Jump to content
MonteXristos

για φωτα XENON ο λογος

Recommended Posts

Τα εργοστασιακά φώτα με αυτά των xenon δεν έχουν απολύτως καμία σχέση....η ημέρα με την νύχτα και γιά όποιον ταξιδεύει αρκετά τις μεγάλες ώρες είναι μονόδρομος.

Τροποποιήθηκε από τον cineboy

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Μηπως ξερεις και ποσο τα χρεωνουν τα εργοστασιακα xenon? :blush:

Ειπαμε,αυτος ειναι και ο βασικος λογος αν θα μπαινουν ως βασικος εξοπλισμος ή εξτρα"κατοπιν παραγγελιας"...Διοτι ως γνωστον,ο παραγγέλων και υπολογος... :wacko:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αρθρο απο το περιοδικο A.M.S.

Μετατροπές στα φωτιστικά σώματα του αυτοκινήτου

Πληρούν τις απαιτούμενες προδιαγραφές;

Καλώς ή κακώς, σε πολλούς από εμάς μας αρέσουν οι αλλαγές, οι βελτιώσεις, οι μετατροπές σε διάφορα μέρη του αυτοκινήτου μας. Μέχρι εδώ έχει καλώς. Όμως όλες αυτές οι μετασκευές γίνονται βάσει κάποιων προδιαγραφών και κανονισμών;

Μια "επιπόλαιη" μετατροπή των φώτων μας σε φώτα τύπου xenon βάζει σε κίνδυνο τόσο εμάς, όσο και όλους τους άλλους χρήστες του δρόμου.

Θέλω κάτι παραπάνω!" Ή "Θέλω κάτι καινούριο, κάτι διαφορετικό", είναι κάποιες από τις εκφράσεις που πολύ συχνά ακούω γύρω μου, αλλά και από γνωστούς μου. Υπάρχουν ωστόσο και περιπτώσεις, όπου πολλοί από εμάς θέλουμε να αλλάξουμε την εξωτερική όψη του αυτοκινήτου μας, προσθέτοντας διάφορα "gadgetάκια" ή αλλάζοντας, για παράδειγμα, τα φωτιστικά του σώματα. Εγώ θα αρκεστώ, κυρίως, στην τελευταία τάση που έχουν σήμερα πολλοί οδηγοί, στο να αλλάζουν τον τύπο και το είδος των φωτιστικών σωμάτων. Και βέβαια δεν με απασχολούν τόσο τα πίσω φωτιστικά σώματα, αν και αυτά πρέπει να πληρούν συγκεκριμένες προδιαγραφές, όσο τα μπροστινά. Τον τελευταίο καιρό, λοιπόν, όλα τα καινούρια μοντέλα που λανσάρουν οι εταιρείες και που ήδη έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν και στην ελληνική αγορά, φέρουν λαμπτήρες xenon στα μπροστινά φωτιστικά σώματα. Οι λαμπτήρες xenon έχουν αρκετά πλεονεκτήματα όπως: αποδίδουν παραπάνω από διπλάσια φωτεινή δέσμη έναντι των άλλων τύπων λαμπτήρων, φωτίζουν καλύτερα και πιο πολύ τον δρόμο, το φως που παράγουν είναι παρεμφερές με το φως της ημέρας, πράγμα που κάνει πιο ξεκούραστη την οδήγηση το βράδυ, ενώ διάφορα εμπόδια, ποδηλάτες, πεζοί, κ.λπ. διακρίνονται πιο εύκολα και πιο γρήγορα Στηριζόμενοι σ' αυτά τα πλεονεκτήματα, πολλοί οδηγοί αντικαθιστούν τα συμβατικά φωτιστικά σώματα με αυτού του είδους τα φώτα για καλύτερη απόδοση, αλλά και για καλύτερη εξωτερική εμφάνιση του αυτοκινήτου τους. Όταν λοιπόν αγοράζουν τα φώτα xenon, μαζί με τα καλώδια, τους λαμπτήρες xenon και όλα τα παρελκόμενα αυτών, αφαιρούν τους συμβατικούς που έχουν, κάνουν κάποιες αλλαγές στα πλαστικά καλύμματα του φωτιστικού σώματος, τους τοποθετούν, εγκαθιστούν και το απαιτούμενο ηλεκτρικό κύκλωμα και πιστεύουν ότι ολοκλήρωσαν με επιτυχία τη μετατροπή. Κι όμως αυτό που κατάφεραν είναι να διακινδυνεύουν την ακεραιότητα των άλλων οδηγών εξαιτίας της έντονης λάμψης και ταυτόχρονα να ενεργούν αντίθετα στο νόμο, αφού παραβιάζεται και περιορίζεται η πιστοποίηση ασφαλείας του οχήματος. Μόνο ολοκληρωμένα συστήματα φωτιστικών σωμάτων με την αντίστοιχη πιστοποίηση θα πρέπει να χρησιμοποιούνται. Γενικότερα στην Ευρώπη μόνο τα ολοκληρωμένα συστήματα είναι νόμιμα και μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Αυτά αποτελούνται από ένα εγκεκριμένο σετ λαμπτήρων τύπου xenon, με την ένδειξη Ε1 για παράδειγμα, από έναν αυτόματο μηχανισμό ρύθμισης καθ' ύψος , καθώς επίσης και από ένα σετ καθαρισμού του φακού τους (και αυτό σύμφωνα με τον κανονισμό ECE R48). Πρέπει να αναφέρουμε ότι κάθε φωτιστικό σώμα έχει την αντίστοιχη έγκριση ανάλογα με τον τύπο του λαμπτήρα που θα τοποθετηθεί σ' αυτό. Έτσι, αν η πηγή της φωτεινής δέσμης αντικατασταθεί από κάποια άλλη διαφορετική, αυτή πλέον δεν μπορεί να φέρει την έγκριση και την πιστοποίηση ασφαλούς και ορθής λειτουργίας. Από έρευνες που έχουν γίνει από την εταιρεία Hella, αποδείχθηκε ότι η ενεργός δέσμη φωτός που παράγεται από το φωτιστικό σώμα το οποίο είναι σχεδιασμένο, είτε για συμβατικό λαμπτήρα, είτε για λαμπτήρα αλογόνου, αλλά λειτουργεί με αντίστοιχο xenon, παύει να πληροί τις απαιτήσεις σύμφωνα με τις αρχικές υπολογιζόμενες παραμέτρους. Μάλιστα από πλευράς των ανακλαστικών συστημάτων που υπάρχουν για το σωστό σχηματισμό της φωτεινής δέσμης, μετρήθηκαν τα ποσοστά φωτεινότητας που παράγονται και τα οποία υπερβαίνουν τα επιθυμητά όρια έως και 100 φορές επάνω! Αποδεικνύεται λοιπόν από τα παραπάνω στοιχεία, ότι κάθε αλλαγή και κάθε πιθανή μετατροπή που θέλουμε να κάνουμε στο αυτοκίνητό μας πάντα θα πρέπει να συμβαδίζει με τους κανονισμούς και τις διάφορες πιστοποιήσεις που ισχύουν, αφού κατ' αυτόν τον τρόπο, όχι μόνο γινόμαστε επικίνδυνοι για τους υπόλοιπους οδηγούς και πεζούς, αλλά ταυτόχρονα βάζουμε σε κίνδυνο και τον ίδιο τον εαυτό μας. Πόσο μάλλον όταν η μετατροπή σχετίζεται με τα φωτιστικά σώματα, ένα κομμάτι του αυτοκινήτου πολύ σημαντικό, κατά τη γνώμη μου, μιας και κατά την κίνησή μας στους δρόμους τις βραδινές ώρες ο "φύλακας άγγελός" μας είναι σίγουρα η καλή κατάσταση αυτών, αλλά και η πιστοποίησή τους για σωστή λειτουργία. Από αυτά μπορώ να πω ότι βγαίνει και ένα άλλο συμπέρασμα, ότι και η παραμικρή μετατροπή και αλλαγή που θέλουμε να κάνουμε στο αυτοκίνητό μας, πάντα, μα πάντα, θα πρέπει να ακολουθεί όλους τους κανονισμούς και να περιλαμβάνει όλες τις αναγκαίες πιστοποιήσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μετατροπές στα φωτιστικά σώματα του αυτοκινήτου

Πληρούν τις απαιτούμενες προδιαγραφές;

Μια "επιπόλαιη" μετατροπή των φώτων μας σε φώτα τύπου xenon βάζει σε κίνδυνο τόσο εμάς, όσο και όλους τους άλλους χρήστες του δρόμου.

... βγαίνει και ένα άλλο συμπέρασμα, ότι και η παραμικρή μετατροπή και αλλαγή που θέλουμε να κάνουμε στο αυτοκίνητό μας, πάντα, μα πάντα, θα πρέπει να ακολουθεί όλους τους κανονισμούς και να περιλαμβάνει όλες τις αναγκαίες πιστοποιήσεις.

AΚΡΙΒΩΣ....αν θελουμε να μιλαμε για μετατροπες δεν μιλαμε για "περιπου"... :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάντως το περίεργο είναι ότι και παλαιότερα μπορούσες να βελτιώσεις την απόδοση των φώτων (πχ μεγαλύτερες λάμπες, ενισχυτές κλπ) και με το μισό κόστος περίπου, αλλά κανείς δεν ενδιαφερόταν για την "ασφάλεια" του.

Θυμίζει λίγο την μόδα των SUV που επικρατεί, που όποιον ρωτήσεις γιατί το πήρε αφού όλο στην Κηφισίας κυκλοφορεί, θα σου πεί για να πηγαίνω τα παιδιά στο σχολείο με ασφάλεια ....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
βρηκα απο φιλο που εχει ενα απο τα γνωστοτερα ηλεκτρολογια στη πατρα

ακρη για φωτα xenon για το transalp μου εκανε φιλικη τιμη 150ευρω

ρωτησα αν η τιμη θα μπορεσει να γινει και σε αλλους και μου ειπε οκ

οποιος ενδιαφεραιτε πμ για λεπτομερειες

:_thumbsup:

εγω εχω βαλει xenon ειδα το φως μου!

Οποιος γουσταρει εχω σετακι xenon για moto H4 BIXENON(ΔΙΠΛΗ ΣΚΑΛΑ)6000Κ και το δινω 80 euro!!!

Καινουργιο στο κουτι του αχρησιμοποιητο.

6975883143 Δημητρης

Τροποποιήθηκε από τον kalafan

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Xenon έχω πάρει για πολλούς (απ έξω) τόσο για αυτοκίνητο όσο για μηχανή.Απαγορεύονται και στην Ελλάδα τα 10000Κ και άνω, εξού και για να βρεις λάμπες 10άρες σου φεύγει ο πάτος γιατι δεν πουλάει κανένας νόμιμα.Τα Bosh βγαίνουν λίγο ποιο ακριβά στα 120-150 και τα υπόλοιπα 80-100.Για μηχανή έχει και 60 ευρώ.Γενικά για τέτοιου είδους αγορές πιστεύω δεν ενδείκνυται η Ελλάδα διότι όλοι προσπαθούν να σου πιάσουν τον ποπό βάζοντας 100% κέρδος στο προιόν για να ικανοποιήσουν κάθε καυλομένο.

Τώρα μπορεί να πει κάποιος τι εγγύηση μπορεί να σου προσφέρει ο έμπορας από Κίνα.Εγώ όσα κι αν πήρα πρόβλημα δεν παρουσιάστηκε αλλά και να παρουσιαστεί υπάρχει support και να μην υπάρχει το ποσό είναι μικρό 60-80ε οπότε δεν χάθηκε και ο κόσμος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Bosch σε 3 αμαξια και σε 2 μηχανες, και εχω το κεφαλι μου ησυχο. Οι γερμανικες λαμπες παντα κοστιζουν κατι παραπανω (απο αλογονου, φθοριου, νεου, μεχρι ξενον...) αλλα τ'αξιζουν τα λεφτα. Τουλαχιστον αυτο το μαθημα πηρα απο την κατασκευη 8 μαγαζιων με πανω 1000 λαμπες προς διακοσμηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
..... σε 3 αμαξια και σε 2 μηχανες, και εχω το κεφαλι μου ησυχο...

@off/topic ...

^_^ ....τελικά καλα σε λενε καπιταλιστή εσένα ....ετσι?

............................ :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενα αμαξι και μια μηχανη εχω, κι αυτα ιδρωσα για να τα παρω με λεφτα δικα μου, δεν νομιζω να μου αρμοζει η εννοια καπιταλιστης με την εννοια του κεφαλαιοκρατορα, αλλα το δεχομαι σαν πειραγμα :) Αλλωστε, τα ΕΜΟ ειναι φιλοι μου :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
εγω εχω βαλει xenon ειδα το φως μου!

Οποιος γουσταρει εχω σετακι xenon για moto H4 BIXENON(ΔΙΠΛΗ ΣΚΑΛΑ)6000Κ και το δινω 80 euro!!!

Καινουργιο στο κουτι του αχρησιμοποιητο.

6975883143 Δημητρης

το εχεις ακομα ?για busa κανει? :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω εχω βρει σε μαγαζι στην Ηρακλειου με 140 ευρω, αυτα εχω στο αυτοκινητο μου και απο εκει θα βαλω και στην μηχανη...Αλλα διαβαζω για bosch με 120-150 ευρω...ισχυει? απο εδω ή απο εξω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στη Μιχαλακοπούλου βρίσκεις δύο σετάκια. 1 με 90Ε που είναι σχετικά μεγάλο σε μέγεθος και 1 με 120Ε που είναι μικρότερο.

1oν η τεχνολογία Xenon για να δουλέψει θέλει κάποια ώρα για να ζεσταθεί το αέριο οπότε μιλάμε μόνο για τα φώτα πορείας και όχι για τους προβολείς.

2ον Το κρύσταλο στο Hornet μου είναι πλαστικό :katana: {αυτός ο Ιάπωνας...} και έχω ακούσει πως μπορεί και να...............λιώσει

3ον Καταπωνεί πολύ λιγότερο την μπαταρία αφου χρειάζεται πολύ μικρότερη ισχύ {ειδικά στις μηχανες όπου το φως είναι πάντα αναμμένο κ κατα την μιζιά}

Πρός το παρών έχω πάρει από Αγγλία λάμπες τύπου xenon{10Ε/2} οι οποίες με έχουν ικανοποιήσει.

Υ.Γ. Ψάχνοντας να βρώ λάμπες για το Hornetaki μου{Η11} αφου γύρισα όλα τα μαγαζιά απο εδω΄μέχρι την Ομόνοια έμαθα ότι τα εβγαζε μονον 1ας και αυτός σταμάτησε. Μόνο από το Σαρακάκη υπηρχαν και αυτες σε τιμη...xenon. Χορνετάκηδες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Στη Μιχαλακοπούλου βρίσκεις δύο σετάκια. 1 με 90Ε που είναι σχετικά μεγάλο σε μέγεθος και 1 με 120Ε που είναι μικρότερο.

1oν η τεχνολογία Xenon για να δουλέψει θέλει κάποια ώρα για να ζεσταθεί το αέριο οπότε μιλάμε μόνο για τα φώτα πορείας και όχι για τους προβολείς.

2ον Το κρύσταλο στο Hornet μου είναι πλαστικό :katana: {αυτός ο Ιάπωνας...} και έχω ακούσει πως μπορεί και να...............λιώσει

3ον Καταπωνεί πολύ λιγότερο την μπαταρία αφου χρειάζεται πολύ μικρότερη ισχύ {ειδικά στις μηχανες όπου το φως είναι πάντα αναμμένο κ κατα την μιζιά}

Πρός το παρών έχω πάρει από Αγγλία λάμπες τύπου xenon{10Ε/2} οι οποίες με έχουν ικανοποιήσει.

Υ.Γ. Ψάχνοντας να βρώ λάμπες για το Hornetaki μου{Η11} αφου γύρισα όλα τα μαγαζιά απο εδω΄μέχρι την Ομόνοια έμαθα ότι τα εβγαζε μονον 1ας και αυτός σταμάτησε. Μόνο από το Σαρακάκη υπηρχαν και αυτες σε τιμη...xenon. Χορνετάκηδες

Αν διαβασα καλα ειναι 100W , ή φεγγουν σαν 100w?? Γιατι αν ειναι 100σταρες θα εχεις προβλημα , περισσοτερη θερμοτητα που σημαινει οτι ισως ο καθρεπτης σου δεν αντεξει , επισης διπλασιο ρευμα στα καλωδια , και ισως παθεις καμμια ζημια ...Ελενξετο καλα πριν τις βαλεις , εγω δεν θα σου το συνιστουσα...

Οι Λαμπες ξενον ειναι μονο 35W , που σημαινει πολυ λιγοτερη θερμοκρασια απο τις μαμισιες (55W) και πολυ περισσοτερο λευκο φως , για τις 6000 - 6300 kelvin .

Αυτες που λες να βαλεις , αν τις εβαλες βγαζουν 4500 κ , λιγο περισσοτερο απο τις νορμαλ , που αποδιδουν γυρω στα 3800 κ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αν διαβασα καλα ειναι 100W , ή φεγγουν σαν 100w?? Γιατι αν ειναι 100σταρες θα εχεις προβλημα , περισσοτερη θερμοτητα που σημαινει οτι ισως ο καθρεπτης σου δεν αντεξει , επισης διπλασιο ρευμα στα καλωδια , και ισως παθεις καμμια ζημια ...Ελενξετο καλα πριν τις βαλεις , εγω δεν θα σου το συνιστουσα...

Οι Λαμπες ξενον ειναι μονο 35W , που σημαινει πολυ λιγοτερη θερμοκρασια απο τις μαμισιες (55W) και πολυ περισσοτερο λευκο φως , για τις 6000 - 6300 kelvin .

Αυτες που λες να βαλεις , αν τις εβαλες βγαζουν 4500 κ , λιγο περισσοτερο απο τις νορμαλ , που αποδιδουν γυρω στα 3800 κ

Στο εγχειρίδιο υποστηρίζει πως καίει όσο η μαμά λάμπα 55W* και μπορει να φορεθει σε πλαστικό καθρέφτη χωρίς το φόβο του να λιώσει. 2 μήνες τις έχω επάνω και έχω δεί σαφως καλύτερη απόδοση από τις orig. Ο καιρός θα δείξει εάν θα αντέξει ο καθρέφτης μέχρι να του βάλω τα xenon

**όσο για το ρεύμα και 100W να ηταν δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα

{P=I2 x R--> I=sqrt(P/R)}

το ρεύμα δεν αυξάνεται ανάλογα με την ισχύ αλλά ανάλογα με την τετραγωνική της ρίζα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Στο εγχειρίδιο υποστηρίζει πως καίει όσο η μαμά λάμπα 55W* και μπορει να φορεθει σε πλαστικό καθρέφτη χωρίς το φόβο του να λιώσει. 2 μήνες τις έχω επάνω και έχω δεί σαφως καλύτερη απόδοση από τις orig. Ο καιρός θα δείξει εάν θα αντέξει ο καθρέφτης μέχρι να του βάλω τα xenon

Όσα κιτ HID έχω δει να κυκλοφορούν, είναι όλα των 35W.

**όσο για το ρεύμα και 100W να ηταν δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα

{P=I2 x R--> I=sqrt(P/R)}

το ρεύμα δεν αυξάνεται ανάλογα με την ισχύ αλλά ανάλογα με την τετραγωνική της ρίζα

Σωστό, αλλά αυτό αφορά τα καλώδια του κυκλώματος, όχι το κάτοπτρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρήκα αυτό το XENON HID CONVERSION KIT από αμέρικα που είναι παράδεισος τώρα που πάει για φούντο η αμερικάνικη οικονομία και το δολλάριο της.

ΧΕΝΟΝ

Η τιμή είναι 63 Ε με τα μεταφορικά... :huh:

Στην τελική με την τιμή μπου έχουνε στην Ελλάδα παίρνεις 2 σετάκια και είσαι και ΑρχοΝτας

θα το συνιστούσατε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

..Και στην Ελλαδα, ηδη βρισκεις με 80 ευρω... Που να τρεχεις... (Και για "γουρουνι στο σακι"..) ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

paidia gia cbr 600rr tou 03 ti xenon na valw?

telika gia megali skala -sinialo- kanoun? mipws den prolavainoun na zestathoun??? :huh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για μεγάλη σκάλα εννοείται πως δεν κάνουν φίλε adnis. Ο ένας λόγος είναι αφενός αυτός που είπες και ο άλλος είναι ότι με το "άναψε-σβήσε" καταστρέφεις τα ηλεκτρόδια της λάμπας. Με απλά λόγια και δε γίνεται και δε σε συμφέρει.

Εγώ έχω προσπαθήσει να βρω τις νέες λάμπες που βάζουν στα αυτοκίνητα στη σκάλα των προβολέων, κυρίως σε AUDI τις έχω δει, οι οποίες είναι με led και δίνουν κατάλευκο φως με μια νότα μπλε, πλησιάζει δηλαδή στο φως των xenon, αλλά δυστυχώς δεν έκαμα πράμα!!! :) Αν ξέρεις κάποιος φίλος/φίλη κάτι παραπάνω...

edit: δε γνωρίζω τι τύπο λάμπας έχει το cbr σου φίλε adnis αλλά το σύνηθες είναι Η7. Αν έχεις Η4 κερδίζεις ότι έχεις και προβολείς με xenon...

Τροποποιήθηκε από τον hayabusas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Εγώ έχω προσπαθήσει να βρω τις νέες λάμπες που βάζουν στα αυτοκίνητα στη σκάλα των προβολέων, κυρίως σε AUDI τις έχω δει, οι οποίες είναι με led και δίνουν κατάλευκο φως με μια νότα μπλε, πλησιάζει δηλαδή στο φως των xenon, αλλά δυστυχώς δεν έκαμα πράμα!!! :) Αν ξέρεις κάποιος φίλος/φίλη κάτι παραπάνω...

Για κοίτα σε αυτό eBay shop hayabusas.. :type:

Vehicle Bulb

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ευχαριστώ πολυ φιλε busa.θα το κοιταξω το θεμα κ οταν βρουμε μερικα ευρα θα τα κοτσαρω κ θα ενημερωσω για αποτελεσματα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα