Jump to content
borgiriadis1

Moto GP Mugello-Ταξίδι

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

Ότι γράφει ο τίτλος παιδιά.Σκεφτόμαστε εδώ και καιρό με κτ φίλους να κάνουμε αυτό το ταξιδάκι με μηχανές μιας και είμαστε fan του Ρόσσι (χωρίς παρεξήγηση προς τους άλλους οδηγούς) κ θέλουμε να τον δούμε πριν πάρει σύνταξη.

Ήθελα λοιπόν να πάρω γνώμες από ανθρώπους που ίσως το έχουν κάνει τι ακριβώς παίζει κτλ και φυσικά αν κάποιος ψήνεται να κανονίσουμε να πάμε όλοι μαζί. Λοιπόν να εξηγήσω συνοπτικά το πλάνο:

Μιας κ ο αγώνας είναι την Κυριακή 03/06/18 σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε από Λάρισα (τουλάχιστον εμείς) την Τετάρτη ή την Πέμπτη το πρωί. Να περάσουμε από Σκόπια (ή το ανάλογο όνομα που θα έχει τότε) κ να διανυκτερεύσουμε μια μέρα στη Σερβία)

Την επόμενη το πρωί να φύγουμε κ να φτάσουμε στο Mugello. Εκεί το εισιτήριο για 3 μέρες και διανυκτέρευση στη σε σκηνή είναι 146 ευρώ. Η απόσταση είναι περί τα 1700χλμ οπότε σε μια μέρα δεν θα το κάνουμε για ευνόητους λόγους.

Από εκεί την Δευτέρα ή την Κυριακή μετά τον αγώνα κάνουμε το ταξίδι για πίσω πάλι με τις ανάλογες στάσεις-διανυκτερεύσεις. Το κόστος είναι περίπου 700 ευρώ για όλο το σκηνικό αναβάτης-μηχανή.(Σε περίπτωση που κάποιος πάει διπλός προφανώς το κόστος μειώνεται αρκετά)

Γνώμες-Απόψεις-Συμμετοχες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα. Να ξέρεις πως υπάρχει δρομολόγιο της ΑΝΕΚ που φεύγει  14:30 από Πάτρα και φτάνει 11:30 το πρωί της επόμενης Ανκόνα. Εναλλακτικά, υπάρχει και δρομολόγιο της ΜΙΝΟΑΝ που φεύγει 17:00 από Πάτρα και φτάνει Ανκόνα στις 14:30 αντίστοιχα. Και οι δύο εταιρείες έχουν Early Booking -20% μέχρι 28 Φεβρουαρίου. Ειδικά η ΜΙΝΟΑΝ έχει εξαιρετικές τιμές σε σχέση με την ΑΝΕΚ , τόσο που κατά πάσα πιθανότητα θα σας βγει "τσάμπα" ακόμα και η καμπίνα. Από την στιγμή που παίζουν όμως και σκηνές, θεωρώ την λύση του πλοίου οικονομικότερη, συντομότερη αλλά και πιο ξεκούραστη καθώς γλιτώνετε 2000+ χιλιόμετρα σε χώρες με όχι και τόσο καλό οδικό δίκτυο με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Άνετα δηλαδή τις στήνετε στο πλοίο και ψιλοχεστήκατε κιόλας για το αν θα κοιμηθείτε επαρκώς αφού από το λιμάνι , η πίστα απέχει καμιά τριακοσαριά εύκολα χιλιόμετρα εθνικής. Η εμπειρία η δική μου αλλά και όλων όσων γνωρίζω και έχουν ταξιδέψει προς και από την Ανκόνα λέει πως στο πήγαινε δεν έχει ποτέ καθυστέρηση ενώ στο έλα έχει πάντα. Αν τελικά επιλέξετε το πλοίο ως μεταφορικό, να έχετε πρόχειρο το τηλέφωνο ώστε να ενημερωθείτε εγκαίρως και να πράξετε τα δέοντα ως προς τον προγραμματισμό του χρόνου σας. Τα φιλιά μου στα όμορφα Tavulia :laugh:

20170724_152817.jpg

ΕΝΤΙΤ: H ΜΙΝΟΑΝ δίνει μια έξτρα έκπτωση αν έχετε την κάρτα μέλους της. Η έκδοσή της κάνει μάξιμουμ ένα μήνα αλλά μπορείτε να γίνετε μέλη εδώ : https://www.minoan.gr/bonusclub.

Αποθηκεύστε τον αριθμό της κάρτας και χρησιμοποιείστε τον όταν θα κλείνετε τα εισιτήρια.

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7
Πρόσθεση πληροφοριών

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα, εναλλακτική έχετε το πλοίο που φεύγει από Ηγουμενίτσα προς Μπάρι, το οποίο έχει ώρα αναχώρησης 00:30 και άφιξης 09:30. Με μία πρόχειρη ματιά, το κόστος με early booking για 1 άτομο και 1 μηχανή (χωρίς καμπίνα) ανέρχεται στα 130€ πήγαινε και έλα  http://prntscr.com/i2m4mc .

Αν διαλέξετε το παραπάνω δρομολόγιο, έχετε όλη την μέρα μπροστά σας για να κάνετε τα οποιαδήποτε χιλιόμετρα να φτάσετε στον προορισμό σας άνετα (η συνολική απόσταση από Μπάρι προς Mugello ειναι ~700 χλμ.)

Ότι και να διαλέξετε πάντως, εύχομαι καλά να περάσετε.

Τροποποιήθηκε από τον mythic37

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

360euro κοστίζει στην ΜΙΝΟΑΝ το ένα άτομο+μηχανή+μονόκλινη καμπίνα για πήγαινε-έλα με επιστροφή μάλιστα σε high season ημερομηνία. Υπολογίζω λοιπόν χοντρικά πως στα δύο άτομα , η τιμή θα διαμορφωθεί γύρω στα 220 ευρώ κατά άτομο. Στα τρία άτομα λογικά κάτω από τα 200ε. Αξίζει ως σκέψη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειχα κανει αυτη τη εκδρομη-ταξιδι περυσι και μπορω να πω οτι περασα πολυ ομορφα και αν μου δωθει η ευκαιρια θα το ξανακανω.

Ξεκινησαμε 4 φιλοι και καταληξαμε να γινουμε μια παρεα 40+ ατομων.

Εγω ειχα παει με γκρουπ βεβαια και οχι χυμα μονοι μας οποτε τα πραγματα ηταν πιο απλα απ τη μερια μας μια και ολα ηταν κανονισμενα απο το γραφειο.

Στη διαδρομη υπηρχε πλοηγος, σκουπα,και δυο ενδιαμεσοι συντονιστες ωστε να κοντρολαρουν το μεγαλο "φιδι" απο τις 45 περιπου μοτοσυκλετες.

Χωρις να θελω να θεωρηθει διαφημιση αλλα να ακουστει μια καλη κουβεντα για τετοιους επαγγελματιες ριξε μια ματια εδω

https://www.travel-sports.com/trip-category/trip/motogp/motogp-trip-travel-tickets-2018-mugello-italy

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα σε όλους.

Ήδη έχω κάνει κράτηση στο συγκεκριμένο πρακτορείο,για mugello  όποιος Βόρειος ενδιαφέρεται . . .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 20/1/2018 at 7:56 ΠΜ, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Ειχα κανει αυτη τη εκδρομη-ταξιδι περυσι και μπορω να πω οτι περασα πολυ ομορφα και αν μου δωθει η ευκαιρια θα το ξανακανω.

Ξεκινησαμε 4 φιλοι και καταληξαμε να γινουμε μια παρεα 40+ ατομων.

Εγω ειχα παει με γκρουπ βεβαια και οχι χυμα μονοι μας οποτε τα πραγματα ηταν πιο απλα απ τη μερια μας μια και ολα ηταν κανονισμενα απο το γραφειο.

Στη διαδρομη υπηρχε πλοηγος, σκουπα,και δυο ενδιαμεσοι συντονιστες ωστε να κοντρολαρουν το μεγαλο "φιδι" απο τις 45 περιπου μοτοσυκλετες.

Χωρις να θελω να θεωρηθει διαφημιση αλλα να ακουστει μια καλη κουβεντα για τετοιους επαγγελματιες ριξε μια ματια εδω

https://www.travel-sports.com/trip-category/trip/motogp/motogp-trip-travel-tickets-2018-mugello-italy

φενεται πολυ ενδιαφερων...

οι διαδρομες και οι ταχυτητες που κινειται η ομαδα ειναι εφικτες για μονοκυλινδρο μηχανακι μονο με οδηγο?

θα καθυστερω η θα δυσκολεψω τους υπολοιπους? 

οταν πανε στο χωριο του ροσσι εγω μπορω να παω για καφεδακι μονος μου αλλου? :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 37 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

φενεται πολυ ενδιαφερων...

οι διαδρομες και οι ταχυτητες που κινειται η ομαδα ειναι εφικτες για μονοκυλινδρο μηχανακι μονο με οδηγο?

θα καθυστερω η θα δυσκολεψω τους υπολοιπους? 

οταν πανε στο χωριο του ροσσι εγω μπορω να παω για καφεδακι μονος μου αλλου? :laugh:

Περυσι στο γκρουπ αν θυμαμαι καλα υπηρχαν 2 hypermotard (ενα 800αρι και ενα 821 δικαβαλο) οπως επισης και ενα duke 690.

Μια χαρα την παλεψαν και  δεν καθυστερησαν πουθενα  την ομαδα. Για τι μονοκυλινδρο μιλαμε?

Επισης η μια σκουπα ηταν με kle 500.

Οι ταχυτητες στο κομματι της εθνικης εναι απο 120 εως 140 και ισως καποιες φορες για καμμια προσπεραση να πας στα 160-170 στιγμιαια καθως εκει οι πολισμανοι δεν αστειευονται.Αν θυμαμαι καλα η αποσταση που διανυεις σε εθνικη ειναι γυρω στα 150 χιλιομετρα.

Στο επαρχιακο....παρτυ!!

Tavulia πηγαμε την τελευταια μερα, στην συνεχεια κατηφορισαμε για το λιμανι,οποτε δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ευκολο να πας αλλου για καφεδακι και να βρεθεις με τους υπολοιπους στην Ανκονα....αν χαθεις αυτοι θα φυγουν παντως :laugh:

Ο,τι αλλο θες ρωτα ελευθερα.

Τροποποιήθηκε από τον GeorStrat

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

^ αν πανω ολα οπως τα θελω μεχρι τοτε θα εχω sm πιθανων 690.

μονος δεν επιχειρω τετοιο ταξιδι, πιο πολυ γιατι πρεπει να εχω ψαξει και την τελευταια λεπτομερεια. 

το οργανωμενο ειναι πολυ καλυτερο κατα τη γνωμη μου.

ευχαριστω για τις πληροφοριες 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

^ αν πανω ολα οπως τα θελω μεχρι τοτε θα εχω sm πιθανων 690.

μονος δεν επιχειρω τετοιο ταξιδι, πιο πολυ γιατι πρεπει να εχω ψαξει και την τελευταια λεπτομερεια. 

το οργανωμενο ειναι πολυ καλυτερο κατα τη γνωμη μου.

ευχαριστω για τις πληροφοριες 

Σου υποσχομαι πως κανεις λαθος. Καντο μονος σου και θα με θυμηθεις κι οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα