Jump to content
efkola

Μείωση ΦΠΑ στα κράνη από 24% σε 13%

Recommended Posts

Στο 13%, από το 24% που είναι σήμερα, μειώνεται ο ΦΠΑ στα κράνη δικυκλιστών. Σύμφωνα με πληροφορίες, η απόφαση αυτή ελήφθη μετά τη συνεννόηση που είχε ο πρωθυπουργός Κ.Μητσοτάκης με το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης και σε συνέχεια της σημερινής δέσμευσής του, κατά την επίσκεψή του στο υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών, για χορήγηση φορολογικών κινήτρων που αφορούν τη χρήση κράνους από τους δικυκλιστές.

Η σχετική διάταξη θα ενταχθεί στο δεύτερο φορολογικό νομοσχέδιο της κυβέρνησης.

Πηγή

Καλή είδηση με την προϋπόθεση ότι η μείωση αυτή θα επιφέρει μείωση στις τιμές των κρανών και δε θα γίνει αβαβα.

Ωστόσο η άποψή μου είναι ότι το κόστος ενός κράνους δεν αποτελεί σημαντικό λόγο για τον οποίο κάποιοι οδηγοί επιλέγουν να μη φορούν κράνος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 18 λεπτά, το μέλος efkola έγραψε:

Ωστόσο η άποψή μου είναι ότι το κόστος ενός κράνους δεν αποτελεί σημαντικό λόγο για τον οποίο κάποιοι οδηγοί επιλέγουν να μη φορούν κράνος.

Συμφωνω. Ειναι θεμα παιδιεας και μαλον οχι οικονομιας.

Γενικα όμως πιστευω σε αξεσουαρ προστασιας θα επρεπε να υπαρχει μειωμενος ΦΠΑ.
Επιπλέον, ακόμη ένα κίνητρο θα ήταν σε περίπτωση που ένας νέος αναβάτης αγοράζει όλο τον εξοπλισμό που είναι απαραιτητος για τις εξετασεις να εχει μια μειωση στο συνολικό κοστος του διπλώματος.  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και φυσικά αφού πάρει τον απαραίτητο εξοπλισμό, πρώτον να τον φοράει και δεύτερον να τον φοράει σωστά.

Kranos_heri_moto_02.jpg

Wear-helmet.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 44 λεπτά, το μέλος efkola έγραψε:

Ναι  μεν, αλλά.

Το μακρυνό 1986, ειχε μπεί ΦΠΑ 36% (όσο απίστευτο κι αν φαινεται) στα κράνη. Και τοτε ειχε κατακλυστει το κεντρο απο μοτό, ως αντίδραση στο παράλογο εκεινο ποσοστο, κια πάρθηκε πίσω.

Σε κάτι Αγγλίες, ειναι 0%. 

Απο 24%, σε 13% ειναι κέρδος σημαντικό για όλους.

Αρκει οι έμποροι να μην ροκανίσουν την μείωση.

Αυτοι που δεν φόραγαν, ΠΑΛΙ δεν θα φορούν. Τους ειναι αδιαφορο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μεταξυ μας.  Τα ακουω βερεσε αυτα. 

Συμφωνω  που λετε οτι ειναι θεμα παιδειας.  

Αμα ο αλλος δεν θελει να βαλει κρανος δεν θα βαλει.  

Αλλωστε δεν κανουν ολα τα κρανη 400 και 800 ευρω.  

Το καταλαβαινω να μην εχει καποιος χρηματα να παρει με 350€  πχ αλλα σορρυ,  σιγουρα εχει να παρει με 70 πχ. 

Κουβας;  ναι κουβας.  

Καλυτερα ομως κουβας απο το τιποτα.  

Επιπλεον πιστευω πως το καλο-ακριβο κρανος πιο πολύ διαφερει στον τομεα ανεσης, αερισμου και θορυβου,  παρα στην  ασφαλεια.  Εκεί έγκειται  η διαφορα τιμης (περα απο τα σχεδια). 

Ευπροσδεκτο το μετρο,  αλλα σε εμας που ηδη ετσι κι αλλιως θα αγοραζαμε  τον αλλο μηνα πχ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν θέλουμε να κρίνουμε την μείωση ως ένα νέο μέτρο μέσα σε ένα γενικότερο πλαίσιο τότε σαφώς και είναι καλοδεχούμενο. Όσοι φορούσαμε κράνη θα τα αγοράζουμε φθηνότερα, τόσο απλά. Αν θέλουμε να το κρίνουμε ως μέτρο το οποίο θα μειώσει την ακρανωσιά τότε είναι για γέλια. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι ένα μέτρο που κάνει την Ελλάδα να φαίνεται λιιιιγο λιγότερο γελοία σε σύγκριση με τις άλλες χώρες της ΕΕ. Καλό είναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνώ με όσα λέτε, απλά πιστεύω πως η διαφορά θα είναι για αυτούς που φοράνε ήδη κράνος, οτι θα το ανανεώνουν με ένα νεώτερο πιο συχνά/εύκολα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπάρχουν αξίοπιστα κράνη με 4 αστέρια sharp (ή ακόμα και 5) με λιγότερο από 100€. Αρά η μείωση του Φ.Π.Α. κατά 10% σημαίνει ότι κάποιος θα γλυτώσει το πολύ 10€. Δεν λέω κακό δεν κάνει αλλά ντάξει δεν κάνουν τα 10€ την διαφορά.

Εκεί που θα υπάρχει όντως διαφορά είναι στα πολύ ακριβά κράνη. Σε ένα κράνος 500€ π.χ. θα γλυτώνεις 50€. Όμως δεν νομίζω κάποιος ο οποίος δεν φοράει κράνος να παίρνει πρώτο κράνος τόσο ακριβό.

Τέλος προσφορές της τάξης του -10% μπαίνουν ούτως ή άλλως πολύ συχνά απο μαγαζιά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 02/08/2019 at 10:05 ΠΜ, το μέλος warez έγραψε:

Τέλος προσφορές της τάξης του -10% μπαίνουν ούτως ή άλλως πολύ συχνά απο μαγαζιά.

Στα 500 θα γλιτώσεις 50 και μετά αλλά 45. Δεν θα αλλάξει η προσφορά λόγο μείωσης φπα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλό μέτρο επιτέλους αλλά θα έπρεπε να μην έχει καθόλου ΦΠΑ, επίσης για εμένα θα έπρεπε με κάθε αγορά δικύκλου,ακόμα και μέσα στη τιμή,να υπάρχει υποχρεωτικά ένα budget κράνος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με  αφορμή αυτό , να αναφέρω για όσους τυχόν ενδιαφέρονται ότι έχω λάβει email από δύο μεγάλα αθηναϊκά μοτομάγαζα ότι έχει ξεκινήσει η μείωση των τιμών στα κράνη και να επισκεφτώ το e-shop τους για να δω τις ανανεωμένες τιμές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω τσεκάρει τις νέες τιμές... Δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά τελικά! Είχα επιλέξει εδώ και καιρό στο skroutz ορισμένα μοντέλα για μελλοντική αγορά. Το HJC i70 για παράδειγμα, από 220 έπεσε στα 200. Το παλιότερο IS-70 Από τα 167 έπεσε στα 153. Για εμένα ουσιαστικό μέτρο θα ήταν να πέσει ο ΦΠΑ κάτω από το 10, ή τουλάχιστον να μειωθεί ο ΦΠΑ στο ίδιο ποσοστό για όλο σχεδόν τον βασικό μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό ενός αναβάτη, όπως μπουφάν, γάντια και παντελόνι.

Διαβάστε και το παρακάτω: https://www.bikeit.gr/reportaz/item/22459-reportaz-meiosi-f-p-a-sta-krani-kai-apo-pote-isxyei

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 5/1/2020 at 6:44 ΜΜ, το μέλος Chris1981 έγραψε:

Έχω τσεκάρει τις νέες τιμές... Δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά τελικά! Είχα επιλέξει εδώ και καιρό στο skroutz ορισμένα μοντέλα για μελλοντική αγορά. Το HJC i70 για παράδειγμα, από 220 έπεσε στα 200. Το παλιότερο IS-70 Από τα 167 έπεσε στα 153. Για εμένα ουσιαστικό μέτρο θα ήταν να πέσει ο ΦΠΑ κάτω από το 10, ή τουλάχιστον να μειωθεί ο ΦΠΑ στο ίδιο ποσοστό για όλο σχεδόν τον βασικό μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό ενός αναβάτη, όπως μπουφάν, γάντια και παντελόνι.

Διαβάστε και το παρακάτω: https://www.bikeit.gr/reportaz/item/22459-reportaz-meiosi-f-p-a-sta-krani-kai-apo-pote-isxyei

Πως δεν υπαρχει διαφορα?Το10% δεν ειναι και λιγο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα