Jump to content
kpapageo

Adventure μοτοσυκλέτα από την Harley Davidson

Recommended Posts

Νταξει κλαμα, το αρθρο του bikespirit λεει το ιδιο πραγμα τρεις φορες, σε φαση << Δηλαδη Βιρνα, θες να πεις πως το νεο Χαρλευ ειναι ελαφρυτερο και εχει μεγαλη ροπη>>; Εμενα μου αρεσει παντως στο ματι αν και δεν καταλαβαινω γιατι εβαλαν 19αρη μπροστινο τροχο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

bikerspirit θυμίζω είναι το -τέρας σοβαρότητας και εγκυρότητας- περιοδικό που έλεγε ότι το κινέζικο Hyosung GT650, είχε μοτέρ Suzuki SV650.

comet28-01.jpg

suzuki-SV650.jpg

Χρειάζεται να πω κάτι άλλο;

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κορεάτικη είναι η Hyosung. Είχε μοτέρ που ΕΜΟΙΑΖΕ με εκείνο του SV 650 αλλά δεν ήταν το ίδιο! Και ενώ ήταν όμορφη και φθηνή μοτοσυκλέτα... σκόρπιζε απελπιστικά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παρουσιάστηκε ως μοντέλο παραγωγής αλλά προορίζεται για το 2021.

Υδρόψυκτο V2, 1250cc, 145hp,  πιθανότατα θα εξοπλίζεται με ημιενεργητικές αναρτήσεις, ακτινικά φρένα Brembo, έγχρωμη οθόνη TFT , cornering ABS και traction control.

Πηγή

Fancy an American adventure? Then take a look at Harley's new Pan America 1250

Harley-Davidson Pan America TFT screen

HD's new 1250cc V-twin

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω ακούσει οτι το μοτέρ το σχεδίασε άλλος , Rotax, νομίζω; Λογικό, δεν τους το χω για τεχνολογία. Λιγο θερμοκήπιο μου κάνει η ζελατίνα, κατα τ άλλα ωραιο και με αναφορα στα touring μοντέλα η μούρη. Αν κανει όσο ενα GS, γιατί όχι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωωωωωω η HD εκμηδενίζει την Kawasaki. ΙΔΟΥ η πιο άσχημη μοτοσυκλέτα που έχει παρουσιαστεί ποτέ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χάρλει και μοτέρ με εκκεντροφόρους στις κεφαλές, εννιαίο κάρτερ-κιβώτιο, υδρόψυξη σε μεγάλο της μοντέλο; Τι λε ρε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Χάρλει και μοτέρ με εκκεντροφόρους στις κεφαλές, εννιαίο κάρτερ-κιβώτιο, υδρόψυξη σε μεγάλο της μοντέλο; Τι λε ρε...

Απο τη μια λες οτι καιρος ειναι να ερθει η εξελιξη και να ξεφυγουν απο την τεχνολογια του προπερασμενου αιωνα, αλλα απο την αλλη ρε γαμωτο, τι να την κανεις την HD αν ειναι σαν ολες τις αλλες... Αυτος ο ηχος απο το δικυλινδρο μοτερ τεχνολογιας ΜΑΛΚΟΤΣΗ, που το εβγαλαν απο μισοβουλιαγμενη ανεμοτρατα στο λιμανι της Μηχανιωνας, δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έρχεται στις ευρωπαϊκές αγορές την άνοιξη του 2021, διαθέσιμο ήδη για προπαραγγελίες στην Ιταλία.

Harley-Davidson-Pan-America--bigMobileWi

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επίσημη παρουσίαση  ...τιμή στην Ιταλία:16.300€ για τη βασική έκδοση και 18.700€ για τη special.

Τροποποιήθηκε από τον efkola

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε ποια ναφθαλίνη απ τα 80ς τον βρήκανε το μαλλιά....

Κατά τ άλλα μακάρι να έχει καλή υποστήριξη και στην Ευρώπη από τη ΗD και γουστάρω να πάει καλά και όλα. Και να γκρινιάζουν οι "παραδοσιακοί" και να ξινίζουν οι Πεμβέδες. Υπολογίζω οτι είμαι στο επίκεντρο του στόχου marketing για την Ελλάδα, θα δείξει στις τοπικές καφετερΙες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μου αρέσει που έβαλαν τον Καλ Ντρογκο να διαφημίσει μια μηχανή που απευθύνεται σε Βισερις Ταργκαριεν. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Μου αρέσει που έβαλαν τον Καλ Ντρογκο να διαφημίσει μια μηχανή που απευθύνεται σε Βισερις Ταργκαριεν. 

έχω άγνωστες λεξούλες εδώ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

έχω άγνωστες λεξούλες εδώ...

Γκουγκλαρε Game of bones - Winter is cumming ή κάπως έτσι τελοσπαντων και θα στο βγάλει 

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η μούρη είναι αρκετά άσχημη και συνηθίζεται δύσκολα. Αλλά από άποψη τεχνολογιών και σχεδιασμού φαίνεται να έχει γίνει αρκετή δουλειά, ειδικά μάλιστα για μια εντελώς νέα πλατφόρμα. Αλλά στην πράξη και τη σύγκριση με τον ανταγωνισμό θα φανεί.

Έχω βέβαια τις επιφυλάξεις μου για το μέλλον της κατηγορίας των 1100+ adventure γενικότερα. Ίσως δηλαδή η HD να μπήκε υπερβολικά αργά στο παιχνίδι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@A-nik-i το μέλλον της κάθε κατηγορίας είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το προφίλ των αγοραστών που κυριαρχεί στην εκάστοτε εποχή ( που φυσικά διαμορφώνεται από τις ίδιες τις εταιρείες , πχ εγώ δεν ξύπνησα ένα πρωί και μου άρεσε μια on/off με αποκλειστικά 17αρη τροχό , κάποια τάση με οδήγησε εκεί ). Αν προσπαθήσουμε να αναλύσουμε λοιπόν τα πολλαπλά προφίλ υποψηφίων αγοραστών , θα δούμε πως το μεγαλύτερο - με συντριπτική διαφορά - μέρος αυτών , προσανατολίζονται σε μηχανές τύπου GS / Africa ( φυσικά και ΔΕΝ είναι τυχαίο ότι και οι δύο εταιρείες έχουν ισχυρή παρουσία στους 4 τροχούς με ο,τι αυτό συνεπάγεται για μελλοντικές καινοτομίες ). Αν λοιπόν υπάρχει κάτι που θα μπορούσε να το σπάσει αυτό , θα ήταν μόνο το οπτικό του θέματος. Χτες έπεσε στα χέρια μου μια φωτό από το V4 πάνω σε ένα δυναμομετεο εδώ στην Ελλάδα. Συνειδητοποίησα λοιπόν πως τόσο το GS όσο και το Άφρικα είναι κατά τη γνώμη μου οι ομορφότερες on/off που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή. Φτάσαμε στο σημείο όπου μια Ντουκατι , στα μάτια ενός ανθρώπου που γουστάρει την μάρκα πολύ περισσότερο από τη BMW , να είναι αισθητά πιο άσχημη. Έβλεπα το V4 , έκανα Alt+tab στο 1250 και το BMW φάνταζε MV. Θεωρώ λοιπόν πως έτσι δεν πας πουθενά και πως τα GS/Africa ορίζουν εξ ολοκλήρου την κατηγορία με τη μόνη κερδισμένη από όλο αυτό πιθανότατα την ΚΤΜ η οποία όμως κάποια στιγμή θα κληθεί κι αυτή να αντικαταστήσει τον εκπληκτικό V2 της. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@Gouky7 Δε διαφωνώ με τα σχόλιά σου. Εμένα η "ανησυχία" μου προέρχεται από το εξής: Τις ζυμώσεις που γίνονται στην πιο κάτω κατηγορία. Και θεωρώ την KTM με το 790 (και πλέον το 890) trendsetter (γενικότερα κιόλας, όχι μόνο για την adventure κατηγορία). Χωρίζω το "adventure touring" σε adventure+touring. Όπου adventure είναι λάσπες-χώματα-πετρώματα που η πιο κάτω κατηγορία (Tenere 700, KTM 890 Adv, Triumph Rally/Pro) φαίνεται να πιάνει τον σφιγμό. Από την άλλη το touring που ψιλοόρισε η Ducati με το Multi, έβγαλε και η BMW το S1000XR και αυτά προσφέρουν κάτι διαφορετικό. Έχω λοιπόν την επιφύλαξη οτι το "do-it-all" 1100+ κυβικών On-Off Adventure Touring ίσως σπάσει σταδιακά στα δύο με πιο στοχευμένες επιλογές σε κάθε κατηγορία. Μήπως δηλαδή η HD μπήκε υπερβολικά αργά στην κατηγορία.

Δεν μιλάω με καμιά insider γνώση ή οτιδήποτε, μια εικασία κάνω βάσει του τί παρουσιάζεται ή μένει να παρουσιαστεί στην αγορά και πού κινούνται λίγο οι κατασκευαστές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα