Jump to content
SlapGas

Αγορά "πολιτισμένου" supermoto για καθημερινή χρήση

Recommended Posts

Ας ελπίσουμε ότι θα βρεθεί το ο,τι φταίει. :/

Σίγουρα πάντως δεν φταίω εγώ (μάλλον). Δεν έκανα ούτε 5 χλμ σύνολο.

Εδώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο, η βοήθεια σας είναι πολύτιμη.

Γενικά, όσες φορές προσπάθησα να βάλω μπροστά τη μηχανή (πρωτού πεθάνει) δυσκολεύτηκα πάρα πολύ. Ντάξει, δεν είμαι και ο πιο έμπειρος. Αλλά μου φάνηκε πολύ δύσκολο.

Το παλλικάρι που μου πούλησε τη μηχανή, ακολουθούσε την εξής διαδικασία για να την βάλει μπρος:
- Γυρνάμε διακόπτη
- Περιμένουμε τις ενδείξεις
- Πατάμε συμπλέκτη
- Πάταμε μίζα
- Στο "τσαφ" της μίζας δίνουμε ελαφρώς γκάζι (φάση μέχρι 1500-2000rpm) και κρατάμε για ελάχιστα
Η μηχανή έχει πάρει μπρος.

Στο Manual της μηχανής (το οποίο ευτυχώς πήρα μαζί με τη μηχανή), στην παράγραφο για εκκίνηση της μηχανής πουθενά δεν λέει τίποτα για γκάζι. Τουναντίον:
- Γυρνάμε διακόπτη
- Περιμένουμε ενδείξεις
- Πατάμε συμπλέκτη
- Αν η μηχανή είναι κρύα, ανοίγουμε το τσοκ πάνω από το συμπλέκτη. Αν δεν είναι, τότε το τσοκ κλειστό.
- Πατάμε μίζα
Σύμφωνα με το manual, η μηχανή έχει πάρει μπρος. Για γκάζι ούτε λόγος.
Πρέπει να κρατήσω τη μίζα μέχρι να πάρει μπρος?

Στο XT δεν έδινα γκάζι ποτέ για να βάλω μπρος. Αν ήταν κρύα η μηχανή, μόνο το τσοκ άνοιγα. Έπαιρνε κανονικά με μίζα.

Ποιός είναι ο σωστός τρόπος τελικά?
Online προσπαθώντας να βρω video/αναφορές δεν είδα να δίνουν γκάζι στη μηχανή για να την βάλουν μπρος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Κανονικα θα επρεπε να παιρνει με μιση μιζια χωρις γκαζι

Οταν το κοιταξε ο μαστορας πριν το παρεις δεν το ειδε αυτο;

Τι ειπε οτι ειναι φυσιολογικο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γκάζι δεν χρειάζεται, μόνο το τσοκ όταν είναι κρύο τύπου το βάζεις μπροστά το πρωί μετά από ώρες ή εάν είναι αραγμένο ξέρω γω 2 ωρες.

Ένα σωστά ρυθμισμένο Fcr θα χρειάζεται πάντα τσοκ για να πάρει μπρος μοτό, όπως ξαναλέω εάν έχει πολλη ώρα σβηστή η μηχανή.

Επίσης εάν έχει ρουμπινέτο βενζίνης με φυσική ροή όταν θα είναι να το αφήσεις ώρες παρκαρισμένο, να το βάζεις στο OFF.

Εγώ δεν άνοιγα το γκάζι πάντως όταν πάταγα την μίζα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 3 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Τι εννοείς ''δεν παίρνει μπρος''; Τι ΑΚΡΙΒΩΣ κάνει δλδ;

Πατάς μίζα, ακούς "τσκ", δεν γίνεται τίποτα άλλο πέραν αυτού.

πριν 2 λεπτά, το μέλος Smias έγραψε:

Γκάζι δεν χρειάζεται, μόνο το τσοκ όταν είναι κρύο τύπου το βάζεις μπροστά το πρωί μετά από ώρες ή εάν είναι αραγμένο ξέρω γω 2 ωρες.

Ένα σωστά ρυθμισμένο Fcr θα χρειάζεται πάντα τσοκ για να πάρει μπρος μοτό, όπως ξαναλέω εάν έχει πολλη ώρα σβηστή η μηχανή.

Επίσης εάν έχει ρουμπινέτο βενζίνης με φυσική ροή όταν θα είναι να το αφήσεις ώρες παρκαρισμένο, να το βάζεις στο OFF.

Εγώ δεν άνοιγα το γκάζι πάντως όταν πάταγα την μίζα.

Είναι με injection, όχι με carb.

Τροποποιήθηκε από τον SlapGas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 λεπτά, το μέλος foten21 έγραψε:

Κανονικα θα επρεπε να παιρνει με μιση μιζια χωρις γκαζι

Οταν το κοιταξε ο μαστορας πριν το παρεις δεν το ειδε αυτο;

Τι ειπε οτι ειναι φυσιολογικο;

Δυστυχώς (όπως είπα εδώ και σε άλλο post), ο μάστορας που πήγαινα το ΧΤ μου είπε και ο ίδιος ο άνθρωπος ότι "δεν κατέχω από Husq".
Παρ' όλα αυτά, του πήγα το μηχανάκι να δει πολύ πρόδηλα πράγματα.

Πχ αν έχει τρακάρει το μασίνι και εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω.
Αν έχει στραβές ζάντες ή πηρούνια
Αν θέλει ρύθμιση το injection ή οι βαλβίδες (γενικά, αν "ρολλάρει" φυσιολογικά)
Καδένες, τεντωτήρες
κλπ

πριν 1 λεπτό, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Ξέρεις αν το ''τσκ'' είναι από την μίζα ή το ρελέ μίζας;

Για την ώρα όχι, ελπίζω να μάθω αύριο (όταν πάρω τη μηχανή).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοίτα με αυτά τα δεδομένα, μόνο σενάρια μπορούμε να κάνουμε.

Έχει κάποιο θέμα οντως η μίζα και δεν την φτιάξανε καλα; Ή δεν την φτιάξανε και καθόλου;

Νομίσανε ότι έχει θέμα η μίζα, ενώ ας πούμε έχει θέμα το κύκλωμα φόρτισης που δεν φορτίζει καλά την μπαταρία ή το ρελέ μίζας κάνει κίνηση αλλά ρεύμα δεν δίνει;

Ποιός ξέρει... Θα σου πει ο μηχανικός, υπομονή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απλά, λίγα πράγματα σε ξενερώνουν περισσότερο από το να πηγαίνεις τη μηχανή στο συνεργείο την μέρα που την πήρες. :(

Ντάξει, ας μην γκρινιάζω όμως. Θα μπορούσε να είχε συμβεί κάτι πολύ χειρότερο στη μηχανή ή να είχα και κάποιο ατύχημα.
Όλα καλά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος foten21 έγραψε:

@Smias αυτο με το ρουμπινετο για ποιο λογο το κανουμε;

που βοηθαει;

δεν το εχω ξανακουσει

Πρόληψη, ώστε πχ αν έχει λάθος ύψος το φλοτέρ να μην στάζει όταν το έχουμε στο στάντ, να μην πλημμυρίσει βενζίνη εάν έχει κάποια φθορά το Oring στο "πυραυλάκι" του φλοτέρ και τέτοια.

Off topic:

Πιο πολύ μου έμεινε συνήθεια να το κάνω όταν την άφηνα κάπου που δεν είχα οπτική επαφή, πχ 100μ πριν τον προορισμό μου το γύριζα στο OFF πριν την αφήσω γιατί μια φορά που είχα πάει για κόφι μίτινγκ όταν πήγα να την καβαλήσω είδα κάτι παιδάκια ρομά να έχουν ανέβει πάνω και να παίζουν με το γκάζι που σε μηχανάκι με Fcr σημαίνει ότι κάθε φορά που άνοιγαν το γκάζι η αντλία ψεκαζε βενζίνη τον σβηστό κινητήρα...:sad:

πριν 1 ώρα, το μέλος SlapGas έγραψε:

Είναι με injection, όχι με carb.

:oops: γράψε λάθος..!

Μην ξενερώνεις, θα βρεθεί η άκρη!

Τροποποιήθηκε από τον Smias

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

welcome to husqvarna!!! Εγώ προσωπικά είχα τελείως ανάποδη γνώμη από αυτή των παιδιών του forum. Μάλλον αυτά που ήξερα πιθανόν να ισχύουν...  :( :( :(

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος Obilivion έγραψε:

Εγώ προσωπικά είχα τελείως ανάποδη γνώμη από αυτή των παιδιών του forum. Μάλλον αυτά που ήξερα πιθανόν να ισχύουν...  :( :( :(

Ναι ρε ψηλε πηρε τη μηχανη με υπαρχον θεμα στη μιζα(που μπορει να βγαλει οποιαδηποτε μηχανη) και μαστορες που δεν εχουν ιδεα αλλα φταιει η μηχανη και αυτα που ηξερες ισχυουν. Δηλαδη αν ειχε αγορασει το xt με θεμα στη μιζα θα εφταιγαν τα xt.

ΦΙλε μου προφανως δεν ειναι νορμαλ να θελει γκαζι για να παρει μπρος.
Κατι εκρυβε το μηχανακι στο θεμα της μιζας και απορω πως δεν το προσεξε ο μαστορας.

Τα καρβουνακια δεν "τα καιει" μεσα σε μιση και μια μερα, ειναι φθορα χρονων που γινεται ολο και χειροτερη και ειναι νορμαλ φθορα γενικα.
Αν σου αλλαξαν καρβουνακια και εβγαλε αμεσως θεμα, τοτε ή δεν τα αλλαξαν ή δεν ηταν αυτο το θεμα.

Πρεπει να αλλαξεις μαστορα. Οχι μονο δε ξερει απο Husq, αλλα μαλλον δε ξερει γενικοτερα αν δεν προσεξε ενα θεμα που κανει τοσο μπαμ.
Εξ' αρχης επρεπε δηλαδη να βρεις μαστορα για να το τσεκαρει κι' ολας αλλα οκ πες υπηρχε πιεση χρονου να μη χασεις το μηχανακι.
Νομιζω εισαι Αθηνα? Αν ναι, πες μου να σου στειλω pm μαστορα να πας να το τσεκαρει.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδη ακομα δεν μας εβαλες φωτο που πηρες καινουριο μηχανακι

ας βαλω μια εγω:laugh: που εβαλα ενα μασκακι look KTM

bikepics-2808217-full.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 59 λεπτά, το μέλος foten21 έγραψε:

Γού & άου!!!

Badass sm!

Οι χούφτες ποιές είναι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 λεπτά, το μέλος Smias έγραψε:

Γού & άου!!!

Badass sm!

Οι χούφτες ποιές είναι;

ευχαριστω πολυ φιλε

οι χουφτες ειναι ufo(ισως κ ο ιδιοκτητης:laugh:)

http://www.moto-eshop.com/prostasia-plastika-moto-e-shop-moto-eshop-ufo-enduro/147-plastika-ufo-acerbis-polisport-prostasia.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος foten21 έγραψε:

Επειδη ακομα δεν μας εβαλες φωτο που πηρες καινουριο μηχανακι

ας βαλω μια εγω:laugh: που εβαλα ενα μασκακι look KTM

Πολύ ωραίο το εργαλείο Φώτη, μπράβο!

Ακόμα δεν πουλήθηκε; Θυμάμαι το είχες και σε καλή τιμή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Πολύ ωραίο το εργαλείο Φώτη, μπράβο!

Ακόμα δεν πουλήθηκε; Θυμάμαι το είχες και σε καλή τιμή.

Οχι γιατι με επαιρναν τηλ μονο οι γνωστοι τυποι

εχω τοσα(5-6 κατοσταρικα κατω απο οσα ζηταω) τα θες;

και επειδη δεν εχω καημο να το σκοτωσω αλλα μονο αν παρω τα χρηματα που ζηταω και αυτα διοτι θελω να παω σε εντουρο 

το κραταω κ το γουσταρω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά πήγα και πήρα το μηχανάκι.
Δουλεύει (για την ώρα).

Η συζήτηση με τον τυπά του συνεργείου:

- Δεν θα έπρεπε να παίρνει μπροστά χωρίς γκάζι? Έτσι όπως λέει το manual?
- Όχι, αυτά ισχύουν για καινούρια μηχανή.

Μου πετάει μετά ότι "έχει ένα πρόβλημα στη συμπίεση".
Μετά μου πετάει ότι "έχει κάτι φάει και στο βολάν και σε κάποια φάση θα θέλει αλλαγή".

Όσον αφορά το γιατί δεν έπαιρνε η μηχανή μπρος:
"Κάποιο παπαράκι από κάτω είχε κοπεί" (exact quote)

Ήταν αρκετά σνομπ και βαριόταν, οπότε δεν ρώτησα παραπάνω.
Θα πάω αύριο σε κάποιο proper συνεργείο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είχα πάρει κι εγώ έναν τέτοιο μάστορα ως δώρο μια φορά, μαζί με ένα κριθαράκι από τα Lidl. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αρχικα καλοριζικο και καλα χιλιομετρα!

Οσον αφορα τα καρβουνακια μιζας επειδη μου εβγαλε και μενα... τις τελευταιες μερες οταν το εβαζα μπροστα το ακουγες να ζοριζεται, γυρναγε πιο δυσκολα η μιζα ωσπου δεν μπορουσε πλεον να γυρισει...

Το μηχανακι μπορεις να το χρησιμοποιησεις σαν κανιβαλος αλλα και σαν πολιτισμενος. Να το δουλευεις απο 3000 στροφες και πανω, δεν του αρεσει το σκορτσαρισμα. Το εχω βαλει πιστα του ηπια το αιμα, μετα καπακια ταξιδι σπαρτη - αθηνα ολα καλα (η σελα δεν ειναι φιλος σου παντως :P). Σε καθημερινη χρηση δεν εχω κανενα προβλημα, απεφευγε τη κινηση οσο μπορεις γιατι ζεστενεται ευκολα. Ανταλλακτικα δεν υπαρχει θεμα, οτι θες στη κτμ (βασικα αμα μπεις στο site της χουσβαρνα θα δεις ποιοι ειναι αντιπρωσοποι στην ελλαδα γιατι δεν ολες οι κτμ). Λαδια καθε 2500, καλυτερα πιο νωρις παρα πιο αργα.. για μενα σε καμια περιπτωση 5000 ειναι υπερβολικα πολλα. Εμενα τσιμπαει λαδακι (ενταξει το σκιζω αρκετα συχνα) δεν εχω κατασταλαξει στο τι λαδια να βαζω ( 10-60 φουλ λεει το μανουαλ αλλα δεν σε οσα φορουμ και αν εχω διαβασει δεν εχω δει κατι συγκεκριμενο να βαζουν, ο καθενας βαζει οτι θελει). Το κοντερ χαλασε και μενα σε μια ακυρη φαση... εδω και 3 μηνες εχω βαλει ενα koso-db02 πολυ ευχαρηστιμενος. Το μηχανακι το πηρα με 32000 χλμ και τωρα κοντευει 40000 και το εχω 5 μηνες. Ειναι ενα πολυ καλο μηχανακι με παρα πολυ καλα περιφεριακα. Τα ηλεκτρολογικα του δεν ειναι και πολυ καλα γενικα σε ηλεκτρολογικες βλαβες τσεκαρε πρωτα καλωδια. Οσο για οταν το βαζεις μπροστα δεν θελει γκαζι, ανοιγεις λιγο το τσοκ (εγω ουτε το τσοκ δεν ανοιγω αλλα τεσπα). Αμα φισωσεις τον εγκεφαλο μπορεις να δεις ποσες ωρες εχει λειτουργησει το μηχανακι (πχ εμενα στα 38000 εδειχνε περιπου 430 ωρες λειτουργειας αν θυμαμαι καλα) Ρυθμισε αναρτησεις (κανε και σερβις αν τυχον χρειαζονται), αλλαξε υγρα φρενων προληπτικα, τσεκαρε ρουλεμαν τροχων,μοχλικου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα