Jump to content
iggy13

Τρίξιμο κοντά στις 8000 στροφες

Recommended Posts

Καλησπέρα ελπίζω να γίνω κατατοπιστικός για να μην νιώσετε σαν κ εμένα δηλαδή ένας απελπισμένος που ψάχνει μια βελόνα μέσα σε άχυρα χωρίς να γνωρίζει όμως αν υπάρχει τελικά βελόνα .....η την φαντάζεται.ειδικοτερα λοιπόν μετά από μακρά περίοδο ταλαιπωρίας της μηχανής μου( yamaha r6 2011 23000 klm )καθως είχα βλάβη στις πίπες των πολλαπλασιαστών χωρίς να είναι εύκολη η διάγνωση από τον μηχανικό κ αφού καθαριστικάν μπεκ ελέγχθηκε τρόμπα βενζίνης αλλάχτηκαν λάδια λύθηκαν και δέθηκαν μερικές φορές τα πλαστικά το πρόβλημα βρέθηκε κ λύθηκε....από εκεί κ μετά ξεκινάνε όλα κ ενώ η μηχανή πάει μπόμπα εγώ ακούω όταν ζεσταθεί κ σε πορεία ακόμα ένα θόρυβο σαν  φτερωτή ακούγεται ενώ έχω και τρίξιμο γύρω στις 8000 στροφές όταν ανεβάζω κ φυσικά όταν αφήνω γκάζι το νιώθω στο κατέβασμα....είναι η μηχανή μου και κατάλαβα αμέσως ότι κάτι δεν πάει καλά.ξεκιναω πάω πίσω στον μηχανικό μου δεν βρήκε κάτι πάω αντιπροσωπεία την περνάει βόλτα δεν ακούω κάτι μου λέει μπορεί καμιά πλεξούδα να μην σου έχει πιάσει σωστά ο μηχανικός μου λέει η κάνα πλαστικό...πάω σε γνωστό μάστορα yamaha στην Θηβών το περνει βόλτα λέει φίλε ναι κάτι ακούω δεν ξέρω αν είναι καμπάνα η καδενα τεντωτηρας πρέπει να το λύσω για να σου πω.ωραια λέω αν ο καθένας μου το έλυνε για να δει λέω μπλέξαμε.παω μια βόλτα κ σε ένα άλλο μάστορα πήρε ένα τηλ κ ρώτησε αν τα yamaha r6 βγάζουν πρόβλημα στον τεντωτηρα....αν είναι λέω διάγνωση βάση στατιστικών κουτσομπολιού να μου λείπει....μένω εκεί κ λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων κ υγείας η μηχανή μένει σε ακινησία για ένα διάστημα.πριν 1 μήνα την βγάζω από ακινησία πάω σε αντιπροσωπεία στην Νίκαια να κάνω σέρβις μάλιστα ζήτησα σέρβις σαν να πήγαινα να την πουλήσω.εγινε το σέρβις λάδια μπουζί μπήκε στο μηχάνημα και ρυθμίστηκε κ η τροφοδοσία...μια χαρά μου φάνηκε η εξυπηρέτηση κ μάλιστα μου είπε η μηχανή είναι μπόμπα και να πάω μια εθνική να την ανοίξω λίγο....το έκανα όμως πάλι ο ίδιος θόρυβος όταν ζεσταθεί και αυτός σαν φτερωτή που ακούω κ το τρίξιμο που νιώθω αλλά κυρίως ακούω.κ ενώ όταν αρχίζει να ζεσταίνεται η μηχανή νιώθεις ότι αναπνέει και ακούς γλυκό θόρυβο μετά νιώθεις σαν να πνίγεται εκτός αν πάλι είναι ιδέα μου πάω πίσω στον μηχανικό του λέω τον ακούς τον θόρυβο γέλασε κ μου λέει ο μονόδρομος είναι έτσι κάνουν όλα τα r6. Εκεί ησύχασα αλλά η καθημερινή χρήση δεν με αφήνει να ευχαριστήσω νιώθω σε κάθε βόλτα σαν να πνίγεται η μηχανή μου κ μαζί κ εγώ.αυτο το τρίξιμο μου γαμαει την ψυχολογία οποτε προχτές που γύριζα από την δουλειά πήγα σε άλλη αντιπροσωπεία που είναι στην Καβάλας.την ακούει ο μάστορας μου λέει για τεντωτηρα ίσως την καβαλάει γυρίζει μου λέει δεν ακούω τίποτα κ έτσι θα έλεγα κ σε κάποιον αν μου την έφερνε να την αγοράσει....φεύγω ενθουσιασμένος....το τρίξιμο παραμένει σήμερα πάλι μου γάμησε την ψυχολογία κ γι'αυτό τώρα σας πρήζω δεν ξέρω τίνα κάνω ποιον να εμπιστευτώ ο καθένας λέει ότι να ναι μάλιστα είναι κ άλλα μαστοριά που την άκουσαν ένας στην Σουζούκι μου είπε για μετατόπιση στρόφαλος κ όταν του είπα να την δει είπε δεν ακουμπάω γιαμαχα χάος δηλαδή....ελπίζω να είναι από πλαστικά αλλά απάντηση τι είναι αυτο δεν έχω πάρει κ μόνο εγώ ξέρω πως ακούγεται η μηχανή μου κ πονάω ....συγνώμη αν σας κούρασα θα ήθελα να ακούσω κάθε γνωμη

Τροποποιήθηκε από τον iggy13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 3 λεπτά, το μέλος ΚωσταςΤ έγραψε:

80000 στροφες;;;; :_w00t:

Ισως το τριξιμο ειναι ο ηχος απο το πιστονι που πλησιαζει να σπασει το φραγμα της ταχυτητας του ηχου; 

Συγγνωμη φιλε για το πειραγμα, προφανως σου ξεφυγε ενα μηδενικο. Παντως αν τοσα μαστορια που την οδηγησαν κιολας δεν μπορουν να το εντοπισουν, καταλαβαινεις ποσο δυσκολο ειναι να γινει εκτιμηση απο το πληκτρολογιο. Καλα ξεμπερδεματα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι είπα δέκτη κάθε γνωμη και πείραγμα άλλωστε καλύτερα να γελάω παρά να γαμιεται η ψυχολογία μου....δεν ψάχνω εκτιμηση-λυση από εδώ όσο γνώμες η αντίστοιχες περιπτώσεις....ευχαριστώ για την απαντηση....το μηδενικό δεν μου ξέφυγε είναι το 0 της ψυχολογίας μου

Τροποποιήθηκε από τον iggy13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα! Μπορείς να πας σε κάποιον από αυτούς που απευθύνθηκες και να αλλάξεις τεντοτήρα και καδένα και να ελέγξεις την καμπάνα. Όχι με το μάτι. Με μικρόμετρο κανονικά βάση του εγχειριδίου που έχουν τα συνεργεία. Το κόστος της εργασίας και των ανταλλακτικών δεν είναι απαγορευτικό. 

Έτσι έχεις 2 πιθανά αποτελέσματα. Ή θα διορθωθεί το πρόβλημα και θα είναι μια χαρά, ή θα παραμείνει και θα έχεις αποκλείσει αυτούς τους παράγοντες οπότε και θα μπορείς να αναζητήσεις αλλού την αιτία του προβλήματος.

Τροποποιήθηκε από τον ΓιωργοςΤΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην αντιπροσωπεία που πήγα για σέρβις του μίλησα για καδενα τεντωτηρα κ για καμπάνα ότι μου είπαν άλλοι μηχανικοί από εκεί κ πέρα έκανε το σέρβις δεν παρατήρησε κάτι τέτοιο μου ειπε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 34 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Ισως το τριξιμο ειναι ο ηχος απο το πιστονι που πλησιαζει να σπασει το φραγμα της ταχυτητας του ηχου; 

Συγγνωμη φιλε για το πειραγμα, προφανως σου ξεφυγε ενα μηδενικο. Παντως αν τοσα μαστορια που την οδηγησαν κιολας δεν μπορουν να το εντοπισουν, καταλαβαινεις ποσο δυσκολο ειναι να γινει εκτιμηση απο το πληκτρολογιο. Καλα ξεμπερδεματα...

Εννοειται και ηταν καλοπροαιρετο πειραγμα. και προφανως του ξεφυγε ενα μηδενικο.

Παντως θα συμφωνησω  με τον @pitapola. Καλο ξεμπερδεμα κι απο μενα συντροχε. :victory:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@iggy13, μια ερωτησούλα:

Υπάρχει περίπτωση να έχετε βάλει μηχανικό τεντωτήρα, after market?

Ο μαμά τεντωτήρας είναι υδραυλικός ή θυμάμαι λάθος?

Προσωπικά πιστεύω πως είναι πολύ πιθανό να έχει φθαρεί ο τεντωτήρας σου στην εσωτερική μεριά, εκεί που ακουμπά τη γλίστρα και τη σπρώχνει προς την καδένα χρονισμού.

Μη στροφάρεις ψηλά το μηχανάκι σου όσο το ψάχνεις και ζήτα σε πρώτη φάση να δείτε αν ο τεντωτήρας είναι σε άριστη κατάσταση. 

Ακολουθεί έλεγχος καδένας χρονισμού (μετριέται με άνοιγμα στο ψευτοκάπακο, το Η όπως λεγόταν παλιότερα) όχι ακουστικά.

Και τέλος η κατάσταση της γλίστρας.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χωρις να θελω να σε μπερδεψω και εννοοντας να κοιταξεις αυτα που σου ειπαν τα παιδια νομιζω οτι η καδενα φανερωνεται σε κρυο μοτερ οπου εχουμε χαμηλη πιεση λαδιου.Οταν ζεσταθει το λαδι ανεβαζει πιεση σπρωχνοντας καλυτερα τη γλυστρα μεσω του τεντωτηρα.Εμενα απο τοτε που ξεκινησε ο μπιελοηχος ζητημα να αντεξε 200χλμ οπου και στο τελευταιο ανοιγμα καμπουμ.Και μενα το κανε οταν ζεστενοταν απτις 4000ρπμ και ανω ανοιγοντας και αφηνοντας το γκαζι ενα και το αυτο.Αν εχεις διανησει ενα σεβαστο ποσο χλμετρων αν ηταν μεταλλα θα ειχαν φανερεθει θεωρω.Επισης μπορεις να ελεγξεις τα λαδια σου για τυχον γρεζια.Καλη τυχη φιλος :yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενημερωτικα.  Η πιεση λαδιού  ειναι ιδια ειτε με κρυο ειτε με ζεστο λαδι. 

Την χ πιεση την δημιουργει η τρόμπα λαδιού. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η γνώμη μου είναι πως αν δεν μπορείς να βρεις το πρόβλημα πρώτα κάνεις μια έρευνα για το πια είναι τα πιο συνηθισμένα προβλήματα και μετά ελέγχεις τα αντίστοιχα μερη/εξαρτήματα . Όταν έψαχνα για το δικό μου R6 που είναι 03-04 (για να ξέρω τι να περιμένω) διαβάζοντας γενικά για όλα τα R6 τα πιο συνηθισμένα προβλήματα είναι οι πολλαπλασιαστές και ο τεντωτήρας της καδένας και ανάλογα αν θα αλλάξεις έγκαιρα τον τεντωτήρα καδένα και γλίστρα , μετά από αυτά ελέγχεις τον συμπλέκτη. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά λάδια φίλτρα κ έλεγχος έχει γίνει πριν ένα μήνα σε αντιπροσωπεία της yamaha.εχω κ μια υποψία για τα πλαστικά τι να πω δεν ξερω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα