Jump to content
Prwtogonos

Ανταλλακτικά και συντήρηση σε τσοπερ

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Kostakis88 έγραψε:

Καταρχήν δεν μου είπες εμπειρίες οδήγησης με δίκυκλα ούτε τύπο διπλώματος. Με αυτά τα λεφτά στην καλύτερη θα βρείς μεταχειρισμένο 20ετίας και θα γίνεις η χαρά του συνεργείου. Εγώ λέω πάρε με δώσεις κάτι καλύτερο, ή κάνε λίγο υπομονή να μαζέψεις, εκτός αν είσαι αρχάριος και φοβάσαι τις μικροπτώσεις οπότε πάω πάσο.

Το έχω ανάφερει ότι είμαι αρχάριος πρώτη μηχανή εγώ αυτό ακριβώς ζήτησα να μάθω επειδή είναι η πρώτη μου μηχανή ποια έχει καλύτερη οδηγική συμπεριφορά 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 4 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Magna έχει βγει το 750 κυβικά με V4 κινητήρα που συγγενεύει με VF750F, ή 250 κυβικά με V2 κινητήρα από VT250F.

To Magna 750 έχει βγει σε δυο διαφορετικές εποχές, 

το VF750C - κωδικός V30

img_Dds0hNsyK5.jpg

και

το VF750C - κωδικός V45

1982-honda-vf750c-magna.jpg

To πιο είναι νεώτερο, δεν χρειάζεται να το διευκρινίσω φαντάζομαι.

Magna 400 δεν έχει βγει, απόσο ξέρω.

Έχεις δίκιο είχα στο μυαλό μου το steed δεν έχει 400 magna g

πριν 4 ώρες, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Τέτοια θέλω να ακούω.Επειδή το'χω ψάξει το συγκεκριμένο,με απίστευτη ευκολία και χωρίς πολλά λεφτά κάνεις ένα μηχανάκι από άσχημο και ξεπερασμένο(στα δικά μου μάτια εννοείται) πολύ γλυκό και ξεχωριστό,τουλάχιστον για τα ελληνικά δεδομένα που βλέπεις bobber κάθε ποτέ.

Λοιπόν:ξήλωμα/κόψιμο πίσω πλαστικού,σέλα ebay με ελατήρια,άλλο τιμόνι(εγώ προτιμώ ίσια,αλλά ακόμα και ape hangers μπορείς να βάλεις),κωλοφάναρο και βάση πινακίδας στο πλάι και straight pipes/κόψιμο λαιμών.Προαιρετικά κάποια βαψίματα(please όχι σαν της αγγελίας που έστειλες,μαύρο ματ με σπρει).

Όσον αφορά τα "Ωραιες οι καστομιες αλλα λιγο αστειες για 250 μηχανακι",προσωπικά διαφωνώ,ο καθένας οδηγεί ό,τι θέλει και customάρει ό,τι θέλει.Εσένα να σ'αρέσει.Εγώ ίσως έχω πετριά που θέλω ένα grom,άλλοι που κάνουν τέζα monkeys,άλλοι που κάνουν cb50 cafe racers,άλλοι,άλλοι,άλλοι....

Έτσι πρέπει να'ναι,όπως τα λες

Ωραίο το magna bobber ε αυτό το είδος με τραβάει να οδηγήσω μηχανή αλλιώς αραζω και στο μπακετ μου άμα δεν γουστάρεις κιόλας παίρνεις ένα παπάκι και κάνεις την δουλειά σου ένα steed θα πάρω να το οδηγήσω κάνα χρόνο να το συνηθίσω και μετά το κάνω έτσι άμα πια 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 27 λεπτά, το μέλος Prwtogonos έγραψε:

Ωραίο το magna bobber ε αυτό το είδος με τραβάει να οδηγήσω μηχανή αλλιώς αραζω και στο μπακετ μου άμα δεν γουστάρεις κιόλας παίρνεις ένα παπάκι και κάνεις την δουλειά σου ένα steed θα πάρω να το οδηγήσω κάνα χρόνο να το συνηθίσω και μετά το κάνω έτσι άμα πια 

Απηύδησες με εμάς τους περίεργους που λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας ε; :laugh: 

Παρ'το και εύχομαι να το χαρείς! 

ΥΓ:ο jimmyboy είναι έλληνας motovlogger και έχει steed,ριξ'του μια ματιά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Prwtogonos έγραψε:

Το έχω ανάφερει ότι είμαι αρχάριος πρώτη μηχανή εγώ αυτό ακριβώς ζήτησα να μάθω επειδή είναι η πρώτη μου μηχανή ποια έχει καλύτερη οδηγική συμπεριφορά 

Γενικά τα τσόπερ έχουν αργή γεωμετρία, δεν μπορείς να στρίψεις εύκολα και γρήγορα, έχουν μακρύ τιμόνι, έχουν χαμηλή σέλα, πατάς στα δυο πόδια άνετα και τα πόδια είναι αρκετά μπροστά, άνευρος κινητήρας άλλα με ωραίο ήχο λόγω vtwin, στην κίνηση μέσα στην πόλη θα είσαι έξω απο τα νερά σου, δέν είναι τόσο βολικό γιατί αυτά έχουν σχεδιαστεί για αυτοκινητόδρομους είχα και εγώ τσόπερ για πρώτη μηχανή, το magna 250, σάν <<δάσκαλος>> δέν είναι κακός

Το ξέρω οτι είσαι ενθουσιώδης και βιάζεσαι να πάρεις μηχανή σαν νέος οδηγός, αλλα μην το μετανιώσεις μετά, τώρα έχεις ένα μικρό κεφάλαιο αλλα επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι, σου προτείνω να κάνεις λίγο υπομονή να μαζέψεις κάτι παραπάνω, μην κοιτάς το τώρα αλλα τι θα κάνεις γενικά με αυτή. Δέν πρέπει να λές οτι θα πέφτω συχνά ας πάρω κάτι υποδεέστερο για αυτό τον λόγο. Αλλα άν  επιμένεις να αγοράσεις μεταχειρισμένο με 1500, τέσσερα βασικά να κάνεις ,να ρωτήσεις ένα εξουσιοδωτιμένο συνεργείο για το άν υπάρχουν ανταλλακτικά και τι ελλείψεις παρουσιάζει το μοντέλο που σε ενδιαφέρει, να το πάς ή να φέρεις μηχανικό  να το ελέγξει, να ελέγξεις τον αριθμό πλαισίου στην άδεια αν συμφωνεί με τον χαραγμένο στον σκελετό και να ελέγξεις τις παλαιότερες ελλείψεις στο κτεο. Να αποφέυγεις αγγελίες που λένε μόνο για λίγες μέρες , φέυγω για εξωτερικό, ή έχει πολλά χρόνια ακινησία, τα χιλιόμετρα παραπιούνται για πλάκα, απλά βγάζεις την ντίζα του χιλιομετριτή. Εγω είδες στα προηγούμενα σχόλια τι τραβούσα. 

Τέλος να θυμάσαι πατάμε ελάχιστα μπροστινό φρένο στην στροφή και πιο πολύ το πίσω ειδικά σε περίπτωση αιφνιδιασμού, γενικά να δίνεις πάντα ισόποση δύναμη στο εμπρός και το πίσω φρένο, να κρατάς αποστάσεις ασφαλείας, να μήν κάνεις ενέργειες αν δεν έχεις σαφή εικόνα του περιβάλλοντος σου, να μήν κάνεις απότομες κινήσεις σε περίπτωση αιφνιδιασμού πχ απο έντομο ή απο σκύλο ή απο κάποιον καραγκιόζη που πετάχτικε απο στοπ τέλος να προσέχεις για ίχνη λαδιών τα οποια βρίσκονται συνήθως κοντά στα φανάρια κυκλοφορίας.

Τροποποιήθηκε από τον Kostakis88

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σωστός και αναλυτικότατος ο Κωστάκης.

(Όταν τα μάθεις τα φρένα,με ζεστά λάστιχα πατάς κανονικά φρένα στην στροφή)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Prwtogonos έγραψε:

Όλα τα τσοπεροειδή έχουν ΚΑΚΗ οδική συμπεριφορά.

Σαν αρχάριος σε μοτοσυκλέτες, πάρε κάτι άλλο, ένα στριτ, ένα εντουράκι πόλης, ένα ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο, θα είναι καλύτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Όλα τα τσοπεροειδή έχουν ΚΑΚΗ οδική συμπεριφορά.

Σαν αρχάριος σε μοτοσυκλέτες, πάρε κάτι άλλο, ένα στριτ, ένα εντουράκι πόλης, ένα ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ άλλο, θα είναι καλύτερο.

Δέν ρώτησα τι μηχανή να πάρω για πρώτη ρώτησα πιο τσοπεροειδες είναι καλύτερο για πρώτη... Αναλογιζομαι τι σημαίνει τσοπερ και τι συμπεριφορά έχουν ρώτησα ένα απλό πράγμα από όσα κυκλοφορούν τι να πάρω κάτι με λίγα κυβικά και εύκολο σέρβις για αρχή η ένα κανονικό

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν υπαρχει καποιος να σου απαντησει κατι τοσο συγκεκριμενο...
Οποιο και να παρεις θα δυσκολευτεις λιγο στις μανουβρες κτλπ.
Νταξι συνηθεια ειναι. Μικρη σημασια εχει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 17 ώρες, το μέλος Prwtogonos έγραψε:

Δέν ρώτησα τι μηχανή να πάρω για πρώτη ρώτησα πιο τσοπεροειδες είναι καλύτερο για πρώτη... Αναλογιζομαι τι σημαίνει τσοπερ και τι συμπεριφορά έχουν ρώτησα ένα απλό πράγμα από όσα κυκλοφορούν τι να πάρω κάτι με λίγα κυβικά και εύκολο σέρβις για αρχή η ένα κανονικό

Θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια να σου απαντήσω με ένα παράδειγμα.

Είναι ένας τύπος και έχει μια καρέκλα στο μπαλκόνι, και του την παίρνει ο αέρας όποτε φυσάει.

Ρωτάει λοιπόν ο τύπος, ρε παιδιά, τι από τα τρία είναι καλύτερο, να βάλω ΠΑΝΩ στην καρέκλα, ώστε εύκολα και για εμένα που δεν ξέρω και πολύ από αυτά, να ΜΗΝ την παίρνει ο αέρας; να βάλω

1-Σακούλα με μπαμπάκια

2-Φύλλα φελιζόλ

3-Μπαλόνια φουσκωμένα

Τι από τα τρία είναι καλύτερο, λέτε εσείς;

Του απαντάνε, φίλε, και με τα τρία που δίνεις όχι ότι δεν γίνεται δουλειά άμα βάλεις πολλά, αλλά δεν έχει νόημα να σου πούμε τι από τα τρία είναι καλύτερο, γιατί όλα είναι κακά σε απόλυτη κλίμακα για την δουλειά που θες.

Αν θέλεις να κάνεις δουλειά εύκολα και εσύ που δεν ξέρεις πολλά από αυτά, πάρε ή μια μεγάλη πέτρα, ή ένα κουτί με σίδερα ή μια ζώνη με μολύβι που έχουν οι βουτηχτές, ρίχτο πάνω στην καρέκλα, και δεν θα κουνήσει βήμα.

Και απαντάει πάλι ο τύπος, οοοοοοχι, μην μου λέτε για σίδερα και πέτρες, πείτε μου για ένα από τα τρία που είπα εγώ, ή μπαμπάκια ή φελιζόλ ή μπαλόνια, τι είναι καλύτερο.

Ε βάλε μπαμπάκια που άμα συμπιεστούν-βραχούν θα κάνουν λίγο καλύτερη δουλειά από τα άλλα.

.....

Ε πάρε steed ή shadow το λοιπόν, όποιο βρεις σε καλύτερη κατάσταση, να κάνεις τις βόλτες σου και να μπεις στον κόσμο της μοτοσυκλέτας.

Καλοτάξιδο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 5/11/2018 at 10:16 ΜΜ, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Ή βελτίωσης του είδους.

Να σου πω, το highlight της Honda στην eicma φημολογειται πως ειναι το Forza300. Ισχυει; :wub:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια να σου απαντήσω με ένα παράδειγμα.

Είναι ένας τύπος και έχει μια καρέκλα στο μπαλκόνι, και του την παίρνει ο αέρας όποτε φυσάει.

Ρωτάει λοιπόν ο τύπος, ρε παιδιά, τι από τα τρία είναι καλύτερο, να βάλω ΠΑΝΩ στην καρέκλα, ώστε εύκολα και για εμένα που δεν ξέρω και πολύ από αυτά, να ΜΗΝ την παίρνει ο αέρας; να βάλω

1-Σακούλα με μπαμπάκια

2-Φύλλα φελιζόλ

3-Μπαλόνια φουσκωμένα

Τι από τα τρία είναι καλύτερο, λέτε εσείς;

Του απαντάνε, φίλε, και με τα τρία που δίνεις όχι ότι δεν γίνεται δουλειά άμα βάλεις πολλά, αλλά δεν έχει νόημα να σου πούμε τι από τα τρία είναι καλύτερο, γιατί όλα είναι κακά σε απόλυτη κλίμακα για την δουλειά που θες.

Αν θέλεις να κάνεις δουλειά εύκολα και εσύ που δεν ξέρεις πολλά από αυτά, πάρε ή μια μεγάλη πέτρα, ή ένα κουτί με σίδερα ή μια ζώνη με μολύβι που έχουν οι βουτηχτές, ρίχτο πάνω στην καρέκλα, και δεν θα κουνήσει βήμα.

Και απαντάει πάλι ο τύπος, οοοοοοχι, μην μου λέτε για σίδερα και πέτρες, πείτε μου για ένα από τα τρία που είπα εγώ, ή μπαμπάκια ή φελιζόλ ή μπαλόνια, τι είναι καλύτερο.

Ε βάλε μπαμπάκια που άμα συμπιεστούν-βραχούν θα κάνουν λίγο καλύτερη δουλειά από τα άλλα.

.....

Ε πάρε steed ή shadow το λοιπόν, όποιο βρεις σε καλύτερη κατάσταση, να κάνεις τις βόλτες σου και να μπεις στον κόσμο της μοτοσυκλέτας.

Καλοτάξιδο.

Πλάκα είχε η απάντηση αλλά άτοπο παράδειγμα μου συγκρίνεις κλασσικη μηχανή με φελιζολ οκ να μην οδηγούμε κλασσικά μηχανάκια,  αυτοκίνητα θα πάρω ιπταμενο δίσκο.  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 λεπτά, το μέλος Prwtogonos έγραψε:

Πλάκα είχε η απάντηση αλλά άτοπο παράδειγμα μου συγκρίνεις κλασσικη μηχανή με φελιζολ οκ να μην οδηγούμε κλασσικά μηχανάκια,  αυτοκίνητα θα πάρω ιπταμενο δίσκο.  

Περίμενα απαντήσεις σχετικά με σύγκριση των μηχανών σε βάρος φρεναρισμα επιτάχυνση κιλά ανά ίππο ζυγισμα μηχανής αν είναι καλύτερο μικρού κυβισμού για αρχή η κατευθείαν μεγάλου αν παίζει ρόλο σε αρχάριο κτλ όχι κριτική της επιλογής μου δεν περίμενα τόσο αρνητική στάση 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παρε οσο πιο πολλα κυβικα μπορεις επειδη αυτες οι μηχανες τα χρειαζονται λογω βαρους.
Τα 250 ειδικα δεν πανε βημα και ειναι δυσκολοτερα σε σεναρια οπως πχ. εκκινηση σε ανηφορα δικαβαλος.

Τωρα αν θα βρεις καλο 400+ στο budget σου δεν ειμαι σιγουρος δεν τα εχω ψαξει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος Prwtogonos έγραψε:

Άλλο παλιό και άλλο κλασσικό ,ό ταν κάτι είναι παλιό δεν σημαίνει ότι αυτόματα έχει κάποια αξία.

Επίσης όσα έχουν γραφτεί για αυτές τις μοτ/τες δεν ισχύουν μόνο για σήμερα και στην εποχή τους ήταν πίσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο πατέρας μου έχει μια virago 250 (του 97 αν δεν κάνω λάθος) που την είχαμε πάρει το 2000 με 1000klm. Αθάνατη και bulletproof που λένε. Κοντεύει 90000klm και συνεχίζει ακάθεκτη. Λαδια δεν καίει, ανταλακτικά βρίσκει, εύκολη σε συντήρηση αν θέλεις να κάνεις μόνος τα βασικά.

Σε αυτή έμαθα να οδηγάω και από ταξίδια άλλο τίποτα. Έχει γυρίσει όλη την Ελλάδα μονοκάβαλο, δικάβαλο, δικάβαλο φορτωμένη κτλ... Μέχρι και σε χωματόδρομους έχει μπει και δεν μιλάω απλά για βατούς.

Από πτώσεις μόνο μια φορά μου δίπλωσε το τιμόνι πάνω σε στροφή που πάτησα το μπροστινό (είναι αλήθεια οτι θέλει πολύ προσοχή) και επειδή έχει και κάγκελα προστασίας κινητήρα κια βαλιτσούλες πίσω, το μόνο πράγμα που γρατζουνίστικε ήταν το αντίβαρο.

Προβλήματα έχει γενικά στα ηλεκτρολογικά της, αν και πιστεύω οτι φταίει ο συναγερμός που είχε. Δυο τρεις φορές αλλάξαμε ανορθωτή κάπου στα 40000-60000klm αλλά από τότε τίποτα. Το χρώμα της λάμπει ακόμα αλλά την προσέχουμε αρκετά και όταν κάθεται την σκεπάζουμε ή την έχουμε σε κλειστό χώρο.

Από άλλα προβλήματα, βγάζει σκουριές στην εξάτμηση και τρυπάει αλλά υπάρχουν aftermarket και επίσης κινέζικες μια χαρά.

Όταν θα έρθει η στιγμή να μου την δώσει έχω σκοπό να την κάνω κάποιες χαλαρές μετατροπές αλλά όχι τίποτε ριζοσπαστικό.

Αν σου αρέσουν αυτές οι μοτοσυκλέτες μην ακούς κανένα και προχώρα σε ότι διαλέξεις. Εξάλλου από ότι ξέρω γύρω στα 500-1000 ευρώ θα δώσεις και την πουλάς στην ίδια τιμή αν την προσέξεις... Αν δεν την προσέξεις ότι μηχανή και να πάρεις, χρέπι θα καταλήξει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 λεπτά, το μέλος ta-sio έγραψε:

Πωπω ωραιος ρε φιλε μου θυμησες εποχες πριν 9+ χρονια καπου βολτες με το Virago του φιλου μου που ειχε και ενα ωραιο painjob :cry:
Αλλη αισθηση αυτη των πρωτων επαφων με οχηματα δεν την ξεχνας ποτε.

Θα το ευχαριστηθει σιγουρα ο φιλος οποιο και να παρει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο τσοπεροειδη δεν εχω εμπειρια, μονο ενα Virago 535 ογηγησα και μου φανηκε οτι παει καλα, σιγουρα δεν θα εκανε για αρχαριο με τη γεωμετρια που εχει σε συνδιασμο με το γκαζι του, αλλα μην κανεις το λαθος και παρεις 250αρι, στοχευσε αρχικα για κανενα steed 400 που ειναι μια ωραια πλατφορμα για περαιτερω αναπτυξη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 ώρες, το μέλος stavros-2stroker έγραψε:

Άλλο παλιό και άλλο κλασσικό ,ό ταν κάτι είναι παλιό δεν σημαίνει ότι αυτόματα έχει κάποια αξία.

Επίσης όσα έχουν γραφτεί για αυτές τις μοτ/τες δεν ισχύουν μόνο για σήμερα και στην εποχή τους ήταν πίσω.

Άρα έχεις υπόψιν σου κάποιο άλλο μοντέλο που δεν έχω κατά νου; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Διαβάζω μέρες το θέμα.

Η κατηγορία μηχανών που κοιτάς δεν λέγονται τσόπερ αλλά custom. Τσόπερ (chopper) είναι μια custom μηχανή με κομμένο πλαίσιο για να αλλάξει η γεωμετρία της. Bobber είναι μια μηχανή custom που επάνω έχει τα απολύτως απαραίτητα δηλαδή σέλα, μοτέρ, ρόδες, τιμόνι, φρένα άντε και φώτα. 

Όλα αυτά ξεκίνησαν από την Αμερική και από την Harley-Davidson, την Indian και άλλες πιο μικρές εταιρίες, αλλά και από ανθρώπους που έπιαναν τα χέρια τους και έφτιαχναν μόνοι τους πλαίσια, ψαλίδια κλπ.

Στα 80's στην Ιαπωνία δημιουργήθηκε μια υποκουλτούρα κακέκτυπο του Αμερικάνικου τρόπου ζωής. Μπέργκερ αντί για ρύζι και ψάρια, μπέιζμπολ και πολλά άλλα. Μέσα σε αυτά υπήρχε και η ζήτηση για μηχανές τύπου "Χάρλει". Οι original Χάρλει όμως ήταν πανάκριβες για τα δεδομένα της εποχής και τα κυβικά τους πολλά για τους περιορισμούς των διπλωμάτων οδήγησης της χώρας. Επιπλέον από οδηγικής άποψης ΠΑΝΤΕΛΏΣ ακατάλληλες για τους ορεινούς φιδίσιους δρόμους της Ιαπωνίας. 

Έτσι λοιπόν υπήρχε ζήτηση αλλά όχι προσφορά. Το κενό αυτό κάλυψαν οι εταιρίες με τις μηχανές που κοιτάς εσύ σήμερα. Custom προσαρμοσμένες στα δεδομένα της χώρας τους. Κακά αντίγραφα των γνήσιων μηχανών. Άνευρα χωρίς χαρακτήρα και άθλια οδηγική συμπεριφορά. Όπως άθλια οδική συμπεριφορά έχουν και τα γνήσια αλλά στην Αμερική που ο αυτοκινητόδρομος 66 (route 66) έχει μια στροφή ανά 150 μίλα δεν σε ενοχλεί.

Γνώμη μου είναι αν πραγματικά σου αρέσει η κατηγορία αυτή, ξεκίνα με μια γνήσια μηχανή του είδους. Η 883 για παράδειγμα είναι αρκετά καλή για να ξεκινήσεις. Αν μείνεις ικανοποιημένος έχει καλώς. Αν όχι αλλάζεις κατηγορία. Όχι βέβαια εύκολα αλλά στην σωστή τιμή όλο και κάποιος αγοραστής θα βρεθεί.

Αν δεν σου αρέσει τίποτα επάνω της τουλάχιστον θα γουστάρεις με τον ήχο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα