Jump to content
hraklis

Θορυβος στο καινουργιο ηχοσυστημα

Recommended Posts

Καλησπερα. Εγκατεστησα πριν λιγες μερες ηχοσυστημα στο αυτοκινητο μου μονος μου . δυο ενυσχητες καοινουργια μιντ και τουιτερ και σαμπ. ολα καλα αλλα έχω θέμα με τα ηχεία. απο την στιγμη που θα ανοιξει η οθονη που εχω μια joying τα τουιτερ ιδηκα και πολυ ελαχιστα τα μιντ κανουν εναν θορυβο ολη την ωρα που δεν αυξομωνετε ποτε ειτε το εχω στο 35 ειτε το εχω στο 1 την φωνή. Σταματάει όμως εάν πατήσω το μιούτ ή άν βγάλω τα rca απο την μονάδα. ο ήχος αυτός γίνεται δυνατότερος και αλλάζει πρως το χειρώτερο όσο ανοίγω εφαρμογές στην μονάδα.... ας πούμε με το που ανοίξω το google maps  ακούγετε 30% ποιό δυνατα. ο ήχος σάν ήχος έιναι σαν ένα αεράκι που περνάει ανάμεσα απο κλαδία και κάνει αυτό το περίεργο χαρακτιριστικό ήχο..... και δεν ειναι μονιμα εκεί έρχετραι και φεύγει πραγματικά σαν αεράκι. δέν είναι δυνατός αλλα σε χαλαρό ταξίδι στον δρόμο λόγο του ότι το αμάξι μου έχει καλή ηχομόνοση το ακούσω και όντας και τελιωμανής κοντέυω να βγάλω τα μαλιά μου απο το τράβιγμα..... καμια βοήθεια?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Για παρασιτα την κοβω την φαση. 

Ή τα καλωδια σου εναι μουφα,  ή μπορεί  κατι,  ή τα ηχεια ή τα καλωφια μα ακουμπανε στο σασι και να κανει κάποια διαρροή 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο θόρυβος αυτός προέρχεται από την ηλεκτρική εγκατάσταση και είναι θόρυβος του κινητήρα, χρειάζεσαι κάποια φίλτρα σε κάποια σημεία τροφοδοσίας του ηχοσυστήματος ή τα καλώδια σου περνάνε κοντά από πηγές οι οποίες παράγουν σπινθήρες όπως είναι το τρισυμπιτερ τα μπουζί και διάφορα άλλα.

Είναι μία πολύ δύσκολη υπόθεση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 λεπτά, το μέλος HLIAS έγραψε:

Για παρασιτα την κοβω την φαση. 

Ή τα καλωδια σου εναι μουφα,  ή μπορεί  κατι,  ή τα ηχεια ή τα καλωφια μα ακουμπανε στο σασι και να κανει κάποια διαρροή 

Τα καλώδια είναι ότι ποιο ποιοτηκό υπάρχει όλα groynd zero με 3πλές μονόσεις χαλκούς κια λοιπα ... άρα αποκλύετε αυτό.... δεν ακουμπάει τίποτα και πουθενά 100% γιατί ο ήχος το παρασιτο που βγάζει δέν είναι αυτός απο διαροή

πριν 18 λεπτά, το μέλος nikoskallithea έγραψε:

Ο θόρυβος αυτός προέρχεται από την ηλεκτρική εγκατάσταση και είναι θόρυβος του κινητήρα, χρειάζεσαι κάποια φίλτρα σε κάποια σημεία τροφοδοσίας του ηχοσυστήματος ή τα καλώδια σου περνάνε κοντά από πηγές οι οποίες παράγουν σπινθήρες όπως είναι το τρισυμπιτερ τα μπουζί και διάφορα άλλα.

Είναι μία πολύ δύσκολη υπόθεση

αυτός ο ήχος ειπάρχει έιτε με τον κινητήρα ανοικτό είτε κλιστο... δέν αλάζει ο τόνος του η η ένταση του..... τα καλώδια είανι όλα όπως πρέπει το καλλώδιο ου ρεύματος απο την μεριά του οδηγο΄και τα rca καικαλωδια ηχειων δεξια..... δέν έχω μπουζί έιναι ντίζελ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 λεπτά, το μέλος hayabusas έγραψε:

Τα παρασιτα τα εχεις μονο οταν λειτουργει ο κινητηρας?

οχι είναι ίδιος και αμεταβλητος με τον κινητηρα είτε όν είτε όφ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βάλε και τις δύο γειώσεις των ενισχυτών στην ίδια βίδα πάνω στο σασί. Βολεύει συνήθως η βίδα που βιδώνει κάποια από τις ζώνες ασφαλείας (το κοντό, το θηλυκό) των πίσω επιβατών.

Τρίψε να φύγει λίγο το χρώμα πριν σφίξεις.

Αν είσαι κομπλέ, πιθανότατα η πηγή να ξέρει έξτρα γείωση κάπου στο ταμπλό.

Μη βάλεις αντιπαρασιτικά κ πυκνωτάκια κλπ. Αυτά απλώς προσπαθούν να υποβιβάσουν το πρόβλημα αλλα δε το λύνουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Βάλε και τις δύο γειώσεις των ενισχυτών στην ίδια βίδα πάνω στο σασί. Βολεύει συνήθως η βίδα που βιδώνει κάποια από τις ζώνες ασφαλείας (το κοντό, το θηλυκό) των πίσω επιβατών.

Τρίψε να φύγει λίγο το χρώμα πριν σφίξεις.

Αν είσαι κομπλέ, πιθανότατα η πηγή να ξέρει έξτρα γείωση κάπου στο ταμπλό.

Μη βάλεις αντιπαρασιτικά κ πυκνωτάκια κλπ. Αυτά απλώς προσπαθούν να υποβιβάσουν το πρόβλημα αλλα δε το λύνουν.

οι γειωσεις ειναι ακριβως οπως τα λες..... πανω σε καθαρο μεταλο απο τριψιμο στο σειμειο που μου ειπες.... η πηγη πειρα γειωση απο την ετοιμη της μαμα πηγης..... ενοεις να την γειωσω αλλου? δεν καταλαβα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αφου είναι έτσι κάνε ενα πείραμα

Αφαίρεσε το ενα τουιτερ και σύνδεσε το κοντά στην πηγή με ενα μικρού μήκους καλώδιο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λοιπον παιδια, σημερα που ειχα χρονο εκατσα εβγαλα την μοναδα κια βρηκα απο που ερχεται ο θορυβος.... ερχετε μεσα απο την μοναδα... αν βαλεις το αυτι κοντα ακους ξεκαθαρα τον ηχο μεσα ... εναν ηχο περιεργο σαν ηλεκτρικης φυσεος, σαν σκληρος δισκος απο πισι σαν παλιο μοντεμ δεν μπορο να το εξηγησω καλητερα και αυτος ο ηχος παει στα ηχεια για καποιον λογο.... πως μπορω να μιωσω τον ηχο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συνήθως οι πηγές έχουν ανεμιστήρα εσωτερικό για ψύξη ευαίσθητων εξαρτημάτων. 

Αν υποθέσουμε ότι δεν χρησιμοποιείς τις εξόδους της πηγής για να οδηγήσεις τα ηχεία  (έστω και ένα) είναι σχετικά ασφαλές να το βγάλεις εκτός το ανεμιστηράκι. 

Το πολύ πολύ κάνε το σα δοκιμή να δεις τι ψάρια πιάνεις 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος hayabusas έγραψε:

Συνήθως οι πηγές έχουν ανεμιστήρα εσωτερικό για ψύξη ευαίσθητων εξαρτημάτων. 

Αν υποθέσουμε ότι δεν χρησιμοποιείς τις εξόδους της πηγής για να οδηγήσεις τα ηχεία  (έστω και ένα) είναι σχετικά ασφαλές να το βγάλεις εκτός το ανεμιστηράκι. 

Το πολύ πολύ κάνε το σα δοκιμή να δεις τι ψάρια πιάνεις 

δεν εχει ανεμιτηρακι..... χρισιμοποιω τα preouts rca που πανε ενησχητες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καινουρια ειναι; αν ναι θα εχει εγγυηση. 

Γιατί  δεν πας  απο εκει που το αγόρασες  να ζητησεις ελεγχο ή αντικατάσταση; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα πω κατι που απο αυτα που διαβαζω δεν νομιζω να το εκανες, απλα επειδη δεν αναφερθηκε λεω να ρωτησω μπας και...

Το καλωδιο της παροχης του sub και το rca απο που τα εχεις περασει; Υποτιθεται πως αν τα περασεις απο την ιδια πλευρα δημιουργουνται παρασιτα, και πρεπει να τα περνας απο διαφορετικη πλευρα.. Το καλωδιο της παροχης του sub βολευει απο την πλευρα του οδηγου, και τα rca ή απο το κεντρο, ή απο την πλευρα του συνοδηγου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παναγιώτη @r3negade, αν διαβάσεις παραπάνω,  το αναφέρει ξεκάθαρα πως είναι περασμένα απο αλλού τα καλώδια ρεύματος και σήματος. :sopase:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ειναι ηλεκτρονικος θορυβος μεσα απο την μοναδα που μεταφερεται στα ηχεια.... 100% αλλα δεν ξερω πως να το διωρθωσω αυτο τωρα..... κατι μεσα στην μοναδα η καποιοσ πικνοτης ηα κατι κανει αυτον τον θορυβο και αυτος με την σειρα του καπως περναει μεσω των rca στα ηχεια.... και τωρα που το θυμαμε και με τα μαμα ηχεια χωρις ενυσχητες παλι ακουγοταν αλλα πολυ λιγοτερο..... και τα ηχεια και οι ενσχητεσ εχουν 98dbευεσθησια και μαζεβουν το παρασητο.... πρεπει μαλλον να κατεβασω λιγω το γκειν καθος ακομα δεν το εχω ρυθμησει σωστα...... η μοναδα μου βγαζει περιπου 8 βολτ σστο πριαουτ και το εχω στα 2 στον ενσχητη ...

Τροποποιήθηκε από τον hraklis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 26/11/2018 at 7:30 ΜΜ, το μέλος hraklis έγραψε:

ειναι ηλεκτρονικος θορυβος μεσα απο την μοναδα που μεταφερεται στα ηχεια.... 100% αλλα δεν ξερω πως να το διωρθωσω αυτο τωρα..... κατι μεσα στην μοναδα η καποιοσ πικνοτης ηα κατι κανει αυτον τον θορυβο και αυτος με την σειρα του καπως περναει μεσω των rca στα ηχεια.... και τωρα που το θυμαμε και με τα μαμα ηχεια χωρις ενυσχητες παλι ακουγοταν αλλα πολυ λιγοτερο..... και τα ηχεια και οι ενσχητεσ εχουν 98dbευεσθησια και μαζεβουν το παρασητο.... πρεπει μαλλον να κατεβασω λιγω το γκειν καθος ακομα δεν το εχω ρυθμησει σωστα...... η μοναδα μου βγαζει περιπου 8 βολτ σστο πριαουτ και το εχω στα 2 στον ενσχητη ...

καλησπερα . βρηκες λυση στα παρασιτα?

ευχαριστω 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετα απο δυο χρονια αν δεν εχει ανατιναχτει μαλλον η κινεζια θα το εχει βρει το θεμα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 ώρες, το μέλος gianis1971 έγραψε:

καλησπερα . βρηκες λυση στα παρασιτα?

ευχαριστω 

καλησπέρα . ο ήχος με το παράσιτο ήταν απλά ένα πολύ έντονο ground loop. Γείωσα αλλού τους ενισχυτές και έκανα καλή γείωση της μονάδας κατευθείαν στο σασί και το πρόβλημα λύθηκε 100%...

πριν 9 ώρες, το μέλος andreaspetr έγραψε:

Μετα απο δυο χρονια αν δεν εχει ανατιναχτει μαλλον η κινεζια θα το εχει βρει το θεμα...

υπάρχουνε κινέζικα και κινέζικα ! πάνε δώσε 450 ευρό για joying με dsp και λοιπά και όταν θα δεις ότι παίζουν καλύτερα ακόμα  και από τις επώνυμες που αγοράζετε θα με θυμηθείς. Εγώ αγόρασα τώρα το τελευταίο μοντέλο με dsp και παίζω sq μέχρι αηδίας . έχετε μάθει λάθος με τις κινέζικες των 80 ευρό που σαν πουλάνε εδώ Ελληνικά μαγαζάκια..... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 41 λεπτά, το μέλος hraklis έγραψε:

καλησπέρα . ο ήχος με το παράσιτο ήταν απλά ένα πολύ έντονο ground loop. Γείωσα αλλού τους ενισχυτές και έκανα καλή γείωση της μονάδας κατευθείαν στο σασί και το πρόβλημα λύθηκε 100%...

υπάρχουνε κινέζικα και κινέζικα ! πάνε δώσε 450 ευρό για joying με dsp και λοιπά και όταν θα δεις ότι παίζουν καλύτερα ακόμα  και από τις επώνυμες που αγοράζετε θα με θυμηθείς. Εγώ αγόρασα τώρα το τελευταίο μοντέλο με dsp και παίζω sq μέχρι αηδίας . έχετε μάθει λάθος με τις κινέζικες των 80 ευρό που σαν πουλάνε εδώ Ελληνικά μαγαζάκια..... 

σε ευχαριστω πολυ 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα