Jump to content
BlackDiamond

Καινούργια Μοντέλα Daytona ( X310 / R310 )

Recommended Posts

πριν 38 λεπτά, το μέλος CRX έγραψε:

Πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης, ένα πράμα δηλαδή! 

Edit: εντάξει, και λίγη πλάκα δεν κάνει κακό. Σοβαρά, τώρα, προσωπικά, δεν θα έδινα τόσα χρήματα για ένα τέτοιο μηχανάκι. Τους λόγους τους εξήγησα πιο πάνω. Ελπίζω να χαλαρώσουμε και να δούμε το θέμα όπως πραγματικά είναι. Η κριτική απέναντι στα εν λόγω μηχανάκια θα πρέπει να είναι δεκτή. Όπως είναι και σε όλα τα μηχανάκια. Ο καθένας όπως το βλέπει. Ας μείνουμε εκεί. Δεν χρειάζεται να γίνεται προσωπικό. Μακάρι να βγουν καλά και να χαρίσουν στους αναβάτες τους πολλά και όμορφα και κυρίως ασφαλή χιλιόμετρα. 

Το θέμα όμως είναι οτι δεν κάνουμε κριτική για το πώς πραγματικά είναι τα Zontes αλλά βασιζόμενοι στις προλήψεις/προκαταλήψεις μας και στην απέχθειά μας στην κινεζιά και την κινεζοποίηση (εδώ μιλάω για μένα προσωπικά, που όλη αυτή η φάση μου θυμίζει bollywood ταινίες δράσης). Το σωστό είναι να κάτσουμε να τα δούμε στο χρόνο και μετά να κρίνουμε. Ούτε εμείς που a priori κράζουμε την κινεζιά είμαστε σωστοί, ούτε όσοι την υποστηρίζουν επειδή έχει ""εξοπλισμό"" (της πλάκας). Το σωστό είναι να πούμε οτι είναι μια πρόταση στις 4.000€, αρκετά κάτω από τον ανταγωνισμό, και να περιμένουμε να φανεί αν είναι τελικά καλή επιλογή ή όχι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

πριν 1 λεπτό, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Το θέμα όμως είναι οτι δεν κάνουμε κριτική για το πώς πραγματικά είναι τα Zontes αλλά βασιζόμενοι στις προλήψεις/προκαταλήψεις μας και στην απέχθειά μας στην κινεζιά και την κινεζοποίηση (εδώ μιλάω για μένα προσωπικά, που όλη αυτή η φάση μου θυμίζει bollywood ταινίες δράσης). Το σωστό είναι να κάτσουμε να τα δούμε στο χρόνο και μετά να κρίνουμε. Ούτε εμείς που a priori κράζουμε την κινεζιά είμαστε σωστοί, ούτε όσοι την υποστηρίζουν επειδή έχει ""εξοπλισμό"" (της πλάκας). Το σωστό είναι να πούμε οτι είναι μια πρόταση στις 4.000€, αρκετά κάτω από τον ανταγωνισμό, και να περιμένουμε να φανεί αν είναι τελικά καλή επιλογή ή όχι

τέτοιο self cancelling δεν έχει κανένα μηχανάκι πάντως, μπράβο :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 λεπτά, το μέλος crussifier έγραψε:

τέτοιο self cancelling δεν έχει κανένα μηχανάκι πάντως, μπράβο :biggrin:

Εγώ την κινεζιά την προσεγγίζω από αισθητικής/ιδεολογικής άποψης. Το "everything but the kitchen sink" μόνο και μόνο για να πούμε οτι το έχουμε. 8πίστονες δαγκάνες φρένων, space-grade USD πιρούνι, πλαίσιο αποτέλεσμα 10ετούς μελέτης, κλινικές δοκιμές, συντιστάται από Έλληνες Οδοντιάτρους κ.ο.κ. που είμαι πεπεισμένος οτι δεν προσφέρει κανένα συγκριτικό πλεονέκτημα σε σχέση με τον ανταγωνισμό και είναι απλώς marketing jargon για να τσιμπήσουν όσοι τσιμπήσουν. Εγώ προσωπικά αν τσιμπούσα από κάτι, θα ήταν η χαμηλή τιμή και όχι οι ταμπέλες που θέλει να βάζει ο φιδέμπορας (see what I did there) Κινέζος. Και θα ήμουν με την επισφάλεια οτι αγοράζω κάτι παντελώς άγνωστο, που όμως ΑΣΧΕΤΩΣ των παραπάνω παραπτωμάτων, μπορεί να βγει καλό.

edit: Να το πω και αλλιώς. Ένα bare-bones 310R1, που θα το έλεγε 310 classic ξέρω γω, με στρογγυλό φανάρι, συμβατικά dials, όχι μονόμπρατσο, όχι USD, όχι ηλεκτρικά μπλιπλίκια και ιστορίες και τιμή όχι 4 αλλά 3.200-3.500 θα το έβλεπα ΠΟΛΥ πιο θετικά. Και ας είχε στο πλάι την ίδια κινέζικη μαρκίζα

Τροποποιήθηκε από τον A-nik-i

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά, τώρα πια, όποιος πήρε, πήρε. Να δούμε πότε θα ξανακυλήσει η παραγωγή στην Κίνα με αυτά που συμβαίνουν. Το ίδιο βέβαια και με τα περισσότερα οχήματα και γενικά τεχνολογικά προϊόντα που έχουμε. Για τουλάχιστον ένα χρόνο, μόνο μεταχειρισμένα και σε ανεβασμένες τιμές. Αυτό το φαινόμενο δεν είναι αισθητό ακόμα σε επίπεδο καταναλωτή, θα το δούμε στους αμέσως επόμενους μήνες. Ισως θα είναι η αρχή για να πάει και μέρος της παραγωγής αλλού, αλλά αμφιβάλλω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Κοίτα, πέρα από προκατάληψη είναι και επίγνωση και λογική. Επίγνωση γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των δικύκλων που βγήκαν από αυτή τη χώρα δεν πήγε καλά. Λογική γιατί όπως ειπώθηκε και παραπάνω, δεν μπορεί να προσφέρεται "τόσος" εξοπλισμός, σε τόσο χαμηλότερη τιμή από τον ανταγωνισμό. Κάπου θα υστερεί. Και αφού δεν υστερεί στην ποσότητα μάλλον θα υστερεί στην ποιότητα. Οπότε, με την προϊστορία να είναι εναντίον του, το μηχανάκι είναι αυτό που έχει το βάρος να αποδείξει την αξία του. Ρετσινιά, ξερετσινιά, εγώ έτσι το βλέπω.

Από εκεί και πέρα είπαμε, ο καθένας ότι νομίζει. Ανοιχτό forum είμαστε και οι απόψεις είναι απόλυτα σεβαστές. Εφόσον λέγονται δημόσια, υπόκεινται σε κριτική. Αυτό, γιατί νομίζω ότι ξεφύγαμε λίγο (φιλικά γραφόμενο!). Και σταματάω εδώ για να μην χαρακτηριστώ και εγώ self canceling άτομο. 

πριν 58 λεπτά, το μέλος A-nik-i έγραψε:

edit: Να το πω και αλλιώς. Ένα bare-bones 310R1, που θα το έλεγε 310 classic ξέρω γω, με στρογγυλό φανάρι, συμβατικά dials, όχι μονόμπρατσο, όχι USD, όχι ηλεκτρικά μπλιπλίκια και ιστορίες και τιμή όχι 4 αλλά 3.200-3.500 θα το έβλεπα ΠΟΛΥ πιο θετικά. Και ας είχε στο πλάι την ίδια κινέζικη μαρκίζα

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!!! 

Τροποποιήθηκε από τον CRX

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να το διλλημα...3500 για παπι χοντα gtr η zontes με 4000?

Παντως απο του χρονου που αλλαζει το euro4....σε euro5 για τις μοτοσυκλετες πρεπει να εχουν αποδεδειγμενα κριτηρια για να παρουν εγκριση κυκλοφοριας στην ευρωπη (Ηδη οπως εχετε δει τα απανταχου κινεζικα παπακια εχουν πλεον εξαφανιστει και υπαρχει μονο στοκ)...ακομη και το καυσιμο στον κινητηρα πρεπει να εχουν την δυνατοτητα να καινε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ  βιοκαυσιμο που ακομη εδω κανουν την ''παπια'΄' (παλι για κανα προστιμο το παμε απο Ε.Ε)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Εγώ την κινεζιά την προσεγγίζω από αισθητικής/ιδεολογικής άποψης. Το "everything but the kitchen sink" μόνο και μόνο για να πούμε οτι το έχουμε. 8πίστονες δαγκάνες φρένων, space-grade USD πιρούνι, πλαίσιο αποτέλεσμα 10ετούς μελέτης, κλινικές δοκιμές, συντιστάται από Έλληνες Οδοντιάτρους κ.ο.κ. που είμαι πεπεισμένος οτι δεν προσφέρει κανένα συγκριτικό πλεονέκτημα σε σχέση με τον ανταγωνισμό και είναι απλώς marketing jargon για να τσιμπήσουν όσοι τσιμπήσουν. Εγώ προσωπικά αν τσιμπούσα από κάτι, θα ήταν η χαμηλή τιμή και όχι οι ταμπέλες που θέλει να βάζει ο φιδέμπορας (see what I did there) Κινέζος. Και θα ήμουν με την επισφάλεια οτι αγοράζω κάτι παντελώς άγνωστο, που όμως ΑΣΧΕΤΩΣ των παραπάνω παραπτωμάτων, μπορεί να βγει καλό.

Συμβατική 2 πιστονη δαγκάνα φρένων έχει, τα οποία φτιάχνονται in house, όταν ο ανταγωνισμός διαθέτει αντίστοιχη λύση ή και θεωρητικά καλύτερη(ακτινική).

Αρα σύμφωνα με αυτή τη λογική και του ανταγωνισμού η λύση θα ήταν μάπα και μαρκετινγκ. 

Τίποτα από τα 2 δεν συμβαίνει, κατά τη γνώμη των τεστερ, που τσεκάρουν το μηχανάκι όντως χωρίς προκατάληψη. 

Ενα ακόμα (έχω βάλει απο Αγγλία, Γαλλία, Ιταλία, Ελλάδα τεστ) 

https://kit.honestjohn.co.uk/reviews/review-zontes-t310/

Αλλού πονά (σκληρή πίσω ανάρτηση, δυσαναγνωστη οθόνη, χρειάζεται περισσότερα κυβικά) 

Ένας λόγος, αμα θέλουμε όντως να δούμε τα πράγματα χωρίς προκατάληψη, θα μπορούσε να είναι πολύ μεγάλη παραγωγή που επιμεριζει το κόστος. Αν είναι όντως της πλάκας μηχανακι, θα φανεί κι αυτό πολύ εύκολα, στο χρόνο. 

Κι εγώ θέλω μια Bonnie στα 2χιλ αλλά δε γίνεται. Οπότε πάω στο αμέσως καλύτερο : γίνεται να φέρουν τα διάφορα MT-15,XSR-155,Kawi W175,cbr250rr, CB400 σε πρώτη φάση και έπειτα σε λιγότερο ληστρικες τιμές? 

Είναι όντως ληστρικες επειδή το λέω εγώ? Όχι θα σου πει ο κατασκευαστής, μια χαρά είναι. Οπότε περιμένω τον εκάστοτε Κινεζο να πιέσει τη κατάσταση με Benelli, Zontes, Caballero, CFMoto, Lexmoto, Keeway, Brixton, Orcal, Zongshen και καμια 48937363 μάρκες ακόμη. 

Όμορφα κ ωραία, μπορεί να ωφεληθεί και ο Κινέζος μακροπροθεσμα έτσι 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τη γλωσσα δεν την καταλαβαινω αλλα στο 7 λεπτο δειχνει το εγχρωμο κοντερ... 

και θα θελα και καποιος να μου πει γιατι το παπι της honda αξιζει τα 3500 .

και γιατι δεν ειναι τρελος αυτος που δινει 3500 για παπι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Γιατί, σταμάτησε η παραγωγή ή η διακίνηση των προιόντων από Κίνα;

Έχουν παγώσει τα πάντα....

πριν 35 λεπτά, το μέλος spiros!!! έγραψε:

γιατι δεν ειναι τρελος αυτος που δινει 3500 για παπι.

Γιατί σε 40+ χρόνια, θα το δείχνουν τα εγγονάκια του στους φίλους τους και θα λένε: Αυτό ήταν το μηχανάκι του παππού μου , θιοςσχωρέστον μαλάκα. Πήγαινε με βενζίνη, ένα ζουμί ήταν, απίστευτο;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομίζω κάνετε υπερβολικά θεωρητική κουβέντα....ας κυκλοφορήσουν ικανό χρονικό διάστημα να δούμε αν αξίζουν τα λεφτά τους. Εγώ δεν θα έκανα το beta tester αλλά δεν το βλέπουν όλοι έτσι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος costikos έγραψε:

Έχουν παγώσει τα πάντα....

Το ξέρεις θετικά αυτό ή έτσι από ράδιο αρβύλα;

Δεν τηρούν κανόνες υγείας οι Κινέζοι, δεν τηρούν κανόνες οικολογίας, δεν τηρούν ωράρια εργαζόμενων, δεν αναγνωρίζουν τα δικαιώματα εργασίας όπως στον δυτικό πολιτισμό, δεν σέβονται τον άνθρωπο γενικότερα.

Δεν τους έχω ικανούς να σταμάτησαν παραγωγή στα εργοστάσιά τους. Τους έχω ικανούς να έχουν έχουν φτιάξει καταλύματα στους εργαζόμενους εντός του εργοστασίου, και να τους έχουν να μένουν εκεί, για όσο κρατήσει το φαινόμενο του ιού.

BTW μια και το είπα, δείτε Netflix το ντοκυμαντέρ American Factory. Μια κινέζικη εταιρία που φτιάχνει παρμπριζ αυτοκινήτων, στήνει ένα εργοστάσιο στην Αμερική. Το ντοκυμαντέρ μας δείχνει πως σκέφτονται και οι Αμερικάνοι που πάνε να δουλέψουνε, και οι Κινέζοι διευθύντονες. Θα δείτε όλα τα παραπάνω. Σε ψιλοεφιαλτικό βαθμό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το πρόβλημα δεν είναι αν είναι ή όχι καλά τα Zontes.

Είναι ότι το μόνο τόπικ που έχει ζωή εδώ μέσα είναι αυτό για τα Zontes.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εν τελη ύστερα από τόσο καιρό, το έχει πάρει κανείς απο εδω μέσα? 

Έχουμε εικόνα πως πανε τα πραγματα μετα απο χιλιομετρα που λογικα οι κατοχοι θα εχουν κανει? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 14/7/2020 at 4:04 ΜΜ, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Εν τελη ύστερα από τόσο καιρό, το έχει πάρει κανείς απο εδω μέσα? 

Έχουμε εικόνα πως πανε τα πραγματα μετα απο χιλιομετρα που λογικα οι κατοχοι θα εχουν κανει? 

Νομίζω έχει και δικό του φόρουμ. Δες και στο fb. Κάτι είδα και κει.. Έχει τα ψιλό θέματακια του κι αυτό, κάπου τα διάβαζα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 ώρες, το μέλος GavriilVet έγραψε:

Εννοείς τα θεματάκια με την τάπα στο ντεπόζιτο που δεν άνοιγε ( και πήγε το κατσαβίδι σε άλλο τόπο ) και με το τζάμι ή βγήκαν και καινούργια?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

Εννοείς τα θεματάκια με την τάπα στο ντεπόζιτο που δεν άνοιγε ( και πήγε το κατσαβίδι σε άλλο τόπο ) και με το τζάμι ή βγήκαν και καινούργια?

Εδώ εισαι

https://www.zontesclubhellas.com/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 23 ώρες, το μέλος GavriilVet έγραψε:

Εδώ εισαι

https://www.zontesclubhellas.com/

Βρες ποιος ειναι ο διαχειριστης του φορουμ   :afro:    και κερδισε δικαιωματα για μια απο τις εκατο τριανταπεντε χιλιαδες πατεντες που ενσωματωνει το θηριο της Tayo.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 17/7/2020 at 11:12 ΠΜ, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Βρες ποιος ειναι ο διαχειριστης του φορουμ   :afro:    και κερδισε δικαιωματα για μια απο τις εκατο τριανταπεντε χιλιαδες πατεντες που ενσωματωνει το θηριο της Tayo.

Επιλογή 1) ο anton

Επιλογή 2) ο γκοργκολης 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω δε καταλαβαινω ενα πράγμα. Βασικα πολλα δε καταλαβαινω αλλα ενα που μου εχει κανει τρομερη εντύπωση. 

Καθονται να κανουν πατέντες να βρουν βασεις για πλαινες για ζελατινες κλπ. 

Καλα η εταιρεια δε μπορουσε να βγαλει σαν εξτρα εστω βασεις? 

Παντως, κάποιοι εχουν γραψει αρκετα χιλιομετρα. Το θεμα ειναι οτι απο οτι βλεπω δεν υπάρχει συνεχεια. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 17/7/2020 at 11:12 ΠΜ, το μέλος GeorStrat έγραψε:

* πεντακοσες εκατον τριανταπεντε χιλιαδες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος Στέργιος Βήχος έγραψε:

* πεντακοσες εκατον τριανταπεντε χιλιαδες

Σφαλμα μου...?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κάποιος που δεν καταλαβαίνει ότι το μπλε φόντο του site είναι πιο ενοχλητικό και από τους χρωματισμούς των Zontes.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα