Jump to content
spiros!!!

Το Thread των υδραυλικών !

Recommended Posts

πριν 3 λεπτά, το μέλος spiros!!! έγραψε:

το μονο που θα μου λειπε τωρα ειναι να αρχισει να χανει τιποτα κατω απο τα πλακακια :cry: ( χτυπαω ξυλο) αν και νομιζω οτι πλεον απλα τραβας το λαστιχο εξω και το αλλαζεις σωστα?

???? τι εννοάς ????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 1 λεπτό, το μέλος originalksd έγραψε:

???? τι εννοάς ????

εννοω οι παροχες για τα νερα *( για το μπανιο μιλαω)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υδραυλικός δεν είμαι και δεν ξέρω.
Δεν έχω ασχοληθεί με αυτό το κομμάτι,
αλλαγή θερμοσίφονα, νεροχύτη, καζανάκι, βρύσης/μπαταρίας, σπιράλ σε όλα τους ναι, έχω κάνει και πιάνουν τα χέρια μου...
Τόσο "βαθιά" όμως δεν έχω παίξει, ευτυχώς / δυστυχώς δεν μου χρειάστηκε ακόμα !!! :whistling:

Αν κατάλαβα καλά, μάλλον / υποθέτω πως τα συστήματα (και τα μυαλά) έχουν εξελιχθεί τόσο,
που περνάει σπιράλ και μέσα από αυτό ελαστικό με το νερό / παροχή κρύου και ζεστού,
αντιγράφοντας το σκεπτικό των ηλεκτρολόγων με το σύστημα των καναλιών στους τοίχους και την ηλεκτροδότηση κτηρίων ????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 λεπτά, το μέλος originalksd έγραψε:

Υδραυλικός δεν είμαι και δεν ξέρω.
Δεν έχω ασχοληθεί με αυτό το κομμάτι,
αλλαγή θερμοσίφονα, νεροχύτη, καζανάκι, βρύσης/μπαταρίας, σπιράλ σε όλα τους ναι, έχω κάνει και πιάνουν τα χέρια μου...
Τόσο "βαθιά" όμως δεν έχω παίξει, ευτυχώς / δυστυχώς δεν μου χρειάστηκε ακόμα !!! :whistling:

Αν κατάλαβα καλά, μάλλον / υποθέτω πως τα συστήματα (και τα μυαλά) έχουν εξελιχθεί τόσο,
που περνάει σπιράλ και μέσα από αυτό ελαστικό με το νερό / παροχή κρύου και ζεστού,
αντιγράφοντας το σκεπτικό των ηλεκτρολόγων με το σύστημα των καναλιών στους τοίχους και την ηλεκτροδότηση κτηρίων ????

ακριβως... τα παλια ηταν χαλκος

αλλα με την ανακαινιση περαστηκαν σπιραλ και μεσα λαστιχο που ολα αυτα περνανε απο πινακα. αρα αν π.χ σπασει το λαστιχο του νιπτηρα κλεινεις τον διακοπτη του νιπτηρα αλλα δουλευουν ολα τα αλλα και το αλλαζεις τραβωντας το.

μιλαμε για πολυ extreme πραματα χαχα.

και ευτυχως που εκανα ανακαινιση φετος γιατι ηδη απο κατω ο χαλκος ειχε τρυπησει

Τροποποιήθηκε από τον spiros!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ε, τότε όλα κομπλέ, στα ικέα για τα υδραυλικά πλέον !!! :tooth:

πέρα από την πλάκα, 
αν το κάνεις μόνος σου (την αλλαγή σωλήνα)
πριν αφαιρέσεις την παλιά / χαλασμένη,
δέσε στην άκρη της ένα καλό σπάγκο 
(εννοώ την αντίθετη άκρη της σωλήνας από αυτή που θα την τραβήξεις)
ώστε να έχεις μετά τρόπο να περάσεις την νέα, εύκολα.

Απλά θα κάνεις το αντίθετο, θα δέσεις τη νέα σωλήνα με τον σπάγκο,
 οποίος πλέον θα περνά μέσα από το κανάλι,
και τον σπάγκο αυτόν μετά τον τραβάς........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλοο αν και δεν εχω μεγαλη αποσταση να διανυσω . δηλαδη 3 μετρα το πολυ.

ευτυχως ολες οι παροχες, συφωνια  περνανε απο κατω ( ειμαι στο πρωτο και αποθηκη απο κατω) και εχω αμεση προσβαση 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ηρθε ο υδραυλικος. 

πραγματι απο χθες που τα εσφιξα δε  χανει αλλα μου ειπε αυτα δεν ειναι οπως τα παλια . αυτα καποια στιγμη τα λαστιχακια τους θα χαλαρωσουν .

αν δω οτι ξαναχανει μου ειπε θα μου φερει ενα σετ που χρησιμοποιει αυτος και ειναι καλυτερο. δωρεαν..

να πω οτι αυτο το σετ σιφωνιων ηταν μαζι με το νεροχυτη 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χαχα νε το που εφυγε ο μαστορας δακρυσε.

του βαζω μια φωνη ερχεται το βλεπει.

θα μου φερει αλλο  μου ειπε γκρι χρωμα που ειναι καλο. δε ξερω τι και πως 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ  ΠΕΘΑΝΑ :laugh:...

φιλαμε για πολυ μπουρδελοπραματα. 

το μονο θετικο ειναι οτι απο τοτε που πληρωσα τον μαστορα ( πριν 8 μηνες) που φτιαξαμε τα υδραυλικα ολου του σπιτιου δεν μου εχει ξαναπαρει λεφτσ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος spiros!!! έγραψε:

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ  ΠΕΘΑΝΑ :laugh:...

φιλαμε για πολυ μπουρδελοπραματα. 

το μονο θετικο ειναι οτι απο τοτε που πληρωσα τον μαστορα ( πριν 8 μηνες) που φτιαξαμε τα υδραυλικα ολου του σπιτιου δεν μου εχει ξαναπαρει λεφτσ

Πρώτα θα μου πάρεις λουλούδια, μετά θα με πας ρομαντική βόλτα με τη μηχανή και μετά βλέπουμε...
(φίλε + μιλάμε =
φιλαμε ????)

έτσι....σωστός ο μάστορας, αν σου έπαιρνε λεφτά και μετά από αυτά.....θα ήταν μεγάλος μα.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 λεπτά, το μέλος originalksd έγραψε:

Πρώτα θα μου πάρεις λουλούδια, μετά θα με πας ρομαντική βόλτα με τη μηχανή και μετά βλέπουμε...
(φίλε + μιλάμε =
φιλαμε ????)

έτσι....σωστός ο μάστορας, αν σου έπαιρνε λεφτά και μετά από αυτά.....θα ήταν μεγάλος μα.......

χαχαχα   《 μιλαμε》 ηθελα να γραψω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λεπον μαστορια.

εχουμε και λεμε.

τα δεδομενα.

σπιτι με ισογειο και ανεξαρτητο 1 οροφο.

ανεξαρτητη θερμανση με λεβητα πετρελαιου και για τα 2

ηλιακο θερμοσυφωνα για το πανω και συνδεση με το λεβητα για ζεστο νερο οταν δουλευει.ο ηλιακος ειναι τοποθετημενος υψομετρικα να το πω,στη μεση του κτοισματος σε ενα ταρατσακι.δεν ειναι τερμα πανω δλδ.

το ισογειο που μενω εγω εχει μονο τον κανονικο ηλεκτρικο θερμοσυρφωνα.

μπορω να συνδεθω κ εγω στον ηλιακο?

μπορω να συνδεθω εστω στο λεβητα να ζεσταινει και το νερο μαζι με τα σωματα?

ειναι μανικι η διαδικασια?

κοστος κατα προσεγγιση?

σε ποιον να απευθυνθω?θελει υδραυλικο η ξερω γω?ειναι κατι απλο? η καναν ποιο εξειδικευμενο μαστορα?

ε?ε?ε?

ε?

Τροποποιήθηκε από τον Στέργιος Βήχος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πώς επιμεριζεις την καταναλωση πετρελαιου? ή 50-50 παιζετε;

ομοια για το νερο, τι γινεται?

Απο κει και υστερα, αν σε παιρνει, η συνδεση στον υπαρχοντα ηλιακο ειναι η οικονομικοτερη λυση. Μια σωληνα ζεστου νερου και ετοιμος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

50-50 το πετρελαιο,αλλα με συμφερει γιατι ποιο πολυ το καιω εγω.

το νερο ανεξαρτητα σε καθε σπιτι ερχεται λογαριασμος.

οποτε οκ ο ηλιακος.

γιατι να μην εχω και απο το λεβητα ζεστο νερο το χειμωνα?

μπορω να τις κανω και τις δυο συνδεσεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο τον ηλιακο του αλλου πώς το βλεπεις ωρε να παιρνει τοτε νερο???? πώς θα τα βρισκετε στην καταναλωση???

κοστος ηλιακου τριπλης ενεργειας 250λιτρα με συλλεκτες (κατι που δε θυμαμαι) ηταν κοντα στο χιλιαρικο η αγορα απο "αδερφο". Στα λεφτα αυτα δεν περιλαμβανεται η εγκατασταση καθως και σωληνες εργασιες κλπ. Συνολ κοντα στα 2Κ ευρω πηγε αλλα το τριπλης ενεργειας αποδειχτηκε υπερβολη γιατι στο εξοχικο "ο ηλιος καιει σαν πουστης" οποτε τσαμπα τα υπολοιπα.

Στο σπιτι ειχα βαλει το μποιλερ κατω να ειναι διπλα στο λεβητα και ειχε ενα σκατοσυστημα για να δουλευει ο ηλιακος. Σκατα πηγε, δε δουλεψε ποτε σωστα ο ηλιακος. Βγαινει το καζανι παει κεραμοσκεπη παρεα με συλλεκτες. Αψογη η ηλιακη λειτουργια αλλα με το πετρελαιο υπηρχε το τεραστιο μειον οτι λογω του πουτσοκρυου κρυωνε τσακ-μπαμ. (Εχε υποψη σου οτι πρεπει να εχεις περισευμα θερμιδων απο λεβητα/καυστηρα για να φορτωσεις κι αλλη καταναλωση)

τελικα πεταξα τη λειτουργια μποιλερ, εβαλα ενα τριωδο διακοπτη στο δικτυο που ελεγχω ηλεκτρικα και οταν εχει ηλιο παταω το κουμπι γυρναει στον ηλιακο, απε στο μποιλερ. 

Τεσπα ειμαι στο ιπαδ και σπαει λιγο καρυδια η επεξηγηση....

Υγ: επιλεκτικοι συλλεκτες το θυμηθηκα τελικα. Τι ειναι, δεν ξερω /δεν το εψαξα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για να έχεις ζεστό νερό οταν δουλεύει το καλέφι πρεπει το μπόιλερ ( θερμοσίφωνας) που έχεις να δέχεται σύνδεση στο δίκτυο με τα σώματα, ουσιαστικά ειναι ενα σώμα και αυτό, παραπάνω ο Γιώργης είπε ότι το συνυπολογίζουν στις θερμίδες που αποδίδει το σύστημα σου αλλα και έτσι να το βάλεις δεν εχει μεγάλο θέμα, απλά ίσως να καθυστερεί λίγο να ζεστάνει το χώρο σου μέχρι να ζεσταθεί και το νερό, αφού ζεσταθεί δεν θα επιβαρύνει την απόδοση των σωμάτων σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος Στέργιος Βήχος έγραψε:

λεπον μαστορια.

εχουμε και λεμε.

τα δεδομενα.

σπιτι με ισογειο και ανεξαρτητο 1 οροφο.

ανεξαρτητη θερμανση με λεβητα πετρελαιου και για τα 2

ηλιακο θερμοσυφωνα για το πανω και συνδεση με το λεβητα για ζεστο νερο οταν δουλευει.ο ηλιακος ειναι τοποθετημενος υψομετρικα να το πω,στη μεση του κτοισματος σε ενα ταρατσακι.δεν ειναι τερμα πανω δλδ.

το ισογειο που μενω εγω εχει μονο τον κανονικο ηλεκτρικο θερμοσυρφωνα.

μπορω να συνδεθω κ εγω στον ηλιακο?

μπορω να συνδεθω εστω στο λεβητα να ζεσταινει και το νερο μαζι με τα σωματα?

ειναι μανικι η διαδικασια?

κοστος κατα προσεγγιση?

σε ποιον να απευθυνθω?θελει υδραυλικο η ξερω γω?ειναι κατι απλο? η καναν ποιο εξειδικευμενο μαστορα?

ε?ε?ε?

ε?

Χοντρικα  2-3 περιπτωσεις βλεπω.

1 Βαζεις ηλιακο δικο σου

2 Αντικαθιστας το θερμοσιφωνο με μποιλερ 2πλης ενεργειας,οπου

θα εχεις ζεστο νερο οταν αναβεις τα καλοριφερ.Αρα καλοκαιρι παλι με ρευμα θα σαι.

3 Αν τα βρισκεις με τον απο πανω τα κανονιζετε να του δινεις ενα ποσο για το νερο

κ κατι για τη φθορα/συντηρηση του ηλιακου κ παιρνεις υδραυλικο να σε συνδεσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ο ηλιακος ειναι ακριβως εξω απο το παραθυρο του μπανιου μου.

αμα τον συνδεσω κρυφα θα το καταλαβει λετε?

πλακα κανω εννοειται.:mB_kalo_e:

αλλα νταξ,θα τα βρουμε για το νερο.

το θεμα ειναι αν γινεται παραλληλα και τα δυο.

αν συνδεθω με τον υπαρχον ηλιακο,πρεπει να καταργησω τον δικο μου ηλεκτρικο?

αν συνδεθω με το λεβητα,απο που θα ερχεται το ζεστο νερο?δλδ ποιο νερο θα ζεσταινει?το ηλεκτρικου δικου μου ή του ηλιακου με την προυποθεση να εχω συνδεθει?

ο ηλιακος  ειναι συνδεδεμενος ηδη με το λεβητα.

εγω τι θα συνδεσω?

γινεται να εχω καβατζα τον ηλεκτρικο σε περιπτωση που δεν υπαρχει πχ πετρελαιο και ειναι και χειμωνας με συννεφιες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Nai γινεται ,θα βαλεις μια τριοδη κ θα το γυρνας ηλιακο-ηλεκτρικο.

Για να συνδεθεις με το λεβητα πρεπει να βαλεις μποιλερ,εκτος αν ο λεβητας σου δινει 

κ ζεστα νερα χρησης.(που χλωμο το κοβω)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γεια σας φίλοι

Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει στο παρακάτω πρόβλημα :

κλείνω τον γενικό νερού για να αλλάξω λαστιχάκι στη βρύση του νιπτήρα μπάνιου , ανοίγω την βρύση να αδειάσει το νερό και μετά απο 10 λεπτά συνεχίζει να τρέχει το νερό ασταμάτητα. Τι μπορεί να συμβαίνει?

Τροποποιήθηκε από τον nkprl

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αδειάζει ο θερμοσίφωνας λόγω βαρύτητας.

Δεν είναι προβλημα απλά παίρνει αέρα το κυκλωμα

Το έπαθα και εγώ

Λογικά έχεις μια μικρή σχετικά ροή που δεν σε εμποδίζει να κάνεις δουλειά, απλά σε εκνευρίζει.

Αν είναι ηλιακός, ανέβα και κλείσε την είσοδο του νερού. Και θα σταματησεις

Αρκεί να θυμηθείς να το ξανανοίξεις.

Επιπλέον , μετά άνοιξε την ζέστη βρύση και περίμενε να αρχίσει κανονικά η ροή, μέχρι να κάνει εξαερωση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος nkprl έγραψε:

γεια σας φίλοι

Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει στο παρακάτω πρόβλημα :

κλείνω τον γενικό νερού για να αλλάξω λαστιχάκι στη βρύση του νιπτήρα μπάνιου , ανοίγω την βρύση να αδειάσει το νερό και μετά απο 10 λεπτά συνεχίζει να τρέχει το νερό ασταμάτητα. Τι μπορεί να συμβαίνει?

Κάτω από το νιπτήρα έχει άλλες 2 βάνες (μια για ζεστό και μία για κρύο). Κλείσε αυτές. Δε χρειάζεται να κλείσεις το γενικό του σπιτιού

Τροποποιήθηκε από τον Φρανκι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υδραυλικοί τα φώτα σας. 

Έκανα συντήρηση στον ηλιακό, και ο υδραυλικός είδε (κι εγώ ειδα) ότι οι συλλέκτες έχουν πιάσει σε 2 σημεία σκουριά (είναι σιδερένιοι) και μου είπε ότι κάποια στιγμή χωρίς να μπορεί να προσδιορίσει το πότε, θα χαλάσουν. 

Ερωτώ, έχω 2 συλλέκτες με διαστάσεις 2, 02m επι 0.92 m δηλαδη γύρω στα 2m2 ο καθενας. 

Το μποιλερ είναι 3 χρόνων και ειναι 160 lt. 

Οι συλλέκτες ειναι 20 ετών. 

Οταν τους αλλάξω μπορώ να βάλω μικρότερους η δεν θα είναι συμβατοί με το μποιλερ? 

Μπορώ να βάλω έναν μόνο? 

Ποια η διαφορά μεταξύ των κανονικών του χαλκού και των άλλων με κενό αέρος? 

Και τελικά τι μου προτείνετε σαν συλλέκτες για να πάρω μια ιδέα και από κόστος. Να υπολογίζω δηλαδη από 300 έως 400?η παραπάνω 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατι να πειραξεις τους συλλεκτες σου? αν δεν εχεις θεμα? Εκει που εχει πιασει σκουρια, τριψτο λιγο και περνα το 2 χερια χρωμα που βαφει πανω στη σκουρια. Ουτε συντηρηση χρειαζονται οι ηλιακοι αν δεν εχουν θεμα. Ο δικος μου δουλευει 30 χρονια χωρις θεμα, γνωστος μου υδραυλικος μου ειπε να μη ασχοληθω αν δεν εχω θεμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα