Jump to content
HLIAS

Έρευνα για αγορά ηλεκτρικής κιθάρας

Recommended Posts

πριν 11 ώρες, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Επ τέλεια τότε. Το ιδανικότερο σενάριο όλων (λογικό αν έχεις γνωστούς κιθαρίστες να έχει περάσει από τα χέρια τους κάποια squier που έχουν αφήσει κάπου ξεχασμένη).

Άντε καλή αρχή ρε συ!

Ευχαριστώ παλικάρια μου.

Νταξ έκατσε απο το πουθενά. Το αδέρφι του renegade επαιζε κιθάρα και απο το να κάθεται μου δίνει να ξεκινήσω και βλέπουμε μελοντικά.

Μόλις την πάρω θα την κάνω ενα σερβάκι χορδές κλπ και ξεκινάμε. 

Θα ποστάρω φωτό να δείτε και εσείς. 

Να ναι καλά το κολητάρι

Η κιθάρα παγώνει 100% αλλά το θέμα ενισχυτή ίσως το κοιτάξω πάλι σε λίγο χρονικό διάστημα 

Πάντως ασχέτως της τελικής εκβάσεως σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τον χρόνο σας. 

Βοηθήσατε αρκετά. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 2 ώρες, το μέλος dirty_girl έγραψε:

Που εισαι εσυυυυ ?

Τα λεμε σε κανα Σ.Ε.Χ. :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Που εισαι εσυυυυ ?

Τα λεμε σε κανα Σ.Ε.Χ. :tooth:

Έκανα νοσταλγικό καμ-μπακ και είπα να ξεκινήσω τρολάρωντας το ποστ του Ηλία (περιμένω να με σφάξει χαααχαχαχα)

Φέτος έχει ΣΕΧ στις Σέρρες τον Αύγουστο... ^_^

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Τώρα δα, το μέλος dirty_girl έγραψε:

Έκανα νοσταλγικό καμ-μπακ και είπα να ξεκινήσω τρολάρωντας το ποστ του Ηλία (περιμένω να με σφάξει χαααχαχαχα)

Δεν θα στο σφάξει γιατί είναι σε περιοδεία με τους Metallica και μάλλον δεν θα το δει.:tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 17 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

Δεν θα στο σφάξει γιατί είναι σε περιοδεία με τους Metallica και μάλλον δεν θα το δει.:tooth:

πριν 17 ώρες, το μέλος dirty_girl έγραψε:

Αν δεν δω ματωμένα δάχτυλα δεν πιστεύω ΤΙΠΟΤΑ 

Ειστε και οι δυο σας μεγαλα αληταρια. 

Fyi εχω παρει τα συμπρακαλα,  αλλα δεν εχω προλαβει να την παω για σερβακι. 

Εχω πηξει  στην δουλεια. 

Ξεκινησα να γρατζουναω και να κανω καποιες ασκησεις. 

Μεγαλο πακετο χεχεχε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"Ξεκίνησα να γρατζουνάω"

νταξ, έχει ΗΔΗ το ροκάδικο σλανγκ το αγόρι μας (πράουντ μάμα η φάση χαχαχαα)

\m/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα συντροχοι, για να μην ανοίγω νέο θέμα ποστάρω εδώ..

Κατ´ αρχάς να ρωτήσω, @HLIAS τελικά τι έγινε με το θέμα, σε τι φάση είσαι?

Και 2ον, θέλω να πάρω ένα ενισχυτή για βραδυνη “μελέτη” τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω δεν είναι πολλά, ας πουμε ταβάνι τα 250-300 ευρώ.

Απ´ όσα έχω ψάξει τείνω προς τον Marshall origin 5C που έχει και ωραίο βιντατζ λουκ και στον Bugera V5 που είναι λιγότερο όμορφος αλλά με βάση τα βίντεο που έχω δει έχει πιο καλό ήχο στα δικά μου αυτιά.

Τι άλλο μοντέλο παίζει σε τέτοιου είδους ενισχυτές?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 18 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Kαλησπέρα Τάσο.

Σε τι φάση; Σε φάση αφασίας. χεχεχε

Δυστυχώς απο τότε προέκυψαν διάφορα και την παραμέλησα αρχικά μέχρι που την παράτησα. 

Κάθεται στην θήκη της και περιμενει. 

Ξεκίνα πάντως. Εγώ για την ιστορία, δεν θα μπορούσα να ασχοηθώ μόνος . Θέλω κάποιον να γνωρίζει και να με μάθει.

Αν δεις οτι δεν το έχεις ( όπως εγώ) μην απογοητευτείς.   Ζήτα βοήθεια απο κάποιον γνώστη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος HLIAS έγραψε:

Kαλησπέρα Τάσο.

Σε τι φάση; Σε φάση αφασίας. χεχεχε

Δυστυχώς απο τότε προέκυψαν διάφορα και την παραμέλησα αρχικά μέχρι που την παράτησα. 

Κάθεται στην θήκη της και περιμενει. 

Ξεκίνα πάντως. Εγώ για την ιστορία, δεν θα μπορούσα να ασχοηθώ μόνος . Θέλω κάποιον να γνωρίζει και να με μάθει.

Αν δεις οτι δεν το έχεις ( όπως εγώ) μην απογοητευτείς.   Ζήτα βοήθεια απο κάποιον γνώστη.

Καλά, και γω έχω τα πάνω και τα κάτω μου, πολλές οι υποχρεώσεις και λιγοστός ο χρόνος, αν είχα ένα σταθερό ωράριο εργασίας θα πήγαινα σε δάσκαλο, περιμενω να κοιμηθούν τα παιδιά για να γρατζουνίσω…

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 3/12/2021 at 6:09 ΜΜ, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Και 2ον, θέλω να πάρω ένα ενισχυτή για βραδυνη “μελέτη” τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω δεν είναι πολλά, ας πουμε ταβάνι τα 250-300 ευρώ.

Απ´ όσα έχω ψάξει τείνω προς τον Marshall origin 5C που έχει και ωραίο βιντατζ λουκ και στον Bugera V5 που είναι λιγότερο όμορφος αλλά με βάση τα βίντεο που έχω δει έχει πιο καλό ήχο στα δικά μου αυτιά.

Τι άλλο μοντέλο παίζει σε τέτοιου είδους ενισχυτές?

Αν το "βραδυνη" υποννοει χαμηλή ένταση (συνθήκες κοιμάται κάποιος σε άλλο δωμάτιο ή και ακόμα αν μιλάμε για μικρό διαμέρισμα), εγώ θα ξέχναγα απο την γκαρνταρομπα τον marshall.
Τα 5 watt εξακολουθούν να είναι γάματα δυνατά και αν σε εγκλωβίσει με την ένταση του δεν έχεις καν έξοδο ακουστικών.
Αν θες ντε και καλά λάμπα, ο bugera τουλάχιστον έχει built in attenuator που τον ρίχνει σε 1 και σε  0.1watt και επιπλέον έχει έξοδο ακουστικών.
Υπάρχει και ο orange mini στα 3 watt.
Λαμπατος για βραδυνη εξασκηση, δεν ειναι κ οτι καλύτερο.

Έχε υπόψη πως η ποιότητα του ήχου της ηλεκτρικής, είναι κατά το συντρηπτικότατο ποσοστό το ηχείο και όχι ο ενισχυτής.
Κ δυστυχώς οι έξοδοι ακουστικών στους ενισχυτές είναι κατα 99% απευθείας από τον τελικό ενισχυτή, και κατ'επέκταση με ακουστικά παίρνεις τραγικότατο ήχο που πονάει η ψυχή σου όταν τον ακούς.
Υπάρχει ένα μικρό ποσοστό που κάνει emulation ηχείου απο την έξοδο ακουστικών για να μην υπάρχει αυτό το πρόβλημα αλλα σε λαμπάτο δεν νομίζω να βρεις κάτι τέτοιο.
Ρίξε μια ματιά στον Boss Katana mini.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος seatcowl έγραψε:

Αν το "βραδυνη" υποννοει χαμηλή ένταση (συνθήκες κοιμάται κάποιος σε άλλο δωμάτιο ή και ακόμα αν μιλάμε για μικρό διαμέρισμα), εγώ θα ξέχναγα απο την γκαρνταρομπα τον marshall.
Τα 5 watt εξακολουθούν να είναι γάματα δυνατά και αν σε εγκλωβίσει με την ένταση του δεν έχεις καν έξοδο ακουστικών.

Το βραδυνη όντως εννοώ αυτό που κατάλαβες, το συγκεκριμένο μοντέλο Marshall (origin 5C) έχει διακόπτη για να δουλεύει 5W ή 1W, είναι ένας πολύ απλός ενισχυτής που δεν έχει τίποτα ενσωματωμένο, αν και το ηχείο του είναι celestion δεν έχει τον καλύτερο ήχο με το 8αιντσο, σε καμπίνα με 12αρι έχει πολύ καλύτερο ήχο αλλά…

Θέλω να πάω σε λαμπάτο, έχω ήδη ένα yamaha ga-15 που δε λέει, επίσης έχει o αδελφός μου ένα Marshall mg30dfx που μπορώ να τον πάρω αν χρειαστώ παραπάνω ένταση.

Θεωρεις ότι και το 1 watt είναι πολύ για χρήση στο σπιτι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Το βραδυνη όντως εννοώ αυτό που κατάλαβες, το συγκεκριμένο μοντέλο Marshall (origin 5C) έχει διακόπτη για να δουλεύει 5W ή 1W, είναι ένας πολύ απλός ενισχυτής που δεν έχει τίποτα ενσωματωμένο, αν και το ηχείο του είναι celestion δεν έχει τον καλύτερο ήχο με το 8αιντσο, σε καμπίνα με 12αρι έχει πολύ καλύτερο ήχο αλλά…

Θέλω να πάω σε λαμπάτο, έχω ήδη ένα yamaha ga-15 που δε λέει, επίσης έχει o αδελφός μου ένα Marshall mg30dfx που μπορώ να τον πάρω αν χρειαστώ παραπάνω ένταση.

Θεωρεις ότι και το 1 watt είναι πολύ για χρήση στο σπιτι?

Το 1 watt θα ελεγα πως είναι bearable να σου πω την αληθεια.
Εχω ενα 10αρι ibanez (ηταν ο πρωτος που ειχα παρει) και μια στο πολυυυ τοσο τον αναβω ετσι για τη φαση, βραδυ σε συνθηκες οπως αυτες που περιγραψαμε και δυσκολευομαι να βαλω το ποτενσιομετρο σε μια θεση κατω απο το 1 που να μην θεωρω οτι θα ακουγομαι στα διπλανα διαμερισματα.
Η βλακεία με τους λαμπάτους ειναι πως συμπεριφερονται σαν 600αρια SS... δεν εχουν καστανο ροπη χαμηλα και αν δεν τα ανοιξεις, σε περάνε και τα παπιά.
Και στα μικρά ηχεία που έχουν αυτοι οι μικροί ενισχυτές, είναι ακόμα πιο απογοητευτική η κατάσταση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος seatcowl έγραψε:

Η βλακεία με τους λαμπάτους ειναι πως συμπεριφερονται σαν 600αρια SS... δεν εχουν καστανο ροπη χαμηλα και αν δεν τα ανοιξεις, σε περάνε και τα παπιά.
Και στα μικρά ηχεία που έχουν αυτοι οι μικροί ενισχυτές, είναι ακόμα πιο απογοητευτική η κατάσταση.

Αυτό είναι αλήθεια, γιαυτο πέφτουν στο 1watt και κάτω, ώστε να μπορείς να ανοίγεις το volume σχεδόν τέρμα για να μπορούν να παίξουν γεμάτα, το 15 αρι που έχω στη χαμηλή ένταση νιαουρίζει, έχω και ένα irig και μπορώ να παίξω με ακουστικά αλλά μου τη σπάει η διαδικασία των συνδέσεων και ότι είσαι καλοδιομενος, θέλω να βάζω ένα καρφί και να τελειώνει εκεί το πραμα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα