Jump to content
TheScarface

Αγορά BMW F650 ST

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Ασφαλιστικές: Άσχετοι.

Τροχαία: Επίσης άσχετοι.

Σχολές: Οι πιο απαράδεκτοι, διότι είναι άσχετοι ενώ είναι αυτοί θα έπρεπε να ξέρουν καλύτερα από όλους. 

Έχω στην κατοχή μου μοτοσυκλέτα  η  οποία  είναι ασφαλισμένη στο όνομα του πατέρα μου πάνω από 15 χρόνια. Plot twist: ο πατέρας μου δεν έχει δίπλωμα μηχανής. 

Έλα και νόμιζα ότι είμαι μόνος μου.:grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 8 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Είχα την εντύπωση οτι είχαν σταματήσει να το κάνουν αυτό εδώ και χρόνια. Αίσχος.

Το κανουν για επαγγελματικους λογους.Αν καποιος ιδιοκτητης επιχειρησης εχει μηχανακια για διανομες αλλα δεν εχει αυτος  διπλωμα θα μεινουν ανασφαλιστα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος pan(dvs) έγραψε:

Το κανουν για επαγγελματικους λογους.Αν καποιος ιδιοκτητης επιχειρησης εχει μηχανακια για διανομες αλλα δεν εχει αυτος  διπλωμα θα μεινουν ανασφαλιστα?

Αναφέρομαι στην περίπτωση προσωπικού οχήματος. Ηξερα κάποιον Γεωργιανό που οδηγούσε το αυτοκίνητό του χωρίς δίπλωμα, αλλά τον ασφάλιζαν.  Πριν 2 χρόνια του είπαν , τέλος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ομαδα εχω μιλησει με σχολες με ασφαλιστικες τροχαια  ζηταδες και στο μιχανολογικο ....κανενας δεν μου λεει ναι σε καλυπτει το Α2 ΓΙΑ το FUNDURO γιαυτο σας εστειλα μυνημα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξαναδιάβασε τι έγραψα παραπάνω. Οοοοοολοι αυτοί που ρώτησες είναι άσχετοι με το αντικείμενο για τον ένα ή τον άλλο λόγο. 

Επίσης, οποιοσδήποτε σου πει το οτιδήποτε δεν σημαίνει ότι ισχύει εκεί που μετράει. Δηλαδή σε δικαστήριο. 

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι το εξής. 

1) Να βρείς το ΦΕΚ. 

2) Να κατανοήσεις το ΦΕΚ. 

3) Να δεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά της μοτοσυκλέτας και αν συμβαδίζουν με τις απαιτήσεις της κατηγορίας Α2. .

Αφού κάνεις όλα τα παραπάνω, τότε μόνο μπορείς να σταθείς σε μια περίπτωση στραβης. Βέβαια αυτά μπορεί να τα κάνει εκ των υστέρων ο δικηγόρος που θα προσλάβεις αλλά λέμε τώρα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι σχέση έχει η ιδιοκτησία με την χρήση στην ασφάλιση;

Το όχημα ασφαλίζεται για την χρήση του, όχι για την ιδιοκτησία του.

Αν το όχημα ανήκει στο Α πρόσωπο, και χρησιμοποιείται από το Β πρόσωπο, ασφαλίζεται το όχημα με δηλωμένο οδηγό του τον Β. Ο Β και όποιος άλλος το χρησιμοποιήσει, πρέπει να έχει δίπλωμα οδήγησης. Ο Α ΔΕΝ απαιτείται να έχει, εφόσον βέβαια δεν θα το οδηγεί.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Αναφέρομαι στην περίπτωση προσωπικού οχήματος. Ηξερα κάποιον Γεωργιανό που οδηγούσε το αυτοκίνητό του χωρίς δίπλωμα, αλλά τον ασφάλιζαν.  Πριν 2 χρόνια του είπαν , τέλος.

Φυσικα.Αυτο ισχυει για ολα τα οχηματα.Δεν τους ενδιαφερει αν εχει ο οδηγος διπλωμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνα με τον νομο για τα Α2 "Μηχανές μεγίστης ισχύος 35 kW (47.6 hp) και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg."

Το funduro με βαση τα στοιχεια του κατασκευαστη,ειναι 48 ιπποι αντι 47,6 που οριζει ο νομος.Με βαση το δευτερο σκελος η ισχυς του ειναι  35kw δια του βαρους του που ειναι 173kgr μας δινει ακριβως το αποτελεσμα που θελουμε δηλαδη 0,20  kW/kg.

Αρα το Φαντουρακι κατα την αποψη μου ειναι εντος των οριων της Α2 κατηγοριας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 λεπτά, το μέλος pan(dvs) έγραψε:

Συμφωνα με τον νομο για τα Α2 "Μηχανές μεγίστης ισχύος 35 kW (47.6 hp) και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg."

Το funduro με βαση τα στοιχεια του κατασκευαστη,ειναι 48 ιπποι αντι 47,6 που οριζει ο νομος.Με βαση το δευτερο σκελος η ισχυς του ειναι  35kw δια του βαρους του που ειναι 173kgr μας δινει ακριβως το αποτελεσμα που θελουμε δηλαδη 0,20  kW/kg.

Αρα το Φαντουρακι κατα την αποψη μου ειναι εντος των οριων της Α2 κατηγοριας.

Η μετατροπή σε ίππους ίσως να μην είναι η ενδεδειγμένη, καθότι bhp, hp και ps έχουν διαφορετική λόγο με τα kW. Μπορεί να πάει δηλαδη από 46,94 ίππους, μέχρι 47,59 ίππους. Γι'αυτό και το ΦΕΚ αν το διαβάσεις (το έκανα link στην προηγούμενη σελίδα) γράφει μόνο για kW χωρίς κάποια μετατροπή. Άλλωστε και το 48 μπορεί αν είναι "στρογγυλοποίηση" του 47,6.

Όσο για το βάρος, αναφέρει οτι ως βάρος εννοείται αυτό σε κατάσταση λειτουργίας με οδηγό. Βάρος (πλήρης υγρών, άρα σε κατάσταση λειτουργίας) εγώ βρίσκω 187kg. Αλλά και το 173 να είναι, βάσει του Π.Δ. εκείνου (δεν ξέρω αν αναθεωρήθηκε) πρέπει να υπολογιστεί και ο οδηγός στο βάρος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Η μετατροπή σε ίππους ίσως να μην είναι η ενδεδειγμένη, καθότι bhp, hp και ps έχουν διαφορετική λόγο με τα kW. Μπορεί να πάει δηλαδη από 46,94 ίππους, μέχρι 47,59 ίππους. Γι'αυτό και το ΦΕΚ αν το διαβάσεις (το έκανα link στην προηγούμενη σελίδα) γράφει μόνο για kW χωρίς κάποια μετατροπή. Άλλωστε και το 48 μπορεί αν είναι "στρογγυλοποίηση" του 47,6.

Όσο για το βάρος, αναφέρει οτι ως βάρος εννοείται αυτό σε κατάσταση λειτουργίας με οδηγό. Βάρος (πλήρης υγρών, άρα σε κατάσταση λειτουργίας) εγώ βρίσκω 187kg. Αλλά και το 173 να είναι, βάσει του Π.Δ. εκείνου (δεν ξέρω αν αναθεωρήθηκε) πρέπει να υπολογιστεί και ο οδηγός στο βάρος.

Τα kw δεν τα εκανα μετατροπη αλλα τα κατεβασα απο σχετικο site.Αυτο με το βαρος να σου πω την αληθεια με προβληματισε λιγακι αλλα θεωρησα οτι θα εχουν σαν βαση καποιο σταθερο νουμερο και οχι ενα μεταβαλομενο.Τα δικα μου στοιχεια λενε 191 πληρες υγρων.https://www.motorcyclespecs.co.za/model/bmw/bmw_f650 97.htm

Αν υποθεσουμε οτι ειναι 191 συν 70 ο οδηγος παμε στα 260 κιλα.Διαιρωντας το  35 με το 260 μου δινει 0,90.Κανω κατι λαθος?

Τροποποιήθηκε από τον pan(dvs)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 20 λεπτά, το μέλος pan(dvs) έγραψε:

Τα kw δεν τα εκανα μετατροπη αλλα τα κατεβασα απο σχετικο site.Αυτο με το βαρος να σου πω την αληθεια με προβληματισε λιγακι αλλα θεωρησα οτι θα εχουν σαν βαση καποιο σταθερο νουμερο και οχι ενα μεταβαλομενο.Τα δικα μου στοιχεια λενε 191 πληρες υγρων.https://www.motorcyclespecs.co.za/model/bmw/bmw_f650 97.htm

Αν υποθεσουμε οτι ειναι 191 συν 70 ο οδηγος παμε στα 260 κιλα.Διαιρωντας το  35 με το 260 μου δινει 0,90.Κανω κατι λαθος?

Δεν τα έκανες εσύ μετατροπή, αλλά τα έκανε το site που το βρήκες. Υποθέτω πως η άδεια ή η έγκριση τύπου θα γράφει το ακριβές. Διότι αν όλα τα σάιτ γράφουν 35kW και στην άδεια είναι 35.7 τότε πάει, άκυρο το Α2. Αλλά σε κάθε περίπτωση, τα kW είναι η πιο σωστή μέτρηση (π.χ. ο τράπερ που μας λέει "γερμανός ο κινητήρας 500 άλογα, στά 'λεγα" πρέπει να αποσαφηνίσει για τί άλογα μιλάει 🤣 )

Τώρα για το βάρος, αυτό που πόσταρες είναι το μοντέλο '97. Αν δεις το μοντέλο '94 είναι κατάτι ελαφρύτερο. Μου κάνει εντύπωση κι εμένα αυτό το να μετράει με τον οδηγό το βάρος, δεν έχει ιδιαίτερη λογική. Όμως ξεκάθαρα το γράφει το Π.Δ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το Motorcyclespecs γενικότερα είναι καλό για να παίρνεις μια ιδέα, αλλά μέχρι εκεί.

ΔΕΝ είναι ακριβές και συχνά έχει λάθη, δεδομένα από άλλο μοντέλο κ.ο.κ.

Εγώ ο ίδιος έχω βρει για μοντέλα που τα ξέρω, να τα λέει λάθος σε διάφορες παραμέτρους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Το Motorcyclespecs γενικότερα είναι καλό για να παίρνεις μια ιδέα, αλλά μέχρι εκεί.

ΔΕΝ είναι ακριβές και συχνά έχει λάθη, δεδομένα από άλλο μοντέλο κ.ο.κ.

Εγώ ο ίδιος έχω βρει για μοντέλα που τα ξέρω, να τα λέει λάθος σε διάφορες παραμέτρους.

Προσωπικά του έχω στείλει 2 μειλ με διορθώσεις σε ορισμένα μοντέλα.Τα διόρθωσε όντως και μου έστειλε και ευχαριστήρια απάντηση!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΠΑΙΔΙΑ OI ΚΑΛΥΤΕΡΗ λυση μου ειπαν ειναι φωτογραφια αριθμος πλεσίου και απο σε μια αντιπροσοπεια bmw για νατο μιλησουν με τα κεντρικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 53 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Έχουμε 2021 και μιλάμε για το Funduro... μάλλον κάτι λάθος γίνεται..

Το έχω ξαναπεί, το λάθος είναι στη χώρα και την καταστασή μας. Το 90% των θεμάτων που δεν είναι για παπάκια είναι για μοτό < 3.000...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος costikos έγραψε:

Το έχω ξαναπεί, το λάθος είναι στη χώρα και την καταστασή μας. Το 90% των θεμάτων που δεν είναι για παπάκια είναι για μοτό < 3.000...

Δεν διαφωνώ στο ότι ο οικονομικός παράγοντας  παίζει πλέον σημαντικό ρόλο, αλλά η συγκεκριμένη περίπτωση είναι διαφορετική, ψάχνει ο φίλος “μεγάλη” μηχανή που να την καλύπτει το Α2.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Έχουμε 2021 και μιλάμε για το Funduro... μάλλον κάτι λάθος γίνεται..

To κακό είναι που μιλάμε, και δεν καταλαβαίνουμε κιόλας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα