε αγγίζει. ενώ στην άσφλατο, απλά κλαίς:laugh:

στο βουνο το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα παραβιασουν κοκκινο και σε χτυπησουν με 100 χλμ!!!!!

σκεφτομουν κανα διχρονο λογω χαμηλου κοστου συντηρησης

πριν 29 λεπτά, το μέλος Antreasss έγραψε:

ναι συμφωνω αλλα....το βουνο το θελω οχι για  αγρια πραγματα μονο που θα ειμαι στην φυση κα ισε μηχανη μου φτανει!! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος kurt έγραψε:

στο βουνο το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα παραβιασουν κοκκινο και σε χτυπησουν με 100 χλμ!!!!!

σκεφτομουν κανα διχρονο λογω χαμηλου κοστου συντηρησης

ναι συμφωνω αλλα....το βουνο το θελω οχι για  αγρια πραγματα μονο που θα ειμαι στην φυση κα ισε μηχανη μου φτανει!! 

αν σκεφτεσαι βατο χωματοδρομο και φυση ενα ον οφφ θα ηταν ιδανικο και σε περιπτωση που θελησεις καμμια βολτα στ πολη η κανα ταξιδι στ μελ΄λον δε θα ψαχνεις αλλο η κι αλλο μηχανακι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Antreasss έγραψε:

αν σκεφτεσαι βατο χωματοδρομο και φυση ενα ον οφφ θα ηταν ιδανικο και σε περιπτωση που θελησεις καμμια βολτα στ πολη η κανα ταξιδι στ μελ΄λον δε θα ψαχνεις αλλο η κι αλλο μηχανακι

κανα εντουρο σκεφτομαι μονο δεν θελω να ξαναβγω ασφαλτο!!! τι αποψη εχεις για το wrf

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ωραια τοτε δες ενα 250 τετραχρονο μετα 2010 μοντελο...για μενα διχρονο μη παρεις καθε τρεις κ λιγο πιστονια συνθετικα 2τ βρωμα κλπ ...Α τωρα ειδα για το wrf χτυπα το με κλειστα ματια το χω παρει απο παλιο φιλο για ενα διωρο κ το ευχαριστηθηκα αν και με τα 250 θα σαι καλυμενοσ για νορμαλ χρηση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν εισαι της φιλοσοφιας βολτα στη φυση χαλαρωμα, λιγο μηχανη να κινουμαι ωραια κλπ και δεν το βλεπεις σαν αθλημα που θες να βελτιωσεις επιδοσεις και να πιεζεις συνεχως την μηχανη θα ελεγα τετραχρονο 250 παλαιας κοπης TTR/XR/DR/KLX 250 ή καποιο DT125 σε καλη κατασταση. Κοστος αποκτησης, Συντηρηση και καταναλωση πολυ χαμηλες.

αν θες τα παραπανω + την αθλητικη φάση του εντουρο + η μηχανή να σε κουράζει, εκτονώνει θα έλεγα κάποιο δίχρονο 125 τύπου exc αν βρεις ή WR200, KDX200/250 κλπ. Τα αγωνιστικά τετράχρονα εκτός αν το κατέχεις πολύ με τα μαστορέματα, νομίζω είναι ρίσκο σε περίπτωση ζημιάς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 ώρες, το μέλος Antreasss έγραψε:

ωραια τοτε δες ενα 250 τετραχρονο μετα 2010 μοντελο...για μενα διχρονο μη παρεις καθε τρεις κ λιγο πιστονια συνθετικα 2τ βρωμα κλπ ...Α τωρα ειδα για το wrf χτυπα το με κλειστα ματια το χω παρει απο παλιο φιλο για ενα διωρο κ το ευχαριστηθηκα αν και με τα 250 θα σαι καλυμενοσ για νορμαλ χρηση

το μονο που σκεφτομαι εναι τα συχνα σερβις στο wrf  αν δεν κανω λαθος

πριν 33 λεπτά, το μέλος tasos polymeneas έγραψε:

αν εισαι της φιλοσοφιας βολτα στη φυση χαλαρωμα, λιγο μηχανη να κινουμαι ωραια κλπ και δεν το βλεπεις σαν αθλημα που θες να βελτιωσεις επιδοσεις και να πιεζεις συνεχως την μηχανη θα ελεγα τετραχρονο 250 παλαιας κοπης TTR/XR/DR/KLX 250 ή καποιο DT125 σε καλη κατασταση. Κοστος αποκτησης, Συντηρηση και καταναλωση πολυ χαμηλες.

αν θες τα παραπανω + την αθλητικη φάση του εντουρο + η μηχανή να σε κουράζει, εκτονώνει θα έλεγα κάποιο δίχρονο 125 τύπου exc αν βρεις ή WR200, KDX200/250 κλπ. Τα αγωνιστικά τετράχρονα εκτός αν το κατέχεις πολύ με τα μαστορέματα, νομίζω είναι ρίσκο σε περίπτωση ζημιάς.

πριν 33 λεπτά, το μέλος tasos polymeneas έγραψε:

διχρονο θα υο ηθελα πολυ αλλα θελω να αποφυγω τρειλερ κτλ..

μεγαλος ερωτας οπως εχω πει wrf 450 !!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περαστικά και αγύριστα φίλος.

Με έχεις μπερδέψει λίγο όμως.
Τι σχέση έχει το δίχρονο και το τετράχρονο με το τρέιλερ;
Αν δεν θες να πατάς άσφαλτο ή αν δεν έχεις χαρτιά, με τρέιλερ πρέπει να πας (άσε που κανονικά ούτε αυτό ισχύει για το enduro, αλλά λέμε τώρα στην Ελλάδα είσαι).

Αν δεν είσαι δίπλα στο βουνό ή θα πατήσεις άσφαλτο ή θα χρειαστείς τρέιλερ, είτε έχεις τετράχρονο είτε έχεις δίχρονο.

Τώρα πιο είναι πιο φθηνό στην συντήρηση θα σε γελάσω, εγώ θα σου πω "αυτό που θα είναι  στην καλύτερη κατάσταση" όταν το αγοράσεις.
Αν είναι μπουρδ@λο, τι 4T, τι 2T.
Έπειτα τα "καθαρά" ώρες μετράνε, είτε τετράχρονα, είτε δίχρονα, διαφορετικά πας σε ένα "αξιοπρεπές" on-off (άντε να το βρεις :_whistling:).

Για το WRF 450 που κοιτάς έχω ακούσει μόνο καλά λόγια, ίσως λίγο πιο βαρύ από τα αντίστοιχα της κατηγορίας, αλλά δεν μπορώ να πω ότι τα βρίσκεις και φτηνά.
Από την άλλη ίσως να είναι και overkill για αυτό που θες να κάνεις, χαλαρή χωματοβόλτα δηλαδή σε δασικούς και χωραφόδρομους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

Περαστικά και αγύριστα φίλος.

Με έχεις μπερδέψει λίγο όμως.
Τι σχέση έχει το δίχρονο και το τετράχρονο με το τρέιλερ;
Αν δεν θες να πατάς άσφαλτο ή αν δεν έχεις χαρτιά, με τρέιλερ πρέπει να πας (άσε που κανονικά ούτε αυτό ισχύει για το enduro, αλλά λέμε τώρα στην Ελλάδα είσαι).

Αν δεν είσαι δίπλα στο βουνό ή θα πατήσεις άσφαλτο ή θα χρειαστείς τρέιλερ, είτε έχεις τετράχρονο είτε έχεις δίχρονο.

Τώρα πιο είναι πιο φθηνό στην συντήρηση θα σε γελάσω, εγώ θα σου πω "αυτό που θα είναι  στην καλύτερη κατάσταση" όταν το αγοράσεις.
Αν είναι μπουρδ@λο, τι 4T, τι 2T.
Έπειτα τα "καθαρά" ώρες μετράνε, είτε τετράχρονα, είτε δίχρονα, διαφορετικά πας σε ένα "αξιοπρεπές" on-off (άντε να το βρεις :_whistling:).

Για το WRF 450 που κοιτάς έχω ακούσει μόνο καλά λόγια, ίσως λίγο πιο βαρύ από τα αντίστοιχα της κατηγορίας, αλλά δεν μπορώ να πω ότι τα βρίσκεις και φτηνά.
Από την άλλη ίσως να είναι και overkill για αυτό που θες να κάνεις, χαλαρή χωματοβόλτα δηλαδή σε δασικούς και χωραφόδρομους.

να εισαι καλα φιλε μου!

διχρονο ο μονος λογος που δεν θα τ οεπαιρνα ειναι οτι δεν ειμαι διπλα σε βουνο αρα θα θελω τρειλερ για να παω καπου@ενω με κανα 4χρονο θα ειναι πολυ πιο ευκολο θελω να πιστευω να ηγαινω προς αυτα.

το wrf ειναι μηχανη που παντα ηθελα εχω μεγαλο ερωτα με αυτην !!!! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 1/5/2020 at 9:28 ΜΜ, το μέλος kurt έγραψε:

καλη χρονια σε ολους ΥΓΕΙΑ σε ολους και παντα ορθιοι!!

πριν 1 χρονο ειχα σοβαρο τροχαιο ...σπασιμο λεκανης και μετατοπιση,σπασιμο μεσης και τα 2 χερια...πακετο μεγαλο ...

δοξα το θεο ειμα καλυτερα τωρα αν σκεφτειτε οτι μετα απο 3 μηνες κρεβατι ακινησια καταφερα χωρις φυσικοθεραπειες να περπατησω μεσα σε 2 μηνες και μετα σαπο 2 μηνες δουλεια!!ζητω η τρελα και η δυναμη που μου βγηκε!!

αρχιζω και ξανακοιταζω μοτο να πω την αληθεια αλλα εχω και τον φοβο μεσα μου αλλα δεν θελω να ζησω με αυτον.σκεφτομουν για να μου φυγει η τρελα να επερνα κανα εντουρακι για βολτες στην εξοχη γιατι η πολη με φοβηζει αρκετα!!!

δεν ξερω τι να κανω απλες σκεψεις που της μοιραζομει με τρελους..με πρωτο εμενα φυσικα!!

ρώτα τον ιατρό σου για το εγχείρημα, μήπως είναι πολύ νωπό μετά απο τέτοιο τραυματισμό?

Χωρίς να θέλω να σε αποτρέψω δεν θα σου το συνιστούσα το χώμα, γιατί η επιβάρυνση απο τις δυνάμεις που ασκούνται σε όλα τα μέλη του σώματος είναι εκθετικά πολύ μεγαλύτερες σε σχέση με απλή οδήγηση στην άσφαλτο.

Νομίζω εάν απλώς θέλεις να ξεφύγεις ψυχολογικά  απο την τραυματική εμπειρία και το δίκυκλο είναι αναπόφευκτο θα πρότεινα κάτι με μικρό βάρος και διαχειρίσιμη ισχύ απο 50cc μέχρι 250cc για βόλτες εκτός πόλης με πλήρη εξοπλισμό, αμυντική οδήγηση και προσοχή τεταμένη 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 ώρες, το μέλος kurt έγραψε:

να εισαι καλα φιλε μου!

διχρονο ο μονος λογος που δεν θα τ οεπαιρνα ειναι οτι δεν ειμαι διπλα σε βουνο αρα θα θελω τρειλερ για να παω καπου@ενω με κανα 4χρονο θα ειναι πολυ πιο ευκολο θελω να πιστευω να ηγαινω προς αυτα.

το wrf ειναι μηχανη που παντα ηθελα εχω μεγαλο ερωτα με αυτην !!!! 

Φαντάζεσαι να φας τούμπα στο χώμα; πράγμα σίγουρο; 

Συμφωνώ με τον γιατρό.... Μικρό ελαφρύ μηχανάκι και χαλαρές κυριακάτικες βολτουλες 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

βαλε στο καρ στην περιγραφη μοντελου "85" τιποτα αλλο. δες πως πανε σε βιντεακια στο γιουτουμπ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ο γιατρο;ς μου εχει πει να ακουω το σωμα μου..εγω ηδη αρχησει παλι προπονηση.πολεμικες τεχνες..καθε μερα γινομαι πιο δυνατος...

η δυναμη στο να ξανακανω πραγματα ειναι τεραστια και πραγματικα οσο πιο συντομα αλλ με ασφαλεια θα κανω πραγματα και ευχομαι να ειμαστε ολοι παρεα!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Welcome back !!

Καλη αποθεραπεια και μπραβο για την εσωτερικη και εξωτερικη  δυναμη.Το βουνο ειναι κατι το μαγικο,αρκει να ξερεις τους κινδυνους....οι μικρες ταχυτητες ναι μεν δεν ειναι τοσο επικινδυνες οσο στην ασφαλτο ομως το τεραιν κρυβει αλλους κινδυνους,πετρες,βραχια κ.α

Ξεκινα σιγα σιγα με καποιο διχρονακι 125-200 που ειναι πολυ ελαφρια και μανιτζεβελα και βλεπεις την πορεια αν χρειαστει να πας σε παραπανω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα