Jump to content
LovemygiXXer

Περι φωτισμου

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες παω για αλλαγη μικρης Η7 και μεγαλης Η9 σκαλας γιατι με το ζορι φεγγουν στο 1 μετρο.
Βρισκω κατι ωραιες philips με επιπλεον φωτισμο και μαλα*#@ς το ερωτημα ειναι το εξης.
Θα δουλεψει
απλως αντικαθιστοντας αυτες με τις παλιες?  Η θελει καμια ιδιαιτερη εγκατασταση HID xenon που λεει στο νετ.
Εχω μπερδευτει μιας και ειναι πρωτη φορα και δεν θελω να φαω στο πισινο 20 ευρω μια λαμπα και να μην κανω δουλεια.

Ριξτε αν μπορειτε μια ματια να δειτε αν κανουν. 
https://autoplanet.gr/el/11791-λαμπτήρες/551-12972xvb1-λαμπα-philips-h7-12v-55w-x-treme-vision-130-περισσοτερο-φωσ.html#.WjmkGlWWaos

δεν ξερω τι τυπου ειναι αυτη λεει 130 τις εκατο περισσοτερο φωτισμο.Θα κανω δουλεια??Θελει καμια ιδιαιτερη εγκατασταση με καλωδια??
Η να κοιταξω σε απλη αλογονου οπως την Η9 που δειχνω παρακατω που κανει λιγοτερο απο 5Ε??
http://www.ctd.gr/product/7106/proionta-eidi-aytokinitoy-lampes--lampakia-lampes-alogonoy-h9-alogonoy-12v-65w-pgj19-5-/
Η9 Αυτη ειναι απλη αλογονου στα 4 ευρω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα πέρα από το να αγοράσεις 2 ποιοτικές και επώνυμες καινούριες λάμπες και να ρυθμίσεις τις δέσμες.

Η δε μεγάλη σκάλα σου που φοράει Η9 δεν μπορεί με καμμία aftermarket λάμπα να αναβαθμιστεί, αφού οι (στοκ) Η9 είναι οι φωτεινότερες αλογόνου με >= 2100 lumens φωτεινότητα στα 65W. Δεν θα έπρεπε να έχεις χάλια φώτα, ιδιαίτερα στην μεγάλη σκάλα.

Για HID θα πρότεινα να μην το σκέφτεσαι καν, για λόγους που έχουν συζητηθεί και αναλυθεί πολλάκις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 ώρες, το μέλος Dimitrismaxrpm έγραψε:

Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα πέρα από το να αγοράσεις 2 ποιοτικές και επώνυμες καινούριες λάμπες και να ρυθμίσεις τις δέσμες.

Η δε μεγάλη σκάλα σου που φοράει Η9 δεν μπορεί με καμμία aftermarket λάμπα να αναβαθμιστεί, αφού οι (στοκ) Η9 είναι οι φωτεινότερες αλογόνου με >= 2100 lumens φωτεινότητα στα 65W. Δεν θα έπρεπε να έχεις χάλια φώτα, ιδιαίτερα στην μεγάλη σκάλα.

Για HID θα πρότεινα να μην το σκέφτεσαι καν, για λόγους που έχουν συζητηθεί και αναλυθεί πολλάκις.

Ωραια με την Η9 ,αυτη η Η7 που λεω πιο πανω στα 20 Ε μπαινει στην στοκ φυσα ,δουλευει??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δοκίμασε για αρχή να ξεβάψεις το φανάρι και οπωσδήποτε να ρυθμίσεις τη δέσμη γιατί σίγουρα έχει αρπάξει.

Μετά βλέπεις για λάμπες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος LovemygiXXer έγραψε:

Ωραια με την Η9 ,αυτη η Η7 που λεω πιο πανω στα 20 Ε μπαινει στην στοκ φυσα ,δουλευει??

Ναι μπαίνει κανονικά. Τρελή διαφορά δεν θα δεις σε φωτεινότητα όμως. Πιο πολύ θα επωφεληθείς από το λευκό χρώμα της που είναι πιο ξεκούραστο, αλλά για τον ίδιο λόγο θα χάσεις σε διατρητικότητα όταν έχει ομίχλη -αν ποτέ βρεθείς να οδηγάς σε τέτοιες συνθήκες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Δοκίμασε για αρχή να ξεβάψεις το φανάρι και οπωσδήποτε να ρυθμίσεις τη δέσμη γιατί σίγουρα έχει αρπάξει.

Μετά βλέπεις για λάμπες.

Οταν λες η δεσμη εχει αρπαξει εννοεις να ρυθμισω το φως οριζοντια ποσο ψηλα η χαμηλα φεγγει?? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό ακριβώς!

Και ξέβαψε το φανάρι σου. Είναι σαν να οδηγάς με γυαλιά ηλίου το βράδι.

Τροποποιήθηκε από τον ΓιωργοςΤΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχε κατά νου οτι οι Philips που έχεις παραθέσει είναι για αυτοκίνητο. Σίγουρα χρησιμοποιούνται και σε μοτοσυκλέτα αλλά ενδεχομένως η ζωή τους να είναι περιορισμένη. Δεδομένου οτι οι μοτοσυκλέτες έχουν περισσότερους κραδασμούς απαιτούν πιο ενισχυμένα σύρματα στις λάμπες. Η Philips έχει ειδική σειρά για μότο. Εγώ συγκεριμένα φοράω αυτή και ομολογώ οτι έχει μια μικρή διαφορά σε σχέση με τις stock που είχα κυρίως ως προς το πλάτος της δέσμης που νιώθω οτι καλύπτει μεγαλύτερη γωνία   

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το φαναρι το ξεψαμες η πηρες αλλο? εχει καλα φωτα αυτο το gix με στοκ λαμπα (δε θα καταφερεις πολλα με αλλη αφτερ. μουφο ζηνον μλκιες ξεχνα τες).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

το φαναρι το ξεψαμες η πηρες αλλο? εχει καλα φωτα αυτο το gix με στοκ λαμπα (δε θα καταφερεις πολλα με αλλη αφτερ. μουφο ζηνον μλκιες ξεχνα τες).

Προς το παρον τιποτα εχει βγαλει τα αντερα του ο καιρος 4 μερες τωρα και δεν μπορω να κανω τιποτα.Θα παω με στοκ λαμπα απλως δεν μαρεσει η κιτρινιλα.Να βαλω κατι σε ξενον 5000 χρωμα??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Η ευρωπαϊκή νομοθεσία επιτρέπει λάμπες έως 4000Κel στους ευρωπαϊκούς δρόμους. Επιπλέον περα απο την ενόχληση που μπορει να εχουν για τους αλλους αυτα τα kelvin ενδέχεται νσ δημιουργουν και καταπονηση στο φαναρι σου λογω αυξημενων θερμοκρασιων 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι κατοχοι gixxer λενε οτι εχουν καλα φωτα. Το οτι δεν εχεις εσυ πρεπει να σε βαλει σε σκεψεις. Εγω πιστευω οτι δεν φταιει η λαμπα.

Με ολα αυτα που εχεις βρει σε αυτο το μηχανακι δεν θα μου εκανε εντυπωση να εχει κανα ιμιτασιον φαναρι ή κανα ξεχαρβαλωμενο(εσωτερικα) μαμα φαναρι.

Ετσι για την ιστορια, εχω βαλει κ εγω κατι diamond vision της Philips κ ειναι χειροτερες απο τις μαμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος kouler έγραψε:

Οι κατοχοι gixxer λενε οτι εχουν καλα φωτα. Το οτι δεν εχεις εσυ πρεπει να σε βαλει σε σκεψεις. Εγω πιστευω οτι δεν φταιει η λαμπα.

Με ολα αυτα που εχεις βρει σε αυτο το μηχανακι δεν θα μου εκανε εντυπωση να εχει κανα ιμιτασιον φαναρι ή κανα ξεχαρβαλωμενο(εσωτερικα) μαμα φαναρι.

Ετσι για την ιστορια, εχω βαλει κ εγω κατι diamond vision της Philips κ ειναι χειροτερες απο τις μαμα.

Το φαναρι το ελεγξα γραφει made in japan ρο κρυσταλλο.Θα δοκιμασω απλο αλογονου να δω..Ειμαι σιγουρος γιατι το φως φεγγει οπως το μηχανακι οταν καηκε η λαμπα.Θα δειξει 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 ώρες, το μέλος sotartss2 έγραψε:
Η ευρωπαϊκή νομοθεσία επιτρέπει λάμπες έως 4000Κel στους ευρωπαϊκούς δρόμους. Επιπλέον περα απο την ενόχληση που μπορει να εχουν για τους αλλους αυτα τα kelvin ενδέχεται νσ δημιουργουν και καταπονηση στο φαναρι σου λογω αυξημενων θερμοκρασιων 

Ας μην διαδίδουμε ανακρίβειες. Αρχικά, τα εργοστασιακά HID που βάζουν οι εταιρίες είναι συνήθως 4300Κ και με την πάροδο του χρόνου υπόκεινται σε φυσική αλλαγή χρωματισμού ως 5000Κ περίπου. Δεν είναι λοιπόν παράνομος όποιος κυκλοφορεί με λάμπες που απλά έκλεισαν διετία.

Δεύτερον, ουδεμία σχέση έχει η θερμοκρασία χρώματος με την ενόχληση που προκαλείται στους άλλους ή με την θερμότητα που εκλύει η λάμπα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αρχικά να διευκρινίσω οτι δεν είμαι τεχνικός και οι όποιες γνώσεις μου επί του θέματος προέκυψαν από παλαιότερη αναζήτηση που έκανα και εγώ για να βελτιώσω το φωτισμό μου. 

Στα 5000Κ αλογόνου (όχι HID) και Philips γνωρίζω προσωπικά μόνο την Diamond Vision η οποία αποτελούσε επιλογή μου αλλά περιγραφές σαν αυτή, αυτή και αυτή από τους διάφορους πωλητές δίνουν την εντύπωση οτι πρόκειται για λάμπες μη νόμιμες για χρήση δρόμου. Όσο για την ενόχληση συμφωνώ οτι αυτή προέρχεται συνήθως από λάθος συνδυασμό κατόπτρου - λάμπας και όχι από τη θερμοκρασία χρώματος.

Αν και μπορεί να είναι γνωστό ήδη, η Philips διαθέτει site στο οποίο συμπληρώνεις μοτοσυκλέτα, μοντέλο και έτος κατασκευής και σου εμφανίζει τους συμβατούς λαμπτήρες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι λάμπες πυρακτώσεως έχουν περιορισμό στη θερμοκρασία χρώματος πολύ κάτω από 5000Κ λόγω τρόπου παραγωγής φωτός. 

Με κάτι αλχημείες του στυλ "βάψε το γλόμπο του λαμπτήρα " ανεβάζουν και καλά τη θερμοκρασία χρώματος αλλά φυσικά καμία σκέση. 

Αν θυμάμαι καλά, ταβάνι θερμοκρασίας για τις πολύ καλές λάμπες, είναι τα 4000Κ. Οι υπόλοιπες παίζουν στα 3 με 3.5Κ (edit: λάμπες πυρακτώσεως εννοώ)

Υγ: και εννοείται ότι όσο δουλεύουν η θερμοκρασία πέφτει πιο χαμηλά, κιτρινίζουν

Τροποποιήθηκε από τον hayabusas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα