Jump to content
Sign in to follow this  
thomasgr

Προβλημα με 50cc .

Recommended Posts

Γεια σας παιδια!  Η ιστορία εχει ως εξής. Πριν 15 χρόνια?  ειχα ενα 50cc και ανανέωνα την άδεια μου κανονικά. Μετα το μηχανακι επαθε γερή ζημιά και το παράτησα. Ο πατέρας μου μια μέρα το έδωσε για παλιοσίδερα!!! Το εμαθα μετα απο 3-4 χρονια!!

Τωρα που εχουν περασει τόσα χρονια αυτο το μηχανακι θα υπαρχει (λογικα) μεσα στην τροχαια οτι δουλευει...

Δεν εχω ουτε την αδεια ουτε πινακιδες!!

Πως πρέπει να κανω διαγραφή?? Θα μου παει λογικά ο κούκος αηδόνι απο τα πρόστιμα?

Ξερει κανενας τιποτε? Σας ευχαριστω!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Θυμάσαι τον αριθμό πινακίδας; Την έχεις την πινακίδα; Το βιβλιαράκι της άδειας το έχεις;

Καταρχήν πας στην τροχαία να βαβαιωθείς τι λεει το σύστημα της αστυνομίας, δηλ σε ποιόν ανήκει το μηχανάκι και από πότε έχει να πληρώσει τέλη κυκλοφορίας (δηλ από πότε έχει να θεωρηθεί η άδεια).

Αν έχεις άδεια και πινακίδα θα κάνεις οριστική διαγραφή αφού πρώτα πληρώσεις τις θεωρήσεις που δεν έχεις κάνει. Το συνολικό ποσό θα σου το βγάλει ο αστυνομικός στο γραφείο μοτοποδηλάτων

Αν δεν έχεις την άδεια και την πινακίδα, πας στην ασφάλεια και δηλώνεις οτι η πινακίδα καταστράφηκε και την άδεια την έχασες. με το χαρτί που θα σου δώσουν πας μετά στην τροχαία και κάνεις οριστική διαγραφή.

Πρόστιμο με την έννοια της παράβασης δεν πληρώνεις απλά πρέπει να πληρώσεις τις θεωρήσεις από τα χρόνια που δεν πλήρωσες.

Καλό θα είναι οτι κάνεις να το κάνεις σύντομα γιατί δεν ξέρεις αν αύριο το πρωί ξυπνήσουν τα μεγάλα κεφάλια και ρίξουν πρότιμα στα ανασφάλιστα 50cc. Επίσης έχεις διορία μέχρι τις 31 Μαρτίου για να μην επιβαρυνθείς και τα τέλη αυτής της χρονιάς (δηλ του 2018), τα οποία είναι 15 ευρώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου! Απο το μηχανακι δεν εχω τιποτε! Σαν να μη το ειχα ποτε...

Αρα θα πρεπει να ξεκινησω αποτ την τροχαια να μου πουνε αν υπαρχει ακομα αυτο το μηχανακι στο συστημα τους...

Μιλησα πριν με εναν γνωστο οπου και αυτος το ιδιο με εμενα εχει κανει αλλα ειχε παρει τηλ παλια την τροχαια και τους ανέφερε οτι έχει ακινητοποιημένο και ανασφάλιστο ενα 50ρι και του είπαν οτι δεν χρειάζεται να κάνει κάτι άλλο. Απλώς όταν θα θελήσει να το κυκλοφορήσει πάλι θα πρέπει να πληρώσει την ανανέωση άδειας κυκλοφορίας.

Δεν ξερω.....

Και το θεμα ειναι οτι ειναι στο ονομα του πατερα μου που τωρα δεν εχει σωας τας φρενας λογο εγκεφαλικου.... και μπορει και να μας φυγει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ωχ. δύσκολη περίπτωση. Υποτίθεται οτι εφόσον το μηχανάκι είναι στο όνομα του πατέρα σου, τότε οτιδήποτε γίνει πρέπει να το κάνει αυτός, εκτός και αν έχετε κάνει πληρεξούσιο. θα πρέπει να μιλήσεις με το γραφείο μοτοποδηλάτων για να σου που τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση και θα βρεις λύση. 

Κάτι που σκέφτομαι πρόχειρα είναι με κάποιο τρόπο να γίνει το γνήσιο υπογραφής του πατέρα σου σε υπέυθυνη δήλωση που να λέει οτι στο μεταβιβάζει ή οτι σε εξουσιοδωτεί να το θεωρήσεις, να καταθέσεις πινακίδες κτλ. 

Ο φίλος σου έχει καταθέσει πινακίδες; Αν απλά τους είπε οτι είναι ακινητοποιημένο χωρίς να καταθέσει πινακίδες (προσωρινά) τότε στο σύστημα θα φάινεται σε κίνηση και φυσικά θα φανεί και ανασφάλιστο. Το πρόβλημα δεν είναι η αστυνομία γιατί δεν υπάρχει περίπτωση απο μόνη της να ψάξει ανασφάλιστα, αθεώρητα. Το πρόβλημα είναι η περίπτωση που θα ψάξει το κράτος γενικά για ανασφάλιστα και το μεγαλύτερο πρόβλημα όταν κάποια στιγμή τα 50cc περάσουν στην διαχείρηση του υπουργ συγκοινωνιών. Δεν υπάρχει σχέδιο ακόμα για κάτι τέτοιο αλλα να είσαι σίγουρος οτι θα γίνει κάποια στιγμή στο μέλλον.

Όπως σου είπα μίλα πρώτα με την τροχαία, εξήγησέ τους την κατάσταση και θα βρουν λύση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οχι δεν εχει κανει καταθεση! Και αυτο του ειπαν απο την τροχαια να φανταστεις. επειδη ειναι λεει 50cc. Θα παω την δευτερα να μαθω και θα γραψω εδω τι μου ειπαν για να ξερουν και αλλοι.... γιατι αργοτερα μαλλον θα φουντωσει το θεμα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα Θέλω να ρωτήσω κάτι θέλω να κάνω κατάθεση πινακίδας του μοτοποδηλάτου μου 50 κυβικών έχω πληρώσει κανονικά Όλα τα τέλη κυκλοφορίας και όλες τις ανανεώσεις ξέρετε αν πρέπει να πληρώσω έξτρα? ευχαριστώ 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα