Jump to content
GavriilVet

Kawasaki ZX25RR; επιτέλους ανάσταση;

Recommended Posts

ωραιος ηχος,

αλλα το θεμα ειναι να στροφαρει, αλλα να φευγει και απο το οπτικο μας πεδιο :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

πολυ editing πρεπει να εριξαν σαν μηχανημα παντως με ενδιαφερει

Τροποποιήθηκε από τον theophilos13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

16K$ ( new Zealand = Australia)  :cry:

Λίγο πιο κάτω από το ZX6R. 

Αναμενόμενο (λόγω τεχνολογίας σε κάθε τμήμα της: Showa SFF, brembo monoblocks, ηλεκτρονικά, πλαίσιο κλπ) αλλά σίγουρα σοκαριστικό. 

10 χρόνια πριν σε αυτά τα χρήματα έπαιρνες ZZR1400. 

Απίστευτο το άλμα. 

Δυστυχώς οι τιμές έχουν ξεφύγει πλέον. Πολύ. Και οι μισθοί και έξοδα στην Ελλάδα μας κάνουν μόνο να ονειρευόμαστε... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:rotfl::rotfl::rotfl:

Άντε ωρματε παίδες αξίζει full λέμε.

Τέλειο για καθημερινό κτλπ. όπως λέγαμε :_zeppelin:

16κ για... Θόρυβο.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

15900 σε δολάρια Αυστραλίας η τιμή. Γύρω στα 10.000 ευρώ. Που και πάλι είναι πολλά δλδ, αλλά όχι όσο φάνηκε αρχικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 λεπτά, το μέλος ksino1100 έγραψε:

[....................]

10 χρόνια πριν σε αυτά τα χρήματα έπαιρνες ZZR1400. 

Απίστευτο το άλμα. 

Δυστυχώς οι τιμές έχουν ξεφύγει πλέον. Πολύ. Και οι μισθοί και έξοδα στην Ελλάδα μας κάνουν μόνο να ονειρευόμαστε... 

Είναι μεγάλο θέμα (ίσως αξίζει να ανοιχτεί ξεχωριστό thread για να καταθέσουν και οι παλαιότεροι -σε καμία περίπτωση βετερανοι- τη γνώμη τους από το δικό τους ξεκίνημα) το πως κατ'εμέ η μοτοσυκλέτα ΚΑΙ από αυτό, πεθαίνει. Δεν ξέρω αν είναι ελληνικό πρόβλημα μόνο. Ή δεν ξέρω αν η αφετηρία της σκέψης μου είναι εντελώς λάθος. ΑΛΛΑ. Η μοτοσυκλέτα ήταν πάντα νεανική, επαναστατική, αντισυμβατική και αυτό επειδή ήταν οικονομική. Ερχόταν ο οικονομικός της χαρακτήρας και κούμπωνε τσακ με αυτό που ζητούσε ο νέος. Και ο νέος μεγάλωνε κι έπαιρνε κι άλλη μοτοσυκλέτα, κι άλλη μετά και μετά άλλη μία, ώσπου κάποια στιγμή έπαιρνε την τελευταία του....

Και νομίζω είμαστε σε ένα σημείο που πάμε κατά εκεί. Οι μοτοσυκλετιστές που μπήκαν στον κόσμο τη δεκαετία του 70 και του 80, αργά ή γρήγορα θα αγοράσουν την τελευταία τους μοτοσυκλέτα. Και θα ακολουθήσουν όσοι μπήκαν στα 90s και στα 00s. Και οι σημερινοί 20ρηδες, θα έχουν μοτοσυκλέτα σε 10 χρόνια; Ή μήπως το να μπουν στο χώρο έγινε πολύ ακριβό; Δεν ξέρω τί έγινε πρώτα. Οι νέοι έστριψαν την πλάτη στη μοτοσυκλέτα (και ως εκ τούτου, οι κατασκευαστές αύξησαν τις τιμές για να διατηρήσουν μέρος του τζίρου τους; ) ή οι κατασκευαστές αύξησαν τις τιμές στοχεύοντας στην "υπερκατανάλωση" από πιο "άνετους" αναβάτες με αποτέλεσμα να γίνει δύσκολη η αγορά από νέους; Δεν ξέρω ποιά ήταν η αρχή, αλλά θεωρώ όσο παραμένει δύσκολη η εισαγωγή κάποιου στο χώρο, ο κλάδος θα ζημιωθεί τελικά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολλά για όλους μας πιστεύω! Παραμένει όμως ένα αρκετά εξελιγμένο 250... δεν βρίσκω έναν λόγο να το πάρει κάποιος ( εκτός αν είναι μέσο καμιάς χορηγίας ) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 28 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

15900 σε δολάρια Αυστραλίας η τιμή. Γύρω στα 10.000 ευρώ. Που και πάλι είναι πολλά δλδ, αλλά όχι όσο φάνηκε αρχικά.

Εξαιρετική η παρατήρηση Μιχάλη. 

Δε το είχα προσέξει πως ήταν. nz

Το έγραψα και στο προηγούμενο ποστ μου πως μιλάμε για καγκουροδόλλαρα. 

Με σημερινή ισοτιμία μιλάμε για 9845€

Και ναι, για την τεχνολογία της είναι εξαιρετική τιμή. 

Άλλο αν μας κακοφαίνεται "το 10χιλιαρο για 250αρακι" για την τσέπη μας

Επειδή το 2009 πχ έπαιρνες Gixxer 1000 με 13Κ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 λεπτά, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Και νομίζω είμαστε σε ένα σημείο που πάμε κατά εκεί. Οι μοτοσυκλετιστές που μπήκαν στον κόσμο τη δεκαετία του 70 και του 80, αργά ή γρήγορα θα αγοράσουν την τελευταία τους μοτοσυκλέτα. Και θα ακολουθήσουν όσοι μπήκαν στα 90s και στα 00s. Και οι σημερινοί 20ρηδες, θα έχουν μοτοσυκλέτα σε 10 χρόνια; Ή μήπως το να μπουν στο χώρο έγινε πολύ ακριβό; Δεν ξέρω τί έγινε πρώτα. Οι νέοι έστριψαν την πλάτη στη μοτοσυκλέτα (και ως εκ τούτου, οι κατασκευαστές αύξησαν τις τιμές για να διατηρήσουν μέρος του τζίρου τους; ) ή οι κατασκευαστές αύξησαν τις τιμές στοχεύοντας στην "υπερκατανάλωση" από πιο "άνετους" αναβάτες με αποτέλεσμα να γίνει δύσκολη η αγορά από νέους; Δεν ξέρω ποιά ήταν η αρχή, αλλά θεωρώ όσο παραμένει δύσκολη η εισαγωγή κάποιου στο χώρο, ο κλάδος θα ζημιωθεί τελικά

Οταν ημουν πιτσιρκας το ονειρο ηταν ενα C50 φτιαγμενο 72ρι. Σημερα ειναι το νεο κινητο, η νεα καρτα γραφικων. :winking:

Επισης αλλαξαν πολυ οι εποχες. Αρχες '90 που πηρα την πρωτη μου μοτο εβγαινες λιγο εξω απο την πολη και ησουν σχεδον μονος να την χαρεις. Σημερα εχει κινηση παντου εκτος απο τις 3 το πρωι. Τοτε οδηγουσαμε πολυ, τωρα μετακινουμαστε. 

Στην δικη μου πραγματικοτητα μοτοσυκλετα δεν χωραει πια. Δεν εχω χρονο. Μια Κυριακη που μενει ειναι αφιερωμενη στις οικογενειακες υποχρεωσεις, σε κανα μερεμετι, στην επαφη με φιλους. Και να ειχα ομως ειμαστε 3 οποτε καθε οικογενειακη βολτα θα γινει με αμαξι ( ο μικρος ειναι μικρος για να μενει μονος του ). Ετσι κραταω ενα σκουτερ για το πηγαινε - ελα της δουλειας αν και με τρομαζει αρκετα πια. Ή εγω γερναω ή αλλαξαν πολυ προς το χειροτερο οι συνθηκες κυκλοφοριας.

Επισης στο μελλον η λυση στο κυκλοφοριακο, στα τροχαια, στην χωρητικοτητα των δρομων, θα δοθει με την αυτονομη οδηγηση. Οι μοτοσυκλετες η θα ακολουθησουν η θα απαγορευτουν. Στο πρωτο σεναριο θα γινουν ακομα πιο ακριβες, αρα οχι για νεους, και τελικα αν ειναι να σερνεσαι πισω απο την κινηση αφου ο υπολογιστης δεν επιτρεπει διηθηση, παρε αμαξι να εισαι με βερμουδα και κλιματισμο, αντι για μπουφαν, μποτες, γαντια, κρανος, να εισαι και καλυτερα διασυνδεμενος. :thumbsdown:

ΥΓ. Σορι για το offtopic :blush:     

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μηχάνημα αυτό δεν είναι για να το πάρει κάποιος και να το έχει για παπί, υπάρχουν άλλωστε πολλά μηχανάκια που κάνουν εξαιρετικά τη δουλειά αυτή, στα δικά μου μάτια είναι ένα entry level μηχανάκι για νεαρούς σε ηλικία αναβάτες που βλέπουν τη μηχανή και ως άθλημα, ποιο από τα μέχρι τώρα 250αρια μπορεί να σταθεί δίπλα του στην πίστα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 45 λεπτά, το μέλος PaNick έγραψε:

Οταν ημουν πιτσιρκας το ονειρο ηταν ενα C50 φτιαγμενο 72ρι. Σημερα ειναι το νεο κινητο, η νεα καρτα γραφικων. :winking:

Επισης αλλαξαν πολυ οι εποχες. Αρχες '90 που πηρα την πρωτη μου μοτο εβγαινες λιγο εξω απο την πολη και ησουν σχεδον μονος να την χαρεις. Σημερα εχει κινηση παντου εκτος απο τις 3 το πρωι. Τοτε οδηγουσαμε πολυ, τωρα μετακινουμαστε. 

Στην δικη μου πραγματικοτητα μοτοσυκλετα δεν χωραει πια. Δεν εχω χρονο. Μια Κυριακη που μενει ειναι αφιερωμενη στις οικογενειακες υποχρεωσεις, σε κανα μερεμετι, στην επαφη με φιλους. Και να ειχα ομως ειμαστε 3 οποτε καθε οικογενειακη βολτα θα γινει με αμαξι ( ο μικρος ειναι μικρος για να μενει μονος του ). Ετσι κραταω ενα σκουτερ για το πηγαινε - ελα της δουλειας αν και με τρομαζει αρκετα πια. Ή εγω γερναω ή αλλαξαν πολυ προς το χειροτερο οι συνθηκες κυκλοφοριας.

Επισης στο μελλον η λυση στο κυκλοφοριακο, στα τροχαια, στην χωρητικοτητα των δρομων, θα δοθει με την αυτονομη οδηγηση. Οι μοτοσυκλετες η θα ακολουθησουν η θα απαγορευτουν. Στο πρωτο σεναριο θα γινουν ακομα πιο ακριβες, αρα οχι για νεους, και τελικα αν ειναι να σερνεσαι πισω απο την κινηση αφου ο υπολογιστης δεν επιτρεπει διηθηση, παρε αμαξι να εισαι με βερμουδα και κλιματισμο, αντι για μπουφαν, μποτες, γαντια, κρανος, να εισαι και καλυτερα διασυνδεμενος. :thumbsdown:

ΥΓ. Σορι για το offtopic :blush:     

οφφ τοπικ.

Περιγράφεις ένα αρκετά βαρετό κόσμο που δεν θα ήθελα να είμαι μέρος άν υπάρξει. 

Ον τοπικ.

Πολλά τα 10κ , camay το μεκανακι ομως.

Μην ξεχναμε οτι πλεων καποιοι πληρωνουν 25-30κ για SS (καλά κάνουν) και μας μοιάζει νορμάλ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι στοχευμένο προιόν, για αυτόν που θέλει ακριβώς αυτό. Που θέλει να ακούει το στροφάρισμα, που θέλει να ακούει τετρακύλινδρο, που θέλει να νοιώθει την δύναμη ψηλά, που θέλει να νοιώθει ότι έχει κάτι πολύ εξελιγμένο, που για όποιο άλλο λόγο τέλος πάντων, ή κάποιος που είχε 250 τετρακύλινδρο και γουστάρει μια σύχρονη μορφή του, ΓΕΝΙΚΑ κάποιος που θέλει ΑΥΤΟ το προιόν, η Kawasaki του έχει πρόταση. Οι άλλες εταιρίες, δεν έχουν. 

Δεν υπάρχει πρακτικός λόγος, νομίζω το να ψάχνουμε άδικα. Το Ninja 400 το δικύλινδρο, θα είναι πιο γρήγορο, πιο αποτελεσματικό και πιο φτηνό, αν ψάχνουμε πρακτικά, χωρίς την αίσθηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Είναι μεγάλο θέμα (ίσως αξίζει να ανοιχτεί ξεχωριστό thread για να καταθέσουν και ...

Άνοιξε άνοιξε θεματακι.

πριν 6 ώρες, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Και ναι, για την τεχνολογία της είναι εξαιρετική τιμή. 

Όχι φίλο... Δεν είναι.

Δεν με νοιάζει τι τεχνολογία έχει πάνω. Δεν παύει να είναι 250αρι.

Το ότι σε κάποιους σκάει αναμνήσεις αυτή η αναβίωση των παλιών θρυλικών "τεράτων" της τότε εποχής μου είναι αδιαφορο.

Για να τα λέμε όλα ως έχουν.

Γιατί αν σκάσει ένας τύπος εδώ και πει έχω το Inazuma250  και θέλω να σκάσω 7000 ευρώ σε βελτιώσεις θα τον κρεμάσουμε στο Σύνταγμα.

Γιατί εκεί δεν θα αξίζει να τα σκάσει και θα αξίζει να σκασεις 10000€ για ένα 250.

Ξαναλέω 250.

Μην τρελαθουμε κιόλας.

Τότε το BMW 1200 gs το απλό να το φτάσουμε 45000€ 

Και να πούμε και ευχαριστω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πόση τεχνολογία πια έχει που δικαιολογεί τέτοια τιμή; Μην μπερδεύουμε τα semi-premium εξαρτήματα με την καινοτομία. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 λεπτά, το μέλος HLIAS έγραψε:

Άνοιξε άνοιξε θεματακι.

Θα περιμένω να περάσουν λίγες μέρες από το προηγούμενο που άνοιξα, γιατί θα γίνω ο σπασ...τικός του φόρουμ:laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θεωρώ πως η τιμή είναι εκεί που είναι κυρίως επειδή το συγκεκριμένο μοτέρ δεν μπορεί να κάνει απόσβεση φορεμένο και σε άλλα μοντέλα ώστε να επιμεριστει το κόστος. Στα 15κ θα ήταν ανέκδοτο πραγματικα, στα 10 παραμένει πανάκριβο με πολλά "αλλά " όμως. Γιατί σωστά λέει ο Ηλίας πως το GS θα έπρεπε να πάει στα 45 μετά αλλά on the other hand, σε σχέση με μια Harley ή ένα Xmax 300 , το gs ( βασικά τα Μουλτιστραντα /ΚΤΜ ) θα έπρεπε να κοστίζουν 100 χιλιάρικα. Ευτυχώς όμως, τα πράγματα δεν πηγαίνουν ακριβως έτσι γιατί αυτό που σου προσφέρει μια Electra Glide δεν μπορείς να το νιώσεις ουτε με 300 άλογα.   Στο νίντζα επισης πληρώνεις ΚΑΙ τη μοναδικότητα που έχει .

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νταξει ρε Γιάννο σιγά την μοναδικότητα που έχει..

Μην τρελαθουμε κιόλας.

Τι παραπάνω έχει από τις άλλες μοτοσυκλέτες τελευταίας τεχνολογιας; (Για τεχνολογία μιλάω καθαρά)

Αν έχει μοναδικότητα αυτό τι να πει μια panigale

Με κάτι τέτοια φτάσαμε να θεωρούμε νορμάλ τα 20000€ για μηχανή και 30000  για αμάξι.

Δεν είναι προσωπική επίθεση Γιάννο, απλά το παίρνω ως πάσα 

Βρίσκουν και τα κάνουν.

Ξέρω ξέρω, καπιταλισμός. Οκ

Για όποιον είναι στον χώρο των κατασκευών και τεχνολογίας στα συστήματα ελέγχου θα ξέρει πως σαν συστήματα δεν είναι τίποτα εξωπραγματικοι οι αισθητήρες που φέρουν.

Απλά το πλασάρουν ωραία, τσιμπάμε εμείς και δώσε τα φράγκα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έτσι κι αλλοιώς, το κόστος κατασκευής μια μοτοσυκλέτας ΔΕΝ είναι ανάλογο του πόσο μεγάλες τρύπες έχει το μοτέρ του.

Ένα τετρακύλινδρο 400, ένα 600 και  ένα 1000 με ίδια υλικά, ίδιας αρχιτεκτονικής πλαίσιο, ίδια περιφερειακά κ.ο.κ. κοστίζουν σχεδόν το ίδιο να παραχθούν. Το πόσο μεγάλες είναι οι τρύπες των κυλίνδρων ΔΕΝ έχει αναλογικό κόστος.

Από κει και μετά, το εργοστάσιο κοστολογεί λιανική τιμή, βάση και ΑΛΛΩΝ κανόνων, όπως marketing, φυσική αίσθηση του καταναλωτή κ.ο.κ. Αν τα κοστολογούσε βάση του πόσο κοστίζουν, και σου έλεγε το 400 10.000 ευρώ, το 600 11.000 ευρώ και το 1000 11.900, ε ποιός θα αγόραζε τα μικρά μετά;

Η δε τιμή της Kawasaki για το 250, είναι αδικαιολόγητα ακριβή για 1-σιδερένιο πλαίσιο και 2-μονό δίσκο μπροστά. Ας είχε αλουμινένιο πλαίσιο και διπλούς δίσκους να το άξιζε το 10ρι, αλλά αυτά είναι ΟΛΑ θέμα τι στοχεύει το marketing με το προιόν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ένα χρόνο μετά το τελευταίο ποστ, ψάχνοντας για μικρά κυβικά έπεσα εδώ.

Τελικά μάλλον δυστυχώς δεν πούλησε τίποτα.

Και πώς να πουλήσει που μας έχουν ρημάξει το πορτοφόλι. 

Αυτό όμως είναι μια άλλη κουβέντα από το πόσο καλό είναι σαν μηχανάκι 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα