Jump to content
ThanosZambon

Tiger Sport 1050 ή Tracer 900?

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να με βοηθήσετε να αποφασίσω ποια από τις 2 μηχανές του θέματος να διαλέξω. Μιλάω για κούτα αρχικά με τιμές Traver στα 11.000€ και Tiger στα 13.000€.

Για να  σας βάλω στο κλίμα είμαι 25 ετών. Είχα ένα τρακάρισμα με Ζ750 2006 και από την αποζημίωση εν τέλη μάλλον βγαίνω κερδισμένος. Ως κάτοχος Ζ750 ήμουν ευτυχής με αυτά που μου προσέφερε καλή ροπή καλές τελικές αλλά λέω να κάνω στροφή στην άνεση. Πιο εύκολο δικάβαλο, περισσότερη ροπή και γκάζι και κυρίως αξιοπιστία γι αυτό πάω και σε κούτα. Τα έχω οδηγήσει και τα 2 στην έκθεση μοτό 2017 αλλά για ελάχιστο χρόνο οπότε δεν έχω καταλάβει και πολλά. Το Tiger απλά αιστάνθηκα ότι μου κούμπωσε καλύτερα. Θα ήθελα τις απόψεις σας κυρίως όσων αφορά το Tiger Sport αν έχει κάποιος εμπειρία και ακόμα καλύτερα για το τελευταίο μοντέλο που έχει και όλα τα νέα ηλεκτρονικά, γιατί το Tracer έχει μοσχοπουλήσει και όλοι πάνω κάτω ξέρουμε τα καλά και τα κακά του. Ακούω γνώμες και απόψεις. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν πίστευα ποτέ ότι θα έφτανε τέτοια στιγμή, αλλά μάλλον τίγρη θα πρότεινα...

Ερώτηση όμως. Αν τώρα είσαι 25, το 2006 οδηγούσες z750 στα 13 σου;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 λεπτά, το μέλος Ravendark έγραψε:

Δεν πίστευα ποτέ ότι θα έφτανε τέτοια στιγμή, αλλά μάλλον τίγρη θα πρότεινα...

Ερώτηση όμως. Αν τώρα είσαι 25, το 2006 οδηγούσες z750 στα 13 σου;

???Αυτό ακριβώς...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα... ήμουν και εγώ σε αυτο το δίλλημα πριν λίγο καιρό αλλά αποφάσισα ότι θα παρω το tracer (το καινούργιο) ο λόγος είναι Γτ είναι πιο νεανικό ( είμαστε κοντά ηλικιακά ) πιο γρήγορο πιο νέο ( μηχανικά και εμφανισιακά ) πιο φτηνό πιο ευέλικτο κτλ κτλ κτλ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 18 λεπτά, το μέλος merciless έγραψε:

Καλημέρα... ήμουν και εγώ σε αυτο το δίλλημα πριν λίγο καιρό αλλά αποφάσισα ότι θα παρω το tracer (το καινούργιο) ο λόγος είναι Γτ είναι πιο νεανικό ( είμαστε κοντά ηλικιακά ) πιο γρήγορο πιο νέο ( μηχανικά και εμφανισιακά ) πιο φτηνό πιο ευέλικτο κτλ κτλ κτλ

giphy.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 λεπτά, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

giphy.gif

Ναι πιο γρήγορο τουλάχιστον στο 0-400 (δεν ξέρω για τελικες ) από αυτά που έχω δει... καλά για αυτά που έχουν φίλτρο προγραμμα εξάτμιση δεν υπαρχει σύγκριση...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την απάντηση μπορείς να την δώσεις μόνο εσύ και κανείς άλλος. Τα περισσότερα απ όσα αναφέρονται πιο πάνω είναι άκρως υποκειμενικά. Το μόνο αντικειμενικό κριτήριο είναι η διαφορά τιμής. Μιλάμε για δύο χιλιάρικα κάτω αν και από την στιγμή που λες πως τα οδήγησες και τα δύο στην έκθεση τότε θα κατάλαβες το πως αιτιολογείται μέρος αυτής. Η διαφορά σε αίσθηση ποιότητας είναι χαοτική ανάμεσα στις δύο μηχανές. Για μένα δεν υπάρχει καν δίλημμα ανάμεσα στις δύο μοτοσυκλέτες καθώς θα έπαιρνα το tiger anytime. Το θέμα του ποιο είναι γρηγορότερο είναι τουλάχιστον αστείο. Όταν τα βάλετε σε στοκ μορφή σε 10 διαφορετικού ύφους πίστες με έναν οδηγό που οι ικανότητές του θα ξεπερνάνε αυτές των δύο μοτοσυκλετών τότε ναι, το Χ θα είναι γρηγορότερο από το Ψ. Επειδή το έστησαν πέντε δημοσιογράφοι κι άλλοι τόσοι κάγκουρες σε μια ευθεία δεν λέει και πολλά πράγματα. Εγώ ως κοινός θνητός δεν παίζει να τερματίσω ποτέ μηχανάκια των 125 ίππων άρα θα προτιμήσω το χειροπιαστό μονόμπρατσο από τις θεωρητικές κουβέντες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Την απάντηση μπορείς να την δώσεις μόνο εσύ και κανείς άλλος. Τα περισσότερα απ όσα αναφέρονται πιο πάνω είναι άκρως υποκειμενικά. Το μόνο αντικειμενικό κριτήριο είναι η διαφορά τιμής. Μιλάμε για δύο χιλιάρικα κάτω αν και από την στιγμή που λες πως τα οδήγησες και τα δύο στην έκθεση τότε θα κατάλαβες το πως αιτιολογείται μέρος αυτής. Η διαφορά σε αίσθηση ποιότητας είναι χαοτική ανάμεσα στις δύο μηχανές. Για μένα δεν υπάρχει καν δίλημμα ανάμεσα στις δύο μοτοσυκλέτες καθώς θα έπαιρνα το tiger anytime. Το θέμα του ποιο είναι γρηγορότερο είναι τουλάχιστον αστείο. Όταν τα βάλετε σε στοκ μορφή σε 10 διαφορετικού ύφους πίστες με έναν οδηγό που οι ικανότητές του θα ξεπερνάνε αυτές των δύο μοτοσυκλετών τότε ναι, το Χ θα είναι γρηγορότερο από το Ψ. Επειδή το έστησαν πέντε δημοσιογράφοι κι άλλοι τόσοι κάγκουρες σε μια ευθεία δεν λέει και πολλά πράγματα. Εγώ ως κοινός θνητός δεν παίζει να τερματίσω ποτέ μηχανάκια των 125 ίππων άρα θα προτιμήσω το χειροπιαστό μονόμπρατσο από τις θεωρητικές κουβέντες.

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι αυτά που είπα παραπάνω είναι υποκειμενικά.... επίσης θα συμφωνήσω ότι υπαρχει μια κάποια διαφορα στην αίσθηση ποιότητας .... αλλά όχι χαοτική.... επίσης και αυτο είναι υποκειμενικό. Πάντως αφού μιλάμε για καινούργιο θα συμβούλευα το ενδιαφερόμενο αν δεν βιάζεται να περιμένει να βγει και το tracer gt που θα είναι πάνω κάτω στα ίδια λεφτά για να υπαρχει καλύτερη σύγκριση...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η αληθεια ειναι οτι εχουμε πολλα παιδια που ειχα ταιγκερ 1ης γενεας τα εδωσαν και πηραν τρεισερ και δηλωνουν καταευχαριστημενοι. αν εξαιρεσουμε εμας τους "καγκουρες" κατοχους που εχουμε κανει ΑΠΕΙΡΑ ανοιγματακια φιλικα ...  με τιγρακια (φπε 130 αλογα ο τιγρης) το τρεισερ ειναι πιο μπροστα λογω διαφορας κιλων ανα ιππο. ο κινητηρας ειναι πιο ευχαριστος, ροπατος με αποθεμα δυναμης και πιο fun2drive Μηχανακι.

μεχρι το παλιοτερο μοντελο ταιγκερ, το τρεισερ ως στανταρ εξοπλισμο ειχε σιγουρα και καλυτερα ηλεκτρονικα πχ traction 2 σταδιων, full led  εμπρος και πισω φαναρια, slipper συμπλεκτη.

η ποιοτητα κατασκευης και το κουμπωμα πλαστικων ναι ειναι καλυτερο στο τιγρη, εχει πιο αναπαυτικη θεση για το πισινουλη του αναβατη, καλυτερα φρενα και στοκ αναρτηση (οταν συγκρινεις στοκ αναρτησεις).

απο πλευρας στρηψιματος σε κοφτα κομματια το τρεισερ ειναι πολυ πιο αμεσο και καλυτερο, το ταιγκερ πιο σταθερο σε υψηλες ταχυτητες cruising και σε αλλαγες κατευθυνσης με αρκετα χλμ... 
το τρεισερ του 2018 γινεται πιο τουριστικο, πιο μακρυ με καλυτερο φερινγκ και αεροδυναμικη σχεδιαση και αν πας στο τρεισερ gt (που παιζει παρομοια τιμη με τον τιγρη) η επιλογη ειναι για μενα μονοδρομος μιας και στα λεφτα αυτα παιρνεις εγχρωμη οθονη απο YZF-R1 και mt10sp, ρυθμιση αναρτησης και στις 2 εμπρος μπουκαλες, ρυθμιση προφορτισης με εξωτερικο κανιστρο πισω, νεο ψαλιδι +6 εκατοστα, νεα πλαστικα φερνιγκ μπροστα, ρυθμιση ζελατινας με το ενα χερι, cruise control, πλαινες βαλιτσες στο χρωμα της μηχανης, νεα σελα, νεα πλαστικα ουρας, quickshifter (MONO ανεβασματα). τιμη αναμενεται μεταξυ 13,000- 13500 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σωστά τα όσα λέει ο @kemmotar. Η μόνη μου ένσταση βρίσκεται στο κατά πόσο θα είναι το tracer πιο άμεσο στις στροφές καθώς έχει μεγαλύτερη γωνία κάστερ από του tiger αλλά επειδή τα νούμερα δεν λένε πάντα την αλήθεια προτιμώ να πιστεύω κατόχους. Επίσης τα ηλεκτρονικά του βοηθήματα είναι τραγικά σε σχέση με αυτά που κυκλοφορούν σήμερα αλλά από το τίποτα της πρώτης γενιάς Τάιγκερ σαφώς και είναι καλύτερα. Βέβαια υπάρχουν κι αυτοί που είχαν Tracer και το πούλησαν για AK550 και λένε πως στρίβει απείρως καλύτερα ( λογικά θα την ξέρεις την περίπτωση ) αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Σωστά τα όσα λέει ο @kemmotar. Η μόνη μου ένσταση βρίσκεται στο κατά πόσο θα είναι το tracer πιο άμεσο στις στροφές καθώς έχει μεγαλύτερη γωνία κάστερ από του tiger αλλά επειδή τα νούμερα δεν λένε πάντα την αλήθεια προτιμώ να πιστεύω κατόχους. Επίσης τα ηλεκτρονικά του βοηθήματα είναι τραγικά σε σχέση με αυτά που κυκλοφορούν σήμερα αλλά από το τίποτα της πρώτης γενιάς Τάιγκερ σαφώς και είναι καλύτερα. Βέβαια υπάρχουν κι αυτοί που είχαν Tracer και το πούλησαν για AK550 και λένε πως στρίβει απείρως καλύτερα ( λογικά θα την ξέρεις την περίπτωση ) αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

το τρεισερ εχει κοντο μεταξονιο... υπερβολικα κοντο.... οποτε στριβει ταπα και πανευκολα χωρις να χρειαζεται να πειραζεις υψος μπουκαλων κλπ...

οσον αφορα τα "τραγικα" ηλεκτρονικα... ναι δεν συνηθιζεται να εξοπλιζεται μια μηχανη των 10.000 ευρω με hill holder, με cornering abs + abs τελευταιας γενιας, με traction control γυροσκοπικου + σενσορες πιεσης + g force + επιταχυνσιομετρα... 

και τελος ναι τον ξερω τον φιλο, απο τους πρωτους κατοχους τρεισερ 2015. να σε ενημερωσω πως του τελειωσε η περιοδος και θα πουλησει το ακ550  για να ξαναπαρει τρεισερ.... ελπιζω να σε καλυψα.

Τροποποιήθηκε από τον kemmotar

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο χαρακτηρισμός <<τραγικά>> δεν μπαίνει και βγαίνει από τα εισαγωγικά αναλόγως την τιμή μιας μοτοσυκλέτας. Τα ηλεκτρονικά του tracer είναι τραγικά όπως τραγικά ήταν και της Bmw. Του vstrom 1000 ας πούμε είναι πολύ πιο ομαλό το TC κι ας μην έχει κι αυτό IMU. Δεν ξέρω αν παρεξηγείται ο γραπτός λόγος και φαίνεται πως βγάζω μια επιθετικότητα για το Tracer αλλά δεν είναι καθόλου έτσι. Το θεωρώ την τιμιότερη πρόταση της αγοράς αυτή την στιγμή με μια μοτερούκλα που κόβει και ράβει κι αν θυμάσαι , όταν όλοι έβγαιναν κι έλεγαν πως κουνάει,τραβάει και μπλα μπλα μπλα , ήμουν από τους πρώτους που έλεγα πως είναι η φύση της μηχανής τέτοια που εννοείται πως θα παρουσιάζει αστάθειες από κάποιο σημείο και μετά.

Δεν θα το προτιμούσα ούτε έναντι του Tiger 1050 και μάλλον ούτε έναντι του vfr 800 διότι οι τομείς που οι ανταγωνιστές του υπερτερούν είναι σημαντικότεροι για έμενα από αυτούς στους οποίους υπερτερεί το Tracer. Ναι , αλλά το Tracer κοστίζει δέκα χιλιάδες θα μου πεις και όχι 13 για να πάρεις συμβατικό πηρούνι Χόντα. Μαζί σου αλλά το Χόντα δεν εξελίχθηκε πάνω σου αλλά πριν βγει στην παραγωγή. Στο tracer έκανες τον beta tester χωρίς να σε ενημερώσει κανείς, στο Χόντα τουλάχιστον το βλέπεις το μπροστινό με τα μάτια σου και το επιλέγεις συνειδητά.

Τώρα όσον αφορά την κουβέντα για τα ανοίγματα , τα γκάζια, τα στριψίματα και τις λοιπές θεωρητικές συζητήσεις - αφού πρακτικές θα ήταν μόνο αν υπήρχε σύγκριση με γυρολόγιο - επιμένω πως είναι ανούσια ως επιχείρημα για το Χ vs Ψ μοντέλο. Εγώ ξέρω άτομο από εδώ μέσα που θα με έραβε ακόμα και με το ΜΤ 07 που είχε κι ας έχω εγώ το Μουλτιστράντα όπως με έχει ράψει και Tracer 900. Θέλω να πω πως από την στιγμή που πάντα θα υπάρχει κάποιος καλύτερος οδηγός δεν παίζει κανέναν ρόλο το αν στα λόγια και στις ευθείες ( αλήθεια το Tracer γιατί είχε κόφτη στα 220 μαμά; ) το ένα ρίχνει μια κολόνα στο άλλο. Σε τελική ανάλυση, για να μην τρελενόμαστε κιόλας, όλα τα ψευτόν ον οφφ με 17άρη και 19άρη, είτε λέγονται Tracer είτε Μουλτιστράντα είτε 1290 αρχίδια σπορ μηχανές είναι. Σπορ σε σχέση με ένα gs μπορεί να είναι , σπορ σε σχέση με ένα 600άρι ss ούτε καν. Όλα αυτά στην πίστα περιορισμένες δυνατότητες έχουν τις οποίες και δεν θα φτάσουμε ποτέ κιόλας. Γι αυτό επιμένω πως καλό θα ήταν να επιλέγει ο καθένας αυτό που πραγματικά του αρέσει και στην συνέχεια να επενδύει στον εαυτό του. Όλα τα μηχανάκια τάπα μπορούν να πάνε, τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο Tiger Sport, εχουν επιλυσει άραγε αυτο το θεμα που ειχαν παλια με τα πιστονια? :think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 λεπτά, το μέλος Verbal Kint έγραψε:

Στο Tiger Sport, εχουν επιλυσει άραγε αυτο το θεμα που ειχαν παλια με τα πιστονια με τις Ελληνικές Βενζίνες ? :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος kpapageo έγραψε:

Στο Tiger Sport, εχουν επιλυσει άραγε αυτο το θεμα που ειχαν παλια με τα πιστονια με τις Ελληνικές Βενζίνες ? :tooth:

Δεν ηξερα οτι τα κοιτασματα της Θασου ειχαν τοση παραγωγικοτητα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους καταρχήν για τις απαντήσεις σας. Θα ήθελα να μου πείτε γιατί δε γνωρίζω τις απόψεις στα επιμέρους της κάθε μοτοσικλέτας. Δηλαδή, αναρτήσεις πιο θεωρείται καλύτερο; φρένα, θέση οδήγησης, προβλήματα - αξιοπιστία, κινητήρα. Όσο πιο αμερόληπτα μπορεί ο καθένας σας. Και τέλος οκ ο Ιάπωνας είναι σχετικά εγγύηση. Ο Άγγλος όμως; έχετε κάποια εικόνα και τονίζω ας μην μιλάμε για το Tiger πρώτης γενιάς ας μιλάμε για το Sport και έπειτα. Τέλος αυτό που λέτε για τα ηλεκτρονικά στα οποία δεν έχω εμπειρία διότι έχω μηχανάκι του 2006, το TCS και ABS της Triumph από ότι κατάλαβα τα θεωρείται ποιοτικότερα; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aν ήθελες tiger, δεν θα ρωτούσες καν. Πάρε tracer που είναι και εγγύηση και έχει και ακράπα δώρο.

Δεν χωράμε άλλοι στα συνεργεία πια:blink:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 ώρες, το μέλος ThanosZambon έγραψε:

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους καταρχήν για τις απαντήσεις σας. Θα ήθελα να μου πείτε γιατί δε γνωρίζω τις απόψεις στα επιμέρους της κάθε μοτοσικλέτας. Δηλαδή, αναρτήσεις πιο θεωρείται καλύτερο; φρένα, θέση οδήγησης, προβλήματα - αξιοπιστία, κινητήρα. Όσο πιο αμερόληπτα μπορεί ο καθένας σας. Και τέλος οκ ο Ιάπωνας είναι σχετικά εγγύηση. Ο Άγγλος όμως; έχετε κάποια εικόνα και τονίζω ας μην μιλάμε για το Tiger πρώτης γενιάς ας μιλάμε για το Sport και έπειτα. Τέλος αυτό που λέτε για τα ηλεκτρονικά στα οποία δεν έχω εμπειρία διότι έχω μηχανάκι του 2006, το TCS και ABS της Triumph από ότι κατάλαβα τα θεωρείται ποιοτικότερα; 

Αν δεν βιάζεσαι περίμενε λίγο καιρό και ξανά κάνε ένα θέμα με ερώτηση tracer gt vs tiger sport... αφού θες καινούργιο και εισαι διατεθειμένος να δώσεις μέχρι 13.000. Το καινούργιο tracer θα έχει πολλές αλλαγές σε σχέση με το παλιό στα έγραψε πιο πάνω και @kemmotar 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και επισης με 3-4 πραγματα που θα εχει στανταρ το tracer gt για να τα βαλεις στο tiger 1050 sport, η τιμη θα ανερχεται στα 14.887,00 euro (πλαινες μαμα+κεντρικο σταντ+μπριζα usb+θερμαινομενα)... 

Τροποποιήθηκε από τον kemmotar

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα