Jump to content
FeatherBrain

Το όνειρο που πραγματοποιείται ( Αγορά πρώτης μηχανής)

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ, 

πιο πολύ ρωτήσα για να ξέρω τι μπορεί να έχει συμβεί. Πολύ λίγα πάντως versys με abs και ακόμη λιγότερα αυτά πρώτης γενιάς. 

Κάποιος ψηλός με er6-f να μας πει καμμία γνώμη; :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 5 ώρες, το μέλος FeatherBrain έγραψε:

Σας ευχαριστώ πολύ, 

πιο πολύ ρωτήσα για να ξέρω τι μπορεί να έχει συμβεί. Πολύ λίγα πάντως versys με abs και ακόμη λιγότερα αυτά πρώτης γενιάς. 

Κάποιος ψηλός με er6-f να μας πει καμμία γνώμη; :laugh:

Στο 1.90 χωράς σχεδόν παντού, άλλες φορές οριακά κι άλλες πιο άνετα. Μην κοιτάς πως θα φαίνεσαι πάνω, είμαστε ψηλοί, δεν κρύβεται. Και στο κάτω κάτω αν κάποιος θεωρεί πως είναι τόσο σαΐνι, όμορφος και σε κοροϊδέψει, εσένα στα @@. Πάρε την μηχανή που ονειρεύεσαι και άσε τους "κακούς" να λένε.

ΥΓ. Η ζωή μου έχει μάθει πως πολλά από αυτά που μας φοβίζουν και μας αγχώνουν προσωπικά είναι τελικά αόρατα στους τρίτους.

Τροποποιήθηκε από τον skritikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Mε 1.90 στο er- παύει πλέον η προσθήκη του -f ,στην ουσία το φέρινγκ αχρηστεύεται,άσε που τα γόνατά σου θα φτάνουν στο τιμόνι

Να πως θα δείχνεις  (http://cycle-ergo.com/)

image.png

Τροποποιήθηκε από τον karellen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή από ανάγκη κάνω την άσκηση του Cycle Ergo σε κάθε πιθανή αγορά, οι αναλογίες του πέφτουν κάπως έξω. Ή έστω, η πραγματική μου εικόνα είναι πάντα καλύτερη τελικά από το γραφικό.

Στα 1.97 έχω οδηγήσει τα πάντα (εκτός από custom/chopper/bobber) και είμαι λιγότερο ή περισσότερο άνετος. Και δεν εννοώ σε βόλτα 10 λεπτών. Δυο πράγματα με βοηθάνε, τα λίγα κιλά και η τρελή ελαστικότητα μου (αθλητικά παιδικά-εφηβικά χρόνια). 

Το fairing ακόμη και στο 1.90 θα προσφέρει καλύτερη κάλυψη. Μόνο σημείο για προσοχή, κάποια φεριγκάτα δεν υπολογίζουν τόσο μεγάλα πόδια και ίσως βρίσκεις σε περίεργα σημεία στα πλαστικά. Εκεί πας αναγκαστικά για άλλο μοντέλο, ή για γυμνό.

Η προτίμηση μου θα ήταν το Versys. Όσο νεότερο, τόσο καλύτερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνώ με τον skritikos. Πάρε αυτό που σου αρέσει...Σίγουρα το ύψος μας δεν είναι ιδανικό για μότο αλλά άμα τη γουστάρεις όλα λύνονται. 1,96 και έχω κάνει έως και 700χλμ σε επαρχιακούς σε μια μέρα με το fazer και μακάρι να το έκανα και συχνότερα. Καλές αγορές!  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρέπει να βρω ένα er6f να ανέβω να δω πως θα είναι τα γόνατά μου. Μόνο αυτό με αγχώνει μην είναι πολύ λυγισμένα και με κουράζει σε ταξίδια. Προς το παρόν μένει στην λίστα και συνεχίζεται το ψάξιμο. Σας χιλιοευχαριστώ όλους.:worshippy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα,

Κοιτώντας γενικά στο car μηχανές στο budget μου με abs έπεσα επάνω στπ honda transalp 700. Συμπαθητικό είναι από εξωτερική εμφάνιση. Γενικότερα αξίζει σαν επιλογή για αυτό που ψάχνω; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 λεπτά, το μέλος FeatherBrain έγραψε:

Καλημέρα,

Κοιτώντας γενικά στο car μηχανές στο budget μου με abs έπεσα επάνω στπ honda transalp 700. Συμπαθητικό είναι από εξωτερική εμφάνιση. Γενικότερα αξίζει σαν επιλογή για αυτό που ψάχνω; 

Σαφέστατα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος FeatherBrain έγραψε:

Καλημέρα,

Θα έλεγα πολύ άχρωμο, άγευστο. Αξιόπιστο, βολικό ναι αλλά τίποτα περισσότερο. Ποιο είναι το budget για το όχημα είπαμε (χωρίς κράνη, μπουφάν, γάντια, μπότες, ασφάλειες κτλ κτλ);

* το βρήκα... 3500, το γράφεις πιο πάνω.

Αυτό το έχεις δει; 

https://www.car.gr/11783829-kawasaki-er-6f-er-6f-abs

Φαίνεται καθαρό, είναι και από κλειστό γκαράζ (κάνει μεγάλη διαφορά σε κατάσταση πλαστικών/χρώματος) και το έχει στα 3100. Ίσως αξίζει να το δεις από κοντά να δεις αν/πως χωράς ταυτόχρονα. Επειδή έχεις μηδενική εμπειρία δύσκολα θα καταλάβεις πολλά για την εργονομία με μια στατική δοκιμή 5 λεπτών.

Εγώ πάντως στο ER-6 χωρούσα, και είμαι ψηλότερος (1.97)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το budget ναι είναι στα 3500€. Το συγκεκριμένο er6-f μου αρέσει αρκετά αλλά όπως λες πρέπει να βρω ένα να δω πως θα βολευομαι επάνω του. Κρατώ αυτά που μου είπες για το transalp. Πάντως ή εγώ είμαι κολλημένος ή δεν βλέπω και πολλές επιλογές πέραν του versys στα θέλω μου..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την 14/12/2017 at 4:45 ΜΜ, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Καλως ηρθες. Ο σωματοτυπος σου και οι αναγκες σου κουμπωνουν ταμαμ σε ενα ......

ff9a9cdfe6cf99793811a784b521afe0.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε ευχαριστώ για την πρόταση σου. Μην με βαρεσεις αλλά ποιο μοντέλο είναι ακριβώς ; :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 ώρες, το μέλος skritikos έγραψε:

Θα έλεγα πολύ άχρωμο, άγευστο. Αξιόπιστο, βολικό ναι αλλά τίποτα περισσότερο. Ποιο είναι το budget για το όχημα είπαμε (χωρίς κράνη, μπουφάν, γάντια, μπότες, ασφάλειες κτλ κτλ);

Γιατί σώνει και καλά να είναι άχρωμο και άγευστο το Transalp?  Μια χαρά μοτοσυκλετάρα είναι για έναν αρχάριο που το μόνο που έχει οδηγήσει είναι δανεικά παπάκια φίλων.Υπάρχουν παιδιά δω μέσα όπως ο ΝικοςPC που τα έχουν λιώσει στο χιλιόμετρο στην πόλη αλλά και σε ταξίδια-Βαλκάνια κλπ.και ακόμα είναι με το χαμόγελο και συ προεξοφλείς από τώρα ότι θα ξενερώσει με το ΤΑ? Άσε που είναι πιο ταιριαστό στο ύψος του αλλα και στην προστασία,εν σχέσει με το μπασμένο er-f.

Τροποποιήθηκε από τον karellen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μ'αρεσει ο τιτλος που διαλεξες, δειχνει ανθρωπο με παθος για τους 2 τροχους και οχι περιστασιακο χρηστη.

Εγω θα σου προτεινα να μην κοιτας καθολου την σειρα των er, το εχω καβαλησει το μηχανακι και εκτος του οτι εδειχνα σαν κλοουν επανω του, αισθανομουν και σαν κλοουν επισης.

Ειναι ''μικρο'' για τις διαστασεις του σωματοτυπου σου και κατ`επεκταση και του δικου μου που ειναι παρομοιος.

Καποια παιδια παραπανω εχουν διαφορετικη αποψη, ok σεβαστη.

Πιστευω μια δοκιμη αρκει για να σε πεισει.

Το v-strom το ειχα, αν θες να γραψω κατι γι`αυτο μου το λες, αν και απ`οτι καταλαβα απο τα γραφομενα σου, δεν σου πολυαρεσει.

Μια λεπτομερεια μοναχα επειδη το διαβαζω συνεχεια και εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να το αντικρουω.

Το στρωμα παρ`ολο τον ογκο του, μπορει να δειχνει δυσκινητο και 'δυσκολο' μηχανακι αλλα ειναι πολυ καλα ζυγισμενο και εξαιρετικα μανιτζεβελο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος karellen έγραψε:

Γιατί σώνει και καλά να είναι άχρωμο και άγευστο το Transalp?  Μια χαρά μοτοσυκλετάρα είναι για έναν αρχάριο που το μόνο που έχει οδηγήσει είναι δανεικά παπάκια φίλων.Υπάρχουν παιδιά δω μέσα όπως ο ΝικοςPC που τα έχουν λιώσει στο χιλιόμετρο στην πόλη αλλά και σε ταξίδια-Βαλκάνια κλπ.και ακόμα είναι με το χαμόγελο και συ προεξοφλείς από τώρα ότι θα ξενερώσει με το ΤΑ? Άσε που είναι πιο ταιριαστό στο ύψος του αλλα και στην προστασία,εν σχέσει με το μπασμένο er-f.

Γιατί σε σχέση με αυτά που του έχουν μπει στο μυαλό (Versys και ER-6) είναι. 

πριν 17 ώρες, το μέλος FeatherBrain έγραψε:

Το budget ναι είναι στα 3500€. Το συγκεκριμένο er6-f μου αρέσει αρκετά αλλά όπως λες πρέπει να βρω ένα να δω πως θα βολευομαι επάνω του. Κρατώ αυτά που μου είπες για το transalp. Πάντως ή εγώ είμαι κολλημένος ή δεν βλέπω και πολλές επιλογές πέραν του versys στα θέλω μου..

Τι εννοείς να βρεις ένα; Σου έστειλα ένα! Πάρε τον τύπο, πήγαινε να το δεις και να καθίσεις πάνω του :)

Τι πιο απλό από την στιγμή που δεν υπάρχει πια καινούργιο στις εκθέσεις;

Όλη η λίστα του Car.gr για την Αττική: https://www.car.gr/used-bikes/kawasaki.html?sort=red&significant_damage=f&rg=3&offer_type=sale&variant=er+6

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και το model history του ER-6n για να μάθεις να διακρίνεις τα μοντέλα.

https://www.bennetts.co.uk/bikesocial/reviews/bikes/kawasaki/kawasaki-er6-n-2006---2016-buyers-guide

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν έχω ακόμη το δίπλωμα οπότε δεν νομίζω ότι θα με αφήσει να ανεβω να το δω και επιπλέον δεν βρίσκομαι Αθήνα οπότε θα μου ήταν πολύ ευκολότερο αν βρισκόταν ένα στο Βόλο ώστε να αποφύγω τα πολλά πήγαινε έλα στην Αθήνα. Εννοώ και για την αγορά και την δοκιμή.. Σε ευχαριστώ πολύ για το λινκ ώστε να τα ξεχωρίζω.

@fasarias Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Η αλήθεια είναι πως ναι το vstrom έχει μείνει αρκετά πίσω στον ανταγωνισμό στο μυαλό μου αλλά αν δεν σου κάνει κόπο θα ήθελα την άποψη σου για έναν πρωτάρη σαν εμένα. Εξάλλου όπως με έχουν συμβουλεύσει και οι υπόλοιποι νωρίτερα στο budget μου καλύτερα να κοιτάζω για ότι βρω σε καλύτερη κατάσταση και όχι μόνον την πρώτη μου επιλογή.

Η λίστα μου όπως έχει διαμορφωθεί στο μυαλό μου είναι: 1) Versys (με μεγάλη διαφορά από το 2ο), 2) Υπό την προϋπόθεση οτι είμαι άνετα er6-f ,3) transalp 700 και 4) vstrom.

Τροποποιήθηκε από τον FeatherBrain

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 ώρες, το μέλος FeatherBrain έγραψε:

Σε ευχαριστώ για την πρόταση σου. Μην με βαρεσεις αλλά ποιο μοντέλο είναι ακριβώς ; :biggrin:

Χαχα, είναι το μεγκαμοτο της bmw που αν δεν είσαι 1.90 δεν πατάς κάτω. Το μόνο γυμνό δρόμου που κάνει για ψηλούς. Καλή τύχη με την αγορά αλλά το στρώμα μην το βάζεις 4 άρτο άλλα τουλάχιστον 2 στην επιλογή σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λιγο ασχετο αλλα πως ειναι ο καιρος στον Βολο παιδες; Παλευεται για μηχανη απο αποψη παγου; @kpapageo εχεις καθολου ιδεα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Λιγο ασχετο αλλα πως ειναι ο καιρος στον Βολο παιδες; Παλευεται για μηχανη απο αποψη παγου; @kpapageo εχεις καθολου ιδεα;

Νορμάλ είναι, λιακάδα σήμερα και χτες και από αύριο ανεβαίνει και άλλο η θερμοκρασία. Θα μας έρθεις κατά δω? (θα είμαι και εγώ μέχρι και μετά την Πρωτοχρονιά).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Θα ήθελα να σας ρωτησω για το πως σας φαίνεται η συγκεκριμένη αγγελία ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα σε όλη την παρέα! Η παρακάτω αγγελία πως σας φαίνεται; Οι φωτογραφίες είναι λίγες και χαμηλής ποιότητας αλλά μπορείτε να παρατηρήσετε κάτι ύποπτο πέραν από τα λάστιχα που χρειάζεται κατά πάσα πιθανότητα;  versys 

Τροποποιήθηκε από τον FeatherBrain

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα