Jump to content
Canardo

Πέρι ρουλεμάν ο λόγος

Recommended Posts

Πρόκειται σύντομα να κάνω μια αντικατάσταση των ρουλεμάν, τσιμουχών σε μοχλικό,  ίσως και στο ψαλίδι. (Ε και έναν έλεγχο στα αντίστοιχα των τροχών).
Διαπίστωσα κάποιους τζόγους και τρίζει σαν σουμιές, οπότε ήρθε η ώρα της αλλαγής για να μην πω ότι άργησε ήδη.

Είναι προτιμότερο να πάω σε αγορά από "μπουτίκ" ρουλεμάν και να τα πάρω ένα-ένα ξεχωριστά, ρουλεμάν, τσιμούχες ή να πάω σε έτοιμα κίτ.
Το πλεονέκτημα από "ρουλεμανατζίδικο" είναι ότι πάω στα γνωστά, Koyo, SKF etc.
Τα κιτ αν και μοιάζουν να είναι ίσως λίγο πιο οικονομικά, έχω χοντρές αμφιβολίες για την ποιότητα των ρουλεμάν, έχουν βέβαια την ευκολία ότι παίρνεις το πακετάκι και ότι χρειαστείς είναι εκεί.

Για παράδειγμα τα All Balls παρουσιάζονται σαν αμερικάνικα, αλλά από ότι ξέρω φτιάχνονται στην Κίνα.
Αντίστοιχα τα Pro-X, δεν έχω ιδέα που φτιάχνονται και ποια η ποιότητα τους.
Οι κριτικές που διαβάζω είναι μεικτές.

Έχει κανείς προσωπική εμπειρία, γνώμη, άποψη;
Και μια παράπλευρη ερώτηση, επειδή πάντα υπάρχει περίπτωση και οι αποστάτες (sleeves) να είναι "ψωριασμένοι", αυτούς του βρίσκω μόνο "μαμά" ή παίζει κάτι σε after-market χύμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Τα prox φτιάχνονται στην Ιαπωνία και είναι ποιότητας αντίστοιχης με τα εργοστασιακά. 

Σκέψου στο ΤΤ τέτοια μπιέλα φοράω. 

Στο θέμα σου, πάρε τα ρουλεμάν, αγόρασε καλής ποιότητας και δεν ασχολείσαι παραπάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ θα έλυνα πρώτα και θα γρασάριζα όπου και όπως γίνεται, πριν προχωρήσω σε αντικατάσταση. Σε περίπτωση, που και μετά την λίπανση, πάλι έχει πρόβλημα, τότε πας για νέα πράγματα.

Υπόψιν πολλές φορές ακούς να τρίζει, ψάχνεις το μοχλικό από εδώ, ψάχνεις από εκεί.....και τελικά τρίζει το ΑΝΩ άκρο έδρασης αμορτισέρ στο πλαίσιο (παθών), που συνήθως κιόλλας δεν έχει ρουλεμάν αλλά ένα απλό τριβείο-κουζινέτο (μπρούτζινο ή άλλο μέταλο). Με ένα απλό γρασάρισμα...φτιάχνει!

Οι δε τζόγοι, κάποιες φορές δημιουργούνται από μικροφθορά στους άξονες-βίδες.

Στην περίπτωση που όντως δεν σώνεται το πράγμα, βγάλτα όλα, και πήγαινε στο gee ή όποιον άλλο έμπορο να σου τα βρει σε Koyo ή NTN.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κωδικούς έχω βρει από όλα, το βασικό που ήθελα να ήταν να το πιάσω μια Κυριακή πρωί, να έχω όλα τα υλικά μαζεμένα και μέχρι το απόγευμα να τα τελειώσω.

@FlyingInADream Από την άλλη δεν έχεις άδικο, ανοίγω, εξετάζω, καθαρίζω, γρασάρω και αναλόγως πράττω στη συνέχεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αφού έχεις τους κωδικούς, εγώ θα πρωτινά να τα πάρεις σε κάποια επώνυμη μάρκα απο το εμπορείο, δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις με άγνωστης ποιότητας κιτ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 27/9/2019 at 5:16 ΜΜ, το μέλος Canardo έγραψε:

@FlyingInADream Από την άλλη δεν έχεις άδικο, ανοίγω, εξετάζω, καθαρίζω, γρασάρω και αναλόγως πράττω στη συνέχεια.

Κανονικα αυτο πρεπει να κανεις. Εκτος αν κατα το γρασσαρισμα καταλαβεις ότι οι τζογοι ειναι εκτος οριων

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 9/29/2019 at 3:28 ΠΜ, το μέλος HLIAS έγραψε:

Κανονικα αυτο πρεπει να κανεις. Εκτος αν κατα το γρασσαρισμα καταλαβεις ότι οι τζογοι ειναι εκτος οριων

Απλά επειδή εκεί έχουμε βελονοειδή και αν είναι πολύ φθαρμένα, έχουν την τάση να σκορπάν και να τα μαζεύεις από "χάμου", :2funny:  είπα να είμαι καβαντζωμένος.
Αν δεν κάνω λάθος, από την στιγμή που αρχίζεις να νιώθεις το τζόγο και να ακούς κλαλ-κλακ, πρέπει να πας για αλλαγή άμεσα, διαφορετικά κινδυνεύεις να χαλάσεις τις φωλιές και πας μετά για άλλα.:pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να κάνω μια αφελές ερώτηση, που λένε.

Για τι κόστος συζητάμε και τι παλαιότητας ρουλεμάν? 

Να πιάσει να λύσει το μηχανάκι, να καθαρίσει γρασσάρει κάνει ράνει και βλέπουμε?

Θεωρώ ότι το κόστος των ανταλλακτικών θα είναι γύρω στα 30€ κι ότι δεν αξίζει για ένα τέτοιο "μικρό κόστος" και τόσο χρονοβόρα δουλειά να βάλει τα ίδια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν εχεις αδικο και εσυ.. σωστη και αυτη η αποψη.

Μπρος γκερμος και πίσω ρεμα.

Χεχε.

Βασικα Κωστη. Αν σε παιρνει οικονομικα πανε βαλε καινούρια.

Αν οχι , κανε γρασσαρισμα.

Λογικα με το ιστορικό που εχει αυτο το μεκανακι θα θελει και εκει επισκευη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 29 λεπτά, το μέλος HLIAS έγραψε:

Λογικα με το ιστορικό που εχει αυτο το μεκανακι θα θελει και εκει επισκευη

Για το ΚουΛουρι είναι ψηλέ μου, στο άλλο τα άλλαξα ήδη! :tooth:

Θα βγω αύριο στη γύρα να δω τι υπάρχει διαθέσιμο, αν και από τη μαμά Kawasaki το κόστος βγαίνει κάνα 200€.:_unsure:
Οπότε πάω για χύμα εκτός αν ακούσω τίποτα τρέλες από τους ρουλεμάν-αμάν-αμαν-ατζήδες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

Θα βγω αύριο στη γύρα να δω τι υπάρχει διαθέσιμο, αν και από τη μαμά Kawasaki το κόστος βγαίνει κάνα 200€.:_unsure:

Δεν έχω γνώση επί της ιδιαιτερότητας των ανταλλακτικών που χρειάζεται ΑΛΛΑ όταν έπαψα να είμαι κουτάβι και σύγκρινα τιμές αντιπροσωπείας σε τσιμούχες-ρουλεμάν με "κοινά" του εμπορίου, μου έφυγε το κλαπέτο. Τσιμούχα εμπορίου 0,60€, αντιπροσωπείας 4€. 

Αν υπάρχει η δυνατότητα, λύσε το μηχανάκι, έχε στο χέρι τα ρουλεμάν που χρειάζεσαι και δε νομίζω ότι θα δώσεις πάνω από 30-40€.

Τροποποιήθηκε από τον hayabusas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος hayabusas έγραψε:

Δεν έχω γνώση επί της ιδιαιτερότητας των ανταλλακτικών που χρειάζεται ΑΛΛΑ όταν έπαψα να είμαι κουτάβι και σύγκρινα τιμές αντιπροσωπείας σε τσιμούχες-ρουλεμάν με "κοινά" του εμπορίου, μου έφυγε το κλαπέτο. Τσιμούχα εμπορίου 0,60€, αντιπροσωπείας 4€. 

Αν υπάρχει η δυνατότητα, λύσε το μηχανάκι, έχε στο χέρι τα ρουλεμάν που χρειάζεσαι και δε νομίζω ότι θα δώσεις πάνω από 30-40€.

Ναι ενδεικτικά έγραψα την τιμή, για να γελάσουμε μετά, με την σύγκριση τιμών και φυσικά για ενημέρωση οποιουδήποτε μπορεί να ενδιαφερθεί στο μέλλον να κάνει παρόμοια εργασία.

Ιδιαίτερες απαιτήσεις δεν υπάρχουν, έτσι κι αλλιώς από τη μάνα του KOYO φοράει, καλά επώνυμα ρουλεμάν θέλω.
Μόνο Κινέζο δεν θέλω να βάλω!

Να το λύσω θα προτιμούσα "όχι", θα πάω (ελπίζω) σήμερα με τους κωδικούς και αν δεν βγεί άκρη τότε μόνο θα τα βγάλω και θα τους τα πάω στο χέρι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχώς σε δύο καταστήματα, άκρη δεν βγήκε με τους κωδικούς.

Έχω να πάω σε ένα ακόμα αύριο, αλλά μάλλον πάμε σε λύσιμο και δείγματα στο χέρι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

Δυστυχώς σε δύο καταστήματα, άκρη δεν βγήκε με τους κωδικούς.

Έχω να πάω σε ένα ακόμα αύριο, αλλά μάλλον πάμε σε λύσιμο και δείγματα στο χέρι.

Οι κωδικοί ανταλλακτικών εργοστασίου (part number) δεν αντιστοιχούν σε κωδικούς ρουλεμάν.

Είναι αναγκαίο, προκειμένου να μην τα πληρώσεις βαπορίσια, να πας με τα ρουλεμάν στο χέρι. Σε κανένα μαγαζί ρουλεμάν δε θα βγάλεις άκρη, είναι βέβαιο αυτό. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 24 λεπτά, το μέλος hayabusas έγραψε:

Οι κωδικοί ανταλλακτικών εργοστασίου (part number) δεν αντιστοιχούν σε κωδικούς ρουλεμάν.

Είναι αναγκαίο, προκειμένου να μην τα πληρώσεις βαπορίσια, να πας με τα ρουλεμάν στο χέρι. Σε κανένα μαγαζί ρουλεμάν δε θα βγάλεις άκρη, είναι βέβαιο αυτό. 

Μάλλον είναι λίγο πιο μπερδεμένο το πράγμα.
Κωδικός Ανταλλακτικού = 92046   (92046-1110) 
Περιγραφή = BEARING-NEEDLE, BM202726 (αυτό, το δεύτερο, προφανώς και μοιάζει με κωδικό από ρουλεμάν).

Νομίζω πάντως πως το καλύτερο είναι αυτό που είπες εξαρχής, λύσιμο και δείγμα στο χέρι για αποφυγή μπελάδων.:winking:
Δεν πειράζει θα μείνω κάνα 2-3 μέρες χωρίς μοτό, που ήθελα να το αποφύγω πάση θυσία.:_unsure:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος HLIAS έγραψε:

Στειλε pm στον @Gee

Σου στελνω και το ττηλ του

Και εγώ φωτογραφίες του Gee με κραγιόν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος klab έγραψε:

Και εγώ φωτογραφίες του Gee με κραγιόν.

Μεγάλη ζημειά έχει κάνει αυτό το GNTM τελικά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τζίφος και στο τρίτο κατάστημα, ναι μεν οι κωδικοί είναι σωστοί, το τσέκαρα και με τους φρέσκους καταλόγους της KOYO, αλλά ΔΕΝ...

Ο πωλητής ήταν αρκετά ευγενικός και μου είπε πως θα κάνει κάνα δυο τηλέφωνα Αθήνα, μπας και γίνει τίποτα.
Διαφορετικά πας αντιπροσωπεία μου λέει.
Με 15€ το ρουλεμάν και 5€ η τσιμούχα??!!!! :cry:

Καλά με τίποτα δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο δύσκολο να βρω ρουλεμάν και τσιμούχες.
Όλοι οι πωλητές δυσκολευτήκαν με τις διαστάσεις. WTF?!

Οπότε ένα pm σε @Gee ή διαφορετικά :dance:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα