Jump to content
stavros-2stroker

Αξίζει η αγορά μεταχειρισμένου παπιού το 2019 ;

Recommended Posts

Ισχύει ότι πολύ παλιά (μιλάμε για χρονολογίες 1970 και 1980) έφερναν μεταχειρισμένα παπάκια από το εξωτερικό?Γίνεται να το κάνουν και σήμερα?

πριν 4 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Αν δεν είναι για τα μέτρα σου λογικό να πιάνεσαι πάνω του, το συγκεκριμένο το ανέφερα ως παράδειγμα πάπιας της εποχής εκείνης και επειδή το έχω δουλέψει, το συγκεκριμένο δεν χτυπάει μπιέλα αν δεν το αφήσεις στεγνό από λάδι, το είχα για μεγάλο διάστημα υπερκυβισμενο και δεν έπαθε τίποτα, και πήγαινε μόνο τέρμα.

Και πάλι το ξαναλέω θα έδινα τα λεφτά σε μηχανάκι που πραγματικά το αξίζει, όχι σε μηχανάκι που απλά το πουλάνε ακριβά χωρίς λόγο, αυτοί ας τα κρατήσουν.

Αν μείνει το παπάκι στεγνό από λάδι το σασμάν θα πάθει τίποτα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Έφερναν ναι, c50 και town mate. Τωρα στην Ιαπωνία δεν έχουν παπάκια, τι να φέρουν; 

Αν μείνει απο λάδι ενας Κινητήρας το σασμάν είναι το τελευταίο που θα σε πειράξει. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 21 λεπτά, το μέλος strokt up έγραψε:

Έφερναν ναι, c50 και town mate. Τωρα στην Ιαπωνία δεν έχουν παπάκια, τι να φέρουν; 

Αν μείνει απο λάδι ενας Κινητήρας το σασμάν είναι το τελευταίο που θα σε πειράξει. 

Και το σασμάν όμως χρειάζεται να λιπαίνεται με λάδι.Μήπως η μπιέλα χαλάει πολύ ποιο γρήγορα από το σασμάν όταν μείνει από λάδι το κάρτερ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος GRR έγραψε:

Και το σασμάν όμως χρειάζεται να λιπαίνεται με λάδι.Μήπως η μπιέλα χαλάει πολύ ποιο γρήγορα από το σασμάν όταν μείνει από λάδι το κάρτερ?

Το σαζμαν όπως είπε και ο σύντροχος strokt up θα είναι το τελευταίο που θα χαλάσει γιατί θα το προλάβει το πιστονι - κύλινδρος, κομβιο -μπιέλα και μετά τα υπόλοιπα κινούμενα μέρη που χρησιμοποιούν το λάδι εκτός από λιπαντικό και ως ψυκτικό μέσο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έψαχνα πρόσφατα για αγορά παπιού (ναι το ίδιο έγραψα κ στο thread για το lc4 αλλά τι να κάνουμε... η ζωή είναι περίεργη), και αφού παρακολούθησα την αγορά για αρκετό καιρό κ είδα είδα πολλά απο κοντά έχω να πω οτι με 1000ε μόνο κάτι σαπίδια 20ετίας κυκλοφορούν. Τουλάχιστον στην Αθήνα. Στην επαρχία βρίσκεις κ κάποια ανθρώπινα απο πιτσιρικάδες που τα γούσταραν και τα πρόσεχαν/επισκεύαζαν.
Εδώ στην Αθήνα όλα οσα είδα ήθελαν ευθανασία.

Να ληφθεί υπόψη πως έχω πολύ μικρή εμπειρία απο παπιά αλλά τα daytona sprinter που είδα απο κοντά (ένα καινούριο ένα μεταχειρισμένο), έχουν πολύ απογοητευτική ποιότητα κατασκευής. Χάλια πλαστικά, χάλια βαφή, κατέβαζες το stand και ένιωθες να τρίζει ολόκληρο το παπί, συμπίεζες την μπροστινή ανάρτηση και στην επαναφορά χόρευε καρσιλαμά σαν τρελομπαλάκι, όλο το μπροστινό.

Επειδή κάποιος πιο πριν έκανε μια σχετική ερώτηση...
Εγώ για παπί 20ετίας σε μέτρια κατάσταση, νορμαλ τιμή θα θεωρούσα τα 700-800ε. Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες απο ότι είδα βέβαια νομίζουν οτι αν πέσουν κάτω απο 1000αρικο το χαρίζουν και δεν τους πάει η καρδία... άσχετα βέβαια απο το αν έχει βγάλει δυο πλεμόνια και μια σπλήνα σε delivery και εμφανισιακά είναι σαν τον τύπο απο τα goonies.

Τροποποιήθηκε από τον seatcowl

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 51 λεπτά, το μέλος seatcowl έγραψε:

Το χειρότερο είναι να είναι πένα εμφανισιακά κατά την γνώμη μου. Μηχανάκι 25ετίας,στην αγγελία ονομαζόμενα χιλιόμετρα "1" με ολοκαίνουργια,προφανώς ιμιτασιόν πλαστικά. Και παίξε εσύ στοίχημα πόσες ανακατασκευές έχει κάνει και πόσες τούμπες έχει φάει. Δεν μπορώ να δώσω τα λεφτά μου σε τέτοιους ανθρώπους. Γράψε βρε άνθρωπε μια νορμάλ περιγραφή,αναρίθμησε προβλήματα,βιώματα,ζημιές,ανακατασκευές κλπ και δωσ'το σε μια ανθρώπινη τιμή. Να δεχτώ μια τσιμπημένη τιμή,αν αλυσιδογράναζα,αναρτήσεις,ρουλεμάν είναι όλα προσφάτως αλλαγμένα και έχεις κάνει και μεγάλο σέρβις. Αλλιώς με ποια λογική να δώσω 1000 ευρώ; Έχω παλιό μηχανάκι και γνωρίζω ότι μια απλή δουλειά 15 λεπτών μπορεί να γίνει καταδικασία 2 βδομάδων απλά και μόνο επειδή έχουν λιώσει οι βίδες,επειδή τα μέταλλα συστέλλονται και διαστέλλονται 2 δεκαετίες κλπ. Το να έχεις τέτοιο όχημα κι επειδή του άλλαζες λάδι κάθε 2000 χιλιόμετρα αντί των προτεινόμενων 4000 να θεωρείς ότι είναι ευκαιρία και ότι δεν μπορείς να το δώσεις κάτω από 1000 ευρώ εμένα με ξεπερνάει. Συγνώμη για την μαξιλαροθήκη,για μένα η αγορά ενός φθηνού,και δη δοκιμασμένου,κινέζικου παπιού είναι μονόδρομος πια αν ο κύριος γνώμονας είναι το value for money και δυστυχώς που το athlete είναι τόσο fugly,γιατί θα έκανε πάταγο κοντράροντας άνετα τα daytona. Δεν έχω ασχοληθεί με παπιά,απ'τα λίγα που'χω διαβάσει(και εννοείται απ'τις άπειρες ώρες στο car) βγάζω αυτά τα συμπεράσματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μεταχειρισμένο όπως και να το κάνεις δεν θα είναι το ίδιο με το καινούργιο.Αρκεί το μεταχειρισμένο που θα πάρεις να μην είναι εντελώς διελυμένο.Στο car.gr που έχει κάτι 50άρακια GLX με 700-750 ευρώ θεωρώ ότι είναι πολλά.Με 750 ευρώ παίρνεις 115-125 κυβικά μεταχειρισμένο που έχει και ποιο πολύ γκάζι.Το 50αρακι κάνει μόνο για μέσα στο χωριό άντε και για τα γειτονικά χωριά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και που να δεις τιμές για κάτι λιωμένα κινέζικα. Πάντως, το δικό μου που είναι σε σχετικά καλή εμφανισιακή κατάσταση και άριστη μηχανική παραπάνω από 200 - 300 ευρώ θα ντρεπόμουν να ζητήσω. 

πριν 15 λεπτά, το μέλος GRR έγραψε:

Στο car.gr που έχει κάτι 50άρακια GLX με 700-750 ευρώ θεωρώ ότι είναι πολλά.

Πληρώνεις όνομα... 

Τροποποιήθηκε από τον CRX

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εκτός από το car.gr υπάρχει άλλη ιστοσελίδα για μεταχειρισμένα μηχανάκια?Και μιλαώ για ιστοσελίδα που μπορείς να βρεις πολλά όπως στο car, και όχι 1-2 μόνο όπως πχ στο usedmoto.gr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 3/8/2020 at 0:52 ΠΜ, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Δηλαδη ποσο πιστευετε οτι πρεπει να πουλανε ενα σωστα συντηρημενο crypton 105 που ειναι 20 χρονον για να ειστε ικανοποιημενοι? Δε μιλαω για κανενα σαπιο, μιλαω για σωστο μηχανακι, επισης μην τα συγκρινετε με κινεζικα μηχανακια, ακομα και τα 20ετιας Yamaha, honda, suzuki, kawasaki, ειναι καλυτερης ποιοτητας απο αυτα.

για ενα καλο crypton r 102 το οποιο δεν ειναι λιωμενο σε ντελιβερι, δεν εχει σκουριες, το μοτερ δουλευει σωστα και εχουν αλλαχθει ολα τα αναλωσιμα

με γνησια η αφτερ καλης ποιοτητας ναι θα εδινα 1κ.

ενα που εχει μουφα πλαστικα των 100ευρω, βγαλμενη ποδια με το καρμπυρατερ να πεταει απο διπλα, δισκο μαργαριτα και βαμμενα μαυρα φαναρια δε θα εδινα ουτε 1$ :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος noodles έγραψε:

για ενα καλο crypton r 102 το οποιο δεν ειναι λιωμενο σε ντελιβερι, δεν εχει σκουριες, το μοτερ δουλευει σωστα και εχουν αλλαχθει ολα τα αναλωσιμα

με γνησια η αφτερ καλης ποιοτητας ναι θα εδινα 1κ.

ενα που εχει μουφα πλαστικα των 100ευρω, βγαλμενη ποδια με το καρμπυρατερ να πεταει απο διπλα, δισκο μαργαριτα και βαμμενα μαυρα φαναρια δε θα εδινα ουτε 1$ :biggrin:

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό, 1Κ για μηχανάκι που πραγματικά αξίζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παρε ενα 

Keeway Target 125i

1540 € καινουργιο, οσοι το πηραν τα καλητερα εχουν να πουν.Καμια σχεσει με τα αλλα κινεζικα. Και στα Κινεζικα οτι πληρωσεις περνεις, και αυτο ειναι κορυφη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος getsim andreas έγραψε:

παρε ενα 

Keeway Target 125i

1540 € καινουργιο, οσοι το πηραν τα καλητερα εχουν να πουν.Καμια σχεσει με τα αλλα κινεζικα. Και στα Κινεζικα οτι πληρωσεις περνεις, και αυτο ειναι κορυφη.

Ολα εξαρτωνται απο τη χρηση που κανει ο αναβατης, αν θελεις ενα μηχανακι να πηγαινεις τις βολτες σου και για να κανεις τις δουλειες σου ολα τα κινεζικα ειναι καλα και μια χαρα θα τα κανουν, υπαρχει ομως και μια μεριδα αναβατων που τα μηχανακια τους τα εχουν μονο για να τα σκιζουν, σε ενα τετοιο ατομο ποσο καιρο θα παει ενα τετοιο μηχανακι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος getsim andreas έγραψε:

παρε ενα 

Keeway Target 125i

Το εχω παρει για τον γιο μου 600 χλμ εχει...αριστο ειναι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Ολα εξαρτωνται απο τη χρηση που κανει ο αναβατης, αν θελεις ενα μηχανακι να πηγαινεις τις βολτες σου και για να κανεις τις δουλειες σου ολα τα κινεζικα ειναι καλα και μια χαρα θα τα κανουν, υπαρχει ομως και μια μεριδα αναβατων που τα μηχανακια τους τα εχουν μονο για να τα σκιζουν, σε ενα τετοιο ατομο ποσο καιρο θα παει ενα τετοιο μηχανακι?

Τα κινέζικα τα μεταχειρισμένα που παίρνουν γνήσια ανταλλακτικά από Honda και Yamaha πχ παπάκια Zongshen,Dayang που είναι απομιμήσεις επώνυμων παπιών, συμφέρει να τα φτιάξεις και να τα κρατήσεις.Αρκεί ο Μάστορας που θα το φτιάξει να κάνει σωστή δουλειά και όχι απατεωνιές.Και ακόμα καλύτερα αμα γνωρίζεις από μόνος σου να το φτιάξεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχει και πάρα πολύ καλό χώρο κάτω από την σέλα που είναι τέλειο για καθημερινή χρήση ( χάρτια / σούπερ μαρκετ κλπ ), καθώς και η σέλα του μου φάνηκε καλή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

Έχει και πάρα πολύ καλό χώρο κάτω από την σέλα που είναι τέλειο για καθημερινή χρήση ( χάρτια / σούπερ μαρκετ κλπ ), καθώς και η σέλα του μου φάνηκε καλή.

Το ρεζερβουάρ του πόσα λίτρα παίρνει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος GRR έγραψε:

Το ρεζερβουάρ του πόσα λίτρα παίρνει?

3,6 λίτρα απότι βλέπω με μια γρήγορη αναζήτηση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα