Jump to content
Commando

Παραγγελίες από εξωτερικό και τελωνείο

Recommended Posts

Καλησπέρα σας Θέλω να παραγγείλω από aliexpress ένα κινητό αξίας 180€ γνωρίζει να μου πει κάποιος τι γίνεται με το τελωνείο εδώ; Ευχαριστώ 

Τροποποιήθηκε από τον Commando

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αν το κινητο δεν στο περασει μεσω ευρωπαικης αποθηκης και το στειλει κατευθειαν απο κινα, εχεις πολυ μεγαλο ποσοστο να περασεις απο τελωνειο και να την "φας".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 4 λεπτά, το μέλος fasarias έγραψε:

Αν το κινητο δεν στο περασει μεσω ευρωπαικης αποθηκης και το στειλει κατευθειαν απο κινα, εχεις πολυ μεγαλο ποσοστο να περασεις απο τελωνειο και να την "φας".

Οπότε θα πληρώσω άλλα 100; 

Τροποποιήθηκε από τον Commando

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν γνωριζω ποσο ειναι το τελωνειο.

Σιγουρα ομως θα σου βγει φθηνοτερα να το αγορασεις απο εδω παρα απ`εξω στο τελος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος fasarias έγραψε:

Δεν γνωριζω ποσο ειναι το τελωνειο.

Σιγουρα ομως θα σου βγει φθηνοτερα να το αγορασεις απο εδω παρα απ`εξω στο τελος.

Με PayPal γλιτώνω τίποτα; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το pay-pal ειναι τελειως ασχετο με το τελωνειο.

Θα σε συμβουλευα να βρεις λιγο χρονο και να διαβασεις πως ακριβως γινονται οι διαδικασιες αγορων απο το εξωτερικο.

Υπαρχουν αντιστοιχα θεματα-οδηγοι και εδω στο φορουμ και σε παραλληλες αναζητησεις σε ολο το ιντερνετ.

Ψαξ`το λιγο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 λεπτά, το μέλος fasarias έγραψε:

Το pay-pal ειναι τελειως ασχετο με το τελωνειο.

Θα σε συμβουλευα να βρεις λιγο χρονο και να διαβασεις πως ακριβως γινονται οι διαδικασιες αγορων απο το εξωτερικο.

Υπαρχουν αντιστοιχα θεματα-οδηγοι και εδω στο φορουμ και σε παραλληλες αναζητησεις σε ολο το ιντερνετ.

Ψαξ`το λιγο.

Ένα άλλο:Παράγγειλα από το LightInTheBox ένα κινητό και πλήρωσα κάτι παραπάνω για τυχόν δασμούς και φόρους και μετά μου έστειλαν ένα e-mail λέγοντάς μου ότι αν πληρώσετε δασμούς και φόρους να μας ενημερώσετε για να σας αποζημιώσουμε για το τελωνειο εννοούν; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδιά σχεδόν όλα τα δέματα περνάνε από τελωνείο ,ανοίγουν, τσεκάρουν τιμές και σε όποιο προϊόν στοιχίζει η αγορά πάνω από 22 ευρώ πέφτει πιστολιά .Αλλάξανε πολύ τα πράγματα και έγιναν αρκετά αυστηρά !Όσο για το κινητό αν το πάρεις με 180 ευρώ και εδώ κάνει 250-270 για παράδειγμα ,υπάρχει τεράστια πιθανότητα να κοστίσει ολόκληρη η αγορά περισσότερο από όσα θα κόστιζε στην Ελλάδα ,αν συνυπολογίσει φυσικά κανείς, τα τέλη εκτελωνισμού και το ΦΠΑ που θα προσθέσουν οπωσδήποτε 

Τροποποιήθηκε από τον jliordos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αρχές Νοεμβρίου πήρα ένα ζευγάρι χούφτες, από Ali Express, κόστος περίπου 33ευρω, τα μεταφορικά ήταν γύρω στα 20ευρώ(τις ήθελα άμεσα-δεν ήθελα να περιμένω), εκτός του ότι ήρθαν σε μόλις 3-4 μέρες με DHL στην πόρτα μου, δέν ειπώθηκε τίποτα για τελωνείο ή κάτι εξτρά..

Τι να πω..

Μήπως δίνουν έμφαση στα προϊόντα τεχνολογίας;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 λεπτά, το μέλος Smias έγραψε:

Αρχές Νοεμβρίου πήρα ένα ζευγάρι χούφτες, από Ali Express, κόστος περίπου 33ευρω, τα μεταφορικά ήταν γύρω στα 20ευρώ(τις ήθελα άμεσα-δεν ήθελα να περιμένω), εκτός του ότι ήρθαν σε μόλις 3-4 μέρες με DHL στην πόρτα μου, δέν ειπώθηκε τίποτα για τελωνείο ή κάτι εξτρά..

Τι να πω..

Μήπως δίνουν έμφαση στα προϊόντα τεχνολογίας;

Και γω θέλω να πάρω κάτι πραγματάκια για τη μηχανή από ali η αλήθεια να λέγεται, ελπίζω να μην έχω προβλήματα όπως και εσύ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα περισσότερα πλέον ελέγχονται και αν δουν ότι είναι ευτελούς αξίας τα περνάνε έτσι,το καταλαβαίνεις από το ατσαλο ξανατύλιγμα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδω και καιρο πλεον οι αμερικανοι στο λενε στα ισισ "δεν γραφουμε επανω δωρο ακομη και αν μας ζητηθει",αυτο που κυνηγανε πιο πολυ ειναι κινητα,ταμπλετ,λαπτοπ και γενικα ηλεκτρονικα ειδη που αν τα παρεις απο εξω γλυτωνεις πολλα λεφτα σε σχεση με εδω.

Επισης κυνηγανε καπνο,αλκοολ.Δεν τους νοιαζει πχ μια αλυσιδα [λεμε τωρα} ή ενα αδιαβροχο σακακι ή ενα ζευγαρι led.

@Commando το paypal ειναι τροπος πληρωμης,το εαν περασει τελωνειο ή οχι ειναι το τι θα κρινει ο Τελωνης πχ αμα δουν χωρα προελευσης τουρκια να ξερεις θα στο ανοιξουν ποιο ευκολα.Εκτος απο την ειδοποιηση επανω θα το καταλαβεις και απο την ατσαλα επανακολλημενη ταινια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν παραγγλειω απο χωρα εε εχω κανα θεμα ??για ηλεκτρονικα ενδιφερομαι

Οσο για το φιλο που ανοιξε το θεμα ενας φιλος προχτες πηρε ενα κινητο πληρωσε κατι παραπανω και του το στειλαν μεσω βελγιου ψαξου θα βρεις ακρη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@Antreasss από χώρα της Ε.Ε δεν έχεις κανένα θέμα.

Αλλά όπως το είπες, χώρα της Ε.Ε όχι χώρα που είναι στην Ευρώπη αλλά δεν είναι στην Ε.Ε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα