Jump to content
TheScarface

Αγορά BMW F650 ST

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Μετά από πολύ κόπο και προσμονή ήρθε επιτέλους μαζί με το δίπλωμα Α2 που βγάζω αυτές τις μέρες, να πάρω την πρώτη μου μηχανή. Έπειτα από κυριολεκτικά άπειρες ώρες αναζήτησης, κατέληξα να ψάχνω μηχανάκι On-Off και λόγω εμφανισιακής προτίμησης αλλά και λόγω ότι είμαι κοτζάμ μαντραχαλάς 1.92 και 85 κιλά :blush:, ικανό να κάνω τα πρώτα μου ταξιδάκια, αξιόπιστο κατά το δυνατόν και με ανώτατο όριο τα 1500 ευρώ, στα οποία μέσα είναι και κόστος κράνους-μπουφάν-γαντιών. Μία από τις επιλογές μου έιναι και το BMW F650 ST ή το προ f/l Funduro, για το οποίο διάβασα αρκετά καλά σχόλια. 

Εχθές πέτυχα μία αγγελία στο car.gr (https://www.car.gr/13739779-bmw-f-650-st), κοντά στο σπιίτι μου οπότε είπα να πάω να ρίξω μία ματιά. Ο κάτοχος φάνηκε μια χαρά σοβαρός και γνώστης, αλλά λόγω περιορισμένων γνώσεών μου και λόγω του ότι δεν έχω ακόμα το δίπλωμα (δίνω θεωρία σε λίγες μέρες) έλεγξα μόνο τα επιφανειακά, δηλαδή ότι όντως τα αλυσογράναζα ήταν καινούρια και σε καλή κατάσταση, τα δισκόφρενα σε καλή κατάσταση, δεν υπήρχαν πολλές σκουριές και η μηχανή έστω και στο ρελαντί δούλευε αθόρυβα και στρωτά. Η εξάτμιση χωρίς σκουριές και τα λάστιχα είναι στην μέση της ζωής τους περίπου. Ο ανορθωτής που βγάζει πρόβλημα σε αυτά τα μοντέλα έχει αλλαχτεί, αλλά το κομπλέρ μίζας όχι. Επίσης η ζελατίνα είναι κατεστραμένη και κολλημένη με ταινία(!!) και η μπαγκαζίερα σε κακή κατάσταση και κάπως σαν να έχει βαφτεί με πινέλο από πάνω.

Το ερώτημα είναι το εξής: Αξίζει; Είναι μεγάλο ρίσκο να πάρω μία μηχανή χωρίς να την έχω οδηγήσει; Τι άλλο θα μπορούσε να ελέγξω με βάση τις ελάχιστες γνώσεις που έχω; Η τιμή μπορεί να πέσει στα 1000 ευρώ και ο άνθρωπος προς τιμή του μου είπε ότι δεν βιάζεται να την δώσει και άμα θέλω μπορεί να περιμένει μέχρι να βγάλω το δίπλωμα.

Συγχωρέστε με για το κατεβατό και ευχαριστώ για τις ενδεχόμενες απαντήσεις!!:yes::yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

φίλε μου, το ξέρω ότι είναι δύσκολα τα οικονομικά αυτήν την περίοδο για όλους, αλλα μην πάρεις μηχανάκι να το γηροκομήσεις.

Αυτόν το λύκο θα τον παντρευτείς, καλύτερα να μαζέψεις κανα ψιλό ακόμα να πάς σε κάτι πιο καινούργιο και να μη βιαστείς, γιατί θα τα δώσεις στα μαστόρια..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορεις να κοιταξεις κ Transalp 400 το οποιο ειναι σκυλι! Κ θα βρεις προσεγμενο σε αυτα τα λεφτα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς το να μαζευτούν και άλλα χρήματα, λόγω ότι είμαι φοιτητής δεν είναι εφικτό στο άμεσο μέλλον, και επειδή έδωσα το αυτοκίνητο είμαι χωρίς μεταφορικό και κάνω 30-40 χλμ την ημέρα με λεωφορεία, άρα η αγορά είναι μονόδρομος έστω και με αυτό το μπάτζετ. Άρα η μόνη λύση είναι να βρω κάτι με ένα 1000ρικο ελπίζοντας να .ην χρειαστεί να δώσω άλλα τόσα μετά από δύο μήνες πχ. 

Το Transalp 400 και εμένα μου αρέσει, αλλά δεν βρίσκω στην Θεσσαλονίκη όπου και είμαι! Καμιά άλλη πρόταση ή γνώμη;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 17 λεπτά, το μέλος TheScarface έγραψε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς το να μαζευτούν και άλλα χρήματα, λόγω ότι είμαι φοιτητής δεν είναι εφικτό στο άμεσο μέλλον...

Χωρίς να υπολογίσω τέλη κυκλοφορίας, ασφάλειες, κόστος πιθανών βλαβών ή προβλεπόμενης συντήρησης και πάει λέγοντας παρά μόνο την βενζίνη που θα ξοδέψεις ( με την ελάχιστη χρήση που περιγράφεις, δηλαδή 35 χλμ ημερησίως χ 5 εργάσιμες και μια μέση κατανάλωση 5,5λτ/100χλμ ) , σε ένα εξάμηνο μέσα μπορείς να μαζέψεις γύρω στα 350 ευρώ. Καταλαβαίνεις πως η πεντακοσαρού φτάνει για πλάκα αν βάλεις μέσα και όλα τα υπόλοιπα. Το ξέρω πως δεν σου γράφω αυτό που θες να διαβάσεις στην φάση που είσαι αλλά οφείλω να στο πω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όντως οι απαντήσεις δεν ήταν αυτό που ήθελα να διαβάσω, αλλά αναμφίβολα έχετε δικιο!! Θα περιμένω μέχρι να ανεβεί το budget ή μέχρι να βρεθεί κάτι πραγματικά καλό σε αυτά τα χρήματα.

Όμως τι θα μπορούσα να δω και να διαπιστώσω σαν αρχάριος σε σχέση με την κατάσταση μιας μηχανής. Και εννοώ έναν τρόπο να ανιχνέυσω κάποιες βασικές βλάβες που πιθανόν να σημαίνουν πολύ αυξημένο κόστος επισκευής;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 50 λεπτά, το μέλος TheScarface έγραψε:

Όμως τι θα μπορούσα να δω και να διαπιστώσω σαν αρχάριος σε σχέση με την κατάσταση μιας μηχανής. Και εννοώ έναν τρόπο να ανιχνέυσω κάποιες βασικές βλάβες που πιθανόν να σημαίνουν πολύ αυξημένο κόστος επισκευής;

Έχε ένα μηχανικό μαζί σου, να τις ανιχνεύσει αυτός για εσένα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για μένα το μηχανάκι αυτό είναι αποδεδειγμένα αξιόπιστο είναι ακόμη ωραίο και ικανό για ταξιδάκια αρκεί να βρει ο ενδιαφερόμενος εναν καλό μάστορα να το ελέγξει να δει τι θα βγάλει αν βγάλει. Απο το μονο που υπέφερε το μοντέλο είναι στο κομπλερ της μίζας που προκαλείται απο κακο-συντηρημένες μπαταρίες, αν απαιτηθεί βρίσκεται ιμιτασιόν με 300ευρώ (μαζί με εργασία)

* αυτό που έβαλες στην αγγελία είναι f650GS Η εκδοσή ST είναι πιο χαμηλωμένη με 18ρι μπροστινό 

st

1997-bmw-f650st-87206-253.jpg

gs

f6507_feature-633x388.jpg

**όμως και κυριότερο τώρα που βλέπω δε σε καλύπτει το Α2 για το εν λόγο μοντελο 

αρα να βρεις κάτι έως 47hp που ορίζει το Α2

πάντως τρανσαλπ 400 υπάρχουν 2 την Θεσσαλονίκη (καλό μάστορα να το ελέγξει θέλεις σε κάθε περίπτωση) 

https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=Καινούριο&condition=Μεταχειρισμένο&offer_type=sale&variant=transalp+400&sort=pra&rg=2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 2/6/2018 at 9:30 ΠΜ, το μέλος doctoras9 έγραψε:

για μένα το μηχανάκι αυτό είναι αποδεδειγμένα αξιόπιστο είναι ακόμη ωραίο και ικανό για ταξιδάκια αρκεί να βρει ο ενδιαφερόμενος εναν καλό μάστορα να το ελέγξει να δει τι θα βγάλει αν βγάλει. Απο το μονο που υπέφερε το μοντέλο είναι στο κομπλερ της μίζας που προκαλείται απο κακο-συντηρημένες μπαταρίες, αν απαιτηθεί βρίσκεται ιμιτασιόν με 300ευρώ (μαζί με εργασία)

* αυτό που έβαλες στην αγγελία είναι f650GS Η εκδοσή ST είναι πιο χαμηλωμένη με 18ρι μπροστινό 

st

1997-bmw-f650st-87206-253.jpg

gs

f6507_feature-633x388.jpg

**όμως και κυριότερο τώρα που βλέπω δε σε καλύπτει το Α2 για το εν λόγο μοντελο 

αρα να βρεις κάτι έως 47hp που ορίζει το Α2

πάντως τρανσαλπ 400 υπάρχουν 2 την Θεσσαλονίκη (καλό μάστορα να το ελέγξει θέλεις σε κάθε περίπτωση) 

https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=Καινούριο&condition=Μεταχειρισμένο&offer_type=sale&variant=transalp+400&sort=pra&rg=2

Το Funduro ή αλλιώς St που έβγαινε μέχρι το 2001 καλύπτεται για το Α2, επικοινώνησα με την BMW. Το επόμενο μοντέλο το f650gs που είχε βγει και Dakar δεν καλύπτεται. Ευχαριστώ πάντως

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν το βγάλεις μια μεγάλη φωτοτυπία, 20 φορές το αρχικό μέγεθος, κάτι θα καλύψει.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 26 λεπτά, το μέλος makisman έγραψε:

να εισαι καλα  φιλος !! πολυ θετικο ατομο   πρεπει να εισαι ..............

1η Δέσμη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 ώρες, το μέλος makisman έγραψε:

παιδια καλησπερα εχουμε καποια γνωση για το funduro αν καλιπτετε απο το Α2 ΤΕΛΙΚΑ?

Νομιζω πως ναι βγαζει 48 ιππους.Συμβουλεψου ομως και τον δασκαλο σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ  εχω παει απο τροχαια μεχρι σχολες οδηγων και ολοι μου λενε αντικρουομενα  πραγματα γιαυτο ροταω και εδω . σε περιπτωση που δεχτει να με ασφαλισει η ασφαλιστικη μου  δεν παει να πει οτι την ευθινη την εχει αυτη απο κει και περα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Διαβάζω από το Π.Δ. 51/2012, δημοσιευμένο στο ΦΕΚ Α΄101/27.4.2012 (θα το βρεις εδώ)

Άρθρο 3, παρ. 1, περ. γ' - "Κατηγορία Α2"

Μοτοσικλέτες μέγιστης ισχύος 35 kW και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της δι−ασκευασθείσας μοτοσικλέτας.

Κι επειδή εύλογα αναρωτιέται κανείς τί είναι αυτός ο λόγος ισχύς/βάρος, σε τί βάρος αναφέρεται, διαβάζουμε στο Άρθρο 2 - "Ορισμοί" , παρ. 2, περ. στ) - "Μέγιστος λόγος ισχύος προς βάρος"

Αναφέρεται στις μοτοσικλέτες και είναι ο λόγος, ισχύς προς βάρος, όπου: Ισχύς είναι η μέγιστη καθαρή ισχύς (σε kW), η οποία ορίζεται με την έγκριση τύπου της μοτοσικλέτας και Βάρος, είναι η αριθμητική τιμή της μάζας της μοτοσι−κλέτας, σε κατάσταση λειτουργίας, με οδηγό (σε kg).

Πάμε τώρα λοιπόν εδώ, να δούμε για το Funduro. Max power 35kW, wet weight 187kg.  Και πάνω σε αυτό βάλε και τον οδηγό.

Και να μην πιστέψουμε τα specs του site αυτού, αρκεί να αντιστρέψουμε λίγο την εξίσωση. Έστω Χ το απαιτούμενο ελάχιστο βάρος. Πρέπει 0.2 kW/kg > (35kW)/(X kg) . Πρέπει Χ > 175kg.

Η δική μου εκτίμηση βάσει αυτών που καταλαβαίνω από αυτά που διαβάζω (και νομίζω σωστά τα διαβάζω) είναι πως καλύπτεσαι από Α2.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο @A-nik-i σου ανέλυσε όλα το ΦΕΚ και τα χαρακτηριστικά της μοτοσυκλέτας, πράγμα που έπρεπε να έχεις κάνει μόνος σου ρωτήσεις τον κάθε άσχετο (τροχαία, σχολές οδηγών, ασφαλιστικές). 

Τι παραπάνω θέλεις να ακούσεις τόσο επιτακτικά που φωνάζεις κιόλας σε μια κοινότητα στην οποία μόλις έγινες μέλος;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 41 λεπτά, το μέλος makisman έγραψε:

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ  ΓΝΩΜΗ  ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ FUNDURO KAI A2?

Βρες εναν μαστορα της προκοπης να στο τσεκαρει,βαλε κρανος,κανα μπουφανακι,κανα μποτακι  και παρτο και φυγε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάντως, για να μη σου τύχει κάτι και μετά λες "μα ένας μ@λ@κας στο mybike είπε πως είμαι καλυμμένος", ίσως ένα τηλέφωνο σε κάποια ασφαλιστική να βοηθήσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ασφαλιστικές: Άσχετοι.

Τροχαία: Επίσης άσχετοι.

Σχολές: Οι πιο απαράδεκτοι, διότι είναι άσχετοι ενώ είναι αυτοί θα έπρεπε να ξέρουν καλύτερα από όλους. 

Έχω στην κατοχή μου μοτοσυκλέτα  η  οποία  είναι ασφαλισμένη στο όνομα του πατέρα μου πάνω από 15 χρόνια. Plot twist: ο πατέρας μου δεν έχει δίπλωμα μηχανής. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Έχω στην κατοχή μου μοτοσυκλέτα  η  οποία  είναι ασφαλισμένη στο όνομα του πατέρα μου πάνω από 15 χρόνια. Plot twist: ο πατέρας μου δεν έχει δίπλωμα μηχανής. 

Είχα την εντύπωση οτι είχαν σταματήσει να το κάνουν αυτό εδώ και χρόνια. Αίσχος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα