Jump to content
Sign in to follow this  
Παναγιώτης Κ.

The "Bucket List" gets shorter..........

Recommended Posts

The Bucket list, το καλάθι με τις επιθυμίες, τα πράγματα που θες να κάνεις στην ζωή σου. Όχι τα "τυποποιημένα", τα "μαζικά", "τα 10 μέρη που πρέπει να δεις πριν πεθάνεις" και παρόμοια γλυκανάλατα, αλλά αυτά που βγαίνουν από τα βάθη της ψυχής σου, οι μύχιες επιθυμίες σου. (Θα έχετε δεί φαντάζομαι το ομώνυμο φίλμ με τον Jack Nicholson και τον Morgan Freeman - αν όχι, δείτε το).

DVD+Blog+Headers+1200x675-April3.jpg

Ψηλά λοιπόν στην δικιά μου λίστα, ήταν το να βολτάρω με μηχανάκι στα ατελείωτα δάση και τις λίμνες της Βρετανικής Κολούμπια, εκεί στην Δυτική Ακτή του Καναδά...........
Αν και γενικά "το έχω" με τις περιγραφές, δυσκολεύομαι ακόμη να μεταφέρω στο χαρτί τα συναισθήματα που μου γέννησε η πραγματοποίηση αυτής της "ευχής" μου.
Το "όνειρο" είχε δημιουργηθεί από εικόνες, βιβλία και αφηγήσεις για ψηλά βουνά και απέραντα δάση, κοιλάδες και φαράγγια με ατελείωτες λίμνες, πυκνή βλάστηση, παρθένα φύση και άγρια ζωή.

Τροποποιήθηκε από τον Παναγιώτης Κ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το επόμενο πρωί, η πρώτη εικόνα έξω από την πανσιόν μου:

nwhLHCk.jpg

Μαζευόμαστε στο κλειστό γήπεδο χόκεϊ για ενημέρωση, με "οδηγίες προς ναυτιλομένους", μοίρασμα Road Books και χαρτών, έλεγχο εξοπλισμού.

eApypFp.jpg

XmL9rbt.jpg

Οι ομάδες πέφτουν με τα μούτρα στους χάρτες για την επιλογή στρατηγικής και διαδρομών:

YkhGSWA.jpg

Οι χάρτες, με την συνεργασία της Δασικής Υπηρεσίας, λεπτομερέστατοι:

u5UTtyU.jpg

Οι κυρίες της οργανωτικής ομάδας παρακολουθούν στις οθόνες τους το στίγμα όλων των συμμετεχόντων, τόσο την τήρηση του κανονισμού (που απαγορεύει την απομάκρυνση των μελών της ίδιας ομάδας πάνω από 500 μέτρα ο ένας από τον άλλον) όσο για την ασφάλειά τους.

CPsWe8l.jpg

Μια ματιά στο πάρκινγκ, να δούμε τί παίζει από μηχανάκια:

llr9FnZ.jpg

DYzTxRl.jpg

QoU9edH.jpg

UjavI3P.jpg

.............και έλεγχος για το σπρέι πιπεριού και τους αναμεταδότες (transponders) πριν την εκκίνηση:

yFekA4F.jpg

"My" Dream team σε μία στιγμή ξεκούρασης πάνω σε ένα φέρρυ, σε διέλευση λίμνης

9MtO05a.jpg

Ανεφοδιασμός βενζίνης στην μέση του πουθενά: Οι "παλαίουρες" ίσως θυμηθούν τις αντίστοιχες αντλίες ανάμειξης βενζίνης με διχρονόλαδο.

g2DOmXs.jpg

Σε άλλη μια "μέση του πουθενά" βρίσκω αυτό:

NwSYckj.jpg

.... που διαθέτει ΑΥΤΟ:

aOyHNVi.jpg

Ο μόνος καλός καφές που ήπια στον Καναδά, και που μόλις η ιδιοκτήτρια ακούει πως είμαι από Ελλάδα, κερασμένος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δρόμοι και εικόνες του Καναδά, που λάτρεψα:

f0x2UMU.jpg

NXr8L5t.jpg

fUVa2Dl.jpg

sRsZV6X.jpg

rmm7PYs.jpg

9wnwW2v.jpg

DCM8ieK.jpg

uYzK395.jpg

06S6vD2.jpg

Τροποποιήθηκε από τον Παναγιώτης Κ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και μερικές σκόρπιες σκέψεις............

Η Bony........ ένα μηχανάκι που σε πέντε μέρες πήγε σε τόσο χώμα που μάλλον κανείς ιδιοκτήτης της δεν θα τολμήσει. Επιφυλακτικά στην αρχή, πιο ξεθαρρεμένα αργότερα, ντριφτάριζε όμορφα στις χωμάτινες φλαταδούρες, "με έκανε μάγκα" με τις μαλακές της αναρτήσεις και το ενδοτικό της πλαίσιο που προειδοποιούσε και συγχωρούσε. Αυτά που στα ασφάλτινα στροφιλίκια με ενοχλούσαν, με βοήθησαν να απολαύσω το χώμα. Τρελλό, έ;

Ο Καναδάς.......... δεν ξέρω πόσο σκληρή μπορεί να είναι η ζωή εκεί τους χειμώνες, αλλά, αν μπορούσα, άνετα θα περνούσα εκεί τα καλοκαίρια μου. Πολιτισμός, ανθρώπινη επαφή, ζεστοί άνθρωποι, καθαριότητα, τάξη.........

FHBDkMi.jpg

Αχ Ελλάδα, πόσο πολύ με πονάς κάθε φορά που επιστρέφω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 31 λεπτά, το μέλος doctoras9 έγραψε:

Παναγιώτη αν ψαχνεις για αχθοφορο στειλε πμ εδω!! :laugh:

Ψάχνω, αλλά νομίζω πως δεν έχεις τα "τυπικά προσόντα.........

Αποτέλεσμα εικόνας για victoria secret models

:laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα