Jump to content
BlackDiamond

Καινούργια Μοντέλα Daytona ( X310 / R310 )

Recommended Posts

πριν 8 ώρες, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

Αυτο δε λεει κατι. Στο car εχει και καμια 80αρια tracer 900 με ουτε 10.000χλμ.

Τι παει να πει οτι ειναι για πεταμα?

Εγω θελω αν υπαρξει καποιος που να κανει πολλα χλμ να πει αντικειμενικα πως το ειδε. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 1 ώρα, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Αυτο δε λεει κατι. Στο car εχει και καμια 80αρια tracer 900 με ουτε 10.000χλμ.

Τι παει να πει οτι ειναι για πεταμα?

Εγω θελω αν υπαρξει καποιος που να κανει πολλα χλμ να πει αντικειμενικα πως το ειδε. 

Για το συγκεκριμένο μηχανάκι που αναφέρεις όπως και τα 1200αρια της bmw ( gs ) είναι μηχανάκια που έχουν αγοραστεί από πάρα πολλούς που δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τον μοτοσυκλετισμό / οδήγηση. Πες το πουλ μουρ μαγκιά κλανιά... πες πως είχαν αυτά τα 10-20 χιλιάρικα για πέταμα ( πραγματικά λεφτά υπάρχουν! ).

Αυτούς δεν μπορώ να τους βάλω στο ίδιο σακί με τους υπόλοιπους που έκανα αυτή την αγορά.

Σίγουρα αυτό που λες θα ήταν το καλύτερο αλλά δεν νομίζω πως υπάρχουν αυτοί ( τουλάχιστον ακόμη! ) γιατί δεν θα πήγαινε εύκολα κάποιος μου γνωρίζει / καταλαβαίνει να δώσει 4.000€ για να δοκιμάσει κάτι κινέζικο ( αυτή είναι η αλήθεια ), ίσως μετά από 3-5 χρόνια να αξίζουν τα λεφτά τους ( πχ. dy, sprinter 125 ) αλλά προς το παρόν για εμένα δεν τα αξίζουν καθώς 4.000 για να "εργάτη" και κινέζο .... όχι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"για εμένα δεν αξίζουν"

άρα καταλήγουμε για άλλη μια φορά , οτι είναι θέμα προσωπικής επιλογής, όχι οτι το μηχανάκι είναι σκουπίδι

τα reviews δεν καταλήγουν σε κάτι τέτοιο και δεν μπορεί να πλήρωσε όλους τους Έλληνες, Γάλλους,Άγγλους δημοσιογράφους η Zontes

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω δεν υπερασπιζομαι ουτε τα zontes ουτε τιποτα. 

Αν δε δουμε κριτικες με πολλα χλμ εμενα θα μου φαινονται απλα ωραιες μοτοσυκλετες. 

Τα Sym πως πεσαμε ολοι πανω και τα πήραμε. Την ηξερε κανενας αυτη τη, μαρκα? 

Βαζω κι εμενα μεσα γιατι ειχα παρει κι εγω σκουτερ sym :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγώ είμαι αδιάφορος , Honda είναι και τα 2 που έχω αυτή τη περίοδο και δε βλέπω κάτι που να με ενδιαφέρει σε ένα Zontes

βρίσκω όμως άκρως ενδιαφέρουσες τις απόψεις για το μέλλον αυτών των μοντέλων χωρίς ούτε μία κρυστάλλινη σφαίρα της προκοπής, δηλαδή κάπου ΩΠΑ :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος crussifier έγραψε:

εγώ είμαι αδιάφορος , Honda είναι και τα 2 που έχω αυτή τη περίοδο και δε βλέπω κάτι που να με ενδιαφέρει σε ένα Zontes

βρίσκω όμως άκρως ενδιαφέρουσες τις απόψεις για το μέλλον αυτών των μοντέλων χωρίς ούτε μία κρυστάλλινη σφαίρα της προκοπής, δηλαδή κάπου ΩΠΑ :biggrin:

Δηλαδη σαν μοτο δε σου αρεσουν? 

Εννοω οπως τις βλεπεις στο ματι. 

Εμενα μου αρεσουν αρκετα 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 ώρες, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Δηλαδη σαν μοτο δε σου αρεσουν? 

Εννοω οπως τις βλεπεις στο ματι. 

Εμενα μου αρεσουν αρκετα 

Έχουν κάπως έντονο ασιατικό στοιχείο, προς το παρόν οπότε "φωνάζει" λιγο παραπάνω - > προσέξτε με. 

Δηλαδή, έξτρα πλαστικά που τονίζουν ογκο, έντονα ελεκτρικ χρώματα και το κοντράστ με τη χρυσάφι/καφέ βαφή δε με βρίσκει συμφωνο. 

Της Yamaha, το fluo σε αντίθεση με το ματ μαύρο με κερδίζει λίγο παραπάνω αν και λογικά, κι αυτό θα κουράσει κάποια στιγμή. 

Οπότε κρατώ κάποιες λεπτομέρειες (π. χ μονομπρατσο ψαλίδι, φάλτσο κομμένες πλαγιες εξατμίσεις) 

Το MT-03 που σύγκρινε ο αλλος δεν είναι επίσης Μις Κόσμος αλλά οκ, είναι υποκειμενικά τα τα αισθητικά "πιστεύω" 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 6/3/2020 at 7:49 ΠΜ, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

Διαβασες οτι θες μαλλον...λεω δεν εχουν ποιοτητα...αλλα ''κουβαλανε'' κορυφαιο εξοπλισμο και αναφερομαι στο τι εχει στανταρ η μοτοσυκλετα..που ειναι η αντιρρηση σου ?

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ 

το car

Kαι TRACER  εχει 10-15 αγγελιες...και δεν εχουν ουτε 10.000 χλμ...μαλλον και αυτα χαλια θα ειναι !!:biggrin:

Και crypton εχει με 2 και 3 και 5.000 χλμ.... χαλια και αυτα ?

Πες απλα ΔΕΝ τα γουσταρω..και τελος

Γιατι προσπαθειςμε αλλο τροπο να πεις κατι που λεγεται με 2 και μονο λογια ???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος νεκταριος έγραψε:

κορυφαιο εξοπλισμο και αναφερομαι στο τι εχει στανταρ η μοτοσυκλετα..που ειναι η αντιρρηση σου ? Όλα αυτά θα δείξουν σιγά σιγά ( η ιστορία επαναλαμβάνεται ).

TRACER  εχει 10-15 αγγελιες...και δεν εχουν ουτε 10.000 χλμ...μαλλον και αυτα χαλια θα ειναι !!:biggrin: Άτομα που έχουν οδηγήσει λίγο πολύ ότι υπάρχει στην αγορά λένε πως τα tracer 700 - 900 είναι απλά οκ και μην τρελενεσαι. Εννοείται πως θα κάνουν τα πάντα αλλά με μέτρο και υπομονή σε σχέση πάντα με τον ανταγωνισμό! Όποιος γνωρίζει τις πραγματικές του αδυναμίες ( πχ. φρένα/κομμένα μπροστινά σε βούτες με λίγα χιλιόμετρα  ) καταλαβαίνει τι εννοώ.

Και crypton εχει με 2 και 3 και 5.000 χλμ.... χαλια και αυτα ?

Πες απλα ΔΕΝ τα γουσταρω..και τελος

Γιατι προσπαθειςμε αλλο τροπο να πεις κατι που λεγεται με 2 και μονο λογια ???        Σε αυτά δεν μπορώ να πω κάτι. Με αποστόμωσες:cry:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 56 λεπτά, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

Καταλαβα....''να'χαμε να λεγαμε !''

Ουτε να τα δεις !:biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος νεκταριος έγραψε:

Διαβασες οτι θες μαλλον...λεω δεν εχουν ποιοτητα...αλλα ''κουβαλανε'' κορυφαιο εξοπλισμο και αναφερομαι στο τι εχει στανταρ η μοτοσυκλετα..που ειναι η αντιρρηση σου ?

Μερικές σκόρπιες απορίες

1) Που το ξέρεις πως δεν έχουν ποιότητα; Είσαι κάτοχος ή μηχανικός; Ήρεμα ρωτάω.

2) Τον κορυφαίο εξοπλισμό που τον είδες; Ένα usd από το πανέρι (no name ) και μια ηλεκτρική τάπα βενζίνης ΔΕΝ είναι κορυφαίος εξοπλισμός για την κατηγορία. Πχ το 390 adv φέρει πλήρως ρυθμιζόμενο μπροστινό από την WP εξελιγμένο ειδικά για το μοντέλο από οδηγό αγώνων Rallye, διαθέτει IMU, 44 ίππους, cornering abs απο την Bosch, 320 δίσκο με φρένα της Bybre κοκ. Αυτά ναι, είναι κορυφαίος εξοπλισμός.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Μερικές σκόρπιες απορίες

1) Που το ξέρεις πως δεν έχουν ποιότητα; Είσαι κάτοχος ή μηχανικός; Ήρεμα ρωτάω.

2) Τον κορυφαίο εξοπλισμό που τον είδες; Ένα usd από το πανέρι (no name ) και μια ηλεκτρική τάπα βενζίνης ΔΕΝ είναι κορυφαίος εξοπλισμός για την κατηγορία. Πχ το 390 adv φέρει πλήρως ρυθμιζόμενο μπροστινό από την WP εξελιγμένο ειδικά για το μοντέλο από οδηγό αγώνων Rallye, διαθέτει IMU, 44 ίππους, cornering abs απο την Bosch, 320 δίσκο με φρένα της Bybre κοκ. Αυτά ναι, είναι κορυφαίος εξοπλισμός.

Ναι και μηχανικος και κατοχος (ημουν) και εννοω οτι δεν υπαρχει η ΙΔΙΑ ποιοτητα σε σχεση με τον ανταγωνισμο...και ΜΟΝΟ  αυτο!

Ειναι ενα δικυκλο τιμιο στα χρηματα του...παει και αυτο.

Τωρα οσον αφορα τον εξοπλισμο....λεω εξοπλισμο και μονο αυτο....ενω εσυ αναφερεις το ΚΤΜ που εχει

ΚΟΡΥΦΑΙΑ και επωνυμα μερη ...και εχει 6500 ευρω !

Απο το πανερι μπορει να ειναι που λες...αλλα δεν το εχουν ολα αρα εχει κατι διαφορετικο που δεν υπαρχει στον ανταγωνισμο οπως και η ταπα.

Το Τ 310 ας πουμε 

εχει καγκελα...ποδια προστασιας..ζελατινα ηλεκτρικα ρυθμιζομενη...πισω αναρτηση με πολαπλες ρυθμισεις..ηλεκτρικο κλειδωμα στο τιμονι

φωτιζομενους διακοπτες...κ.α που δεν εχει ο ανταγωνισμος !

• Προστατευτικά κάγκελα
  • Σ
πριν 15 ώρες, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

Τη μοτοσυκλετα εχεις  ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω λεω αφου βρέθηκε ενας που την ειχε να μας πει εντυπώσεις. 

Ποσα χλμ ειχες αν ειχες δει κατι που δε σ αρεσει, γιατι το εδωσες κλπ. 

Αυτα θα βοηθησουν να βγαλουμε συμπερασματα οχι να <<τσακωνομαστε >> για το τι εχει ενα μηχανακι σε σχέση με αλλο. 

Ας μας πει λοιπόν ο φιλος Νεκταριος  δυο πραματα....

Τροποποιήθηκε από τον spiros!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος νεκταριος έγραψε:

εχει καγκελα...ποδια προστασιας..ζελατινα ηλεκτρικα ρυθμιζομενη...πισω αναρτηση με πολαπλες ρυθμισεις..ηλεκτρικο κλειδωμα στο τιμονι

φωτιζομενους διακοπτες...

Απλά σου λέει ο αποπαραπάνω, ότι δεν είναι και το πρώτο νόημα σε ουσία όλα αυτα, ειδικά αν απλά τα απαριθμείς, χωρίς να τα εξετάζεις. Τι εννοώ: Το να λέμε για παράδειγμα ''εχει πηρούνι USD'' για πλεονέκτημα, δεν είναι πάντα αληθές. Δεν είναι όλα τα USD καλύτερα, και υπάρχει σοβαρό τεχνικό επιχείρημα που λέει ότι για χρήση δρόμου και όσο πιο ελαφριά είναι μια μοτοσυκλέτα, ένα πηρούνι USD μειονεκτεί σε παραπανίσιο μη-αναρτώμενο βάρος σε σχέση με ένα ίδιας ποιότητας συμβατικό. Γενικότερα, το USD ετσι γενικά κι αόριστα από μόνο του, δεν αποτελεί πλεονέκτημα, ένα συγκεκριμένο USD που ξέρουμε ότι δουλεύει καλά σε μια συγκεκριμένη μοτό είναι πλεονέκτημα. Πιάνεις την διαφορά;

Ομοίως το να λέμε έχει ηλεκτρική τάπα και ηλεκτρικό τζάμι κ.ο.κ. δεν είναι σίγουρο ότι είναι για καλό. Είναι όντως καλά όλα αυτά; Άμα αρχίσουν και χαλάνε τα ηλεκτρικά μοτεράκια τους ας πούμε, τι γίνεται το ''πλεονέκτημα''; Επίσης, άλλος πάλι θα πει, τα χρειαζόμαστε όντως αυτά ή τζάμπα βάρος, πολυπλοκότητα, καλώδια προσθέτουμε για κάτι που δούλευε και χωρίς αυτά;

Τελικό επιχείρημα: Η μοτοσυκλέτα είναι και λίγο πάθος. Δεν είναι τοστιέρα, δεν είναι πιστολάκι για τα μαλλιά, είναι κάτι που το αγοράζεις γιατί το...ονειρεύεσαι. Το έχεις αφίσσα στο εφηβικό σου δωμάτιο. Το χαζεύεις όταν περνάει στο δρόμο και ζηλεύεις που δεν έχεις. Ε, δεν είδα ποτέ κανέναν να βάζει αφίσσα και να ονειρεύεται ένα μοτό , γιατί έχει ηλεκτρική ζελατίνα, κάγκελα και ηλεκτρική τάπα και άλλα ΙΧιδικα. Για άλλα πράγματα ονειρεύεται κανείς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομίζω οτι ασχολείστε υπερβολικά με το "αμα"

Ε άμα χαλάσει, χάλασε, εγγύηση έχει 2 χρόνια. Δεν σε υποχρεώνει και κανένας για αγορά αυτού, πάρε όποιο πιστεύεις εσύ ότι ταιριάζει για το σενάριο χρήσης που θες.

Επίσης, τα άλλα αυτής της κατηγορίας είναι  G310GS,  Versys 300 ,Cb500X

Ποιο επακριβώς βάζεις απο αυτά σε αφίσα ? Ποιο είναι που ποθείς δηλαδή τόσο πολύ απο αυτά? :yeahright:

Γιατί εγώ σαν πιτσιρικάς ποθούσα κάποιο MV Agusta F4 Ago , κάποιο 999R ή ένα διαχρονικό NR750  , όχι ένα dual sport 300+  κυβικών.

Άρα , καταλήγουμε στο να κρίνουμε τις μοτοσυκλέτες σαν προϊόντα με συγκεκριμένο σκοπό (σπορ,ον-οφ,commuting κλπα)

και ας αφήσουμε τις μαγείες για εκεί που πραγματικά χωράνε.

ένα τέτοιο να το κάνω αφίσα , σαν το απόλυτο, με κορυφαία περιφερειακά , πολύωρο engineering,απίστευτες επιδόσεις και εντυπωσιακής αισθητικής (όχι απαραίτητα καλαίσθητης)  ->

cbr1000rr_sp1_01.jpg?itok=6yaXAFrn

ένα τέτοιο γιατί ?

afa1dd7cb135252a1abce98c8f016ca6_XL.jpg?

Σημαίνει οτι δεν είναι καλό μηχανάκι το 2ο για αυτό που σχεδιάστηκε ? Κατα πάσα πιθανότητα μια χαρά είναι , για το σκοπό που σχεδιάστηκε.Τώρα αν κάνει κάποιος αφίσα το 2ο , οκ, γούστο του, θα πόνταρα πάντως ότι πολύ λιγότεροι θα παθιαστούν με το 2ο παρά με το 1ο.

Οπότε το κάθε T310, Versys και τα συναφή είναι μια χαρά μηχανάκια, με τα θετικά και τα αρνητικά τους. Σαν νεοεισερχόμενο το Τ310 έχει να αποδείξει περισσότερα προφανώς αλλά αφήστε το κόσμο να επιλέξει αυτό που θέλει. Αν δε βγεί η φάση , δε βγήκε. Αν κάποιος δαπανά 4500 Ε σαν επέκταση του εγώ του, έχει πρόβλημα ο ίδιος , όχι η μηχανή αυτή καθαυτή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κανένα από αυτά που είπες για την αφίσσα σου, δεν έχει ηλεκτρικά ΙΧιδικα γκατζετάκια. Άλλη μια επιβεβαίωση.

Τα άλλα που είπες ως ανταγωνιστές, ΕΓΩ ας πούμε, ούτε να τα βλέπω δεν θέλω. ΕΓΩ ''μικρό'' αφίσσα, ακόμα και σήμερα, θα έβαζα ένα CBR400RR ας πούμε.

honda_cbr400rr.jpgΠου επίσης δεν έχει ΙΧδικα γκίζμος για ''προτέρημα'', ούτε χρειάζεται usd της κακιάς ώρας για να πατάει σωστά στον δρόμο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με πρόλαβε ο Flying. Ως μηχανικός θα ξέρεις σίγουρα πως ένα usd δεν λέει τίποτα. Πχ το crossrunner έχει συμβατικό μπροστινό και το cb300r usd. Με πιάνεις, έτσι; Με συμβατικά μπροστινά έβγαιναν μηχανές με γυρολόγιο στο λεπτό στα Μέγαρα,  με ατελείωτες τουριστικές δυνατότητες κτλπ. Ποιο usd τώρα σε μότα των 30 ίππων και γιατί; Ωραίο στο μάτι δεν λέω αλλά από ουσία μηδέν. 

Btw έχω σκούτερ με ηλεκτρική ζελατίνα και μοτοσυκλέτα με ηλεκτρικό κλείδωμα. Χωρίς να έχει χαλάσει τίποτα από τα δύο, είναι ό,τι πιο άχρηστο, ανούσιο ,πιθανώς κοστοβόρο ως και καταστροφικό (αν η στραβη κατσει σε ταξιδι ). Η μεν ζελατίνα είναι άκρως δεσμευτική ενώ ήδη τρίζει στο πάνω-κάτω ( honda, 8k km ) ενώ στη μηχανή, τη μια φορά που έμεινα απο μπαταρία, δεν γινόταν να ξεκλειδώσω το τιμόνι ώστε να την σπρώξω με αποτέλεσμα να μπω σε μια εντελώς χαζή και χρονοβόρα ταλαιπωρία. Εννοείται πως από τότε κουβαλάω μαζί μου σαν μαλάκας starter ( κι άλλο έξοδο από εκεί ). Φτάνεις δηλαδή να υπηρετείς τη μηχανή από το να σε υπηρετεί αυτή. Ε, όχι να υπηρετήσω και το Ζόντες ρε φίλε. 

ΥΓ: Έμεινα από μπαταρία επειδή την ξελίγωσε μια διαρροή της ηλεκτρικής τάπας βενζίνης. True story. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Απλά σου λέει ο αποπαραπάνω, ότι δεν είναι και το πρώτο νόημα σε ουσία όλα αυτα, ειδικά αν απλά τα απαριθμείς, χωρίς να τα εξετάζεις. Τι εννοώ: Το να λέμε για παράδειγμα ''εχει πηρούνι USD'' για πλεονέκτημα, δεν είναι πάντα αληθές. Δεν είναι όλα τα USD καλύτερα, και υπάρχει σοβαρό τεχνικό επιχείρημα που λέει ότι για χρήση δρόμου και όσο πιο ελαφριά είναι μια μοτοσυκλέτα, ένα πηρούνι USD μειονεκτεί σε παραπανίσιο μη-αναρτώμενο βάρος σε σχέση με ένα ίδιας ποιότητας συμβατικό. Γενικότερα, το USD ετσι γενικά κι αόριστα από μόνο του, δεν αποτελεί πλεονέκτημα, ένα συγκεκριμένο USD που ξέρουμε ότι δουλεύει καλά σε μια συγκεκριμένη μοτό είναι πλεονέκτημα. Πιάνεις την διαφορά;

Ομοίως το να λέμε έχει ηλεκτρική τάπα και ηλεκτρικό τζάμι κ.ο.κ. δεν είναι σίγουρο ότι είναι για καλό. Είναι όντως καλά όλα αυτά; Άμα αρχίσουν και χαλάνε τα ηλεκτρικά μοτεράκια τους ας πούμε, τι γίνεται το ''πλεονέκτημα''; Επίσης, άλλος πάλι θα πει, τα χρειαζόμαστε όντως αυτά ή τζάμπα βάρος, πολυπλοκότητα, καλώδια προσθέτουμε για κάτι που δούλευε και χωρίς αυτά;

Τελικό επιχείρημα: Η μοτοσυκλέτα είναι και λίγο πάθος. Δεν είναι τοστιέρα, δεν είναι πιστολάκι για τα μαλλιά, είναι κάτι που το αγοράζεις γιατί το...ονειρεύεσαι. Το έχεις αφίσσα στο εφηβικό σου δωμάτιο. Το χαζεύεις όταν περνάει στο δρόμο και ζηλεύεις που δεν έχεις. Ε, δεν είδα ποτέ κανέναν να βάζει αφίσσα και να ονειρεύεται ένα μοτό , γιατί έχει ηλεκτρική ζελατίνα, κάγκελα και ηλεκτρική τάπα και άλλα ΙΧιδικα. Για άλλα πράγματα ονειρεύεται κανείς.

Συμφωνω σε ολα...απλα το αναλυσες πολυ!

Η κουβεντα ηταν σε αυτον καθ'αυτον τον εξοπλισμο...τι παιρνεις περισσοτερο με λιγοτερα χρηματα (VFM)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρίσκω αρκετά δύσκολο να απαξιώσω μια μηχανή επειδή κάνει τη καθημερινότητα μου πιο εύκολη. Να ήταν και καμιά διαστημική τεχνολογία να έλεγα οκ αλλά ηλεκτρικές ζελατίνες και τάπες παίζουν εδώ και πολλά χρόνια. Όπως και το μονόμπρατσο , όπως και το USD , όπως και όλα τα υπόλοιπα.

Επίσης, είναι αρκετά δύσκολο να κρίνω μια μηχανή που δεν έχω δοκιμάσει μόνο και μόνο απο τη ματιά , ιδιαίτερα όταν φορά κάτι που φορούν 980928304982034 άλλα μηχανάκια αυτή τη στιγμή στο κόσμο , με επιτυχία.

Ο καθένας μπορεί να βάλει ότι θέλει σαν αφίσα , απο Ζ50 - Rocket 3. Αν έβαζες στοίχημα, περισσότερα λεφτά θα έπαιρνες απο το 2ο παρά απο το 1ο όμως και αυτό κάτι δείχνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι δεν μου αρεσε...η διασταση στα λαστιχα πισω ειχε ενα  160/70 και εμπρος 110/70 και αυτο σε πολλα χλμ

πανω απο 140 εδινε μια ασταθεια ΣΤΟ  πλαγιο ανεμο...και μονο εκει..οχι σε ησυχο αερα !

Επισης στον αντιπροσωπο θελει προσοχη για τα σερβις (βλεπεις εγγυηση αλλιως θα τα εκανα μονος)

Σε 3 πηγα για να μεινω ευχαριστημενος(καλα αυτο συμβαινει σε ολες τις μαρκες λιγο -πολυ)

Ενα κολημα που εκανε στο ανοιγμα της ταπας με ενα ψεκασμο wd 40 τελειωσε το θεμα.

Τελος μεχρι τωρα εχει βγαλει 4 η 5 εκδοσεις (στην τριτη το εδωσα) και επαιτε συνεχεια...αν και πλεον με την νεα εκδοση

με το μονομπρατσο πισω σταματησαν τα αλλα σε ηλεκτρικα και μπαταριες που αλλαζε !

To εδωσα με 4κ + χλμ δεν ειχε μηχανικα τιποτα...δεν χτυπουσε-δεν κοπαναγε- δεν εκανε εκρηξη

ξερω ηταν λιγα τα χλμ..αλλα αυτος που το εχει τωρα εχει κανει7.000 και ολα ειναι οκ!

πριν 1 ώρα, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Με πρόλαβε ο Flying. Ως μηχανικός θα ξέρεις σίγουρα πως ένα usd δεν λέει τίποτα. Πχ το crossrunner έχει συμβατικό μπροστινό και το cb300r usd. Με πιάνεις, έτσι; Με συμβατικά μπροστινά έβγαιναν μηχανές με γυρολόγιο στο λεπτό στα Μέγαρα,  με ατελείωτες τουριστικές δυνατότητες κτλπ. Ποιο usd τώρα σε μότα των 30 ίππων και γιατί; Ωραίο στο μάτι δεν λέω αλλά από ουσία μηδέν. 

Btw έχω σκούτερ με ηλεκτρική ζελατίνα και μοτοσυκλέτα με ηλεκτρικό κλείδωμα. Χωρίς να έχει χαλάσει τίποτα από τα δύο, είναι ό,τι πιο άχρηστο, ανούσιο ,πιθανώς κοστοβόρο ως και καταστροφικό (αν η στραβη κατσει σε ταξιδι ). Η μεν ζελατίνα είναι άκρως δεσμευτική ενώ ήδη τρίζει στο πάνω-κάτω ( honda, 8k km ) ενώ στη μηχανή, τη μια φορά που έμεινα απο μπαταρία, δεν γινόταν να ξεκλειδώσω το τιμόνι ώστε να την σπρώξω με αποτέλεσμα να μπω σε μια εντελώς χαζή και χρονοβόρα ταλαιπωρία. Εννοείται πως από τότε κουβαλάω μαζί μου σαν μαλάκας starter ( κι άλλο έξοδο από εκεί ). Φτάνεις δηλαδή να υπηρετείς τη μηχανή από το να σε υπηρετεί αυτή. Ε, όχι να υπηρετήσω και το Ζόντες ρε φίλε. 

ΥΓ: Έμεινα από μπαταρία επειδή την ξελίγωσε μια διαρροή της ηλεκτρικής τάπας βενζίνης. True story. 

Και μαζι σου συμφωνω..ξεφυγαμε απο την ουσια!

Λεμε τι παιρνεις πιο πολυ με αυτα τα χρηματα...οποιος θελει το αγοραζει..οποιος θελει οχι !

Αλλωστε ειπες και εσυ ''ωραιο στο ματι''..και το ματι σε μερικους θελει να χορτασει !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 31 λεπτά, το μέλος νεκταριος έγραψε:

Συμφωνω σε ολα...απλα το αναλυσες πολυ!

Η κουβεντα ηταν σε αυτον καθ'αυτον τον εξοπλισμο...τι παιρνεις περισσοτερο με λιγοτερα χρηματα (VFM)

Μεταχειρισμένο CBR600F 1999-2004 σε καλή κατάσταση, 98 άλογα τροχό, φρενάρες, αναρτησάρες, πλαισιάρα, όμορφο, με τετρακύλινδρο μπάσο ήχο χαμηλά, τσιρίδα του πολέμου ψηλά, 255 τελική, 0100 σε 4'' και σπορ, και ταξιδιάρικο και καθημερινό και καθίστε να ψάχνετε φιλοσοφίες τι προσφέρει μια ζελατίνα να ανεβοκατεβαίνει με ηλεκτροκινητήρα, λες και έχουμε γίνει οι άνθρωποι στο wall-e και δεν δουλεύουν τα χέρια να κάνουν μια κίνηση και να την φέρουν.

Προχθές κοίταγα κι ένα SV650 δεύτερης γεννιάς στις αγγελίες, σε τιμή ξευτίλα, άψογο. Και πάνε και παίρνουν zontes.

Θα μου πεις, στην Ελλάδα επιτυχία είναι να κάνει εκπομπή 25 χρόνια στην τηλεόραση η Ανίττα Πάνια με το να κοροιδεύει παθημένους ανθρώπους, παππάδες να συμβουλεύουν για θέματα επιστήμης, και ο κόσμος δεν πίνει μπύρα ΚΟΡΟΝΑ γιατί φοβάται τον κοροναιο, τι ψάχνεις κι εσύ τώρα ρε Πεταμένε, petrolhead φιλοσοφίες για ζελατίνες, ηλεκτρικά καρβουρδιστήρια και μίξερ για μαλλί της γριάς...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μα είναι δυνατόν να θέλει να πάρει κάτι ο κόσμος σε καινούργιο (ή σχετικά καινούργιο, πάρε Versys) , με ABS, σύγχρονο , dual sport, euro 4/5 που δεν θα πίνει ένα τάνκερ βενζίνη ?

Είναι να τρελαίνεσαι που ο κάθε άνθρωπος κρίνει με βάσει το δικό του αξιακό σύστημα ,εμένα με βγάζει απο τα ρούχα μου (και είναι χειμώνας ακόμα ) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Μεταχειρισμένο CBR600F 1999-2004 σε καλή κατάσταση, 98 άλογα τροχό, φρενάρες, αναρτησάρες, πλαισιάρα, όμορφο, με τετρακύλινδρο μπάσο ήχο χαμηλά, τσιρίδα του πολέμου ψηλά, 255 τελική, 0100 σε 4'' και σπορ, και ταξιδιάρικο και καθημερινό και καθίστε να ψάχνετε φιλοσοφίες τι προσφέρει μια ζελατίνα να ανεβοκατεβαίνει με ηλεκτροκινητήρα, λες και έχουμε γίνει οι άνθρωποι στο wall-e και δεν δουλεύουν τα χέρια να κάνουν μια κίνηση και να την φέρουν.

Προχθές κοίταγα κι ένα SV650 δεύτερης γεννιάς στις αγγελίες, σε τιμή ξευτίλα, άψογο. Και πάνε και παίρνουν zontes.

Θα μου πεις, στην Ελλάδα επιτυχία είναι να κάνει εκπομπή 25 χρόνια στην τηλεόραση η Ανίττα Πάνια με το να κοροιδεύει παθημένους ανθρώπους, παππάδες να συμβουλεύουν για θέματα επιστήμης, και ο κόσμος δεν πίνει μπύρα ΚΟΡΟΝΑ γιατί φοβάται τον κοροναιο, τι ψάχνεις κι εσύ τώρα ρε Πεταμένε, petrolhead φιλοσοφίες για ζελατίνες, ηλεκτρικά καρβουρδιστήρια και μίξερ για μαλλί της γριάς...

CBR600F 1999-2004 ??

Οκ...καλο...για τα νειατα του. Ειχα το CBR 600RR '06

Τωρα το θεωρω γεροντολαγνια !

Πλεον ακαταλληλο για μενα τα SS γιατι μετα απο καποια ηλικια...τουμπες.. χειρουργεια εχουν αρχισει ολα και

δοκιμαζονται σε  τετοιου ειδους δικυκλα..οποτε τελος

Παρτο εαν θες...και θα σε στειλω να πας καπου να το κανεις πενα οτι χρειαστει !

πριν 3 λεπτά, το μέλος crussifier έγραψε:

Μα είναι δυνατόν να θέλει να πάρει κάτι ο κόσμος σε καινούργιο (ή σχετικά καινούργιο, πάρε Versys) , με ABS, σύγχρονο , dual sport, euro 4/5 που δεν θα πίνει ένα τάνκερ βενζίνη ?

Είναι να τρελαίνεσαι που ο κάθε άνθρωπος κρίνει με βάσει το δικό του αξιακό σύστημα ,εμένα με βγάζει απο τα ρούχα μου (και είναι χειμώνας ακόμα ) 

Τα λες πολυ καλα !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα