Jump to content
ΓιωργοςΤΤ

Ηλεκτρικό σκούτερ Lime

Recommended Posts

Καθώς βρίσκομαι για δουλειές στην πόλη μου, παρατηρούσα μέρες κάτι ηλεκτρικά σκούτερ παρατημένα εδώ και εκεί, τα οποία φυσικά μου κίνησαν την περιέργεια. 

Μια εταιρία λοιπόν, Lime λέγεται, τα νοικιάζει, κάνεις τη βόλτα σου, το αφήνεις, το παίρνει άλλος, μετά βρίσκεις εσύ ένα άλλο κλπ.

Η διαδικασία είναι αρκετά εύκολη. Κατεβάζεις την εφαρμογή, προπληρώνεις ένα ποσό, 10, 20 ή 30 ευρώ και ο χάρτης της εφαρμογής σου δείχνει πού θα βρεις παρκαρισμένο σκούτερ και πόσο μπαταρία του έχει απομείνει.  Σκανάροντας το qr code στο τιμόνι ξεκλειδώνει, δίνεις μια με το πόδι να ξεκινήσει και μετά αναλαμβάνει το ηλεκτρικό μοτέρ. 

Ένα πλήρως φορτισμένο έχει αυτονομία περίπου 40 χλμ, ενώ τελική με εμένα επάνω (95 κιλά) έπιασε 25χλμ/ώρα. 

Αφού κάνεις τη βόλτα σου, το παρκάρεις σε σημείο που να μην ενοχλεί, κλειδώνεις και φεύγεις.

Το κόστος είναι 1 ευρώ το ξεκλείδωμα και 0,15€/λεπτό.

Για μια απόσταση 1χλμ πλήρωσα 2 ευρώ οδηγώντας 7 λεπτά.

Μάλιστα υπάρχει και η δυνατότητα να το φορτίζεις σπίτι σου επί πληρωμή.

Προς το παρόν υπάρχουν σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.  

Ποιά η γνώμη σας για την εν λόγω υπηρεσία;  την έχετε δοκιμάσει; είναι σε θεση τα ηλεκτρικά σκούτερ γενικά να αντικαταστήσουν τα μηχανοκίνητα;  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

τα βλεπω καθε μερα θεσσαλονικη,και καθε μερα περισσοτερο.Ποτε δεν πετυχα καποιον για να μου εξηγησει τι και πως.Ωραια τα ινφο μου λυθηκαν αρκετες αποριες.

Ισως το δοκιμασω αν βολεψει!

Αλλα για να τα βλεπω ολο και περισσοτερο πιστευω οτι ειναι αρκετα ενδιαφερουσα επιλογη να κινηθεις με το παραπανω πατινι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα Αμερικάνια τα λένε σκουτερ, αλλά βλέπω ότι ειναι πατίνια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος innova 04 έγραψε:

Τα Αμερικάνια τα λένε σκουτερ, αλλά βλέπω ότι ειναι πατίνια.

Κάποτε στο περιοδικό Drive διάβασα ότι η λέξη σκούτερ προέρχεται από τα σανσκριτικά και σημαίνει χωρίς ισορροπία.( η άχρηστη πληροφορία της ημέρας!) Έξω scooter το αναφέρουν για αυτό το είπα και εγώ Έτσι, σε περίπτωση που κάποιος θελήσει να το ψάξει online. 

Αυτό που με προβλημάτισε είναι το κατά πόσο μπορεί να αντικαταστήσει τα συμβατικά μηχανάκια. 

Παίρνω παράδειγμα τον εαυτό μου: Κατοικώ στο κέντρο της πόλης όπου το παρκάρισμα αυτοκινήτου είναι εφιάλτης αν δεν πληρώνεις γκαράζ. Αλλά και μηχανάκι να πάρεις, πάλι σε γκαράζ θα το κλειδώσεις αλλιώς θα το κλαις. Ο χώρος εργασίας μου απέχει 8 χλμ(Περιοχή Καλαμαριά), τα οποία απουσία αυτοκινήτου ή μηχανής κάλυπτα με λεωφορείο μέχρι ένα σημείο και από εκεί με αυτοκίνητο συναδέλφου. Την ώρα αναχώρησης μου, 06.15 δηλαδή οι δρόμοι είναι άδειοι. Το δε μεσημέρι κατά την επιστροφή, μπλοκαρισμένοι τελείως, με αποτέλεσμα να κάνω 45 λεπτά να επιστρέψω σπίτι. 

Με δεδομένο ότι η αυτονομία ενός πατινιού με καλύπτει, αναρωτιέμαι πόσο θα με συνέφερε μια τέτοια αγορά σε σχέση με ένα παπάκι, με δεδομένο ότι με τα 380€ που κοστίζει ένα τέτοιο, δεν παίρνω ούτε παπάκι χρέπι που μόλις το έβγαλαν από τη θάλασσα!

Και γλιτώνω τέλη,ασφάλειες, συντήρηση( οκ όχι τίποτα τραγικό) αλλά και γκαράζ που είναι γύρω στα 30€ το μήνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άιντε ρε, από αυτόν το πήραν το όνομα.

(τα γκομενάκια στα ρολόγια, που είναι λες και βγήκανε από το Our Man Flint, όλα τα λεφτά στο βίντεο)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Άιντε ρε, από αυτόν το πήραν το όνομα.

(τα γκομενάκια στα ρολόγια, που είναι λες και βγήκανε από το Our Man Flint, όλα τα λεφτά στο βίντεο)

Ο τύπος με το γατί ο Ernst Stavro Blofeld είναι? :_devil:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμένα μου φαίνεται επικίνδυνο να κυκλοφορείς με αυτό ως βασικό μεταφορικό μέσο σε μεγάλη πόλη πάντως.

Καλύτερα ηλεκτρικό ή απλο ποδήλατο και κάνα 50αρι παπι αν δε θες έξοδα.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άγγελε το βρήκα εξίσου επικίνδυνο με το να οδηγώ μηχανάκι. Φυσικά χρειάζεται κράνος κατά την οδήγηση. Όπως προσέχεις και προσπαθείς να προβλέψεις την απίθανη κίνηση του αυτοκινήτου που θα σε θέσει σε κίνδυνο όταν οδηγάει μηχανή, το ίδιο πρέπει να προσέχεις και με αυτό. Απλά μια λακκούβα που με την πάπια θα την περάσεις, με αυτό θα πέσεις.

Στην Θεσσαλονίκη δεν έχουμε λεωφόρους να κινηθείς με μεγάλες ταχύτητες όπως για παράδειγμα η Συγγρού στην Αθήνα.  Ασφαλώς και Συγγρού δεν θα έβγαινα με πατίνι. Αλλά στην Τσιμισκή σε ώρα αιχμής, μπορούσα να κινηθώ το ίδιο γρήγορα με τα αυτοκίνητα και σαφώς πιο γρήγορα από το αστικό, το οποίο σε κάποια στιγμή που η κίνηση πήγε πιο γρήγορα από εμένα ακολουθούσα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν εχεις σε καμια περιπτωση την ιδια ικανοτητα αλλαγης κατευθυνσης και φρεναρισματος και αποφυγης ατυχηματων με το πατινι + οποιαδηποτε ανωμαλια στο δρομο μπορει να σε τελειωσει. Δε ξερω ποσο εχεις κυκλοφορησει με ποδηλατο ή αλλο αντισυμβατικο μεσο που σε αναγκαζει να καθεσαι δεξια δεξια στο δρομο, αλλα σε εκεινο το σημειο συναντας τραγικα χαντακια και αλλες ανωμαλιες που ακομα και με ποδηλατο αν εχεις καραφλο λαστιχο χωρις τακουνι πουθενα, μπορουν ανετα να σε ρουφηξουν μεσα και να εχεις θεματα. Αν αρχισεις να καβαλας και πεζοδρομια ειδικα αντε γεια. Στην Αθηνα αυτα τουλαχιστον, αλλα ποση διαφορα να υπαρχει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τσάμπα να μου το έδιναν και να μου πλήρωναν και την κιλοβατώρα της φορτιστής δεν το χρησιμοποιούσα. Απίστευτα επικίνδυνο το θεωρώ, και το σημαντικότερο, not fun to ride. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@CptAngel @ΤάκηςΜπ

Συμφωνώ για το επικύνδινο της υπόθεσης. Το fun factor φυσικά είναι κάτι υποκειμενικό, παίζει τεράστιο ρόλο όμως στην επιλογή.

Χρησιμοποιώ καθημερινά ποδήλατο για αστικές μετακινήσεις και θα απαντήσω ότι στην πόλη που κατοικώ μόνιμα ( Αλεξανδρούπολη) είναι ασφαλές διότι η κίνηση στους μικρούς δρόμους είναι περιορισμένη, ενώ στους κεντρικούς υπάρχουν ποδηλατόδρομοι.

Αν με ρωτήσεις για Αθήνα , έχοντας γνώση της κατάστασης μιας και πέρασα 5 χρόνια σε αυτή, θα σου απαντήσω μάλλον όχι. Εξαρτάται από τη διαδρομή. Αν πχ έχω να πάω Αργυρούπολη- Μπραχάμι,  μπορώ με το ποδήλατο. Αν έχω κέντρο-Γλυφάδα, εκεί δυσκολεύει κάπως το πράγμα.

Στις περισσότερες πόλεις του εξωτερικού υπάρχουν ποδηλατόδρομοι σε κάθε δρόμο, οπότε το να συγκρίνουμε τον αριθμό των ποδηλάτων ή πατινιών που κυκλοφορούν  στο Άμστερνταμ σε σχέση με την Αθήνα ή την Θεσσαλονίκη( πόλεις αφιλόξενες προς τα μέσα αυτά) είναι άτοπο. 

Και μία ουτοπική σκέψη που έκανα. Βλέπουμε ότι στην υπόλοιπη Ευρώπη, τα diesel απομακρύνονται από τα αστικά κέντρα και παράλληλα δημιουργούνται υποδομές για ηλεκτρικά αυτοκίνητα. Αυτό με προκαλεί να σκεφτώ ότι στο μέλλον ίσως απομακρυνθούν όλα οχήματα υγρών καυσίμων, πλην των επαγγελματικών για πρακτικούς λόγους.  Με δεδομένη την χρονοκαθυστέρησή μας σε τέτοιες καινοτομίες, κάποια στιγμή στο μέλλον τα μέτρα αυτά θα εφαρμοστούν και εδώ. Φανταστείτε πόσο καλύτερο περιβάλλον θα είχαν οι πόλεις αν η πλειονότητα των οχημάτων που κυκλοφορούν ήταν  ηλεκτρικά ή ποδήλατα. 

Το πρόβλημα βέβαια έγκειται στο να πείσεις τον κόσμο να αφήσει το αυτοκίνητο και να επιλέξει εναλλακτικό μέσο. Πιστεύω όμως πως με τις κατάλληλες υποδομές και κίνητρα, οι νέοι άνθρωποι θα αποβάλλουν τις παθογένειες του παρελθόντος ( πάω στο περίπτερο 200 μέτρα απόσταση με το αμάξι) και ειδικά όσοι έχουν ζήσει στο εξωτερικό και είδαν πως λειτουργεί το σύστημα με σωστά ΜΜΜ και εναλλακτικά μέσα.

Τροποποιήθηκε από τον ΓιωργοςΤΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυσκολα θα πεισεις το μεσο ανθρωπο (και ειδικα το μεσο Ελληνα) να αρχιζει να καβαλαει ποδηλατο σε μια χωρα που ειναι τιγκα στα βουνα και τις ανηφοροκατηφορες.
Εγω το κανω, αλλα δε μπορω να πω οτι τους αδικω. Πρακτικα σε αρκετες περιπτωσεις ειναι πιο βολικο, ανετο, πρακτικο και ξεκουραστο να πας ακομα και με τα ποδια+μεσα, απο το να μπλεκεις με τα του ποδηλατου. Ακομα καλυτερα ενα παπι (εστω 50αρι αν θες 0 εξοδα) ή μικρο σκουτερ εχει σχεδον ολα τα θετικα, χωρις κανενα σχεδον επιπροσθετο αρνητικο σε σχεση με το ποδηλατο.

Οποτε πρεπει να αλλαξει γενικοτερα φιλοσοφια ζωης καποιος και να δει τα ωφελη του ποδηλατου (0 εξοδα, fitness που ειναι απαραιτητο για μια καλη ζωη, αισθηση ελευθεριας λογω απεξαρτησης απο οποιουδηποτε ειδους γραφειοκρατια κτλπ.), για να κανει τις θυσιες που απαιτει.
Οσο για κατι concept τυπου delivery με ποδηλατο κτλπ. εγω τα βρισκω βλακωδη. Το τελευταιο πραγμα που επηρεαζει τον κοσμο μας ειναι το αν ο ντελιβερας θα ερθει με το παπι του ή με ποδηλατο ή με τα ποδια. Απο τη στιγμη που δεν ερχονται με αυτοκινητα οπως στο εξωτερικο, ειναι ανουσιο το να προσπαθεις να το αλλαξεις.
Μου αρεσει σαν ιδεολογια και σαν εικονα βεβαια και θα το εκανα ως δουλεια μονο και μονο για το fitness, αλλα πρακτικο νοημα δεν εχει.

Το καλο ειναι οτι στο μελλον θα εχουμε full ηλεκτρικα, καποια απο αυτα πολυ fun (ηλεκτρικα supermoto πχ. που γαμανε), περισσοτερα ποδηλατα και ακομα πιο αυστηρες euro προδιαγραφες και ολα αυτα μαζι θα κανουν την κατασταση αγνωριστη πιστευω. Αρκει μονο να βγει καποιος βολτα με ποδηλατο μια ησυχη Κυριακη για να καταλαβει οτι μιλαμε για διαφορετικες πραγματικοτητες. Μονο και μονο η ελειψη του θορυβου που εχουμε συνηθισει, κανει τρελη διαφορα στην αισθηση της πολης και στη ψυχικη κουραση των μετακινησεων. Βαλε και τη μειωμενη κινηση που θα εχουμε οσο αυξανονται δικυκλα και εναλλακτικα μεσα, θα ειναι πολυ διαφορετικα τα πραγματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιωργο  αν σε ψηνει, παρε ηλεκτρικό. 

Αλλα αυτου του τυπου που εβαλες το λινκ  δεν νομιζω να σε καλυψει. 

Κυριως λογω τροχων. + οτι απο οσο διαβασα δεν πρέπει  να μπει σε λιμναζοντα νερα κλπ.

Η αποσταση πεδησης δεν ειναι κατι που σε απασχολει καθως σαν ηλεκτρικό  θα εχει αμμεσο φρεναρισμα. 

Λογικα θα μπορεις  να ρυθμισεις και το coasting brake που εχουν  τα ηλεκτρομοτερ.  

Υπαρχουν και ηλεκτρικα σκουτερ πλεον. 

Δεν ξερω ποσο κοστιζουν,  αλλα ριξε μια ματια.  

Πατινια τυπου σαν του λινκ ειναι για εσωτερικές  μετακινησεις εντος εργοστασιων πχ που εχουν μεγαλες αποστασεις περπατηματος. 

Δεν νομιζω οτι θαβσε βολεψει στον δρομο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@HLIAS

Καλησπέρα Ηλία

Δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν η αγορά του, μιας και τα διαθέσιμα μέσα υπερκαλύπτουν τις ανάγκες μου( 3 μηχανές, ποδήλατο, αυτοκίνητο). 

Το θέμα το άνοιξα αφενός για να δουν τα μέλη πώς λειτουργεί η εφαρμογή lime, αφετέρου να γίνει συζήτηση διότι είδα πως στο εξωτερικό είναι η νέα μόδα στις αστικές μετακινήσεις.

Για το φρένο που ανέφερες, τα πατίνια διαθέτουν kers( kinetic energy restoring system), E-abs, και φρένο στον πίσω τροχό. Επειδή δοκίμασα και προβληματίστηκα, μπορώ με σιγουριά να πω ότι σε ποδηλατόδρομους όπως αυτοί που υπάρχουν στην Αλεξανδρούπολη ( οι οποίοι είναι σε καλή κατάσταση) κινείται άνετα και με ασφάλεια.

Ένα πλεονέκτημα που βλέπω σε σχέση με ένα συμβατικό μηχανάκι με ηλεκτρικό μοτέρ, είναι ότι μπορείς να το συνδυάσεις με ΜΜΜ και ότι δεν σε νοιάζει που θα το παρκάρεις το βράδι. Και λόγω ασφάλειας κλοπής και λόγω φόρτισης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προφανώς και δεν συγκρίνω το lime σκούτερ με το ποδήλατο. Κι εγώ απολαμβάνω πάρα πολύ το ποδήλατο στον ελεύθερο μου χρόνο και το θεωρώ έτη φωτός πιο ασφαλές. Η ηλεκτροκινηση είναι το μέλλον και οι νέοι άνθρωποι τείνουν να μην είναι gearheads οπότε η μετάβαση εφόσον υπάρχουν τόσα πλεονεκτήματα(+ το οποίο clout της φάσης elon musk, tesla) πιστεύω θα είναι πολύ εύκολη. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ΓιωργοςΤΤ έχω το ίδιο πατίνι που έβαλες στο λινκ. Το χρησιμοποιώ καθημερινά για να πάω στην δουλειά μου στο κέντρο από Συκιές. Για αποστάσεις άνω των 5 χιλιομέτρων κουράζει λίγο η όρθια θέση, για οτιδήποτε λιγότερο είναι απλά λουκούμι.

Με γεμάτη μπαταρία έχει καλή ενεργητική ασφάλεια και μπορείς λόγο άμεσης επιτάχυνσης να φύγεις κατευθείαν όταν χρειάζεται. Δεν το αφήνω να πέσει κάτω από 40%. Το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά και με βροχή χωρίς να πάθει κάτι. Όταν βρίσκομαι σε μεγάλο δρόμο χρειάζεται όση σύνεση και πρόβλεψη κίνησης που θα χρειαστεί και με ένα ποδήλατο.

Για μένα το σημαντικότερο είναι ότι πλέον δεν εξαρτώμαι, απ' τον αναξιόπιστο ΟΑΣΘ σε ώρες αιχμής και τα έξοδα του ακόμη και σε σχέση με πενηνταράκι είναι γελοία. (1€ ρεύμα νυχτερινής φόρτισης, λίγο χαρτί για στέγνωμα  καρίνας μετά από πολλά νερά και κάποια στιγμή λάστιχα).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ ωραίο μηχάνημα αυτό @GeorStrat μακάρι να είχα την άνεση να πάρω τουλάχιστον ένα, να κατεβαίνω παραλία και να μένουν όλοι μαλάκες.

Ορίστε και σύνδεσμος.

https://www.zipy.gr/p/ali/dualtron-ultra-powerful-electric-scooter-2-wheel-electric-standing-scooter-electric-skateboard-adult-kick-scooter-electric-skate/32769843670/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Παρε dualtron ultra και τρολαρε κοσμο :laugh:

Κοίτα τώρα που ανοίξαμε ένα θέμα και θα μας βγει και το όνομα!:yeahright:

Πάντος αυτό πρέπει να είναι πολύ thug life φάση!:afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:tooth:

Σχεδον 4k για πατινι....ουτε καν!

Ειναι εντυπωσιακο ομως....και φαντασου τι θα δουμε ακομα στο μελλον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 17 ώρες, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Κοίτα τώρα που ανοίξαμε ένα θέμα και θα μας βγει και το όνομα!:yeahright:

Πάντος αυτό πρέπει να είναι πολύ thug life φάση!:afro:

https://youtu.be/N9qYF9DZPdw?t=73

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα